Wirtuoza skrzypiec powrót do Łomży
Stanisław Słowiński ponownie wystąpił w Łomży. Jeden z najbardziej utalentowanych skrzypków młodego pokolenia, znany lokalnym fanom muzyki improwizowanej dzięki Novum Jazz Festival, zagrał w MDK-DŚT tylko z towarzyszeniem pianisty i kontrabasisty. Franciszek Raczkowski i Justyn Małodobry, również znani łomżyńskiej publiczności, okazali się godnymi partnerami lidera, prezentując jazz najwyższej próby. Artyści poza materiałem znanym z płyt wykonali też utwory premierowe, ale nawet te już znane brzmiały zupełnie inaczej, nie tylko z racji kameralnego składu.
Jubileuszowa wystawa Marity Benke-Gajdy
Wystawę podsumowującą 40-lecie pracy artystycznej wybitnej twórczyni ceramicznych rzeźb Marity Benke-Gajdy można już oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej. – Nie wyobrażałam sobie sytuacji, że ta wystawa nie odbyłaby się w Łomży, z racji mojej wielkiej miłości do tego miasta i sympatii do ludzi, których tu poznałam – mówi Marita Benke-Gajda. – Jubileusz 35-lecia w Łomży rozpoczynałam, a 40-lecie miała zamknąć tu wystawa „...Jak jeden dzień” w grudniu ubiegłego roku. Pandemia pokrzyżowała te plany, ale mimo tego, że z opóźnieniem udało się ją jednak zorganizować, z czego bardzo się cieszę.
Barwny świat Agnieszki Piotrowskiej
Agnieszka Piotrowska zaprezentowała w Galerii Pod Arkadami wystawę „Wiatr we włosach”. To akwarele i nowość w dorobku artystki, nie pokazywane wcześniej publicznie prace na jedwabiu, ukazujące piękno przyrody w bardzo wszechstronnym ujęciu. – W czasie, kiedy mamy takie brzydkie przedwiośnie, pani Agnieszka przywiozła do nas kolorowe tkaniny i akwarele, głównie z motywami związanymi z naturą – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zachęcając do zwiedzania efektownej, rozjaśniającej ponurą rzeczywistość wystawy, trwającej przez najbliższy miesiąc.
Koncert Stanisława Słowińskiego w MDK
Koncerty na żywo wracają do MDK-DŚT. Jako pierwszy w jazzowym domu kultury zagra po kilkumiesięcznej przerwie z racji pandemicznych ograniczeń fenomenalny skrzypek młodego pokolenia Stanisław Słowiński. To klasycznie wykształcony muzyk i jazzman w jednym, komplementowany przez krytyków i zdobywający coraz większą popularność laureat licznych konkursów, w tym łomżyńskiego Novum Jazz Festival. 15. marca zagra w Łomży w akustycznym składzie, prezentując nowe wersje kompozycji znanych z płyt oraz premierowe.
Kolejny muzyczny prezent na Dzień Kobiet
Po raz pierwszy od ponad czterech miesięcy Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zagrała koncert z udziałem publiczności. Orkiestrę w dedykowanym paniom programie „O sole mio” poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, a słynne neapolitańskie pieśni i tenorowe arie wykonali wybitny śpiewak Adam Zdunikowski i jego bardzo uzdolniony dyplomant Nazarii Kachala z Ukrainy. Publiczność dopisała, było około 90 osób.
Filmowy Dzień Kobiet w MDK
Życie i problemy kobiet z różnych stron świata zaprezentowano w MDK-DŚT podczas pokazu filmów krótkometrażowych z zasobów Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Nieprzypadkowo akurat 8. marca okazało się, że „Świat kobiet” XXI wieku wcale nie jest tak idealny, jak mogłoby się wydawać – nie tylko w Arabii Saudyjskiej czy Indiach, ale też w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Wśród sześciu zaprezentowanych filmów była też polska produkcja Kariny Paciorkowskiej „Nie masz dystansu”, również z powodu której minister Piotr Gliński zawiesił niedawno festiwal online „Herstorie na Dzień Kobiet” oraz odwołał Dariusza Wieromiejczyka, dyrektora Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego.
Wiatr we włosach - wernisaż wystawy Agnieszki Piotrowskiej
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na wernisaż wystawy prac Agnieszki Piotrowskiej - akwareli i prac wykonanych na jedwabiu. Ekspozycja pt. „Wiatr we włosach” udostępniona jest dla publiczności w Galerii Pod Arkadami w Łomży, a jej otwarcie zaplanowane jest na godz. 18.00 w dniu 12 marca. Wstęp bezpłatny.
Koziołek Matołek XXI wieku
Koziołek Matołek po wielu latach wrócił do Teatru Lalki i Aktora. Autorem adaptacji i reżyserem nowego spojrzenia na klasyczne przygody popularnego koziołka jest Jarosław Antoniuk, a główną rolę kreuje Michał Kucharski. Łomżyńscy twórcy, bo autorem scenografii jest Przemysław Karwowski, a muzyki Bogdan Szczepański, nadali „Koziołkowi Matołkowi” bardzo współczesny charakter, łącząc wartką akcję z humorem, liryzmem i uniwersalnym spojrzeniem na ważne sprawy.
Jubileuszowa Radość spod kapelusza doby pandemii
Aleksandra Czaplicka z Grajewa zdobyła Grand Prix XV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Jury pod przewodnictwem prof. Jana Zdziarskiego doceniło również pięcioro reprezentantów Łomży, z których w kategorii piosenka zwyciężyła Oliwia Piotrowska, a w kategorii monolog/wiersz Eryk Karol Wojtkowski.
Premiera Koziołka Matołka i pierwsza zapowiedź Walizki
Teatr Lalki i Aktora przygotował kolejną premierę. To uwielbiany przez kilka pokoleń Polaków „Koziołek Matołek” na motywach kultowych historyjek obrazkowych autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, spopularyzowanych również w animowanym serialu. Autorem adaptacji i reżyserem jest Jarosław Antoniuk, scenografii Przemysław Karwowski, muzyki Bogdan Szczepański, a główną rolę gra Michał Kucharski. – Myślę, że zaproponowana przez nas konwencja w jakiś sposób ujmie młodego widza, chociaż nie jest to świat kolorowy: bardziej sepiowany, momentami szary, ale mimo to bardzo interesujący! – mówi Jarosław Antoniuk
Wspomnienie poety
Postać i twórczość Henryka Gały okolicznościowym koncertem przypomniała Filharmonia Kameralna. „Wspomnienie poety” to jedyne w swoim rodzaju połącznie poezji i muzyki, zarejestrowane przez łomżyńską orkiestrę pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego i z udziałem Dariusza Szady-Borzyszkowskiego w roli lektora. – Henryk Gała był – jest – człowiekiem, który zasługuje na takie upamiętnienie, ze względu na to jaki było, co i jak tworzył! – podkreśla Dariusz Szada-Borzyszkowski. Premiera koncertu będzie miała miejsce w środę 3. marca o godzinie 18:30 na stronie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
Orły odleciały...
Osoby odwiedzające kiedyś Urząd Wojewódzki w Łomży czy uczestniczące w koncertach, obecnie użytkującej ten budynek, Filharmonii Kameralnej, pamiętają zapewne fresk z foyer. „Polskie orły” to dzieło Sławomira Chudzika (1934-1993), wybitnego malarza urodzonego w Łomży. Niedawno okazało się, że po tym monumentalnym, jednym z ostatnich tego typu, jeszcze zachowanym dziele Chudzika, nie zostało śladu – zostało zniszczone podczas przebudowy siedziby orkiestry. Urząd Miejski w Łomży podaje, że przed realizacją inwestycji sprawdzono, czy w obiekcie nie występują „obiekty zabytkowe lub przejawiające wartość artystyczną”, ale chyba nieskutecznie. Urząd Miejski nie zwrócił się też z zapytaniem do konserwatora zabytków, czy dzieło Chudzika znajduje się w ich rejestrze, ani nie wystąpił z inicjatywą, by tam trafiło.
Pionierska płyta łomżyńskich filharmoników
15 płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego ujrzała światło dzienne. Album „Harmonia Polonica Nova” zawiera koncerty Pawła Łukaszewskiego, Dariusza Przybylskiego i Krzysztofa Herdzina, zarejestrowane po raz pierwszy w historii fonografii, do tego z udziałem wybitnych solistów. Wydawcą jest prestiżowa firma Dux, dzięki czemu „Harmonia Polonica Nova” zyska ogólnoświatową dystrybucję – wydane przez nią poprzednie płyty łomżyńskiej orkiestry były dostępne nie tylko w Europie, ale też w Stanach Zjednoczonych i Japonii.
Anioły Pawła Bełdowicza
Paweł Bełdowicz zajmował się w życiu wieloma rzeczami. Był pionierem rolnictwa ekologicznego w Polsce, projektował ogrody i prowadził agencję reklamową. W Biebrzańskim Parku Narodowym zainicjował warsztaty rękodzielnicze i zorganizował pierwszy jarmark rękodzieła regionalnego. To on był inicjatorem łomżyńskich wyścigów pychówek, miał też w „Polonezie” sklepik z pamiątkami i rękodziełem regionalnym, zajmując się przy tym wyrobem galanterii drewnianej. Stąd już bliska droga do artystycznego rękodzieła, którym zajmuje się obecnie, wykonując oryginalną biżuterię i jedyne w swoim rodzaju anioły z drewna. – Podejrzewam, że gdybym spytał mojego anioła, tego co to jeszcze w górach przy kołysce stanął, toby powiedział tak – dłub se dalej te swoje janiołki, jakiś grosik ci zawsze podrzucę, oczy miej zawsze szeroko otwarte, a przez to, że cię nawet lubię, to ... nie powiem ci, co będzie dalej – mówi Paweł Bełdowicz.
Walentynkowy koncert Magdy Sinoff
Muzyczny prezent dla zakochanych i nie tylko, przygotowała Magda Sinoff. Z zespołem i ośmioosobową grupą wokalną wykonała na żywo piosenki traktujące o miłości, co było transmitowane online, dzięki współpracy MDK-DŚT i PWSIiP. – Jestem bardzo zadowolona! – mówi Magda Sinoff. – Konsultacje i próby odbywały się zdalnie, dopiero w ten weekend spotkaliśmy się wszyscy na żywo i w pełnym składzie, żeby dopracować program koncertu. Nie zabrakło w nim repertuarowych i wykonawczych niespodzianek.
Stypendia marszałka dla twórców kultury
Anna Domalewska, Katarzyna Domalewska, Kazimierz Pawczyński i Kamil Leszczyński otrzymali stypendia artystyczne na 2021 rok od marszałka województwa podlaskiego. Dzięki dofinansowaniu będą mogli zrealizować projekty kulturalne, badawcze i naukowe. Łącznie zarząd województwa wsparł 23 twórcze i aktywne osoby z całego województwa podlaskiego, przeznaczając na ich działalność 206 tysięcy złotych.
Odczucia i refleksje Joanny Klamy
Wystawę „Od czucia” Joanny Klamy otwarto w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT. Reżyserka, scenarzystka i twórczyni Teatru Aktywnego na swej pierwszej wystawie indywidualnej prezentuje własne, bardzo osobiste i ciekawe, spojrzenie na świat – nie tylko w ujęciu fotograficznym. – Te zdjęcia wyrażają moje poglądy i odczucia, pokazuję świat widziany swoimi oczami – wyjaśnia Joanna Klama. – Jestem zaciekawiona, czy inni ludzie podobnie postrzegają pewne rzeczy, bo mam tak, że widzę coś, jakiś obraz i od razu dochodzi do tego jakaś filozofia, co opisałam.
Internetowe koncerty na weekend
Łomżyńscy artyści przygotowali na nadchodzący weekend trzy koncerty online. Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z wybitnym saksofonistą Pawłem Gusnarem w sobotę pożegna karnawał koncertem „Nostalgia srebrnego ekranu” z przebojami filmowymi. W niedzielę Tadeusz Czubowski, Michał Olchowik i Dariusz Boguski zaprezentują autorski materiał lidera, liryczne piosenki o uczuciach. Dwie godziny później Magda Sinoff z zespołem wokalno-instrumentalnym zaprasza na koncert walentynkowy live, złożony z ponadczasowych piosenek o miłości. – Uznałam, że stworzymy taki wielopokoleniowy chór świętego Walentego, a piękne piosenki z tekstem dadzą ludziom trochę radości na ten trudny czas! – mówi Magda Sinoff, licząc, że jej kolejne koncerty odbędą się już z udziałem publiczności.
Bilety do Teatru przez internet
W najbliższy weekend można wybrać się do Teatru Lalki i Aktora w Łomży na spektakl pt. Królik Edward. Tym razem zamiast stać w kolejce po bilet, można go kupić przez internet – informuje TLiA w Łomży.
Teatr wraca do gry!
Po poluzowaniu ograniczeń i umożliwieniu muzeom, teatrom, kinom działania, już w najbliższy weekend w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży zobaczymy spektakl „Królik Edward”.