Rolnicy do zalesień
Rolnicy którzy chcą zalesić własne grunty mają ostatnią szansę żeby skorzystać z dotacji unijnych. Od 1-go do 30-go czerwca Powiatowe Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują wnioski w ramach programu zalesiania gruntów rolnych. Rolnicy, którzy chcą taki wniosek złożyć, o zalesieniach muszą myśleć jednak wcześniej, ponieważ ma być to zgodne z planem opracowanym przez leśników. Trzeba sprawdzić czy te grunty są ujęte w tym planie - mówi Grzegorz Jakuć, Dyrektor Podlaskiego Regionalnego Oddziału ARiMR. Później należy zgłosić ten fakt i wypełnić wniosek w ARiMR. Po założeniu uprawy należy poinformować pisemnie nadleśniczego i złożyć odpowiednie oświadczenie kierownikowi powiatowego Biura Agencji.
Policja ściga złodzieja samochodu.
Łomzyńska policja ściga kierowcę, który uciekał skradzionym minionej nocy samochodem. Po oddaniu kilku strzałów funkcjonariuszom udało się zatrzymać auto i schwytać pasażerkę, z którą uciekał złodziej. Ten ostatni jednak zdołał uciec do lasu. Pościg za złodziejem zaczął się dziś o 7, kiedy to mieszkaniec Łomży powiadomił policję o kradzieży renault clio z garażu przy ul. Bawełnianej - poinformował podinspektor Andrzej Baranowski z zespołu prasowego podlaskiej policji.
Rozpoczynają się prace przy budowie nowej krypty pod prezbiterium w Katedrze Łomżyńskiej.
Trwają ostatnie przygotowania do budowy nowej krypty pod prezbiterium w Katedrze Łomżyńskiej. Będzie to kaplica, w której oglądać będzie można m.in. efekty prowadzonych tu w minionym sezonie prac wykopaliskowych. Budowa kaplicy-krypty rozpocznie się w najbliższy poniedziałek. Dziś proboszcz Katedry, ks. kanonik Marian Mieczkowski powiedział Radiu Białystok, że archeolodzy prowadzą nadal badania wykopalisk, zaś architekci od kilku miesięcy pracowali nad nowym zagospodarowaniem katedralnego cmentarzyska. Były to prace bardzo specjalistyczne – nowa krypta ma bowiem mieścić się w istniejących murach zabytkowej, 500-letniej, niestety dość nisko podbudowanej fundamentami Katedry.
Firma Connex nadal zainteresowana prywatyzacją przedsiębiorstw PKS w województwie podlaskim
Przedstawiciele firmy spotkali się w tej sprawie z wojewodą Janem Dobrzyńskim - poinformował jego rzecznik, Adam Dębski. Dokładnie przed rokiem zamiary prywatyzacji PKS-ów przy udziale tej spółki doprowadziły do protestu załóg i strajku w trzech przedsiębiorstwach. W referendum zakładowym większość opowiedziała się przeciwko prywatyzacji firm z udziałem Conneksu.
Strażacy z Białegostoku utrzymali mistrzowską pozycję w sporcie pożarniczym
Na zakończonych dziś w Łomży VIII Mistrzostwach województwa podlaskiego, białostoczanie znowu byli nie do pokonania, choć niewatpliwie czują coraz wyraźniej na plecach oddech swoich kolegów z Bielska Podlaskiego. W generalnej punktacji drużynowej oba zespoły dzielą tylko niespełna dwie sekundy. III miejsce, zgodnie z przewidywaniami, przypadło gospodarzom, czyli strażakom z Łomży. Od wczoraj na obiektach rekreacyjnych Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i Stadionie Miejskim w Łomży o palmę pierwszeństwa rywalizowało ponad 150 strażaków z całego województwa.
Kolneński Dom Kultury ma nowego dyrektora
Został nim Kazimierz Edward KOTER. Jego kandydaturę wybrała komisja konkursowa, z dwojga pretendentów ubiegających się o to stanowisko po śmierci poprzedniego dyrektora Franciszka Jurczeni.
Wyświęcenia kapłanów w Łomży
Biskup Stanisław Stefanek wyświęcił dziś w Katedrze Łomżyńskiej nowych ośmiu kapłanów diecezji. Wszyscy są absolwentami 6-letnich studiów teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Na uroczystość bardzo licznie przybyli goście z kraju i zagranicy, ale przede wszystkim rodziny neoprezbiterów. Nowi księża złożyli m.in. ślubowanie na wierność biskupowi diecezjalnemu.
Ciechanowiec: szajka handlująca narkotykami rozbita
Czteroosobową grupę handlarzy narkotyków rozbili w Ciechanowcu policjanci z Wysokiego Mazowieckiego. Do zatrzymanego wcześniej dilera- Pawła S., teraz dołączyło trzech jego pomocników- Marcin B, Mariusz D. i Adam B. Wszyscy oni pomagali w ukrywaniu narkotyków i ich rozprowadzaniu w okolicznych barach i dyskotekach.
Sąd w Łomży nie chce rozpatrywać sprawy afery korupcyjnej w suwalskim wymiarze sprawiedliwości
Wciąż nie wiadomo, który sąd zajmie się sprawą afery korupcyjnej w suwalskim wymiarze sprawiedliwości. Sąd Rejonowy w Łomży zwrócił się dziś do Sądu Najwyższego, by sprawę tę przekazać innemu sądowi równorzędnemu. Równocześnie przedłużył do 21 lipca areszt tymczasowy dla sędzi Grażyny Zielińskiej z Suwałk - jednej z 17 osób oskarżonych w tej sprawie. Chodzi przede wszystkim o wręczanie i przyjmowanie łapówek w zamian za łagodniejsze wyroki, uchylanie aresztu tymczasowego lub odraczanie wykonywania kary.
Prawie 5 milionów złotych otrzymało dodatkowo województwo podlaskie na świadczenia zdrowotne
Pieniądze te trafią na sprzęt ortopedyczny, profilaktykę i rehabilitację leczniczą - mówi rzecznik Podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Jan Mirucki. Najwięcej - ponad 2 miliony 800 tysięcy złotych przeznaczonych będzie na programy profilaktyczne. Na rehabilitację trafi półtora miliona, a na zaopatrzenie ortopedyczne 660 tysięcy złotych.
Odkrywanie tajemnic
W budynku przy ul. Nowogrodzkiej 5 w Łomży byli mordowani ludzie - taka jest konkluzja prokuratora Zbigniewa Kulikowskiego z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który dziś na tej właśnie posesji prowadził czynności procesowe. Szczególne wrażenie na prokuratorze Kulikowskim wywarł jego pobyt w dziewięciu piwnicach budynku przy Nowogrodzkiej 5, które funkcjonariuszom łomżyńskiej UB-ecji służyły za cele do przetrzymywania "wrogów ustroju". Na ścianach w trzech celach zachowały się napisy, wykonane przez aresztantów m. in. "Matko Boska Częstochowska Królowo Polski zlituj się nad nami", nazwiska i miejscowości, daty. Zachowały się także dwa karcery dla szczególnie opornych, z oryginalnymi numerami na drzwiach, wizjerami i klapami służącymi m.in. do podawania posiłków.
Narkotyki w piwnicy w Wysokiem Mazowieckiem
41 porcji narkotyków- amfetaminy i ,marihuany znaleźli wysokomazowieccy policjanci w piwnicy domu Pawła S. 20-letni mieszkaniec Ciechanowca przyznał, że kupił środki odurzające, by je rozprowadzać, stwierdził jednak, że nie zna ani swojego dostawcy ani klientów, z którymi kontaktuje się telefonicznie. Za posiadanie i wprowadzanie do obiegu narkotyków grozi mu kara do 5 lat więzienia.
Pieniądze na dożywianie
Wszystko co jest do wzięcia za darmo - zazwyczaj rozchodzi się błyskawicznie. Inaczej jest z pieniędzmi na dożywianie osób ubogich w woj. podlaskim. Pieniądze są i czekają. Chodzi o ponad 5 milionów złotych. Tyle zostało z ponad 21 milionów przyznanych regionowi w ramach rządowego programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania". Na darmowy gorący posiłek mogą liczyć uczniowie lub ubogie osoby starsze. O tym kto dostanie pieniądze decydują gminy - ale żeby z tej dotacji skorzystać, gmina musi wyłożyć z własnej kasy co najmniej 20 procent kwoty. Jak mówi Krystyna Golubiewska z dyrekcji Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku - sytuacja jest o tyle dziwna, że w ubiegłym roku z tego typu pomocy korzystało ponad 50 tysięcy osób, a w tym tylko 40 tysięcy.
17 osób oskarżonych w sprawie korupcji w suwalskim wymiarze sprawiedliwości
17 osób oskarżonych i ponad 50 zarzutów - to fianał śledztwa w sprawie afery korupcyjnej w suwalskim wymiarze sprawiedliwości. Białostocka Prokuratura Apelacyjna skierowała w tej sprawie akt oskarżenia do sądu. Wśród oskarżonych jest sędzia Grażyna Zielińska, która od końca lutego przebywa w areszcie; sąd zgodził się na publikację jej danych. Pozostałe osoby to: dwaj adwokaci, dwaj lekarze, córka białostockiej prokurator oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Nasi lekarze jadą protestować do Warszawy
Około 350 osób z województwa podlaskiego ma wziąć dziś udział w ogólnopolskiej manifestacji w Warszawie w sprawie podwyżek płac w służbie zdrowia. Do Warszawy pojadą przedstawiciele wszystkich środowisk medycznych z naszego regionu. Będą delegacje z Sokółki, Łomży, Białegosotku, Hajnówki i Bielska Podlaskiego.
Zwłoki w lesie koło Śniadowa
Tragicznego odkrycia dokonali strażacy w lesie niedaleko Śniadowa. Koło kolonii Szczepankowo spaliło się półtora hektara poszycia leśnego. Podczas gaszenia ognia, straż natknęła się na zwłoki 72-letniego mężczyzny.
Zmiany w podlaskiej PO
Robert Tyszkiewicz został nowym przewodniczącym podlaskiej Platformy Obywatelskiej. Dostał 153 głosy, a jego kontrkandydat - dotychczasowy przewodniczący - Józef Klim - 128. Wyboru dokonali delegaci podczas Zjazdu Regionu Podlaskiego PO, który dziś odbył się w Białymstoku. Najbliższe cele Roberta Tyszkiewicza jako przewodniczącego to wybory samorządowe. Zapowiedział walkę o większość w Radach Miejskich i stanowiska prezydentów największych miast regionu.
Znaleziono dokumenty Gminnej Spółki Wodnej
Ponad 20 skoroszytów z dokumentami Gminnej Spółki Wodnej znalazł mieszkaniec Kolna w przydzielonym mu przez starostwo mieszkaniu. Sprawą zainteresowała się miejscowa policja. W budynku przy ul. Sienkiewicza 3 w Kolnie mieścił się najpierw żłobek, a potem siedziba Gminnej Spółki Wodnej "Skroda". W 2003 roku Walne Zebranie delegatów zadecydowało o rozwiązaniu spółki, z powodu jej upadłości. Zarządy firmy jednak do tej pory nie dopełnili formalności związanych z jej likwidacją, co powoduje, ze formalnie funkcjonuje ona nadal.
Oszacowane straty po pożarze kamienicy w Łomży
Na 10 tysięcy złotych zostały oszacowane straty po pożarze zabytkowej kamienicy w Łomży. Wczoraj wieczorem ogień zauważono na poddaszu. Natychmiast przybyły dwie jednostki straży z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Łomży. Pozostałe jednostki zajęte były gaszeniem traw. Akcję strażacy rozpoczęli od przeszukiwania pomieszczeń, w których miał przebywać kilkuletni chłopczyk.
Nowy areszt w Czerwonym Borze
Nowe miejsca czekają na więźniów w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze. Zaczął tam funkcjonować areszt śledczy, powstał także nowy oddział dla więźniów skazanych za najcięższe przestępstwa - oddział zamknięty. Modernizacja budynków kosztowała ponad 3,5 mln zł - nowe oddziały dały także miejsce pracy ponad 40 osobom.