Stary jak nowy
Wybudowany w pierwszej połowie XIX stulecia łomżyński stary ratusz, jeden z najciekawszych pod względem historycznym i architektonicznym budynków w mieście, dziś nadaje się już tylko i wyłącznie do remontu. Co ciekawe wszystko wskazuje na to, że po miesiącach opóźnienia jest szansa na to, że wreszcie zostanie wyremontowany. Władze miasta właśnie ogłosiły przetarg na jego remont kapitalny z adaptacją na potrzeby urzędu XXI wieku.
Debata o (super(hiper)) markecie
W samo południe w łomżyńskim ratuszu ma rozpocząć się debata nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami rejonu ulic: Kard. S. Wyszyńskiego, Gen. W. Sikorskiego i Zawadzkiej. W tym miejscu od kilku lat jedna z większych firm developerskich Echi Investment chce wybudować największe w regionie centrum handlowe. Dotychczasowy plan tego zabraniał, ale niemal równo rok temu radni Łomży uznali, że trzeba to zmienić i polecili opracowanie nowego planu zagospodarowania przestrzennego tego rejonu miasta tak aby takowe centrum mogło tu powstać. Plan od tygodnia można oglądać w ratuszu, a dziś zgodnie z zapowiedzią ma odbyć się publiczna debata na ten temat.
Postrzelony w Zambrowie ochroniarz przeszedł dwie operacje - jego życiu nic nie zagraża
Postrzelony wczoraj w Zambrowie ochroniarz przeszedł dwie operacje i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – twierdza lekarze. Tymczasem policjanci w dalszym ciągu poszukują sprawców napadu na kantor w tym mieście. Przypomnijmy: we wtorek około godziny 15.30 - w rejonie kantoru przy Placu Sikorskiego w centrum Zambrowa czterech zamaskowanych w kominiarki mężczyzn uzbrojonych w broń palną napadło na pracownika kantoru i jego ochroniarza. W strzelaninie ranny został pracownik ochrony. Jak podają zambrowscy policjanci w sumie zostało oddanych kilkanaście strzałów z broni ostrej. Napastnicy zabrali torby z pieniędzmi i odjechali w kierunku Białegostyku.
Strzelanina w Zambrowie: Ranny ochroniarz
Pracownik ochrony został ranny w dłoń i nogę w strzelaninie, do jakiej doszło przy kantorze wymiany walut w Zambrowie. Czterech zamaskowanych i uzbrojonych mężczyzn napadło tam po południu na pracownika tego kantoru i ochroniarza; zrabowali torbę z pieniędzmi i uciekli. Jeszcze w Zambrowie przestępcy porzucili samochód, który miał tablice rejestracyjne innego auta, jak się okazało skradzionego w Warszawie - poinformował Adam Fabian z komendy powiatowej policji w Zambrowie.
Ponad 26 tys. zł. i nieco obcej waluty na ratowanie zabytkowych nagrobków
W 15. kweście na ratowanie łomżyńskich zabytków cmentarnych pieniądze zbierało 99 osób. W sumie w 33 puszkach kwestarskich, po komisyjnym przeliczeniu ich zawartości stwierdzono 26.600,97 zł. Poza tym mieszkańcy Łomży i ci co tutejszy cmentarz w poniedziałek odwiedzili do puszek wrzucili także m.in.: 55 centów USA, 4,14 Euro, 1 funt angielski, 500 lirów włoskich i 1000 dinarów jugosłowiańskich.
Pamiętajmy ...
Dziś obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Uroczystości Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny (jutro) są okazją do refleksji nad życiem i śmiercią. Kościół katolicki w tych dniach upamiętnia wszystkich zbawionych, nie tylko kanonizowanych i beatyfikowanych. Wierni odwiedzają groby bliskich, składają na nich wieńce i kwiaty oraz zapalają znicze... i wspominają tych którzy odeszli
Kwesta na zabytkowym cmentarzu w Łomży
Około stu kwestarzy będzie w poniedziałek do wieczora zbierać pieniądze na odnowienie najstarszej i najpiękniejszej nekropolii województwa podlaskiego - ponad 200-letniego cmentarza w Łomży, w ramach akcji "Ratujmy łomżyńskie zabytki cmentarne". Pierwsza kwesta miała miejsce dokładnie 20 lat temu w 1984 roku. Na rzecz łomżyńskiej nekropolii, której wartość dla kultury Jerzy Waldorff stawiał zaraz po warszawskich Powązkach, kwestują władze Łomży, harcerze, dziennikarze, aktorzy, naukowcy, prokuratorzy.
Ostatnie porządki na cmentarzach przed 1 listopada
Od czwartku do soboty włącznie trwa sprzątanie najstarszej i najpiękniejszej nekropolii na Podlasiu - ponad 200-letniego cmentarza w Łomży. Przy grabieniu liści, czyszczeniu alejek i myciu nagrobków pracują harcerze, ale nie tylko.
Wypadków i kolizji coraz więcej
Z opublikowanych przez łomżyńskich policjantów danych wynika, że podróżowanie po ulicach miasta i drogach regionu staje się coraz bardziej niebezpieczne. Liczba zarejestrowanych przez policję zdarzeń drogowych w tym roku wyniosła już 1068 wobec zaledwie 904 w roku ubiegłym. Najwięcej wypadków, kolizji i stłuczek jest w samej Łomży. Tylko w tym roku zanotowano tu ich już 588. W tej niechlubnej statystyce przewodzi Aleja Legionów, na której odnotowano co 5 łomżyńskie zdarzenie drogowe.
Policja prosi o pomoc
Łomżyńscy policjanci proszą o pomoc w ustaleniu sprawcy wypadku drogowego. Poszukiwany jest kierowca najprawdopodobniej czerwonego poloneza, który wczoraj pomiędzy godziną 11.33, a 12.30 na skrzyżowaniu ulic Zawady Przedmieścia z Szosą do Mężenina potrącił nieletniego, a następnie uciekł z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy rannemu. Nieletni doznał urazu nogi i głowy.
Aleja Legionów otwarta!... ale kierowcy uważajcie
Aleja Legionów otwarta! – ogłosił ratusz, ale... kierowcy powinni uważać na zalegające na jezdni kostki betonowe i piach – ostrzega policja. W czwartek po południu przywrócono ruch na całej długości Aleje Legionów w Łomży. Ta jedna z głównych ulic miasta była zamknięta przez ostatnie kilka tygodni w związku z prowadzonym remontem jej nawierzchni. Okazuje się jednak, że ulicę otwarto, ale na jej nawierzchni w kilku miejscach pozostawiono płyty chodnikowe i ziemię które skutecznie utrudniają jazdę.
Coraz więcej przestępstw
Po trzech kwartałach w województwie podlaskim policjanci zanotowali wzrost liczby przestępstw w stosunku do roku poprzedniego o około 5%. Na ten niekorzystny wzrost największy wpływ miały przestępstwa o charakterze gospodarczym. Przez 9 miesięcy tego roku jest ich o ponad 50% więcej niż w tym samym okresie 2003 roku. W tym samym czasie nieznacznie, zaledwie o 0,1 % spadła liczba przestępstw kryminalnych.
Podlaskie teraz także na monecie
Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę kolekcjonerską z herbem województwa podlaskiego. Będzie to dziesiąta moneta kolekcjonerska z serii "Herby województw". Są one wprowadzane do obiegu co miesiąc, począwszy od stycznia 2004 roku, w porządku alfabetycznym nazw województw. Podlaski pieniądz wart jest 2 złote.
79. urodziny diecezji łomżyńskiej
28 października 1925 roku papież Pius XI Bullą "Vixdum Poloniae unitas" erygował Diecezję Łomżyńską. Było to w ramach dostosowywania struktur kościelnych do nowej sytuacji społeczno- politycznej jaka ukształtowała się w Europie po zakończeniu I Wojny Światowej i tylko nieco późniejszej wojnie polsko-bolszewickiej. Powołana wówczas diecezja powstała z terenów pozostałej w ówczesnych granicach Polski Diecezji Sejneńskiej. Diecezja Łomżyńska przed 79-ciu laty, liczyła ponad 520 tysięcy wiernych.
W pogoni za euro - Jak wyjechać i nie stracić
Wielu ludzi obawia się podjęcia decyzji o migracji zarobkowej. Telewizja codziennie pokazuje oszukane opiekunki, gosposie, zbieraczy owoców i innych. Do Polski wracają rzesze studentów, którzy po 1 maja wyruszyli na podbój Europy zachodniej. Stracili wszystkie oszczędności, a pracy znaleźć się nie udało. Gazety tropią emigrantów wydających ostatnie centy na dojazd do biur pośrednictwa pracy, ich niepowodzenia są skrzętnie opisywane na łamach dzienników i prasy kobiecej.
Ośmiolecie biskupa
Dziś mija dokładnie osiem lat, odkąd biskupem łomżyńskim został Biskup Stanisław Stefanek. Wówczas 60-letni biskup pomocniczy w Szczecinie, został przez Ojca Świętego Jana Pawła II mianowany ordynariuszem łomżyńskim 26 października 1996 roku. Diecezję łomżyńską w kanoniczne posiadanie objął dwa dni później, dokładnie w 71-a rocznicę jej utworzenia. Jest szóstym biskupem w historii diecezji.
Łomżyński szpital 34 w kraju
Według „Rzeczpospolitej” dziennika, który co rusz przeprowadza rankingi najlepszych, łomżyński Szpital Wojewódzki imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest jednym z najlepszych w kraju. Zajął on 34 miejsce w kraju i drugie w województwie podlaskim. Z regionu wyżej od łomżyńskiego szpitala jest tylko Dziecięcy Szpital Kliniczny Akademii Medycznej w Białymstoku. Hasłem przewodnim rankingu było w tym roku bezpieczeństwo pacjenta.
Radni Sejmiku w Łomży
Dziś po raz pierwszy w historii radni Sejmiku Województwa Podlaskiego obradować będą w Łomży. Sesję zorganizowano tu, by w przerwie obrad radni Sejmiku mogli wziąć udział w oficjalnej inauguracji pierwszego roku działalności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Szkołę powołano w lipcu i jest ona pierwszą publiczna uczelnią wyższą w mieście. O powołanie uczelni wnioskował samorząd województwa, on też jak do tej pory najwięcej szkole pomógł. Najpierw na jej potrzeby przekazał budynek przy przy ulicy Poznańskiej – dziś jest to siedziba uczelni, później radni województwa dołożyli jeszcze równy milion złotych na remont budynku i wyposażenie uczelnianych pomieszczeń.
Łosie coraz mocniej rozrabiają
Populacja łosi w Polsce wciąż rośnie. Są pod ochroną, więc nie prowadzi się odstrzałów tych zwierząt, tymczasem powodują one coraz więcej szkód w lasach, coraz częściej też wychodzą na drogi, przyczyniając się do wypadków drogowych - alarmują specjaliści. Dolina Biebrzy to ich ulubione miejsce bytowania - "rozrabia" ich tu co najmniej pół tysiąca.