W pożarze zginęły krowy
W nocy z czwartku na piątek we wsi Jastrząbka Młoda gmina Śniadowo spłonęły trzy budynki inwentarskie. W ogniu zginęły także dwie krowy. Straty oszacowano na 300 tys. zł
Podpisali porozumienie
Kilka minut po 13-tej protestujący w łomżyńskim PKS-ie związkowcy podpisali porozumienie z przedstawicielami wojewody podlaskiego. Sam wojewoda Marek Strzaliński do siedziby przedsiębiorstwa przybył godzinę wcześniej. W trakcie godzinnego spotkania ze związkowcami przekonywał aby nie odrzucali szansy jaką jest prywatyzacja.
Koniec strajku - autobusy pojechały
O 1.30 w nocy udało się osiągnąć porozumienie pomiędzy protestującymi w łomżyńskim PKS-sie związkowcami, a przedstawicielami wojewody. Jeszcze około 19.30 rozmowy zostały zerwane, a około stu związkowców przygotowywało się do spędzenia nocy w zakładzie. Tak samo robili związkowcy z Kolna, Grajewa, Zambrowa, Wysokiego Mazowieckiego i Siemiatycz. W nocy po mediacjach posła Borzuchowskiego osiągnięto porozumienie i dziś od rana autobusy wyjechały na trasy.
Kto okradł Policję?
W ubiegłym tygodniu nieznani sprawcy skradli BMW... z policyjnego parkingu. Wart ok 200 tys. złotych samochód, łomżyńscy funkcjonariusze przejęli dzięki nalotowi na jedną z podłomżyńskich dziupli. Akcja miała miejsce na terenie Dobregolasu. Stamtąd pojazd został odholowany na policyjny parking w Łomży. Łup okazał się pokaźny również z tego względu, że zgodnie z policyjnymi przypuszczeniami, zabezpieczone BMW pochodziło z rozboju.
Strajk w PKS-ach
O czwartej rano rozpoczął się strajk w PKS-ach w Łomży i Siemiatyczach. W najbliższych godzinach przyłączyć ma się także Zambrów. Pracownicy zastrajkowali w obronie szefa Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w PKS Łomża Henryka Jurkowskiego, którego kierownictwo kierownictwo zakładu chce zwolnić z pracy w trybie natychmiastowym z winy pracownika. Zdaniem związkowców to “odwet” za jego obronę ostatnich państwowych przedsiębiorstw przed “złodziejską prywatyzacją”.
Kto zaszył chustę w burzuchu? – będzie dodatkowa opinia biegłych
Przedłuża się proces w sprawie pozostawienia przez zambrowskich lekarzy chusty chirurgicznej w brzuchu pacjenta. Ostrołęcki Sąd, przed którym odbywa się rozprawa, potrzebuje niezależnej opinii biegłych która miałaby wyjaśnić kiedy i jak chustę zaszyto. Specjaliści z bydgoskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Toruniu po pięciu miesiącach przetrzymywania akt sprawy zwrócili je do sądu ale bez sporządzenia opinii, teraz podjąć tego mają się biegli z Akademii Medycznej w Poznaniu.
Wojewoda apeluje do protestujących kierowców
„Wojewoda Podlaski apeluje o zaniechanie pochopnych działań, które mogą zdezorganizować pracę przedsiębiorstwa, funkcjonowanie komunikacji pasażerskiej oraz utrudnić prowadzenie dalszych rozmów dotyczących przyszłości Przedsiębiorstwa” To odpowiedź Marka Strzalińskiego na wezwanie protestujących związkowców z łomżyńskiego PKS-u o jego udział w rozwiązaniu konfliktu w zakładzie.
Strajk: PKS-ami w czwartek nie pojedziesz
Związkowcy z łomżyńskiego PKS-u ogłosili strajk. W czwartek od rana – od godz. 4.00 – na kursowe trasy nie wyjedzie żaden autobus łomżyńskiego przewoźnika. Strajk obejmie zakłady w Łomży, Kolnie i Grajewie. Tak dramatyczne zaostrzenie protestu pracowników PKS-u jest ich reakcja na przesłaną do związków zawodowych informacji o zamiarze zwolnienia z pracy Henryka Jurkowskiego – szefa Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Łomży i szefa Komitetu Protestacyjno-Strajkowego trzech przeciwstawiających się prywatyzacji PKS-ów w Łomży, Zambrowie i Siemiatyczach.
Ochryciuk się mści... zwalnia szefa protestujących związkowców z PKS - ów
Eugeniusz Ochryciuk Zarządca Państwowego PKS w Łomży przesłał we wtorek do Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy łomżyńskim PKS-ie pismo informujące o zamiarze zwolnienia z pracy w trybie art. 52 KP – czyli „z winy pracownika” - Henryka Jurkowskiego Przewodniczącego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego pracowników trzech PKS-ów w Łomży, Zambrowie i Siemiatyczach. Jak twierdzą związkowcy „to zemsta Ochryciuka” za wystąpienia Jurkowskiego na poniedziałkowej Komisji Dialogu Społecznego, podczas której ostro zaprotestował przeciwko forsowanej przez wojewodę prywatyzacji PKS-ów. Związkowcy domagają się wycofania decyzji Ochryciuka i zapowiadają, że jeżeli tego nie uczyni w czwartek staną autobusy nie tylko w Łomży, ale także w Zambrowie i Siemiatyczach.
3 proc. hojnych
Dziesięć razy więcej osób zdecydowało się przekazać 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego – wynika ze wstępnego podsumowania tegorocznej akcji składania zeznań za 2004 rok. W zeszłym roku takiego odpisu dokonało niecałe 600 osób, w tym roku było to ponad 7 tys. - niemniej to tylko 2,37% podatników. W sumie w całym podlaskim uzbierało się ponad 375 tys zł, w Łomży - 53 290,60 zł.
Wniosków więcej, ale jeszcze nie wszystkie
83 760 dokładnie tyle wniosków o dopłaty bezpośrednie złożyli rolnicy z województwa podlaskiego. To około 3 tys. więcej niż w ubiegłym roku, ale w dalszym ciągu nie wszyscy którym dopłaty przysługują składają o nie wnioski. W województwie podlaskim zarejestrowanych jest ok. 100 tys. gospodarstw i niemal każde z nich mogłoby otrzymać unijne dopłaty.
Strajk głodowy w PKS-ach?
Fiaskiem zakończyło się poniedziałkowe spotkanie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego – czyli wojewody, związków zawodowych i... przedstawicieli Connex Polska. Posiedzenie było poświęcone m.in. prywatyzacji PKS – ów w Łomży, Zambrowie, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach. Ich pracownicy od tygodnia protestują i liczyli, że podczas tego spotkania dojdą do porozumienia z wojewodą – ale nic takiego się nie stało. “Będziemy strajkować i głodować, jeśli wojewoda dalej będzie się upierać przy sprzedaży naszych PKS-ów firmie Connex” – skomentował dla Gazety Współczesnej działania komisji szef Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Henryk Jurkowski
Chińczycy nad Narwią
Kilku przedstawicieli chińskiej prowincji Jilin (Cilin) odwiedziło Łomżę. W ratuszu spotkali się z przedstawicielami władz miasta, starostwa i tutejszymi biznesmenami zrzeszonymi w Łomżyńskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Goście zachęcali do nawiązywania z Chinami, a w szczególny sposób z ich prowincją, kontaktów gospodarczych, ale także do wymiany kulturalnej i edukacyjnej.
Tragedia w łomżyńskim szpitalu – pacjentka skacząc ze szpitalnego okna popełniła samobójstwo.
Na razie nie są znane szczegóły zdarzenia. Wiadomo, że tragedia zdarzyła się w niedzielę wczesnym rankiem. Starsza kobieta – ponad 70-cio letnia – wyskoczyła z okna oddziału onkologii. Mieści się on na 5 piętrze łomżyńskiego szpitala. Dyrekcja placówki potwierdza, że zdarzenia miało miejsce, ale nie chce komentować. Pacjentka chorowała na raka płuc – prawdopodobnie ostatnio pojawiły się u niej jakieś powikłania.
Kasjerki bankowe z Łomży skazane bez rozprawy
Sąd Rejonowy w Łomży skazał na kary od roku do trzech lat więzienia w zawieszeniu na czas od trzech do nawet siedmiu lat pięć kasjerek bankowych, które wspólnie przywłaszczyły ponad trzysta tysięcy złotych. Sąd orzekł takie kary bez przeprowadzenia rozprawy.
Święty z Łomży
Dziś przypada 348 rocznica śmierci świętego Andrzeja Boboli – patrona Polski i obok św. Brunona z Kwerfurtu patrona Diecezji Łomżyńskiej. Kapłan męczennik zginą za wiarę 16 maja 1657 roku. W trakcie swojego życia jezuita przez kilka lat nauczał w Łomży.
Nowa pracownia automatyki w „Mechaniaku”
Nową pracownię automatyki otwarto w piątek w łomżyńskim „Mechaniaku”. Pracownia to praca dyplomowa dwójki tegorocznych abiturientów szkoły. Przemysław Bagiński i Andrzej Chojnowski z Technikum Elektrycznego na jej zrobienie poświęcili kilkaset godzin pracy. Sami zrobili nie tylko sieć elektryczną, czy plansze i przybory edukacyjne, ale także... ławki.
Mikro wiec
Zaledwie kilka osób, w większości spoza Łomży, demonstrowało w piątek przed łomżyńskim ratuszem. W ten sposób członkowie Unii Lewicy wyrażali swoje poparcie dla łomżanki – matki dwójki chorych dzieci - domagającej się mieszkania komunalnego i dezaprobatę wobec działań prezydenta Łomży, który takowego lokalu jej odmawia.
Ekolodzy inwentaryzują Dolinę Rospudy
Działacze Greenpeace, największej organizacji ekologicznej na świecie, nie ustają w udowadnianiu, że Via Baltica powinna ominąć tereny najcenniejsze przyrodniczo. Od kilku miesięcy walczą w obronie Doliny Rospudy, przez którą GDDKiA chce poprowadzić obwodnicę Augustowa mająca w przyszłości stać się odcinkiem Via Baltica. Po kilku akcjach i intensywnej pracy lobbyingowo-medialnej udało się osiągnąć porozumienie z władzami lokalnymi w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji Doliny Rospudy. Właśnie rozpoczyna się drugi w tym roku obóz w ramach którego spisywane będzie wszystko co tu żyje i co może zginąć gdy pojadą tędy samochody.
Mniej zagranicznych turystów
W pierwszym roku członkostwa Polski w Unii Europejskiej region odwiedziło o niemal 10 proc. mniej obcokrajowców niż w ostatnim roku w którym Polska była poza tymi strukturami. Urząd Statystyczny podsumował ubiegłoroczną turystykę po podlaskim i wyszło, że turyści z zagranicy mimo wszystko przyjeżdżają tu bardzo chętnie. Co piąty sprzedany nocleg na terenie województwa kupowali właśnie oni. W sumie w 2004 roku przyjechało tu niemal 80 tys. obcokrajowców.