Szkolenia na półmetku
Ponad 750 osób bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem z województwa podlaskiego zakończyło już szkolenia zawodowe i z przedsiębiorczości sfinansowane przez budżet państwa i program Phare 2001. Odbyła się już połowa planowanych szkoleń, a rekrutacja na kolejne praktycznie dobiega końca. W dziewięciu powiatach odbyły się już wszystkie przewidziane szkolenia zawodowe. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o szkolenia z przedsiębiorczości.
Projekty na rzecz niepełnosprawnych
Do 30 czerwca 2004 roku do Komisji Europejskiej można składać wnioski o dofinansowanie pilotażowych projektów na rzecz osób niepełnosprawnych. W konkursie mogą brać udział podmioty zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego i pozarządowego - w tym obowiązkowo co najmniej jedna organizacja osób niepełnosprawnych. Program realizowany jest przez Dyrekcję Generalną Zatrudnienia i Polityki Społecznej Komisji Europejskiej.
Sklepy bez plakatów wyborczych
Łomżyńscy kupcy - łączcie się. Rada Łomżyńskich Handlowców wystosowała specjalny apel pod hasłem'Czysta Witryna ' - zwraca się w nim do właścicieli sklepów o nieudostępnianie swoich witryn i wystaw dla plakatów wyborczych kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Akcja ma na celu przede wszystkim zjednoczenie wszystkich kupców - tak aby lokalne władze, politycy i organizacje liczyły się z ich zdaniem - podkreślają członkowie Rady Łomżyńskich Handlowców.
Granty na małe projekty infrastrukturalne na granicy wschodniej
Wnioski o dofinansowanie projektów mogą składać organizacje typu non-profit, NGO oraz samorządy z województw wschodnich granic Polski. Składający wnioski mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości od 50 000 do 300 000 euro. W czterech województwach, do których skierowany jest konkurs, zgłaszający swój udział będą musieli zapewnić realizację założonych projektów oraz tzw. wkład własny do projektu. Powinien on wynosić nie mniej niż 25 procent kosztów kwalifikowanych, co oznacza, że grantodawca w przypadku pozytywnej oceny wniosku deklaruje dofinansowanie w wysokości do 75 procent.
Remont pod wiaduktem przedłużony
Ul. Poznańska na odcinku przy wiadukcie będzie zamknięta do soboty, 15 maja. Wynika to z komplikacji jakie napotkał wykonawca podczas robót. Również do 15 maja autobusy MPK jeździć będą zmienioną trasą - linia nr 2 dojeżdzać będzie tylko do Fabryki Mebli.
RATUJCIE Średniowieczne Grodzisko
To już ostatni dzwonek na ratowanie Grodziska z X wieku w Starej Łomży oraz położonych obok morenowych wzgórz Królowej Bony powstałych po Zlodowaceniu Bałtyckim znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie pragrodziska. Teren ulega DEGRADACJI z powodu zachwiania równowagi biologicznej flory. GRODZISKO porasta brzezinowym młodnikiem - korzenie jeszcze niewielkie penetrują zachodnią część ale za rok dwa.... Wschodnia część pragrodziska zarośnięta wysokimi krzakami dzikiej róży - częściowo usuniętymi społecznie - korzenie pozostały!!!
Ile mają łomżyńscy radni?
Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta ukazały się oświadczenia majątkowe 22 łomżyńskich radnych za rok 2003. Nie ma tam natomiast oświadczeń majątkowych prezydenta Jerzego Brzezińskiego ani dwóch jego zastępców, a także kierowników wydziałów i dyrektorów jednostek podległych miastu, choć zgodnie z prawem one też powinny zostać tu opublikowane. W Polsce każdy samorządowiec (radny, prezydent) a także kierownicy i dyrektorzy wydziałów i jednostek należących do miasta raz na rok muszą przedstawiać aktualny stan swojego majątku, z uwzględnieniem ile i gdzie zarabiali. Ma to przede wszystkim zapobiegać korupcji.
Tajemnice mokradeł
Dlaczego Dolina Biebrzy jest inna niż wszystkie? Skąd bierze się w niej woda? Jak powstały tu kilkumetrowe złoża torfów? Jakie siły przyrody rządzą bagnami i jak korzysta z nich człowiek? Te i inne tajemnice mokradeł odkrywają słuchacze XIII spotkania Wszechnicy Biebrzańskiej w dniach 8-9 maja br. w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Kontrola nie potwierdza przecieku przed egzaminem
Kontrola przeprowadzona w Białymstoku przez łomżyńską Okręgową Komisję Egzaminacyjną (OKE) nie potwierdziła doniesień lokalnej prasy, jakoby doszło do przecieku części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego.
Nowi diakoni
10 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży w sobotę przed południem przyjęło z rąk pasterz diecezji ks biskup Stanisław Stefanek święcenia diakonatu. Mariusz Bartosiak z Łomży, Sławomir Brutkowski z Andrzejewa, Zbigniew Kierzkowski z Kobylina, Jacek Kotowski z Kołak Kościelnych, Krzysztof Łapiński z Łap, Andrzej Mikucki z Przytuł, Arkadiusz Ryłka z Amelina, Piotr Rytel z Czyżewa, Marcin Sobiech z Kadzidła i Adam Tomaszewski z Szelkowa są już po pierwszym z trzech stopni sakramentu święceń.
Biskup powołał zespół ds. renowacji Katedry
Ks. prałat dr Tadeusz Bronakowski został przewodniczącym specjalnego zespołu ds. renowacji Katedry Łomżyńskiej. Czteroosobowy zespół właśnie powołał biskup łomżyński Stanisław Stefanek. W jego skład weszli także proboszcz parafii katedralnej ks. Kanonik Marian Mieczkowski, ekonom diecezjalny ks. prałat Ryszard Napiórkowski i ks. Prałat Tadeusz Śliwowski jako przedstawiciel Kapituły Katedralnej. Do zadań Zespołu należy: udział w zatwierdzaniu projektów, udział w negocjacjach cenowych, prowadzenie Księgi Darczyńców Katedry Łomżyńskiej, wysyłanie podziękowań za dokonane wpłaty.
Dziś urodziny jutro imieniny
Biskup Stanisław Stefanek ordynariusz diecezji łomżyńskiej przez dwa dni będzie świetował. Dziś przypadają jego 68 urodziny, a jutro imieniny. Biskup Stanisław urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. Na kapłana został wyświęcony w 1959 roku w Towarzystwie Chrystusowym w Poznaniu.
Odszkodowanie za odmowę badań prenatalnych
60 tys. zł zadośćuczynienia i prawie 6,9 tys. zł odszkodowania wraz z odsetkami od łomżyńskiego szpitala wojewódzkiego zasądził Sąd Okręgowy w Łomży (Podlaskie) w precedensowym procesie wytoczonym za odmowę badań prenatalnych. Orzeczenie nie jest prawomocne.
Wielkie kopanie
Ponad metrowej głębokości doły, powalone drzewa, gdzieniegdzie zerwany asfalt z osiedlowych uliczek – tak w kilku miejscach wygląda dzisiaj infrastruktura komunikacyjna Łomży. To tyko chwilowe niedogodności – zapewniają przedstawiciele Urzędu Miejskiego, później wszyscy będą mieli lepiej
Utrudnienia na Poznańskiej
Łomżyńscy kierowcy muszą liczyć z utrudnieniami. Zablokowana jest część ulicy Poznańskiej. Prace związane z budową systemu wodno - kanalizacyjnego potrwają do niedzieli. Do tej pory odcinek drogi pod wiaduktem będzie zamknięty, a zmotoryzowani muszą kierować się objazdami.
Publikacja orzeczenia w sprawie badań prenatalnych - później
Sąd Okręgowy w Łomży niespodziewanie odroczył w piątek o tydzień publikację orzeczenia w procesie cywilnym o wysokie odszkodowanie za odmowę badań prenatalnych. Powodem był brak dokumentów, które sąd miał otrzymać z Naczelnej Izby Lekarskiej.
Komunikat TPZŁ w Łomży
Zarząd Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej informuje, że w dniu 4 maja 2004 roku o godz. 17.00 odbędzie się comiesięczne spotkanie członków i sympatyków TPZŁ.
Poszukiwany naczelnik
Prezydent Jerzy Brzeziński ogłosił konkurs na Naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego. O staniowisko mogą ubiegać się osoby z wykształceniem wyższym (prawo lub administracja) i czteroletnim stażem na stanowisku kierowniczym. Od kandydatów oczekuje się predyspozycji do kierowania, organizacjią w szczególności podstawowych wiadomości z zakresu prawa o samorządzie gminnym i powiatowym.
KOMUNIKAT
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży Sp. z. o.o. informuje, że w związku z koniecznością przeniesienia magistrali ciepłowniczej „A1” na odcinku od komory przy ul. Sikorskiego do komory przy ul. Dmowskiego, mogą wystąpić zakłócenia w dostawie ciepłej wody użytkowej w zakresie normowej temperatury w okresie od dnia 06.05.2004 roku do dnia 30.07.2004 roku.
18 razy Piechociński
Radny Zenon Piechociński (SLD) na jednej sesji Rady Miasta złożył 17 interpelacji i zapytań i jedno nie wiadomo co. Radny pytał m.in.: o to jak często jest zmieniana flaga miasta na szczycie ratusza czy ustalono harmonogram tych działań, ile osób od początku bieżącego roku próbowało jechać autobusami miejskimi na gapę, ile starych drzew wycięto na terenie miasta w czasie porządków wiosennych, czy nie można by wrócić do praktykowanego przed kilku laty zwiedzania Łomży z przewodnikiem pod patronatem rady miejskiej lub prezydenta, bo radny przypuszcza, iż nawet “Rada nie zna wszystkich ulic, zabytków, historii miasta”.