Najlepsi matematycy z... Białegostoku
- Matematycy są wybitni gdy są młodzi – mówił prof. Romuald Kotowski, dyrektor Instytutu Informatyki i Automatyki PWSIiP do uczestników finału VII Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego. Wzięło w nim udział około dwustu uczniów przede wszystkim szkół ponadgimnazjalnych z północno-wschodniej Polski, a byli także m.in. z województw łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Najlepszy młodym matematykiem – tak jak i przed rokiem - okazał się Damian Werpachowski z II LO im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku. Także dwie kolejne nagrody otrzymali uczniowie ze stolicy województwa.
„Siódemka” będzie miała prawdziwą salę
Białostocka firma MK BUD ma wybudować salę sportową przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Inwestycja pochłonie 7 mln 620 tys 780 złotych, a nowa sala gimnastyczna z zapleczem sportowym ma być wykonana przed rozpoczęciem roku szkolnego 2018/2019.
„Dobry zawód – fajne życie” z wykształceniem zawodowym
- Młodzież kończąca gimnazjum nie wie, co robić ze sobą dalej. Decyzje o wyborze kształcenia są przypadkowe, 85 procent uczniów nigdy nie było u doradcy zawodowego – zarysowała tematykę na styku edukacji i rynku pracy dr Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży i prezes Stowarzyszenia Łomżyńskie Forum Samorządowe, skupiającego 18 miast i gmin. - Naszym celem jest odczarować szkoły zawodowe, mające niski prestiż w porównaniu z liceami, dlatego rozpoczynamy trwający do połowy kwietnia 2019 projekt „Dobry zawód – fajne życie”. Będziemy popularyzować kształcenie zawodowe w 145 szkołach gimnazjalnych i 60 placówkach kształcenia zawodowego w Podlaskiem.
„Miejsca sprzyjające edukacji”
Na blisko 2500 polskich samorządów – małych wiejskich gmin i największych miast – miasto Łomża znalazło się na 1250 miejscu rankingu „Miejsca sprzyjające edukacji”, powstałego na bazie ogólnopolskiego badania jakości edukacji w samorządach przygotowanego przez Fundację Evidence Institute. Za Łomżą są m.in. miasta: Zambrów, Białystok i Suwałki, a przed np. Ostrołęka, ale także gminy Nowogród i Zbójna.
Litewskie staże zawodowe uczniów „budowlanki”
Grupa 25 uczniów z branży hotelarskiej, żywieniowej i budowlanej z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży doskonaliła tam swoje umiejętności praktyczne w Kłajpedzie. - Uczestnictwo w stażach zawodowych na Litwie umożliwiło uczniom rozwój umiejętności kluczowych – porozumiewania się w językach obcych oraz efektywnej współpracy w zespole – podkreśla Elżbieta Wiśniewska. - Pozwoliło im też na budowanie poczucia pewności siebie i zaufania do własnych umiejętności, oraz zwiększyło świadomość dalszej edukacji i rozwoju.
Gniew bezrozumny i podsycany od religii do polityki
- Nowy Jork, żydowski sklepik ze spodniami, wpada arabski terrorysta z bombą i krzyczy od progu „Allach jest wielki”, na co uprzejmy sprzedawca uspokaja „Niech szanowny pan się nie denerwuje, mamy wszystkie rozmiary” - oto anegdota, jaką posłużył się religioznawca i filozof prof. Zbigniew Mikołejko, którego nie sposób podejrzewać o lekceważenie kogokolwiek, ze względu na rasę, kolor skóry, język i wyznanie. Anegdota pokazuje, jak daleko współczesny świat odszedł od traktowania serio wielkich religii, jak słabo są one znane i jak wyznawcy niewiele wiedzą o swoich wierzeniach nawzajem. Uniwersytet Otwarty PWSIiP w Łomży, którym kieruje ks. dr Waldemar Świątkowski, zajął się emocjonalną materią świata: gniewem bogów, proroków, wiernych, kapłanów i polityków.
13. Mistrz Ortografii
Anna Tarnacka uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży wygrała tegoroczną, XIII edycję konkursu Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 10 w Łomży, a młodzi „mistrzowie pióra” pisali najeżoną ortograficznymi pułapkami historię o wiośnie i wakacyjnych planach. - Trudności były naprawdę różnorodne i dotyczyły niemal wszystkich reguł pisowni – podają organizatorzy Mistrzostw Ortografii.
Bezpieczny kącik dla dzieci
Jak poruszać się na drodze? O czym pamiętać spacerując po ciemku? Jak bezpiecznie jeździć na rowerze? Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodzie odpowiedzi na nie znają, ale teraz swoją wiedzę mogą utrwalać „Bezpiecznym kąciku”, jaki utworzyli dla nich pracownicy pobliskiej firmy, zajmującej się produkcją pasz dla zwierząt.
Nowa sala gimnastyczna „siódemki” czeka na... pieniądze
Dwa tygodnie temu miejscy urzędnicy otworzyli oferty w drugim przetargu na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Na realizację zadania władze miasta planowały wydać 7 mln 420 tys. zł, ale i w tym przetargu wszystkie złożone oferty były droższe. - W chwili obecnej trwają czynności związane z oceną i badaniem złożonych ofert oraz poszukiwaniu dodatkowych środków w budżecie miejskim – podaje Grzegorz Daniluk z ratusza. Brakuje około 200 tysięcy złotych czyli tyle ile dwa tygodnie temu władze miasta zdecydowały się wydać na wybicie okolicznościowych dukatów na przyszłoroczne 600-lecie nadania praw miejskich Łomży.
Trudna matematyka rozszerzona z zimnicą, śniegiem i walcem
Uczniowie, zdający pisemny egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym, zadrżeli nie tylko na sali z podekscytowania, jakie zadania przygotowali autorzy. Drżeli z zimna również po 3 godzinach, kiedy wychodzili z liceów i techników w Łomży: na dworze temperatura spadła do 4 stopni Celsjusza, przenikliwe podmuchy wiatru wdzierały się pod białe koszule, aż w końcu zaczął padać narastający śnieg. - Niektóre z 15 zadań wydały mi się bardzo łatwe, na przykład, te z ciągów arytmetyczno-geometrycznych, a niektóre bardzo trudne, jak ostatnie, z walcem – opowiada Maciej Zabielski, zdolny absolwent III LO w Łomży, który rozwiązał w regulaminowym czasie wszystko.
Patriotyczne wydarzenia, strofy i malunki
Po raz 15. Szkoła Podstawowa w Podgórzu zorganizowała Powiatowy Konkursu Plastyczny „Wisła zwierciadłem dla najpiękniejszych miast Polski”. W tym roku konkurs odbył się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a nagrody za najlepsze prace ufundowała Agata Kornhauser – Duda, żona Prezydenta RP. W kategorii uczniów klas I - III za pracę „Miasto nad Wisłą” pierwsze miejsce zdobyła Maja Niksa z klasy I Szkoły Podstawowej w Kupiskach, a wśród uczniów klas IV-VI konkurs pracą pt. „Toruń” wygrał Jakub Tomaszczyk, uczeń V klasy Szkoły Podstawowej w Konarzycach.
„Czas na zdrowie” w ZSS
Zespół Szkół Specjalnych w Łomży przystąpił do VI edycji projektu edukacyjnego „Czas na zdrowie”. Powstał on w odpowiedzi na coraz większy problem jakim jest nadwaga i otyłość pojawiająca się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniejszym. Stwierdzone w badaniach Instytutu Żywności i Żywienia z wiosny 2013 roku dane są zatrważające, gdyż 28% chłopców i 22% dziewcząt ma nadmierną masę ciała.
Selena Gomez w II LO w Łomży, Zac Efron w „Katoliku”
Wspomnienie tłumu wielkich gwiazd kina amerykańskiego i piosenki anglojęzycznej dech zapiera, o czym dziś najlepiej wiedzą zadowoleni uczestnicy egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Czytali teksty, słuchali nagrań i pisali odpowiedzi na około 10 poleceń, wśród których znalazł się, m.in., wpis w blogu o spotkaniu z ulubionym aktorem lub piosenkarzem. Uczniowie II LO i Liceum Katolickiego w Łomży wybierali zazwyczaj ikony popkultury - postacie, jakie młodzieży i ludzkości XXI w. wyznaczają do lubienia producenci show, filmów i koncertów.
„Bardzo łatwa matura z matematyki” - oceniają w I LO w Łomży
W drugim dniu matur pisemnych zaświeciło słońce dla 10 473 abiturientów liceów i techników z województwa podlaskiego, którzy mieli prawo chwycić za długopis i rozwiązać zadania z algebry, trygonometrii i geometrii. W Łomży w 23 szkołach ponadgimnazjalnych nad matematyką głowiło się, być może, nawet ponad 1 300 maturzystek i maturzystów, zaś w I LO im. Tadeusza Kościuszki 181, w tym 111 dziewcząt i 70 chłopców. - Za wniesienie na egzamin telefonów komórkowych lub sprzętów telekomunikacyjnych grozi unieważnienie matury z tego przedmiotu – upomina dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej Jolanta Gołaszewska. - Takich incydentów nie stwierdziliśmy. Nikt o „ułatwieniu” nie myślał w liczącej 403 lata Szkole. - Wynik matury to ważna informacja dla mnie, na ile jestem sumienny, systematyczny i zdyscyplinowany – mówi Hubert Karwowski z I LO.
Zabraknie pracy dla setek nauczycieli w Łomży?
Dziś na 1253 etatach nauczycielskich w podległych miastu Łomża placówka pracuje 1182 osób. Od września zarówno etatów jak i nauczycieli ma być mniej... dużo mniej. Na podstawie projektów arkuszy organizacyjnych szkół na rok szkolny 2017/2018 wynika, że liczba nauczycielskich etatów w Łomży miałaby spaść aż o ponad 250. Ratusz przyznaje, że dziś tak to wygląda, ale podkreśla, że to tylko pierwsze szacunki, i że będzie się to zmieniało do połowy sierpnia, a ostatecznie „ta liczba na pewno nie będzie tak drastyczna”.
Zabrakło miejsc w przedszkolach
Blisko setka dzieci w wieku od 3 do 6 lat nie zakwalifikowała się do przedszkoli w ramach pierwszego naboru, prowadzonego przez miejskie placówki. Miejsc dla dzieci zabrakło przede wszystkim w przedszkolach na osiedlu Południe, które od lat są najchętniej wybierane przez rodziców mieszkających w pobliżu. Ratusz twierdzi, że rodzice tych dzieci będą mogli jeszcze wybrać miejsce gdzie ich pociechy od września będą się bawiły i uczyły. - Od 15. maja do 6. czerwca 2017 roku będzie odbywała się rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca – podaje inspektor Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży. - Przedszkola dysponują 67 wolnymi miejscami dla 3-5 latków, natomiast szkoły podstawowe dysponują 196 miejscami dla 5- i 6-latków.
„Praca – pasja czy obowiązek?” na maturze z języka polskiego
- Młodzieży życzymy podczas egzaminów maturalnych jak najlepiej, żeby zakodowała poprawnie arkusze egzaminacyjne, uważnie przeczytała polecenia, na spokojnie przeniosła swoje odpowiedzi z arkusza na kartę odpowiedzi i czytelnie wpisywała wszystko, co przeczytają potem egzaminatorzy - mówi Jolanta Gołaszewska, trzymająca mocno kciuki za maturzystów dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Tegoroczną maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym w województwie podlaskim ma prawo zdawać 9 755 dziewcząt i chłopców ze 176 liceów i techników, zaś w Łomży w 23 liceach i technikach nad poleceniami z literatury i języka ojczystego mogło się głowić nawet 1 189 osób. Na maturę z polskiego mieli 170 minut. Ciekawe, jak sobie poradzili...?
Odeszła nauczycielka Grażyna Wycińska
Wieczorem, 2 maja 2017 roku w wieku 61 lat, odeszła do Pana Boga Grażyna Wycińska, wieloletni pedagog szkół łomżyńskich. Po skończeniu Państwowego Studium Technicznego w 1977 roku , zaczęła pracę w Komendzie Chorągwi Łomża jako kierownik Wydziału Zuchowego. - To była największa pasja Jej życia – wspomina Jolanta Pietrzykowska.
Matury zaczynają się w czwartek
Około 1200 osób w Łomży w czwartek wystartuje w maratonie maturalnym. Rozpocznie się on o godz. 9.00 od obowiązkowego dla wszystkich egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. O godz. 14. niespełna 20% maturzystów będzie pisało egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a w piątek rano obowiązkowa podstawowa matematyka. Sesja egzaminacyjna – pisemna i ustna - potrwa do 26 maja, a wyniki matury będą ogłoszone 30 czerwca.
„Raduj się nauką!”, czyli ponad 400 możliwości zgłębienia tajemnic nauki i sztuki
W maju 2017 roku zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki, kultury i sztuki na 15. edycję Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W programie przewidzianych jest ponad 400 imprez tematycznych: warsztatów, wykładów, pokazów, wystaw, koncertów i różnego rodzaju spotkań. Atrakcje naukowe w tym roku zaprezentuje 12 uczelni wyższych oraz Białostocki Park Naukowo–Technologiczny. - Jestem z tych, którzy wierzą, że Nauka jest czymś bardzo pięknym - mówiła Maria Skłodowska – Curie. W 150. rocznicę urodzin tej niezwykłej uczonej, laureatki dwukrotnej Nagrody Nobla, tegoroczna edycja Festiwalu jest jej dedykowana. Hasło XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki brzmi: „Raduj się nauką!”