Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Portretowe karykatury Tomasza Brańskiego

cz śr, 12 lutego 2020 07:58

Bernadeta Krynicka, Jula, Magda Narożna (Piękni i Młodzi), bokser Adam Kownacki czy pochodząca z Bronowa przedwojenna aktorka Tola Mankiewiczówna to tylko niektórzy z bohaterów karykatur Tomasza Brańskiego. Rysownik z Białegostoku specjalizuje się w satyrycznym ukazywaniu znanych osób pochodzących z województwa podlaskiego, a swą najnowszą wystawę zaprezentował w Galerii N Klubu Wojskowego. – Na tej wystawie są nasi dobrzy znajomi – mówi Tomasz Brański. – Znamy ich z mediów, transmisji telewizyjnych, koncertów czy zawodów sportowych, a skoro otwieram wystawę w Łomży, to nie mogło na niej zabraknąć postaci pochodzących stąd!

Złoci tancerze z „B.K.Step”

cz pon, 10 lutego 2020 14:47

Łomżyńska grupa B.K.Team pod kierunkiem Marka Kisiela okazała się bezkonkurencyjna w kategorii Street Dance pow. 16 lat zdobywając 1 miejsce podczas Karnawał Dance Fest. Finał 28. edycja imprezy, w której wzięło udział około 700 tancerzy z całego kraju, odbył się w niedzielę w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Słodka wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim

cz pon, 10 lutego 2020 08:41

Takiej wystawy w łomżyńskim muzeum jeszcze nie było. Czasowa ekspozycja „Świat toruńskiego piernika” daje zwiedzającym nie tylko możliwość poznania wielowiekowej historii toruńskiego piernikarstwa, ale też własnoręcznego wykonania pierników według dawnych receptur i z wykorzystaniem atrakcyjnych form. Dzieci były zachwycone, rodziców też nie trzeba było długo namawiać do udziału w takich warsztatach. – Wystawa opowiada o historii toruńskiego piernika i jest wyjątkowa, a warsztaty to tylko jedna z jej atrakcji! – mówi Krzysztof Lewandowski z Muzeum Okręgowego w Toruniu, dodając, że Łomża jest już 40 miastem, w którym jest ona prezentowana.

Sensacyjna płyta Filharmonii Kameralnej

cz so, 08 lutego 2020 11:36

Wybitni fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz wydali kolejną płytę z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. „Flute Essentials” zawiera utwory od baroku do współczesności, wszystkie w opracowaniach na dwa flety i orkiestrę smyczkową. Ciekawostką w programie są przebojowe utwory mistrza argentyńskiego tanga Astora Piazzolli, a Koncert na dwa flety wybitnego kompozytora Marcina Błażewicza jest dedykowany solistom. Płyta została zarejestrowana w Łomży, a dzięki wytwórni Dux będzie dostępna na całym świecie.

Karnawał z wirtuozem skrzypiec

cz pt, 07 lutego 2020 08:16

Wybitny i bardzo lubiany w Łomży skrzypek Artur Banaszkiewicz był gwiazdą karnawałowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Orkiestrę poprowadził równie utytułowany dyrygent, maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, a zaśpiewała koloraturowym sopranem Marta Matuszewska, utalentowana studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Na program koncertu złożyły się najpiękniejsze arie operetkowe i operowe oraz błyskotliwe kompozycje instrumentalne, a ciekawostką był fakt, że soliści i dyrygent spotkali się w tym składzie po raz pierwszy.

Nagrody prezydenta dla ludzi kultury

mm śr, 05 lutego 2020 18:38

Kapela Miód na Serce oraz zespół pracowników Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych otrzymali nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2019. – Cieszę się, że miasto promuje dokonania ludzi kultury, wspiera ich i docenia! – podkreślał Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora, w którym odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Na jej finał kapela Miód na Serce zagrała i zaśpiewała, a laureaci otrzymali nagrody finansowe oraz statuetki, wykonane przez łomżyńską artystkę Ewę Skłodowską.

Łomżyńska Filharmonia Kameralna na Zamku Królewskim w Warszawie

cz pon, 03 lutego 2020 08:06

Łomżyńscy filharmonicy pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego oczarowali słuchaczy na Zamku Królewskim w Warszawie. Orkiestra wykonała wyłącznie niełatwy repertuar współczesny, w tym dwa utwory skomponowane specjalnie dla niej. Jednym z nich był Concerto Lendinum, nagrany na płytę nagrodzoną Fryderykiem, zagrany z udziałem wybitnych solistów, skrzypka Jakuba Jakowicza i wiolonczelisty Tomasza Strahla. Koncert w przepięknej Sali Wielkiej, inaugurujący cykl „Nie tylko klasycznie“, zakończyły długie owacje liczącej ponad 300 osób publiczności. – To naprawdę wielka sprawa! – mówi Jan Miłosz Zarzycki, podkreślając, że orkiestra zawdzięcza ten sukces perfekcyjnej współpracy tworzących ją świetnych muzyków-wirtuozów.

MDK-DŚT rozdaje pieniądze na kulturę!

cz wt, 28 stycznia 2020 16:41

Chcesz zorganizować koncert, wystawę, spotkanie autorskie z ulubionym pisarzem, przegląd filmowy, spektakl czy warsztaty, ale nie masz na to środków i odpowiedniego doświadczenia? Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych wychodzi naprzeciw takim propozycjom, ogłaszając konkurs „Kultura wspólna sprawa” na najciekawsze wydarzenie kulturalne, oddolną inicjatywę mieszkańców Łomży. Do zdobycia jest grant w wysokości do 2000 złotych, a do tego MDK zapewnia wszelką pomoc merytoryczną, techniczną i zaplecze lokalowe. – Liczymy, że ten projekt będzie takim twórczym impulsem i uwolni energię, która drzemie w ludziach! – podkreśla dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zachęcając do udziału w konkursie.

Nowoczesny jazz dla młodszych i starszych

cz wt, 28 stycznia 2020 08:38

Porywający koncert Sundial Trio zainaugurował kolejną odsłonę koncertów jazzowych w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Złożony z pianisty, trębacza i perkusisty zespół zabrał słuchaczy w ponad godzinną, muzyczną podróż, w której mainstreamowy jazz płynnie przechodził w zakręcony free, nie brakowało też wirtuozowskich partii solowych. Doceniła je zróżnicowana wiekowo publiczność, bo na sali były cztery pokolenia słuchaczy: od 10-12 letnich dzieci do seniorów po 70. – Jechałem tutaj kompletnie nie wiedząc co się wydarzy, bo był to mój pierwszy koncert w Łomży – mówi trębacz Wojciech Jachna. – Okazało się jednak, że ludzie są zainteresowani muzyką, chcą chodzić na takie koncerty!

Rękodzielnicza pasja mieszkanek Drozdowa

mm so, 25 stycznia 2020 10:09

Artystyczne rękodzieło w najróżniejszych odsłonach prezentują na wystawie zbiorowej „Moje rękodzieło, moja pasja…” mieszkanki Drozdowa i Niewodowa. Stefania Święćkowska, Grażyna Pusz, Ewa Bojar, Sylwia Ksepka, Urszula Pawluk i Magda Zakrzewska reprezentują trzy pokolenia, a łączy je nie tylko miejsce zamieszkania, ale też pasja do sztuki, która jest dla nich odskocznią od codzienności. W Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie pokazują reprezentatywny wybór swych efektownych prac, zapowiadając, że jest to co prawda ich pierwsza wspólna wystawa, ale na pewno nie ostatnia.

Popisowy koncert łomżyńskich filharmoników

cz pt, 24 stycznia 2020 09:23

Orkiestra Filharmonii Kameralnej pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego oczarowała publiczność współczesnym repertuarem i jego wspaniałym wykonaniem. Głównym punktem programu był znany z nagrodzonej Fryderykiem płyty utwór Concerto Lendinum op. 44 Sławomira Czarneckiego z udziałem wybitnych solistów Jakuba Jakowicza i Tomasza Strahla. Zabrzmiały też Melodie kurpiowskie, napisane specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry przez Romualda Twardowskiego, a przejmująca Elegia Mikołaja Góreckiego została zadedykowana zmarłemu 17. stycznia biskupowi Stanisławowi Stefankowi, melomanowi i wielkiemu przyjacielowi łomżyńskiej orkiestry.

Jazzowy Dom Kultury wznawia działalność

cz wt, 21 stycznia 2020 08:16

Słynne Sundial Trio zagra jako pierwsze w cyklu jazzowych koncertów Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. To ciąg dalszy popularyzacji ambitnej muzyki w Łomży, tym razem realizowanej już wyłącznie przez MDK-DŚT. – Nie było możliwości, żebyśmy nie kontynuowali tej inicjatywy, tym bardziej, że zostaliśmy Jazzowym Domem Kultury, a to do czegoś zobowiązuje – mówi dyrektor Krzysztof Zemło, zapowiadając w MDK cykliczne koncerty jazzowe z udziałem gwiazd oraz najbardziej utalentowanych młodych muzyków.

Klasycznie i rozrywkowo w Drozdowie

cz nie, 19 stycznia 2020 20:37

Rok 2020 zaczął się w Drozdowie od porywającego koncertu. Trio w składzie: Piotr Sawicki, Filip Szymaniak i Mateusz Bakun zaprezentowało podczas kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” różne oblicza muzyki kameralnej, od klasyki z okresu baroku, poprzez jazz aż do słynnych tang Astora Piazzolli. Większość utworów została przez Sawickiego i Szymaniaka zaaranżowana na nowo, ponieważ skład na dwoje skrzypiec i kontrabas jest bardzo nietypowy, więc takie zestawienie instrumentów spotyka się nieczęsto. Publiczność była zachwycona, zarówno doborem repertuaru, jak i jego wirtuozowskim wykonaniem.

Malarskie wyprawy i refleksje Marka Sobczaka

cz so, 18 stycznia 2020 12:14

Obrazy pochodzącego z Suwałk Marka Sobczaka ponownie można oglądać w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku. – Czas leci i nie było mnie tutaj z wystawami 10 lat, a w tym okresie powstały aż trzy nowe cykle – mówi Marek Sobczak, grafik tygodnika „Polityka”, znany też z łamów „Gazety Wyborczej”czy „Wprost”. Artysta zaprezentował wybór prac z trzech cykli: „Egipt”, „P” i najnowszego „PRL Suwałki”, będącego wyrazem jego sprzeciwu przeciwko temu, co dzieje się w jego rodzinnym mieście.

Zrzutka na Meandry

cz pt, 17 stycznia 2020 14:29

Po sukcesie działań „Folkowej Edukacji” - warsztatów, EtnoLekcji i koncertu, które zgromadziły niesamowitą ilość osób Projekt Artystyczny Meandry planuje powtórzyć zeszłoroczne działania i jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Tancerze chcą zebrać pieniądze, by móc zorganizować warsztaty taneczne, w czasie których powstanie nowa choreografia i muzyka. Ma to być układ taneczny, który będzie związany z regionem Kurpi Białych.

Ferie z Teatrem 2020

cz pt, 17 stycznia 2020 13:26

Teatr Lalki i Aktora w Łomży zaprasza dzieci i młodzież do uczestnictwa w akcji FERIE Z TEATREM 2020. Młodzi widzowie będą mogli zapoznać się z różnorodnymi formami, konwencjami oraz aranżacjami teatralnymi. - Chcemy przybliżyć uczestnikom teatr poetycki, nowoczesny, ale również zapewnić dobrą zabawę i dostarczyć niezapomnianych wzruszeń – zapowiadają pracownicy Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Jubileuszowa „Gwiazdka z nieba” dla Promyczków

cz cz, 16 stycznia 2020 08:15

Ponad 1300 złotych zebrano podczas charytatywnego koncertu „Gwiazdka z nieba” w kościele ojców kapucynów. Są one organizowane już od 20 lat przez Studio Wokalne eMDeK i MDK-DŚT na rzecz prowadzonej przez zakonników świetlicy „Promyczki”. – Tych 20 lat minęło błyskawicznie! – mówi Magda Sinoff. – Przez tę scenę przewinęło się mnóstwo nazwisk, znanych artystów, dzieci i młodzieży, ale jedno jest niezmienne – śpiewamy i pomagamy! Tylko w ostatnich pięciu latach zebrano podczas tych koncertów ponad 5000 złotych, co jest dla świetlicy bardzo poważnym zastrzykiem finansowym. – To koncert bardzo ważny, bo uświetnia naszą Łomżę i wspiera najmłodszych! – podkreślała Joanna Kleczyńska, dziękując Magdzie Sinoff, młodym wokalistom i towarzyszącym im muzykom pod kierunkiem Grzegorza Sekmistrza.

Edward Dwurnik: od Nikifora do Pollocka

cz cz, 16 stycznia 2020 08:09

Obrazy i rysunki Edwarda Dwurnika, jednego z najbardziej znanych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku, można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej. To wystawa przygotowana specjalnie dla łomżyńskiej galerii, dzięki współpracy z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie i z bydgoską Agencją Zegart. Reprezentatywny wybór prac z różnych cykli, w tym najnowszego, obejmującego malarstwo abstrakcyjne, dopełniają dwa starsze obrazy, pochodzące ze zbiorów łomżyńskich instytucji.

Duet Funkasanki z Łomży chce zdobyć „Niebieski mikrofon”

cz śr, 15 stycznia 2020 11:22

Polskie Radio Białystok prowadzi plebiscyt „Niebieski mikrofon”, którego celem jest docenienie i promowanie regionalnych twórców muzyki rozrywkowej. Spośród 47 zgłoszeń rozgłośnia wybrała 12 wykonawców z województwa podlaskiego, w tym duet Funkasanki Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego. - Jesteśmy jedynym zespołem z łomżyńskimi korzeniami. Każdy głos jest dla nas bardzo cenny! Głosować można do końca stycznia w linku poniżej – proszą Czytelników.

Płaskorzeźby Henryka Rymiszewskiego

cz śr, 15 stycznia 2020 08:14

– To moja pierwsza wystawa, nikt tych prac wcześniej nie widział – mówi Henryk Rymiszewski. Wieloletni nauczyciel ZSTiO nr 4 zaprezentował w Galerii N Klubu Wojskowego efektowne płaskorzeźby, wykonane za pomocą autorskiej techniki. Pokazał się też jako malarz oraz autor fraszek i limeryków. Nie są jego jedyne artystyczne zainteresowania. – Teraz piszę powieść biblijną „Z domu Matki do domu Ojca”, no i oczywiście cały czas maluję i rzeźbię – mówi Henryk Rymiszewski, dodając, że o kolejnych wystawach co prawda jeszcze nie myśli, ale nie są one wykluczone.

« · «« · 61 · 62 · 63 · 64 · 65 · 66 · 67 · 68 · 69 · 70 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę