Gloria Artis na 90-lecie Hanki Bielickiej
Najsłynniejsza łomżanka Hanka Bielicka została uhonorowana Złotym Medalem Gloria Artis. To najwyższe odznaczenie jakim dysponuje kultura polska. Hanka Bielicka otrzyma go w przeddzień 90-tych urodzin. Artystka urodziła się 9 listopada 1915 roku. W Łomży mieszkała niemal do dnia wybuchu II wojny światowej.
Twarze bliskie Teresy Adamowskiej
Perfekcyjna, koncepcyjna i wytrwała malarka, jak zwykle, zaskoczyła równie wytrawnych znawców sztuki, co i przygodnych uczestników wernisażu "Portrety". Bywalcy Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, szczególnie pamiętający ostatnie wystawy z udziałem Teresy Adamowskiej (m.in. "W Drodze do Sacrum" 2001 i "Malarstwo indywidualne" 2001 czy "Czartowisko" z Czartorii 2003 lub "Czarci pazur i dzwon" z Wigier 2005), otóż ci właśnie przeżyją najwięcej zaskoczeń...
Najlepiej wirował Toruń
Tancerze z Torunia dominowali na podium podczas rozdawania nagród Ogólnopolskiego Turniej Tańca Młodzieżowego „Wirująca strefa” jaki w weekend rozgrywany był w Łomży. Reprezentanci Torunia wygrali w 11 spośród 17 rozegranych kategorii. W sumie w tej edycji Turnieju wzięło udział około 500 uczestników z całej Polski m.in.: Bydgoszczy, Łodzi, Białegostoku, Torunia, Szczecina, Włocławka, Gdańska, Wołomina, Opola, Inowrocławia, Gorzowa Wielkopolskiego. Łomżę reprezentowała grupa „Twist” prowadzona przez Beatę Kisiel, ale sukcesów tym razem nie było.
Wielkie wirowanie
Break dance, electric boogie, funky, hip hop, freestyle – kilkuset najlepszych tancerzy z całego kraju będzie można podziwiać dziś i jutro w Łomży. Już po raz czwarty MDK-DŚT organizuje Ogólnopolski Turniej Tańca Młodzieżowego „Wirująca strefa”. Zjeżdżają się na niego najlepsi w Polsce wykonawcy – zarówno soliści jak i formacje - różnych stylów tańca młodzieżowego. Ogólna pula nagród pieniężnych i rzeczowych, o która będą walczyć tancerze wynosi 18.000 zł.
"KARTKI"-Jubilatki w Salonie Sztuk
Salon Sztuk dr Anny Jakubowskiej wszedł w piąty rok radosnego i twórczego istnienia we wrześniu 2005 r. W pierwszy czwartek października gościł jeszcze bardziej w historię (i historie :)) wplątany zespół: Świętujące 15-lecie "KARTKI". Dziennikarz telewizyjny i prasowy Wojciech Koronkiewicz i grafik Wojciech Kirejczyk, przedstawiciele Redakcji Jubilatki, przybyli z rocznicowym (już 33.) numerem nieregularnika w znakomitych nastrojach i w równie szampańskich wracali z miasta nad Narwią do domów nad Białką.
Łomżyńska Crazy Twisting Group mistrzem świata
Crazy Twisting Group wywodząca się z Łomży formacja tańca młodzieżowego zdobyła tytuł Mistrza Świata. Łomżanie mistrzostwo wytańczyli w kategorii formacji break dance na Hip Hop Days 2005 - w Bremen w Niemczech. Crazy Twisting Group zdobyła tytuł World Championship Breakdance Teams.
Wszystko rozpłynęło się jak sen…
Taki tytuł nosi widowisko muzyczno – taneczne przygotowane przez Dariusza Wójcika i zaprezentowane w niedzielny wieczór w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Łomży. Składający się z pieśni żydowskich w języku yiddish i hebrajskim muzyczny spektakl ukazuje życie żydowskich miasteczek sprzed stu lat. Dariusz Wójcik wystąpił przy akompaniamencie Andrzeja Nanowskiego (fortepian) i Władka Marhuletsa (klarnet).
Królewska premiera
„Królowa Śniegu” to dynamiczne, inteligentnie pomyślane i pomysłowo zrealizowane przedstawienie, którego premiera odbędzie się w najbliższą niedzielę, 2 października 2005 r., w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Spektakl w reżyserii Olega Żugżdy jest 44 premierą w historii łomżyńskiej sceny. Porywające widowisko to w dużej mierze zasługa zespołu aktorskiego dyr. Jarosława Antoniuka, w tym ekspresyjnej gry odtwórców głównych ról: Beaty Antoniuk jako Gerdy i Tomasza Rynkowskiego jako Kaja. Przedpremierowe spektakle w sobotę o godz. 10 i w niedzielę o godz. 11. Ale to nie wszystko...
Magnificat... na dobry początek
Koncert Chóru i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku zainaugurował I Jesienny Festiwal Muzyczny Sacrum et Musica. Festiwal organizuje dyrektor Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej Jan Miłosz Zarzycki, pod którego batutą odbył się pierwszy koncert. Jako solistka w kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży zaśpiewała Marta Wróblewska.
Ceglińska, Pijarowski i ŁOK
Pod batutą Marka Pijarowskiego i ze znakomitą skrzypaczką Izabelą Ceglińską zagrała w czwartek Łomżyńska Orkiestra Kameralna. Dyrygent i skrzypaczka należą do światowej czołówki, co doskonale było słychać podczas koncertu. Licznie zebrana w foyer urzędu wojewódzkiego publiczność usłyszała mistrzowskie wykonanie utworów Mozart'a, Wieniawskiego, Sait-Seans'a i Czajkowskiego.
Nasi w obronie Warszawy
Tydzień po udanej inscenizacji epizodu walk o Nowogród z czasów II Wojny Światowej, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „SGO Narew” wystąpiła w największym tego typu przedsięwzięciu w Polsce – Bitwie nad Bzurą. Nad brzegami rzeki, w Brochowie pod Warszawą spotkało się ponad 300 „historycznych rekonstruktorów” tamtych wydarzeń. Blisko 40-sto tysięczna publiczność otrzymała ponad półtoragodzinną lekcję historii. W inscenizacji bitwy wzięło udział kilkadziesiąt wojennych pojazdów, wśród nich rodzime tankietki i pojazdy opancerzone Wehrmachtu.
Zapisy do kół zainteresowań
Regionalny Ośrodek Kultury Łomża zaprasza dzieci i młodzież do zapisów do koła plastycznego, zajęć wirażu, ogniska muzycznego, zespołu Pieśni i Tańca "Łomża", ul. Małachowskiego 4, tel. 219 01 11 informacje -zapisy pokój nr 9.
IV Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego
8 października 2005 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży ul. Zielona 21 odbędzie się IV Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego ''O Mistrzostwo Łomży''Organizatorami turnieju są Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży oraz Klub Tańca Towarzyskiego ''AKAT''. Patronat honorowy nad turniejem objął prezydent miasta Łomży Jerzy Brzeziński. Turniej odbędzie się w 12 kategoriach tanecznych dzieci i młodzieży od 10 do 19 roku życia w trzech blokach tanecznych w godz. 10.30, 13.00 i 17.00 - gala taneczna z udziałem par tanecznych najwyższych klas.
Sezon zainaugurowany
Uwerturą z "Cyrulika Sewilskiego" Gioacchino Rossiniego i koncertem e-moll Feliksa Mendelssohna w wykonaniu słynnego skrzypka Krzysztofa Jakowicza rozpoczęła kolejny – już 28 sezon artystyczny - Łomżyńska Orkiestra Kameralna. W czwartkowy wieczór w sali foyer Urzędu Wojewódzkiego muzyków orkiestry poprowadził Jan Miłosz Zarzycki.
Obrona Nowogrodu – widowisko historyczne przedstawiające epizod walk o miasto.
Niedziela godz.15.00 Rekonstrukcję historyczną obrony Nowogrodu w 1939r. a dokładnie epizodu obrony schronu przy moście organizuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej “SGO Narew”, kilkudziesięciu ludzi kultywujących tradycje 33 pułku piechoty. Trzeci batalion tego pułku , 66 lat temu walczył w wojnie obronnej właśnie w tej miejscowości. Inscenizacja rozpocznie się od próby przeprawy przez most na Narwi zmotoryzowanego oddziału Wermachtu. Później dojdzie do starć z oddziałami niemieckimi, które wykonały desant na przeciwległej linii obrony – tak w skrócie będzie wyglądać przebieg inscenizacji. Całość potrwa kilkanaście minut, ale będzie na co popatrzeć – zapewniają organizatorzy. Będzie też można dowiedzieć się nowych, ciekawych rzeczy na temat samej budowli i wydarzeń z czasów wojny.
"Spełnić to się można dopiero w trumnie"
„Jeśli artysta mówi, że spełnił się jako twórca, to znaczy że już się skończył. A ja mam zamiar tworzyć jeszcze przez wiele, wiele lat” - mówił w wywiadzie dla Tygodnika Prosto sześć i pół roku temu Jerzy Swoiński, dziś Świętej Pamięci. Twórca łomżyńskiego oddziału Biura Wystaw Artystycznych w 1974r i logo portalu www.4lomza.pl w 2001r. zmarł 4 września 2005r w Łomży.
Muzeum na Dwornej
Tablica z nazwą Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zawisła przed południem na ścianie budynku przy ul. Dwornej 22. W ubiegłym tygodniu radni miasta umożliwili przekazanie budynku przy skrzyżowaniu ulic Dwornej i Giełczyńskiej na nową siedzibę Muzeum. W wakacje z pomieszczeń tych wyprowadziło się Publiczne Gimnazjum nr 4 im. Królowej Jadwigi. Przybicie tablicy informacyjnej to najłatwiejsza część przeprowadzki, która czeka instytucję. Jak ocenia dyrektor Jerzy Jastrzębski adaptacja budynku może potrwać rok.
Wystawa twórczości Mieczysława Mazura z okazji jubileuszu 65-lecia artysty
MIECZYSŁAW MAZUR Urodził się 4.09.1940 roku w Źrebcach koło Szczebrzeszyna. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiował malarstwo w pracowni Aleksandra Kobzdeja na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1965 r. otrzymał dyplom i tytuł magistra sztuki. W tym samym roku został przyjęty do ZPAP. W latach 1967-73 pracował jako nauczyciel plastyki i historii. Po reorganizacji administracyjnej zamieszkał w Łomży i podjął podjął prace na stanowisku plastyka wojewódzkiego a następnie wizytatora wychowania plastycznego.
Zapisy do Zespołu Pieśni i Tańca "Łomża"
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży ogłasza zapisy do Zespołu Pieśni i Tańca "Łomża". Przesłuchania w sobotę 10 września 2005 r., w godz. 12.00 - 14.00 Grupa Dziecięca - (IV-VI klasa Szkoły Podstawowej) Grupa Młodzieżowa - (Gimnazjum - I i II klasa)
„Czarci pazur i dzwon”
„Czarci pazur i dzwon” to świetna (jak sam tytuł) wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA, które zorganizowało po raz trzeci międzynarodowy plener plastyczny, tym razem w Domu Pracy Twórczej w dawnym klasztorze kamedułów nad Wigrami, zaprosiło 23 artystów z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Polski. Malarze, rzeźbiarze i twórcy dzieł w technikach mieszanych pochodzą także z naszego regionu: Łomży, Suwałk i Białegostoku. Prof. Andrzej Strumiłło, jeden z twórców i zarazem kurator wystawy, mieszka w Maćkowej Rudzie. W świecie kultury i sztuki jego nazwisko to już ikona.