Promocja zdrowia – korzystaj ze słońca rozsądnie.
Każdy z nas jest narażony na działanie promieniowania ultrafioletowego, które wpływa w pewnym stopniu korzystnie na organizm człowieka np. poprawia nastrój, działa antydepresyjnie, wzmaga syntezę Witaminy D. Pamiętajmy, że ze słońca musimy korzystać rozsądnie! Po 18 roku życia aż ponad 80% czasu spędzamy na słońcu, niestety zaledwie 50% młodych matek stosuje ochronny krem z filtrem swoim dzieciom podczas spaceru a tylko 20% osób dorosłych używa ponownie ochrony UV po kąpieli podczas wakacyjnego plażowania.
Za rok województwo da pieniądze na modernizację łomżyńskiej chirurgii
W przyszłym roku szpital w Łomży otrzyma z samorządu województwa podlaskiego 3,8 mln zł na modernizacje bloku operacyjnego. Radni sejmiku podczas wczorajszej sesji przyjęli uchwałę w tej sprawie. Dotacja ma być przeznaczona na zakup aparatury i sprzętu medycznego na potrzeby Bloku Operacyjnego i Działu Higieny Szpitalnej oraz przeprowadzenie niezbędnych prac adaptacyjnych w szpitalnych pomieszczeniach.
Ostatnia szansa dla NFZ, albo szpital pójdzie do sądu...
Szpital Wojewódzki w Łomży skierował do Narodowego Funduszu Zdrowia ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty za ponadlimitowe świadczenia medyczne. Domaga się zwrotu 5 mln zł za ponadkontraktowe usługi wykonane w 2009r. -Jeżeli w ciągu 2 tygodni NFZ nie odpowie, idziemy do sądu – zapowiada dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, Marian Jaszewski.
Miał być całkowity zakaz palenia, a wyszło...
Ustawa, która miała wprowadzić niemal całkowity zakaz palenia, w kształcie przyjętym przez Sejm jest łagodniejsza dla palaczy niż dotychczas obowiązujące przepisy. Palarnie będą dostępne w szkołach, na uczelniach czy w szpitalach i zakładach pracy, a w małych restauracjach czy pubach to właściciel zadecyduje czy będzie można palić czy nie. Nie będzie można palić natomiast w środkach transportu publicznego (m.in. taksówkach, samochodach służbowych), publicznych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci (np. na plażach) oraz przystankach komunikacji miejskiej.
Dzień bezpłatnych diagnoz logopedycznych
- Nie boli, nie kosztuje, a może pomóc... W najbliższą sobotę w całym kraju odbędzie się Dzień Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych. To akcja organizowana po raz kolejny przez Polski Związek Logopedów. Celem akcji, adresowanej przede wszystkim do rodziców dzieci, których wymowa budzi niepokój, stworzenie warunków do szybkiej i rzetelnej konsultacji, informacji i diagnozy. Do akcji tradycyjnie włączają się także logopedzi z Łomży.
Na fantomie uczą się ratować życie
„Sztuczny człowiek” bez rąk i nóg leży na podłodze w biurowcu PKS. Nie oddycha. Może ma zawał albo migotanie komór nibyserca? Gdyby był żywy, szansa na uratowanie go z każdą minutą spadałaby aż o 10 proc., jeśli ktoś nie zastosuje sztucznego oddychania i masażu serca. Na szczęście, na miejscu są Wioleta Potrzebka i Daniel Kowalewski z Grupy Ratownictwa PCK, która dostała nowoczesny fantom do ćwiczeń.
Łomżyński szpital idzie do sądu po pieniądze...
Szpital Wojewódzki w Łomży przed sądem szpital będzie domagał się od Narodowego Funduszu Zdrowia zwrotu pieniędzy za tzw. nadwykonania. Pisma przedsądowe mają być gotowe jeszcze w tym tygodniu – mówi z-ca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, Jan Bajno. Niższy niż w ubiegłym roku kontrakt wydłużył termin przyjęć na planowe zabiegi od sześciu nawet do dziewięciu miesięcy. Trudno jest dostać się na chirurgię, urologię, laryngologię, rehabilitację czy okulistykę, bez kolejki przyjmowani są tylko pacjenci z zagrożeniem życia.
Województwo spłaci długi szpitali
Zarząd Województwa Podlaskiego zdecydował się przejąć na siebie spłacenie tegorocznych rat kapitałowych i odsetek czterech najbardziej zadłużonych szpitali. Są to szpitale wojewódzkie w Białymstoku, Łomży i Suwałkach oraz szpital psychiatryczny w Choroszczy. Przejęte przez zarząd zobowiązania szpitali wynoszą w sumie około 10 milionów złotych.
Z czym do lekarza?
Od stycznia ZUS nie wydaje nowych legitymacji ubezpieczeniowych. Zgodnie z wytycznymi Narodowego Funduszu Zdrowia pacjenci, którzy dotychczasowej ważnej legitymacji nie mają, do lekarza ze sobą powinni zabrać inne dokumenty potwierdzające prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. I choć jak podaje NFZ „brak dokumentu potwierdzającego prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej nie może być powodem odmowy udzielenia świadczenia!”, to jeżeli pacjent nie będzie go miał, lub nie dostarczy go w ciągu tygodnia od wizyty, z własnej kieszeni zapłaci za „udzielone świadczenia!” - ostrzega NFZ.
Szpital ma kontrakt na 2010 rok, ale kolejki do lekarza będą jeszcze dłuższe...
- Starego roku nie kończymy w szampańskich nastrojach, ale za to z poczuciem bezpieczeństwa – mówi rzecznik Marszałka Województwa Podlaskiego, Jan Kwasowski. Zdecydowano, że dyrektorzy szpitali podległych samorządowi województwa powinni jednak podpisać kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Propozycje utrzymania warunków z czerwca 2009 r. uznano za przyzwoite i wszystkie placówki solidarnie przystąpiły do podpisywania umów. Szpital Wojewódzki w Łomży nie podpisał tylko kontraktu na dializoterapię. - Bo był zbyt niski – tłumaczy dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, Marian Jaszewski. Zapewnia, że pacjenci nadal będą dializowani, a w ciągu dwóch miesięcy, gdy NFZ ogłosi ponowny konkurs, szpital będzie walczył o lepsze warunki umów.
NFZ ustąpił. Są nowe propozycje kontraktów dla szpitali
NFZ skapitulował i na dwa dni przed końcem roku przesłał do szpitali bardziej korzystne propozycje kontraktów na 2010 rok. Jak poinformował rzecznik Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Adam Dębski, w porównaniu z pierwotnymi propozycjami, obecne kontrakty są o około 63 mln złotych wyższe. Zdaniem rzecznika, osiągnęły one ogólny poziom kontraktów z 30 czerwca 2009 roku, czego domagali się dyrektorzy szpitali. Przypomnijmy, że dotychczas żaden szpital w województwie podlaskim nie podpisał jeszcze kontraktu na leczenie pacjentów w przyszłym roku. Czas na podpisane kontraktów mija jutro (31 grudnia 2009) o północy.
Bunt szpitali
Dyrektorzy wszystkich zakładów opieki zdrowotnej, nadzorowanych przez samorząd województwa podlaskiego zapowiedzieli, że nie podpiszą przedstawionych im przez Narodowy Fundusz Zdrowia aneksów do umów na przyszły rok. Powodem są propozycje zbyt niskich kontraktów. Bunt dyrektorów poparły władze samorządowe województwa. Dziś m.in. do premiera, ministra zdrowia i szefa NFZ-etu rozesłano wspólne ich stanowisko w tej sprawie.
Coraz więcej chorych
Ponad 10-krotnie wzrosła liczba chorych na grypę. Od 1 do 27 listopada lekarze zgłosili prawie 11 000 przypadków lub podejrzeń zachorowań na grypę w województwie podlaskim. W całym październiku zgłoszeń było tylko 1 100. Do tego w tym roku dochodzą potwierdzone już przypadki zachorowań na tzw. świńską grypę. Wirusa A/H1N1 stwierdzono u 17 mieszkańców województwa. Ostatnie cztery przypadki potwierdziły wczorajsze wyniki. Wśród nich była ciężarna kobieta leczona na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. W piątek po wyleczeniu wróciła do domu, tak jak i inny pacjent. Dwóch pozostałych, u których po weekendzie stwierdzono nową odmianę grypy, leczonych jest w szpitalach w Białymstoku i Suwałkach. - Ich stan lekarze oceniają jako dobry – informuje rzecznik WSSE w Białymstoku, Andrzej Jarosz.
Pierwszy w Łomży przypadek A/H1N1
Kobieta, która w ubiegłym tygodniu przebywała na oddziale zakaźnym łomżyńskiego szpitala była chora na nową tzw. „świńską” grypę. Jak mówi Jan Bajno zastępca dyrektora szpitala Wojewódzkiego w Łomży, dziś do szpitala dotarły wyniki padań potwierdzające że był to wirus typu A/H1N1. Kobieta, po wyleczeniu, jeszcze w piątek została wypisana do domu.
Nowej grypy w Łomży nie ma
- W szpitalu w Łomży dotychczas nie leczyliśmy pacjentów z nową grypą – mówi Jan Bajno zastępca dyrektora szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Rano w Suwałkach zmarł 44-letni mężczyzna u którego już wcześniej badania potwierdziły obecność wirusa. To druga ofiara nowej grypy w regionie. Według danych sanepidu w całym województwie podlaskim odnotowano jak dotąd obecność wirusa grypy typu A/H1N1 u 12 osób.
Nowy sprzęt na noworodkach
O nowy sprzęt wzbogacił się oddział Noworodków i Wcześniaków z pododdziałem Patologii i Intensywnej Opieki Noworodka w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Szpital zakupił 9 nowych monitorów do obserwacji podstawowych funkcji życiowych wcześniaków i chorych noworodków. - Mamy lepsze możliwości monitorowania, a przez to także leczenie najmniejszych pacjentów – mówi ordynator oddziału, dr Bożena Florczyk. Oprócz szpitalnych zakupów na noworodki trafiły też prezenty od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najbardziej cieszy inkubator transportowy z możliwością wspomagania, w sposób nieinwazyjny, oddechu noworodków przedwcześnie urodzonych, już od sali porodowej. WOŚP przekazała też oddziałowi nowe urządzenie do badań przesiewowych słuchu u noworodków.
PO to „by wszystkim ludziom w Polsce żyło się lepiej”
Od stycznia ZUS przestanie wydawać legitymacje ubezpieczeniowe. Niby ma być taniej, ale spowoduje to nie lada zamieszanie u lekarza. Narodowym Funduszu Zdrowia już wydał wytyczne jakie dokumenty mają zabrać ze sobą pacjenci, którzy w nowym roku będą wybierali się do lekarza. Większość z nich jest ważna przez 30 dni. I choć jat podaje NFZ „brak dokumentu potwierdzającego prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej nie może być powodem odmowy udzielenia świadczenia!”, to jeżeli pacjent nie będzie go miał, lub nie dostarczy go w ciągu tygodnia od wizyty, z własnej kieszeni zapłaci za „udzielone świadczenia!” - ostrzega NFZ.
Więcej chorych na grypę?
Drastycznie wzrosła liczba zgłoszonych przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. W październiku w województwie podlaskim lekarze odnotowali ponad 1 tys 100 zainfekowanych pacjentów, którzy mogą mieć grypę. W pierwszej połowie listopada liczba chorych wzrosła niemal trzykrotnie. Od 1 października do wczoraj (16 listopada) lekarze z całego województwa wysłali do Sanepidu prawie 4 tys 200 zgłoszeń. - Liczba chorych bardzo szybko rośnie, ale żadna z kilkudziesięciu przebadanych laboratoryjnie próbek nie potwierdziła obecności wirusa ani sezonowej, ani świńskiej grypy - uspokaja rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku, Andrzej Jarosz. Czy w związku z tym większa od grypy jest grypowa panika?
Grypa atakuje? Z aptek zniknęły maseczki ochronne...
Czy grypowa panika powoli ogarnia także Łomżę? Mieszkańcy twierdzą, że grypy się nie boją. Śledzą wprawdzie na bieżąco informacje płynące z Ukrainy i Białorusi, ale – jak mówią – grypa ich nie dopadnie. Tymczasem z łomżyńskich aptek błyskawicznie zniknęły maseczki ochronne. Nie ma ich m.in. w aptekach przy Al. Legionów, Kazańskiej, Rządowej i Giełczyńskiej. Farmaceuci uspokajają – paniki w Łomży nie ma, a z aptecznych półek, póki co, zniknęły tylko maseczki. Nie widać zwiększonego zainteresowania szczepionkami przeciwko grypie, podobnie przeciwgrypowymi lekarstwami, których zapas jest w każdej aptece.
„Szczera rozmowa” zamiast pieniędzy
- Liczyliśmy, że otrzymamy konkretne informacje o zapłaceniu za nadwykonania naszych usług medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ale ich nie otrzymaliśmy – mówi Marian Jaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, który w poniedziałek, wraz z kilkudziesięcioma innymi przedstawicielami szpitali i samorządów z województwa podlaskiego spotkał się z minister zdrowia Ewą Kopacz. Wszyscy liczyli na pieniądze, ale była tylko rozmowa...