Koronawirus z Chin i z Włoch nie sieje paniki w szpitalu
- Sytuacja jest dynamiczna, lekarze ciągle kogoś przyjmują albo wypisują, ale u żadnego z naszych pacjentów nie wykryto zakażenia koronawirusem – uspokaja doktor Henryk Perkowski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. P.o. dyrektora dr Joanna Chilińska i dr Piotr Owłasiuk, lekarz chorób zakaźnych i przewodniczący zespołu ds. zakażeń szpitalnych, zostali wezwani na naradę w czwartek o godz. 13. 30 do wojewody podlaskiego... Na 20 łóżek w oddziale obserwacyjno-zakaźnym szpitala w Łomży wolnych w piątek jest połowa, a na oddziale płucnym z 30-oma miejscami tylko jedno łóżko czekało na chorego z infekcją. Doktor Perkowski radzi, by nie siać paniki, a dr Chilińska informuje, że objętych obserwacją jest ok. 10 osób w Łomży i powiecie.
Detoks alkoholowy - od tego zaczyna się abstynencja
W przeciwieństwie do alkoholików, których w Polsce jest ok. 800 tysięcy i 3 milionów osób spożywających alkohol w sposób szkodliwy abstynentów jest niewielu. Szacuje się, że wśród mężczyzn nie pije ok.10% badanych osób, a pań ok. 20%. Alkohol potrafi zawładnąć życiem i uzależnić. Jak zacząć odzyskiwać kontrolę? W artykule dowiesz się o detoksie alkoholowym, jego wykonaniu w klinice i efektach.
Koronawirusa w Łomży nie ma, ale strach jest
W łazienkach łomżyńskiego ratusza wystawiono specjalne mydła dezynfekujące i wywieszono instrukcje mycia rąk. Wśród pracowników jest obawa... Wiceprezydent miasta, który kilka dni spędził na wycieczce w Północnych Włoszech, trafił na 14-dniową domową obserwację. - Na dzień dzisiejszy nie ma w Łomży i Powiecie Łomżyńskim osób, które miałyby objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem – podkreśla dr Artur Arszułowicz, kierownik sekcji epidemiologicznej Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży. Potwierdza, że pod nadzorem Inspekcji jest kilka osób.
Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i...
W związku z podejrzeniem zakażeniem koronawirusem 20 osób przebywa w Polsce na szpitalnej obserwacji, 14 objętych jest kwarantanną, a 681 jest w kontakcie z Państwową Stacją Sanitarną. Główny Inspektor Sanitarny kraju wydał specjalną informacje dla osób powracających z Północnych Włoch, która kolportowana przez stacje sanitarne w całym kraju. GIS podaje, że „na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Nowe karetki pogotowia
Trzy nowe karetki pogotowia ratunkowego marki Mercedes trafiły do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia ratunkowego w Łomży. Pieniądze na ich zakup pochodziło z dotacji, którą placówka otrzymała z Ministerstwa Zdrowia. Kluczyki do karetek, które trafia po jednej do Łomży, Kolna i Grajewa przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Ja przez 30 lat jeździłem w karetce pogotowia, więc wiem jak jest to ciężka praca – mówił wiceminister podkreślając, że pieszym etapem jego pracy w ministerstwie był program wymiany ambulansów. - Te trzy nowe ambulanse są dowodem na to, że chcemy, aby polskie ratownictwo medyczne było coraz bardziej nowoczesne – podkreślał.
Konkurs na dyrektora szpitala raz jeszcze
- Podczas wczorajszego posiedzenia Zarząd Województwa podlaskiego podjął uchwałę o ogłoszeniu drugiego konkursu na stanowisko Dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży – informuje Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzecznik prasowy marszałka województwa. Chętni do kierowania największym zakładem pracy w mieście mają się zgłaszać do 10 marca. W poprzednim konkursie zgłosiły się dwie „znane łomżyńskie kandydatki”, ale żadna z nich nie zdołała przekonać do siebie członków komisji konkursowej.
Leczenie alkoholizmu - jak przebiega terapia alkoholowa?
Alkoholizm jest chorobą, działającą podstępnie. W początkowej fazie nie musi znacząco utrudniać codziennego funkcjonowania, stopniowo jednak zaczyna wyniszczać organizm i negatywnie wpływać na relacje społeczne. Nieleczony może prowadzić nawet do śmierci, dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie odpowiednich działań i rozpoczęcie leczenia.
Krynicka i Chilińska „nie spełniły oczekiwań”
Była poseł Bernadeta Krynicka (PiS) i wieloletnia wicedyrektor szpitala dr Joanna Chilińska przystąpiły do konkursu na stanowisko dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Obie kandydatki w czwartek zostały przesłuchane przez komisję konkursową, która miała wybrać najlepszego kandydata na to stanowisko, ale – jak się okazuje – żadna z nich nie spełniała oczekiwań. Póki co nie ma oficjalnego komunikatu w tej sprawie, ale wcześniej Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzecznik prasowy marszałka województwa, potwierdzała informacje, że posiedzenie komisji konkursowej zakończyło się bez rozstrzygnięcia.
Będzie nowy konkurs na dyrektora szpitala w Łomży
Nie ma nowego dyrektora szpitala w Łomży. Posiedzenie komisji konkursowej, która miała wybrać kandydata na dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży zakończyło się bez rozstrzygnięcia. Informacje te potwierdza Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzecznik prasowy marszałka województwa.
Nowy dyrektor szpitala na Walentynki?
W najbliższy czwartek w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbędzie się posiedzenie komisji konkursowej, która ma wybrać nowego dyrektora szpitala w Łomży. Są tylko dwie kandydatury, a jedną z nich jest była poseł Bernadeta Krynicka (PiS).
P.o. dyrektora szpitala: „Mam ograniczone możliwości”
- Nie traktuję powierzenia mi przez marszałka podlaskiego funkcji „pełniącej obowiązki dyrektora” jako awansu zawodowego – mówi dr Joanna Chilińska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, która od 1. lutego została mianowana na stanowisko p.o. dyrektora największego zakładu pracy w Łomżyńskiem, zatrudniającego około 1300 pracowników. - Pełnię obowiązki dyrektora po raz trzeci, kiedy odeszli dyrektorzy: Krzysztof Bałata, Roman Nojszewski, a teraz Mariusz Obrycki. W poniedziałek nie było do mojego gabinetu kolejek z kwiatami ani gratulacjami, tylko kolejki jak w każdy powszedni dzień, bo normalnie pracujemy. Ludzie stali w kolejkach, aby załatwiać sprawy.
Doktor Chilińska pełni obowiązki dyrektora szpitala
- Konkursu na dyrektora nie wygrałam, natomiast od 1. lutego 2020 r. pełnię obowiązki dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży – mówi portalowi 4lomza.pl dr Joanna Chilińska, wicedyrektor łomżyńskiego szpitala, którego dyrektor Mariusz Obrycki (od lutego – były) w grudniu ubiegłego roku złożył rezygnację. Urząd Marszałkowski w Białymstoku ogłosił konkurs na nowego dyrektora największej placówki w Łomżyńskiem, zatrudniającej około 1300 pracowników i mającej dziesiątki tysięcy pacjentów rocznie na oddziałach i w poradniach. Do konkursu startowały tylko dwie osoby.
Fizjoterapeuci grożą powrotem do protestów
Ogólnopolski Związek Pracowników Fizjoterapii także, przy Szpitalu Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży zapowiada powrót do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. Powodem – tak jak przed rokiem – jest walka „o godne zarobki”. Związkowcy podkreślają, że po wzroście płacy minimalnej do 2600 zł doszło „do absurdu w wieku szpitalach, gdyż wynagrodzenie zasadnicze pracownika podstawowego i pracownika z wyższym wykształceniem jest praktycznie takie samo.”
Problem z dyrektorem
Opóźnia się wybór nowego dyrektora szpitala wojewódzkiego w Łomży. Ogłoszony w grudniu konkurs miał rozstrzygnąć się w styczniu, aby nowy dyrektor władzę w szpitalu przejął płynnie po Mariuszu Obryckim, który krótkie urzędowanie kończy wraz z upływem tego miesiąca. Dziś mija termin dwóch tygodni, w ciągu których miały być indywidualne rozmowy z kandydatami. Niestety dotychczas nawet nie wyznaczono daty posiedzenia komisji konkursowej, która miałaby wybrać lepszą z dwójki chętnych na dyrektorski stołek.
Czy doktor Chilińska stanęła do konkursu z Krynicką...?
- Każdy ma prawo zgłaszać się na to stanowisko, jeśli ma wykształcenie, doświadczenie i spełnia warunki konkursowe – odpowiada doktor nauk o zdrowiu Joanna Chilińska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży i prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP w Łomży, gdy pytamy, czy jest kandydatem w konkursie na nowego dyrektora szpitala, tj. następcę Mariusza Obryckiego. - Nie jestem zobowiązana informować o swoich planach zawodowych. Są to moje kwestie osobiste.
Krynicka i ktoś jeszcze
Dwie oferty wpłynęły do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku na konkurs na nowego dyrektora szpitala wojewódzkiego w Łomży. Wśród chętnych jest była poseł Bernadeta Krynicka, która w grudniu wróciła do pracy w szpitalu i została kierownikiem Działu Kontraktowania i Nadzoru Świadczeń Medycznych łomżyńskiego szpitala. - Tak – potwierdziła nam Bernadeta Krynicka.
E-recepta w Podlaskiem zaczęła się w Łomży
Obecnie e-recepty wystawia około 2 200 podlaskich lekarzy z 440 placówek medycznych w 41 miejscowościach województwa. - Liczby te każdego dnia rosną, ponieważ do systemu e-zdrowie (P1) dołączają kolejne podmioty – informuje Rafał Tomaszczuk, rzecznik oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku. Najstarszy podlaski pacjent, który otrzymał e-receptę miał 109 lat, zaś najmłodszy – 4 dni. Pierwsza podlaska e-recepta została wystawiona 23. listopada 2018 r. w Łomżyńskim Centrum Medycznym, które ponad 20 lat temu założył doktor Waldemar Pędziński.
Komputerowa e-recepta sprawdziła się w praktyce
Wdrożenie nowych rozwiązań nie utrudni pacjentom dostępu do leków, zaś przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią po 8. stycznia 2020 roku receptę w postaci papierowej – zapewnił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński pod koniec roku 2019 w piśmie o obowiązku wystawiania e-recepty, czyli recepty elektronicznej. - System e-recepty działa super, bardzo usprawnił nam pracę – chwali nowe rozwiązanie Magdalena Sornat, kierownik znanej od dziesiątków lat Apteki Cefarmu Na Giełczyńskiej w Łomży. Sprawdził się po rocznej „próbie”.
Nowy Rok 2020 z pijanymi i bez poparzonych
Szczęśliwie zakończył się rok 2019 z perspektywy SOR: w sylwestrowy wtorek i noworoczną środę Szpitalny Oddział Ratunkowy w Łomży nie został oblężony przez poranione albo poparzone ofiary zabawy fajerwerkami. - Ku mojemu wielkiemu zadowoleniu, w tym roku nie przyjęliśmy ani jednej osoby z powodu zdarzeń po petardach – podsumowuje dyżur dr Anita Świętochowska, koordynator SOR-u Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - Jedynie po północy w Sylwestra policjanci przywozili więcej mężczyzn zatrzymanych, upojonych alkoholowo, awanturujących się w rodzinie. Gdyby nie to, można by przełom roku 2019 i 2020 porównać ze standardowym dyżurem w zwykłe weekendy.
Dyrektor szpitala znowu poszukiwany
Zarząd Województwa Podlaskiego ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Chętni mogą się zgłaszać do 14 stycznia. Wymagania nie są wygórowane: wykształcenie wyższe, co najmniej 5-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym, albo ukończone studia podyplomowe na kierunki zarządzanie i co najmniej 3-letni staż pracy.