Czy CTGroup z Łomży zdobędzie Las Vegas w USA?!
Słynne centrum kasyn w Las Vegas od ośmiu lat jest światową stolicą tańca nowoczesnego. Również w tym roku w metropolii stanu Nevada na zachodzie USA odbędą się mistrzostwa planety w stylach hip hop, locking i popping oraz breakdance. W tym ostatnim stylu łomżyniacy z CTGroup dali się już poznać jako mistrzowie świata z 2005 r. w Brunszwiku (Niemcy), zaś dwa miesiące temu zakwalifikowali się na mistrzostwa świata do Las Vegas, które będą odbywać się od 27 lipca do 2 sierpnia. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie jedno „ale” - kasa. Czy CTGroup będzie reprezentować Polskę, Łomżę i Ziemię Łomżyńską za Oceanem? Pomożecie...?
„To nie anioł, to jest poeta...”
„Nigdy nie byłam za mała by rozmawiać o Wałęsie/ i innych nic nie wartych/ zawsze wiedziałam kto był czemu winien/ na co idą podatki/ kto teraz trzęsie Polską jak nie ci sami” - pisze 19-letnia maturzystka Aleksandra Zuzanna Polkowska z Kolna w utworze „Stańczycy”, który zdobył pierwszą nagrodę X Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza w Łomży. Uroczysta gala odbyła się w piątek na zakończenie Dni Łomży w Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Długiej 13, organizującej od dekady na poziomie i z fasonem piękne święto poezji i poetów.
Mariusz Syperek i „Biedron” z Piątnicy
Wyróżnienie w wielkim finale Szkoły Mistrzów Fotografii „Gazety Wyborczej” zdobył Mariusz Syperek (lat 30), którego zdjęcie „Biedron” było jednym z ponad 28 tysięcy ocenianych w konkursie „Mikrokosmos, czyli bliżej niż blisko”. Urodzony w Łomży i mieszkający w Piątnicy fotografik mówi: - Zaczaiłem się na biedronkę na trawniku przed moim domem. Gdy odlatywała, nacisnąłem migawkę aparatu...
Dima Bagrov i Marek Kisiel zatańczyli w Łomży
- Oprócz treningów, ćwiczy się w domu, a do tego dużo biegamy – tłumaczy znakomitą kondycję swoją i młodszego o dwa lata brata Adasia Tomasz Gosk (lat 10), który przez dwie godziny niestrudzenie poznawał kroki i figury, jakie pokazywał wieczorem w poniedziałek w MDK-DŚT w Łomży znakomity rosyjski tancerz breakdance Bboy Dima Rezky, czyli Dima Bagrov (lat 25) z Sankt Petersburga.
Kurpiowskie granie i śpiewanie w Nowogrodzie
Około pół tysiąca wykonawców kurpiowskich spotkało się w Nowogrodzie. Przez dwa dni śpiewali, tańczyli, gawędzili i grali – tak jak to dawniej tylko na Kurpiach potrafiono. Wszystko w ramach odbywających się już po raz XVI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej. To jedna z największych i najciekawszych dorocznych imprez prezentujących kulturę i folklor Kurpi. Pieczołowicie pielęgnowany w małych, rozsianych wśród lasów wsiach i nieco większych miejscowościach kurpiowski folklor jest jednym z nielicznych wiernie zachowanych regionalnych kultur w Polsce.
„Gdzie słońce wschodzi i kędy zapada...”
Rozłożyste siedmiopromienne słońce płonie w deszczu na skarpie przed kościołem Krzyża Świętego. Wychyla się w połowie, jakby wschodziło. Panuje jednak mrok wieczoru, który rozświetlają dziesiątki pochodni. Dziewczęta i chłopcy wyznaczają drogę, pokonywaną mozolnie przez wielki drewniany krzyż. Kilkaset obserwujących osób słyszy, że „na drogach ludzkich sumień, nieraz tak trudnych i powikłanych, Bóg postawił wielki drogowskaz, który życiu ludzkiemu nadaje kierunek i ostateczny sens. Jest nim Krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa. Nikt tak jak męczennicy nie zgłębił tajemnicy Chrystusowego Krzyża”.
Cisza ulotnych chwil i krzyk kontrastami słońca
- Uwielbiam wyjazdy latem nad Morze Bałtyckie z mężem Andrzejem i synkiem Kacprem – wyjawia Justyna Kryszpin-Żmuda, spoglądając na wprost mieniący się od pięknych maków portret swego ukochanego, jasnowłosego pięciolatka. - Lubię na niego spoglądać, a on bardzo lubi rysować, malować i rozkładać zabawki na części.
Na dworcu, w łóżku i w krainie czarów
Sylwia Pawlak zdała do drugiej klasy II LO w Łomży, Ola Polkowska właśnie zdawała maturę w I LO, zaś pracownik w fabryce okien i drzwi Marcin Świetlicki oraz rencista Robert Jermacz są rówieśnikami. Chociaż obaj mają po 35 lat, to podobnie jak młodsze od nich dziewczęta są debiutantami. Zadebiutowali wspólnie w wydanym skromnie na papierze pakowym Zeszycie Poetyckim III, z którego wiersze zaprezentowali we wtorek, 16 czerwca, w kawiarni łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora.
Kolejne taneczne sukcesy łomżyniaków
Formacje SKRECZ oraz 2DR Studia Tańca B.K.Step, działającego przy Miejskim Domu Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży, uczestniczyły w XI Ogólnopolskim Turnieju Tańca Współczesnego w Grajewie. Łomżyńskie grupy prowadzone przez Beatę Kisiel po raz kolejny stanęły na podium: w kategorii od 13 do 16 lat pierwsze miejsce zdobyła grupa SKRECZ, natomiast formacja 2DR zdobyła drugie miejsce w kategorii od 17 do 21 lat.
Przed tysiącem lat w okolicy Łomży....
Prezentacja bractw rycerskich, pokazy kowalstwa, garncarstwa oraz inscenizacja śmierci św. Brunona z Kwerfurtu były głównymi atrakcjami Festynu Archeologicznego zorganizowanego w ramach 1000-lecia chrześcijaństwa przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. Plany organizatorów imprezy pokrzyżowała jednak pogoda bo większość atrakcji festynu przygotowano pod gołym niebem na dziedzińcu muzealnym.
Perfect jak wino i rock.... z wiekiem smakuje coraz bardziej
Deszczowa pogoda pokrzyżowała szyki organizatorom Łomża Beer Festival, ale deszcz i zimno nie były w stanie powstrzymać mieszkańców Łomży przed przyjściem na „muszlę” gdy na wielkiej scenie piwnego Festiwalu wystąpić miał zespół Perfect. Legenda polskiego rocka nie zawiodła tysięcy zebranych widzów. Energiczny koncert wypełniły przeboje które kształtowały oblicze polskiego rocka lat 80 i 90 XX wieku i pierwszej dekady XXI wieku. Przed koncertem z wokalistą legendarnej grupy przez chwilę porozmawiał Mirosław R. Derewońko.
„Fotografia uzależnia jak alkohol, jak narkotyk”
- Wszystko było autentyczne, żadnych filtrów, żadnych komputerów, tylko czysta, żywa fotografia – mówi o swoich fotogramach, nieziemsko fantastycznych jak krajobrazy z innej planety Wiktor Wołkow (lat 67). Znakomity, znany w Polsce i w Europie fotografik przyrody przyjechał do Łomży na wernisaż wystawy „Słońce” w Galerii Sztuki Współczesnej i na o wiele obszerniejszy, trwający godzinę pokaz slajdów z tej serii w Miejskim Domu Kultury DŚT.
Santor: nie będę występowała do 90-tki...
Dama Polskiej Piosenki Irena Santor (lat 74), satyryk Tadeusz Ross i pianista Czesław Majewski wystąpili z trzecim corocznym koncertem z cyklu „Przyjaciele Pani Hani”, który odbył się w sobotni wieczór na ukwieconej scenie Filharmonii Kameralnej w Łomży. Artystów, którzy przed laty podczas tournee po całym świecie towarzyszyli Hance Bielickiej (1915 – 2006), zaprosił Miejski Dom Kultury DŚT. Panią Hankę z Ireną Santor wspomina Mirosław R. Derewońko.
IRA na Juwenaliach w Łomży
Społeczność akademicka łomżyńskich uczelni wyższych zorganizowała trzydniowe Juwenalia 2009. Finał żakowskiej zabawy odbył się w piątek na Starym Rynku, a gwiazdą wieczoru była rockowa grupa IRA i jej charyzmatyczny lider Artur Gadowski.
Nagrody rozdane i WALIZKA zamknięta!
Das Weite Theater für Puppen und Menschen z Berlina otrzymał Grand Prix XXII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA za przedstawienie „Tym małym jestem ja”, które wyreżyserował Torsten Gesser. Grand Prix w wysokości 3 000 zł ufundowali prezydent Łomży i wojewoda podlaski. Uroczystość zakończenia czterodniowych zmagań konkursowych i wręczenia nagród odbyła się w piątkowy wieczór w Teatrze Lalki i Aktora.
Młoda pianistka z Łomży nagrodzona
Aleksandra Rogińska, młoda łomżyńska pianistka, zajęła II miejsce w IX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego, którego finał odbył się w niedzielę w Łomiankach pod Warszawą. Aleksandra jest uczennicą Szkoły Muzycznej II stopnia w Łomży w klasie pani Ireny Wawrzynkowskiej.
Trudny kluczyk do WALIZKI
Pierwszy, pracowity dla artystów i pełen wrażeń dla widzów dzień WALIZKI już za nami. Szczęśliwie teatralny Pegaz, widniejący od lat w logo festiwalu, nie uległ kaprysom aury i pofrunął – od razu, oby nie za wcześnie – wysoko, jeśli nawet nie trochę wyżej. To zresztą niedawno zapowiadaliśmy: zarówno pod względem różnorodnej, poruszającej estetyki spektakli, jak i uniwersalnej tematyki, adresowanej do wnuków i dziadków. W konkursie XXII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA było bowiem i o zabawnych klaunach, i o poszukującym tożsamości stworzeniu nie z tej ziemi, i o genialnym wariacie. Swoistą klamrę poza konkursem stworzył z kolei na Starym Rynku w Łomży Teatr Akt z Warszawy, w spektaklu którego było wszystkiego tego, co pokazały inne teatry w konkursie, po trochu. Ależ w jak odmiennej konwencji!
Łomża i Kolno zwyciężają w Warszawie
Łomżyński licealista Igor Dmochowski (lat 18) i kolneński maturzysta Krystian Pieloch (lat 19) zdobyli pierwsze miejsce w kategorii duety hip hop podczas Warsaw Dance Festival 2009. Obaj są artystycznymi wychowankami Beaty Kisiel, założycielki i instruktorki Studia Tańca B.K. STEP, działającego przy Miejskim Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży.
„Kukuryku na patyku” i WALIZKA otwarta!
Tradycyjne otwarcie podróżnej walizki na scenie Teatru Lalki i Aktora to znak, że rozpoczął się XXII Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA w Łomży. Uroczystego otwarcia dokonał we wtorkowy poranek wiceprezydent Krzysztof Choiński - wyjątkowo w tym roku on, gdyż urlopowo nieobecny był włodarz Łomży Jerzy Brzeziński, pod którego patronatem odbywa się czterodniowy festiwal i o którego nagrodę w wysokości 3 tys. zł będzie rywalizowało 12 teatrów. Inauguracyjną tremę jako pierwsi na łomżyńskiej scenie musieli również pokonać aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek, wystawiający w konkursie spektakl „Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich” w reżyserii Zbigniewa Głowackiego.
Crazy Twisting Group druga
- Wracamy z Mistrzostw Europy Półudniowo-Wschodniej w breakdance z lekkim uczuciem zawodu – przyznaje Marek Kisiel, założyciel, instruktor i tancerz breakdance'owej Crazy Twisting Group, która od lutego 2002 roku istnieje w Łomży. - Zdobyliśmy wprawdzie w Wiedniu drugie miejsce i nagrodę za najlepsze show, czyli najbardziej widowiskową choreografię, ale mimo to nie zakwalifikowaliśmy się na Battle of The Year International, czyli Mistrzostwa Świata w Brunszwiku.