Jak powinna wyglądać dobrze przeprowadzona lekcja języka obcego?
Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie człowieka we współczesnym świecie bez znajomości przynajmniej jednego języka obcego. Nic dziwnego, że szkoły językowe wyrastają jak grzyby po deszczu i prześcigają się w atrakcyjnych ofertach. Jak jednak wybrać tę najlepszą?
Matematyczny Nowogród 2017 dla licealistów i gimnazjalistów
Na pięć dni z matematyką od rana do wieczora zaprasza do Nowogrodu I Liceum Ogólnokształcące w Łomży, które po raz 6. organizuje spotkanie miłośników Królowej Nauk. - Zapraszamy nie tylko uczniów z wynikami i osiągnięciami w olimpiadach czy konkursach matematycznych – zachęca do udziału nauczyciel matematyki w I LO Konrad Dunajewski, inicjator konkursu wspólnie z Piotrem Łowickim. - Zamysł obozu, w którym co roku uczestniczy 60-70 osób z Łomży i województwa podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego, jest taki, żeby uczniowie mogli zorientować się w swoich możliwościach i umiejętnościach, jaki wybrać kierunek studiów. W spokoju i zaciszu ośrodka w lesie nad Pisą będą mogli poświęcać się rozwijaniu pasji.
Poprawili matury... niektórzy
Egzamin maturalny w województwie podlaskim – po uwzględnieniu poprawek - zdało 86% tegorocznych maturzystów – podała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży. To wynik o ponad 5,5% lepszy niż po egzaminach w maju. Sierpniową poprawkę z matury zdało blisko 200 z przystępujących do niej ponad 1100 tegorocznych absolwentów liceów i techników.
Komornik to nie zagrożenie?
- My nie jesteśmy właścicielem tego budynku, wynajmujemy w nim pomieszczenia – mówi dr Joanna Karpowicz, rektor Uczelni Jańskiego z siedzibą w Łomży. To dawna, założona w 1997 roku, Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży, która mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Krzywe Koło 9. Nieruchomość na sprzedaż wystawił komornik sądowy. Licytacja ma odbyć się na początku października, gdy rozpoczyna się nowy rok akademicki. - W ogóle się tym nie przejmuję. Szkoła to ludzie, to struktury, to 20-letnia historia - mówi rektor dr Joanna Karpowicz dodając, że dla dalszego funkcjonowała tej uczelni nie ma żadnego zagrożenia.
Ładna i pobudzająca zmysły
- Najłatwiej wytłumaczyć, czym jest integracja sensoryczna i jakie duże znaczenie odgrywa w życiu każdego człowieka, na przykładzie opieki nad niemowlęciem: kołyszemy je delikatnie, kształcąc w ten sposób zmysł równowagi. Masując i głaszcząc, wyrabiamy czucie głębokie i powierzchniowe – tłumaczy Anna Sobocińska, psycholog i pedagog, a w ciągu miesiąca - absolwentka kursu terapii integracji sensorycznej, która jest szczęśliwa, że w integracyjnym Przedszkolu Publicznym nr 4 w Łomży za ok. 50 tys. zł powstała wielozadaniowa sala ćwiczeń dla dzieci niepełnosprawnych: 21 to wychowankowie PP 4, około 10 będzie z sali korzystać popołudniami. Z okazji prezentacji nowej pracowni placówkę przy ulicy Spółdzielczej odwiedziła wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk.
Najmniejsza podstawówka w kraju
W Szkole Podstawowej w Czaplicach naukę rozpoczęła czwórka dzieci. To najmniejsza szkoła w kraju. Władze gminy Łomża od dwóch lat podejmują uchwały o zamiarze jej likwidacji, ale nie godzi się na to kuratorium oświaty w Białymstoku. - Nie widzę żadnych racjonalnych przesłanek, aby ta szkoła istniała dalej – mówi wójt gminy Piotr Kłys. - Szkołę likwiduje nie gmina, lecz demografia. Problem ten wskazaliśmy dużo wcześniej, ale głośno krzyczała grupa rodziców, i to jej głos brało pod uwagę kuratorium oświaty.
Wakacje z Muszkieterami z Łomży w Zakopanem i Krakowie
Zaczął się rok szkolny w „Dziesiątce”, z której trójka wyróżniających się w nauce i kulturze dzieci będzie długo wspominać z utęsknieniem i satysfakcją wakacje. Wyjechali na 10 dni do Sierockiego koło Zakopanego, a teraz: Piotr Kołodziejczyk zaczyna klasę 7., Magda Gniazdowska – 6, Adrian Alejnikow – 4. - Mieliśmy mega wakacje: wycieczki do stolicy Tatr i Małopolski, wyprawę do term Gorący Potok – wylicza Piotr, dla którego była to pierwsza przygoda z wysokimi górami. - Lubiłem widoki z mojego okna, niezapomniane: piękne stoki górskie i doliny cudowne, promienie słońca na szczytach. Nigdzie indziej mieszkaniec nizin ich nie zobaczy. Dziękujemy Państwu z Bricomarche!
Pierwszy dzwonek w nowo utworzonej Szkole Podstawowej nr 1
Przestronna, jasna i czysta, w powietrzu unosi się zapach farby po malowaniu ścian w korytarzach i w klasach. W kilkunastu zamiast framug w drzwiach i drzwi – kolorowe bibułki, zakrywające mur. Ale nie robią problemu ani nauczyciele, ani rodzice, że nie ma tablic i szafek. Wkrótce przyjadą. - Tworzenie szkoły od podstaw to zadanie trudne, szczególnie, gdy odwołujemy się do tradycji szkół, które istniały w tym budynku, a których dobrą opinię wypracowało wiele pokoleń młodych ludzi – mówiła na inauguracji roku Krystyna Kamińska, dyrektor SP nr 1 w Łomży, kierująca placówką po raz pierwszy. Do nowo uruchomionej podstawówki z zerówkami będzie uczęszczać 346 dzieci; 515 drugoklasistów i trzecioklasistów do wygaszanego PG 1. - To dla Was ma być miejsce szczególne, gdzie chętnie co dzień będziecie przychodzić, gdzie będą królować mądrość, życzliwość, tolerancja.
Naukę czas zacząć
Ponad 9 tysięcy uczniów łomżyńskich szkół, oraz i około 1150 nauczycieli rozpoczyna nowy rok szkolny. Ten będzie zupełnie inny od poprzednich w związku z wchodzącą w życie reformą oświaty. W mieście jest więcej podstawówek, w których pojawiły się klasy siódme, a gimnazja mają tyko po dwa roczniki. Zmieniła się też podstawa programowa w klasach pierwszych, czwartych i siódmych podstawówek w których pojawiły się pracownie fizyczne, chemiczne czy biologiczne. - Każda ze szkół jest przygotowana do realizacji podstaw programowych przewidzianych dla danego etapu kształcenia – zapewnia Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży ds. oświaty.
Po remontach wakacyjnych kilka remontów we wrześniu
- Jesteśmy szczęśliwie po wyremontowaniu aż 13 sal: trzech dla oddziałów przedszkolnych i trzech świetlic na parterze, pięciu na 1. piętrze dla klas pierwszych i drugich oraz dwóch na 2. piętrze dla klas trzecich – opowiada z zapałem dyrektor Krystyna Kamińska, dla której będzie to pierwszy rok szkolny w nowo utworzonej Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży, gdzie dotąd mieściło się Publiczne Gimnazjum nr 1 i gdzie będą uczyć się uczniowie klas 2. i 3. PG 1. - Jestem zadowolona: naprawdę remont przeprowadzono solidnie, czysto i równiutko, ładnie to wygląda kolorystycznie, pastelowo, materiałowo. Teraz trwają w salach prace porządkowe. Będziemy mieć całkiem nowe wyposażenie. Część mebli, stolików, ławek i krzesełek dojechała do szkoły, część jest w drodze i wkrótce dotrze. Na 14 remontów, prowadzonych w wakacje w placówkach oświatowych w Łomży, wykonawcom udało się w terminie albo z tygodniowym lub trochę większym poślizgiem zdążyć prawie wszędzie.
„Reforma” w PWSIiP
Dr hab. Dariusz Surowik od piątku obejmuje funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Będą też nowi prorektorzy i po raz pierwszy w historii uczelni dziekani. Wprowadzana w PWSIiP reforma struktury uczelni oznacza, że od 1 września zamiast 6 Instytutów będą 3 Wydziały.
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
To już ostatni tydzień wakacji. Tym razem są one wyjątkowo długie, bo rok szkolny zacznie się dopiero 4 września. Kolejne wakacje zaczną się 23 czerwca. Nim jednak do nich dojedzie, po drodze uczniów i nauczycieli czeka kilka także dłuższych przerw...
Przedszkole oraz szkoła podstawowa dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi w Łomży
Fundacja DR OTIS prowadzi w Łomży Przedszkole Niepubliczne Nutka, w której zorganizowane są grupy terapeutyczne, oraz Szkołą Podstawową dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi. Fundacja także jest organizatorem obchodów Światowych dni Świadomości Autyzmu, szkoleń, konsultacji dla specjalistów i rodziców dzieci niepełnosprawnych. Fundacja jest prekursorem w tworzeniu wyspecjalizowanych placówek dla dzieci z autyzmem w Łomży. Wiele placówek czerpie inspiracje i wzorce w organizacji pracy z dziećmi z autyzmem, z metod opracowanych w Fundacji DR OTIS.
W Starych Kupiskach będzie nowoczesna biblioteka
Dwa miliony złotych otrzyma gmina Łomża na inwestycję związaną z budową biblioteki w Starych Kupiskach oraz remont i modernizację pozostałych placówek bibliotecznych. Pieniądze to dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020.
Znów do matury
- Przecieki egzaminacyjne na maturze poprawkowej są niemożliwe, zaś egzamin będzie przebiegał według tych samych zasad i procedur, co matury w maju – zapewnia Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Od godziny 9. w Łomży 160 osób z liceów i techników może zdawać pisemnie egzamin poprawkowy w nowej formule w swoich szkołach. Najwięcej – 131 osób chce poprawić maturę pisemną z matematyki na poziomie podstawowym, sześć z języka polskiego, 22 z angielskiego i jedna z niemieckiego. W województwie podlaskim na 1 288 poprawkowiczów najwięcej biedzi się z matematyką – 1 033. Na prawie 9 tys. absolwentów ogólniaków i techników maturę zdało ponad 7 200, tj. ponad 80 %. Do poprawki w sierpniu przystępują ci, którzy w maju nie dostali 30 % punktów z jednego obowiązkowego przedmiotu. A 466 osób w Podlaskiem może maturę powtórzy dopiero za rok: nie zdały egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu.
Kończą się wakacyjne remonty
Do końca wakacji pozostały niespełna trzy tygodnie. W większości szkół w Łomży w wakacje tradycyjnie prowadzone są prace remontowe. Większość z nich uda się zakończyć przed pierwszym dzwonkiem, który w tym roku rozbrzmi dopiero 4 września. Dłużej potrwa remont i przebudowa pomieszczeń łazienek w II LO, oraz budowa nowej sali sportowej przy SP nr 7.
Olimpijski sędzia będzie dyrektorem podstawówki
Karol Łebkowski, który sędziował walki zapaśników na ubiegłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Brazylii, będzie nowym dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach. Wygrał konkurs na stanowisko ogłoszony po tym jak z pracy zrezygnowała dotychczasowa dyrektor Edyta Śledziewska.
Poprawki z matury i matury do poprawki
- 160 osób z Łomży zgłosiło się do maturalnego, pisemnego egzaminu poprawkowego w nowej formule, który rozpocznie się 22. sierpnia o godzinie 9. w szkołach macierzystych absolwentów – informuje Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. - Najwięcej – 131 osób będzie poprawiać pisemną maturę z matematyki na poziomie podstawowym, 6 z języka polskiego, 22 z angielskiego i 1 z niemieckiego. Nikt nie zdaje egzaminu ustnego w nowej formule. W województwie podlaskim poprawkowiczów jest 1 288, najwięcej z matematyki – 1 033. Mimo że trwają wakacje, w lipcu w OKE praca wre intensywnie, ponieważ ciągle są rozpatrywane i analizowane wnioski maturzystów, którzy chcieli przejrzeć swoje arkusze egzaminacyjne – 1 144 wnioski z obu województw, obsługiwanych przez OKE: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Maturzyści dopominają się o swoje
Maturzyści po raz pierwszy mogą odwołać się od wyniku matury do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Jak informuje Rzeczpospolita do OKE w Łomży wpłynęło 1 097 wniosków o wgląd, a następnie 236 o weryfikację sumy punktów. Wynik zmieniono w 54 przypadkach. Niezadowoleni z weryfikacji złożyli 31 wniosków do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.
Termomodernizacja z unijnym wsparciem
Szkoła Podstawowa nr 4 w Zambrowie i szkoła podstawowa w podzambrowskiej wsi Poryt - Jabłoń otrzymały ponad milion złotych dofinansowania na termomodernizację. Środki unijne pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.