Absurdalny pomysł z patronem na 100-lecie Diecezji
Na świętego Wawrzyńca wyjdzie z duszy złoczyńca – głosi jako przestrogę łomżyńskie przysłowie. Informacja o tym, że legendarny Hiszpan / Italczyk Laurencjusz (czy Laurenty) z III w. może zostać patronem miasta dumnych Polaków nad Narwią, brzmiała prawie tak, jakby Niemiec napluł nam w twarz. Jak diabeł z pudełka wyskoczyła absurdalna inicjatywa, żeby patronem współczesnej Łomży w 1. ćwierci XXI w. uczynić świętego Wawrzyńca (spolszczone imię z łaciny). A to dlatego, że był patronem kościółka blisko dzisiejszego, 606-letniego miasta. Nawet sąsiadujący właściciele działek zabudowali Wzgórze św. Wawrzyńca w Starej Łomży, czym się dało, bo taki bliski jest im „patron”.
Pociąg przez Śniadowo do Ostrołęki zostaje na kolejne lata
Połączenie kolejowe z Białegostoku przez Śniadowo do Ostrołęki będzie kontynuowane. Utrzymana ma być częstotliwość kursowania i operator.
Były wiceprezydent dostał pracę w gminie
Andrzej Garlicki 10 lat temu został 45-letnim zastępcą prezydenta Łomży, zatrudnionym do pracy przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Kiedy po dekadzie włodarz zatrudnił przed wyborami samorządowymi na miejsce zastępcy Piotra Serdyńskiego (z PO), dotychczasowy wiceprezydent musiał poszukać płatnego zajęcia gdzie indziej. Najwyraźniej wśród łomżyńskich przedsiębiorców 55-letni Andrzej Garlicki nie miał chętnych do współpracy, ale wygrał właśnie konkurs i pracę ma.
Łomża zaciągnie kolejne kredyty
Prezydent Mariusz Chrzanowski podpisał już trzecie zarządzenie o zaciągnięciu kredytu przez miasto. W sumie w 2024 roku Łomża ma wziąć prawie 48 mln zł.
Zaginął mieszkaniec Łomży
Łomżyńscy policjanci proszą o pomoc w odnalezieniu Andrzeja Chodnickiego. Mężczyzna tydzień temu wyszedł z domu i słuch o nim zaginął.
Policja łapie w szpitalu
W ciągu jednego dnia na szpitalnym SOR-ze policja zatrzymała dwóch kierujących, którzy uciekli z miejsca zdarzenia. Jeden z nich prowadząc pojazd wypadł z drogi i dachował. Drugi po kolizji pod Sierzputami kilka dni ukrywał się przed mundurowymi.
Jak zbierać grzyby późną jesienią? Sposoby na znalezienie ostatnich okazów
Późna jesień to ostatnia szansa na udane grzybobranie przed nadejściem zimy. Warto wiedzieć, jak maksymalnie wykorzystać ten trudny, ale wciąż obiecujący sezon. Nie wszyscy wiedzą, że nawet w listopadzie można znaleźć wyjątkowe okazy grzybów, jeśli zna się odpowiednie techniki poszukiwania.
Żeby tylko się mama nie dowiedziała
Ochrona jednego z łomżyńskich sklepów zatrzymała 28-latkę, która przed miesiącem dokonała kradzieży i zniszczeń. Wczoraj torebką próbowała bić ochroniarza, ale na nic się to zdało. Po zatrzymaniu prosiła, by nie informować mamy. Mama była w sklepie i wszystko widziała...
Prezydent chce sprzedać kamieniczkę „Optyka”
Jolanta Kuczyńska prowadzi od 34 lat Salonik Optyczny przy Starym Rynku w Łomży. Popularny „Optyk” mieści się od ponad pół wieku w miejskiej kamieniczce pod filarami na rogu z ulicą Farną. - W środę dowiedziałam się z pisma od wiceprezydenta Piotra Serdyńskiego, że prezydent Mariusz Chrzanowski „podjął decyzję o wszczęciu procedury sprzedaży nieruchomości, będącej własnością Miasta Łomża”. - Natychmiast pobiegłam do ratusza, bo jest to dla mnie wiadomość druzgocąca po 34 latach prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Z Urzędu Miejskiego w Łomży nigdy nie otrzymałam żadnej pomocy ani grosza. A przy Starym Rynku ostałam się jako jedna z nielicznych...
Choinka na Starym Rynku i śnieżynki za 50 tysięcy
Czwórka pracowników MPGKiM w Łomży miała od rana ręce pełne roboty, z pomocą dwóch osób z firmy zewnętrznej. Akcja sprowadzenia z Giełczyna około 12-metrowego świerka zwyczajnego zaczęła się przed 8. rano w poniedziałek, zaś o wpół do 10. drzewo, podarowane przez prywatnego właściciela, stanęło na Starym Rynku. Pracownicy z Zakładu Dróg i Zieleni Miejskiej przystroili je w girlandy ledowe na mikołajki. Ogromna choinka ledowa stanęła też w Parku Jana Pawła II, gdzie rozstawiają lśniące miasteczko. Po 3 latach zastoju w inwestycjach iluminacyjnych Miasta Łomża nad latarniami Starego Rynku ma zabłysnąć 37 nowych srebrzystych śnieżynek jak komety nadziei.
Zdradziły go spodnie
33-latek trafił do szpitala po pobiciu, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę w Łomży. Dzięki szybkiej reakcji świadka, policjanci po krótkim czasie zatrzymali napastnika w towarzystwie żony i koleżanki.
Darmowa komunikacja, czy łomżyniak zapłaci dwa razy?
Radni miejscy na wniosek prezydenta podnieśli ceny biletów komunikacji miejskiej, niektóre nawet o 50%. To „forma ratowania budżetu” tłumaczyła radnym skarbnik miasta na jednej z komisji. Ale kto zapłaci tę podwyżkę, skoro, jak tłumaczyli prezydenci, komunikacja miejska dla mieszkańców Łomży jest za darmo.
Powolne ochłodzenie
Na początku tygodnia pogodę w Polsce kształtować będzie niż znad Skandynawii i Morza Barentsa, później znajdziemy się pomiędzy niżem w rejonie Wielkiej Brytanii a zachodnią Rosją, aby w końcu tygodnia dostać się w zasięg niżu, wędrującego znad Irlandii przez Morze Norweskie po południową Skandynawię, za sprawą którego w następny weekend silnie powieje nad morzem.
„Mój tata zawsze przedkładał miłość do naszej ojczyzny ponad wszystko”
75 lat temu w obławie funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Mężeninie koło Śniadowa zginął Kazimierz Żebrowski ps. „Bąk”. Obok niego życie stracił także jego 19-letni syn Jerzy ps. "Konar”. W niedzielę 1 grudnia w miejscu ich śmierci odsłonięto pomnik.
Wierni Kościoła zaczynają czas Adwentu A.D. 2024
- Adwent to czas na przyjęcie Pana, który przychodzi nam na spotkanie – naucza Papież Franciszek. W niedzielę, 1. grudnia 2024 r., zaczyna się okres Adwentu (łac. adventus – przyjście), prowadzący wiernych ku Bożemu Narodzeniu, przyjściu na świat Jezusa. - Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka, jak potrzask – mówił Jezus uczniom (Ewangelia Łk, 34 - 36). „Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym”.
„Mam nadzieję, że w końcu powie mama i tata”
Róża urodziła się w warszawskim instytucie jako wcześniak, a tam wszystkim podopiecznym robione są badania genetyczne. W ten sposób rodzice Paulina i Artur Pupek dowiedzieli się, że nie wszystko jest w porządku. „Powiedzieli nam, że nie wiedzą co to jest, że to jest rzadka aberracja chromosomowa …”
TimeCamp: sposób na efektywne zarządzanie czasem pracy i produktywność w zdalnym świecie
Czy zastanawiałeś się, jak skutecznie zarządzać czasem pracy, szczególnie w dobie pracy zdalnej? TimeCamp to narzędzie, które wspiera pracodawców i pracowników w optymalizacji procesów, zwiększając efektywność i poprawiając organizację pracy. Dzięki nowoczesnym funkcjom i integracji z popularnymi narzędziami TimeCamp dostosowuje się do potrzeb każdej firmy, pomagając osiągać lepsze wyniki.
Terror na basenie
Po zmianach kadrowych w MOSiR Łomża, gdzie stanowisko dyrektora objęła Bernadeta Krynicka, a jej poplecznik (…) objął stanowisko kierownika pływalni, dochodzi do dantejskich sytuacji – tej treści słowa znajdują się w liście do Redakcji 4lomza.pl. List zawiera opisy ubliżania pracownikom Parku Wodnego w wulgarny sposób, wydzierania się na pracownice, zastraszania, że nie zostaną im przedłużone umowy. - Ludzie nie wiedzą, jak się obronić przed agresją kierownika, który nie słucha żadnych argumentów – opowiadają pracownicy MOSiR. Byli tak przestraszeni terrorem na basenie, że bali się spotkać w redakcji, aby nikt jemu nie doniósł. Umawiamy się na mieście - w konspiracji.
Dyrektor Krynicka nadal kieruje MOSiR-em
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przedłużył umowę na stanowisko dyrektora Bernadecie Krynickiej, byłej poseł z PiS i obecnej radnej Sejmiku Podlaskiego z listy PiS. 54-letnia dyrektor Krynicka ma kierować Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Łomży przez czas nieokreślony.
„Dobry start” - wnioski tylko do końca listopada
Zostało niewiele czasu na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry Start. To 300 zł na każde uczące się dziecko do 20. roku życia, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24 lat. Jeśli rodzice lub opiekunowie spóźnią się ze złożeniem wniosku, nie otrzymają wsparcia na ten rok szkolny.