Łomżyńska kultura A.D. 2021
Pandemiczne zawirowania mijającego roku nie miały wielkiego wpływu na jakość i ilość wydarzeń kulturalnych w Łomży i w jej okolicach. Regularnie odbywały się liczne koncerty, projekcje filmowe, spotkania autorskie oraz spektakle, a galerie i muzea prezentowały kolejne wystawy. Nie brakowało też interesujących wydarzeń cyklicznych i festiwali w międzynarodowej obsadzie; poprawiła się również infrastruktura kulturalna miasta, dzięki oddaniu do użytku sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego oraz Hali Kultury na Starym Rynku.
Zespół bluesowy z Łomży z innymi pobił rekord w Białymstoku
W stolicy województwa odbył się III Podlaski Maraton Bluesowy. Około 20 zespołów grało przez ponad 30 godzin w Sześcian Pubie przy Warszawskiej. - Pobiliśmy rekord Polski w nieprzerwanej grze na żywo - informuje szczęśliwy Mariusz Brzostowski, geodeta, poeta, kompozytor, wokalista i gitarzysta kwintetu The BL Blues Band. - Trzeci Maraton zaczął się w poniedziałek o godzinie 18.
10 lat z łomżyńskimi kolędami na Święta A.D. 2021
- Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w błyskawicznym stworzeniu łomżyńskiej kolędy na święta Bożego Narodzenia 2021 - mówi Eryk Mroczko, 23-latek z Łomży, zdolny gitarzysta, absolwent I LO i student Politechniki Warszawskiej. - Melodia i konwencja muzyczna kompozytora Mariusza Brzostowskiego spodobała mi się tak bardzo, że rozwinąłem aranżację utworu o nowe instrumenty. To pierwsza z 11 kolęd, która na razie ma wersję instrumentalną, zatem Czytelnicy mogą do tekstu spróbować dośpiewać melodię, wspominając 10 minionych lat, które pokazujemy tu na nagraniach.
Witaj, Boża Dziecino!
W grudniową, świętą noc, gwiazdkami niebo świeci. W blasku tych gwiazd, przychodzi na świat Boże Dziecię... - Błogosławieństwa Bożego - życzy Czytelnikom 4lomza.pl na całym świecie Autorka wiersza pod choinkę na Boże Narodzenie 2021. 91-letnia Halina Gerwat to nauczycielka z Łomży, która swoim dobrym słowem wierszowanym pragnie podzielić się z Czytelnikami jak śnieżnobiałym opłatkiem.
„Łomżyńskie kolędowanie” eMDeKu
Studio Wokalne eMDeK pod kierunkiem Magdy Sinoff wydało kolejną świąteczną płytę. Na program „Łomżyńskiego kolędowania” składają się trzy utwory tradycyjne i trzy kolędy łomżyńskie, wykonane przez solistów, w tym występujących gościnnie Julię Kuzykę i Łukasza Bojaczuka, studio eMDeK i wielopokoleniowy chór, liczący ponad 40 osób. – Mieliśmy mało czasu na przygotowanie i nagranie tej płyty, ale sprostaliśmy wyzwaniu i ukazała się jeszcze przed świętami! – mówi Magda Sinoff, zapowiadając styczniowe koncerty Studia Wokalnego eMDeK.
Pięknieje Dwór Lutosławskich z Muzeum Przyrody
Ponad 12 i pół tysiąca gości odwiedziło Muzeum Przyrody w Drozdowie w 2019 r. Stan pandemii w 2020 r. spowodował blisko 3-krotny spadek liczby do 4 693 widzów, ale w 2021 zacna placówka pokonała kryzys frekwencji, zaś liczba gości wzrosła do około 7 000. Na przekór Covidowi, żwawo biegną prace remontowe: w części willowej zabytkowego dworu wymieniono dach na miedziany, wyremontowano elewację wschodnią i zachodnią, zaczęto montaż windy. Dyrektor Ewa Sznejder potwierdza, że Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego poszerzy ofertę placówki.
Łomżyńskie kolędowanie dla Filipka
Trzypokoleniowy chór i Studio Wokalne eMDeK pod kierunkiem Magdy Sinoff wykonały z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Kameralnej specjalny program kolędowy. Była to nie tylko promocja płyty „Łomżyńskie kolędowanie” eMDeKu, ale koncert miał też wymiar charytatywny – zyski ze sprzedaży CD i z kiermaszu ozdób świątecznych przeznaczono na leczenie 16-miesięcznego Filipka Nowackiego, chorującego na rdzeniowy zanik mięśni. – Nie mogło nas w czymś takim zabraknąć! – podkreśla Magda Sinoff. Ogłoszono też wyniki konkursu Urzędu Miejskiego na najpiękniejszą bombkę dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.
Kolędy bez napinki w MDK-DŚT
Oryginalny koncert kolędowy zorganizował Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych. Podkarpackie Czachur Trio jest bowiem bodaj jedynym zespołem w kraju, proponującym publiczności nie tylko wspólne śpiewanie kolęd, ale również muzykowanie. Niestety w Łomży nie było zainteresowanych czymś takim; nieliczna publiczność miała za to czego posłuchać, bowiem w składzie zespołu był nie tylko jazzowy saksofonista Piotr Gunia, ale też grający gościnnie gitarzysta Paweł Szuszkiewicz, znany z białostockich zespołów bluesowych Blue Water czy Bracia i Siostry.
Siedmiu autorów nagrodzono w konkursie „Załomżenie 2021”
Zakończyła się ósma edycja konkursu fotograficznego „Załomżenie”. Tym razem jury postanowiło nie przyznawać głównej nagrody, a pulę nagród podzielono na siedmiu autorów.
Dyrygent Tadeusz Chachaj nie żyje
W wieku 92 lat zmarł dyrygent, kompozytor i aranżer Tadeusz Chachaj. Przez 11 lat był dyrektorem Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Pod jego batutą orkiestra koncertowała nie tylko w Łomży, ale również w całym kraju i poza jego granicami, na przykład w Niemczech. Dzięki niemu ŁOK wydała też swoje dwie pierwsze płyty, w tym z przebojami światowymi i filmowymi. Był Honorowym Obywatelem Łomży i I Honorowym Dyrygentem Orkiestry, również w Łomży świętował przed 20 laty podczas uroczystego koncertu 45-lecie pracy artystycznej.
Ministerstwo doposażyło ROK
- Chcemy stwarzać komfortowe warunki pracy naszym instruktorom i gościom – mówił Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury, który podsumował ostatnie doposażenia instytucji.
„Ceramika bez granic” nie tylko na święta
Wyjątkową wystawę zbiorową można oglądać do 15 stycznia przyszłego roku w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. To efekt pracy małopolskiego Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”, połączenie dwóch projektów „Bukiet na zawsze” i „Dookoła stołu”. Blisko 40. artystów, z doskonale znaną w Łomży Maritą Benke-Gajdą na czele, prezentuje na niej nie tylko efektowną ceramikę dekoracyjno-użytkową, ale również inspirowane naturą malarstwo, rysunek, fotografię i tkaniny farbowane tradycyjną japońską techniką Shibori.
„Skąd Mikołaj wie?” zadebiutuje w telewizji!
Rozpoczął się okres świąteczny, a wraz z nim na scenę wkroczył spektakl autorstwa Liliany Bardijewskiej pt. "Skąd Mikołaj wie?" w reżyserii Rafał Swaczyna. W tym roku razem z TVP3 przygotowaliśmy dla Was specjalną niespodziankę. Nasz świąteczny spektakl tym razem pojawi się również na żywo w telewizji w ramach projektu iTeatr! Transmisja spektaklu odbędzie się na żywo - 16 grudnia 2021, godz. 11:00.
Zmarł Kazimierz Krupiński
Po ciężkiej chorobie we wtorek 14 grudnia w wieku 63 lat zmarł rzeźbiarz Kazimierz Krupiński. Był jednym z najwybitniejszych twórców ludowych regionu łomżyńskiego. Pierwsze nagrody zdobywał już w szkole podstawowej, a przez blisko 50 lat pracy twórczej wykonał wiele tysięcy oryginalnych rzeźb, zdobiących kolekcje muzealne, świątynie, galerie i zbiory kolekcjonerów w kraju i poza jego granicami. – To wielka strata – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – Współpracowaliśmy od lat, często nas odwiedzał, ostatnio w listopadzie, kiedy robił dokumentację swoich prac i nic nie wskazywało na to, że będzie to nasze ostatnie spotkanie – będzie nam Go brakowało...
Piotr Domalewski w klubie Mirage
Piotr Domalewski był gościem kolejnego spotkania w ramach Klubu Filmowego Mirage. Pochodzący z Łomży reżyser i scenarzysta miał w Hali Kultury przegląd swych wszystkich, często nagradzanych, filmów krótkometrażowych i było to pierwsze tego typu wydarzenie w jego karierze.
Tancerz wizjoner Kazio Pawczyński (1938 - 2021)
- Ja realizowałam ich pomysły, ponieważ wierzyłam, że mnie nie zawiodą, i starałam się o fundusze na stroje ludowe, wyjazdy na obozy kondycyjne i koncerty w Polsce i za granicą: Czechy, Niemcy, Litwa, Węgry, Bułgaria i Tatarstan w Rosji - opowiada o choreografie Kazimierzu Pawczyńskim (+ 83), Zmarłym współtwórcy Zespołu Pieśni i Tańca Łomża, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Maria Pierożyńska. - Kazio całe piękne życie poświęcił rodzinie i ukochanemu Zespołowi Łomża... W kościele Krzyża Św. w niedzielę o godz. 13. 30 msza święta i pochowanie na nowym cmentarzu.
Bajkowy wieczór w Filharmonii
Najpopularniejsze piosenki z bajek Walta Disneya zabrzmiały podczas mikołajkowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Zaśpiewali je, zdobywający coraz większą popularność, młodzi wokaliści Małgorzata Chruściel, Sylwia Przetak i Jarek Oberbek. – Urzekające są te melodie, co jedna to wspaniała, a do tego zdobywają Oscary! – podkreślał dyrygent Tadeusz Wicherek, pomysłodawca programu „Wieczór z bajki”. Nie mogło też zabraknąć wyczekiwanego przez dzieci Mikołaja, który co prawda nie śpiewał, ale za to swe marzenie o występie na prawdziwej scenie i z mikrofonem spełniła jedna z najmłodszych słuchaczek.
„Kultura w zasięgu ręki”
- Celem była integracja i zaangażowanie społeczności lokalnej w działalność kulturalną i artystyczną – wyjaśnia Justyna Wawrzyniak. W projekcie realizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucji Powiatu Łomżyńskiego wzięło udział około 100 osób z różnych pokoleń, w tym osoby niepełnosprawne.
Tkanie relacji i pandemiczna bliskość
Wystawę realizacji multimedialnych Pauliny Gołoś otwarto w Galerii Pod Arkadami. „Prosimy zachować potrzebną bliskość” podejmuje temat bliskości, jeszcze bardziej aktualny w pandemicznej rzeczywistości. – Wszędzie bombardowały nas hasła „Prosimy zachować bezpieczną odległość”, ciągle mówiono o dystansie, izolowaniu się i ograniczaniu spotkań – mówiła Paulina Gołoś. – Pomyślałam, że po tym wszystkim czeka nas ogromna praca w ramach przywracania tej bliskości i spojrzałam na nią wielowymiarowo.
Miłoszowska sesja w jubileuszowym roku
Sesja literacka, poświęcona 40 rocznicy pobytu Czesława Miłosza w Łomży, odbyła się w MDK-DŚT dzięki współpracy trzech miejskich instytucji kultury. Prelegenci, w tym Barbara Kulka, żona organizującego łomżyńską wizytę laureata literackiej Nagrody Nobla, poety Jana Kulki oraz Renata Gorczyńska, asystentka Miłosza na przełomie lat 70. i 80., przybliżyli kulisy tego przełomowego dla Łomży wydarzenia, bowiem poeta odwiedził wtedy jeszcze tylko Warszawę, Kraków, Lublin i Gdańsk. Spotkanie odbyło się na żywo z udziałem młodzieży, było też transmitowane w sieci na profilu jego głównego organizatora, Muzeum Północno-Mazowieckiego.