Niestrudzona pasjonatka ze Śniadowa
Uczestnicy dwóch ostatnich Orszaków Trzech Króli czy ubiegłorocznej Nocy muzeów doskonale pamiętają efektowne występy grupy chorągwiarskiej Strażnicy Herbów ze Śniadowa. – Jesteśmy jedyną tego typu grupą dziecięcą w Polsce! – podkreśla Gabriela Piszczatowska, ciesząc się z kolejnych sukcesów odnoszonych przez podopiecznych tamtejszego GOK-u. Od blisko 15 lat Gabriela Piszczatowska jest jego dyrektorką, proponując lokalnej społeczności rozmaite formy aktywności. Sama nie tylko prowadzi różne zajęcia, ale też występuje w Gminnej Orkiestrze Dętej i w duecie tańca z ogniem oraz gra w piłkę nożną, bo jak podkreśla: „Chcieć, to móc!”
Michał Salamon Lion’s Gate w Jazzowym Domu Kultury
Już w najbliższy poniedziałek w MDK-DŚT zagra wyśmienity pianista Michał Salamon. Wraz ze swym kwartetem zaprezentuje w wydaniu koncertowym kompozycje z debiutanckiego albumu. – Będzie to nasz pierwszy koncert w Łomży, oparty na autorskim materiale z płyty „Lion’s Gate” – zapowiada Michał Salamon, dodając, że można spodziewać się również niespodzianek w postaci niepowtarzalnych, improwizowanych kompozycji, bo w takim swobodnym graniu czują się z saksofonistą Grzechem Piotrowskim doskonale.
Udany debiut młodych aktorów
Gabrysia i Amelka martwią się tym, że ich dziadek podczas wigilijnego spotkania nigdy nie może spotkać się ze Świętym Mikołajem. Ustalają, że w tym roku zrobią wszystko, by mu to umożliwić. Nie mogą jednak przewidzieć, że życie układa własne scenariusze i ich plan nie do końca się powiedzie... Tę poruszającą historię z zaskakującą puentą zaprezentowała z powodzeniem najmłodsza grupa teatralna MDK-DŚT, pracująca pod kierunkiem aktorki i reżyserki Julii Sacharczuk. Autorem scenariusza oraz muzyki przedstawienia „A herbata już wystygła” jest dramaturg Tomasz Bieliński i miało ono w Łomży swą prapremierę.
Benedyktynek „Słowo życia na każdy dzień 2023”
Mniszki z klasztoru benedyktynek wydały kolejną edycję „Słowa życia na każdy dzień”. To opracowane w przystępnej formie i dopełnione komentarzami teksty biblijne na każdy dzień bieżącego roku, zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu. Książka zawiera również informacje dotyczące klasztornego życia, bowiem benedyktynki już za pięć lat obchodzić będą 400-lecie osiedlenia się w Łomży. Jak podkreśla we wstępie pomysłodawca i jeden z autorów ks. Jan Krupka jest to „pomoc i zachęta do czytania i rozważania Bożego słowa w rytmie codziennych dni”.
Gwiazdkowy koncert dla Promyczków
Prawie 1200 złotych zebrano podczas charytatywnego koncertu „Gwiazdka z nieba” Studia Wokalnego eMDeK w kościele ojców kapucynów. Cała kwota zostanie przeznaczona na potrzeby prowadzonej przez zakonników świetlicy dla dzieci „Promyczki”. Była to już 23 edycja imprezy, organizowanej przez MDK-DŚT z inicjatywy Magdy Sinoff. Sam koncert obfitował w niespodzianki: szczególnie zachwycili Oliwia Szmitko i Aleksander Szymański, a gościem specjalnym była Janina Nasiadko, wokalistka Kapeli Kurpiowskiej, która błyskawicznie nawiązała nić porozumienia z wokalistami eMDeKu, wzbogacając jego brzmienie ludowymi akcentami.
„Zielnik Kurpiowski” w dwóch kolejnych odsłonach
Projekt „Zielnik Kurpiowski” Agnieszki Zielewicz doczekał się prezentacji w poszerzonej wersji. W Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie otwarto wystawę złożoną z oryginałów dzieł zaprezentowanych w wydanym latem ubiegłego roku albumie. Odbyła się również jego promocja, a do tego Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej i kapela Miód na Serce wykonały pieśni kurpiowskie, w formie tekstowej składające się, obok suszonych roślin i prac twórców ludowych, na jedyne w swoim rodzaju obrazy. – Agnieszka prezentuje nam magiczny świat, który wciąga i obok którego nie można przejść obojętnie! – podkreślała dyrektor muzeum Ewa Sznejder. Cieszącą się ogromnym zainteresowaniem imprezę zakończyły warsztaty śpiewacze.
Triumf Redaktor Szczęsnej w Konkursie „Załomżenie”
Główną nagrodę 5. Konkursu Fotograficznego „Załomżenie” zdobyła redaktor Gabriela Szczęsna z Tygodnika Regionalnego „Kontakty”, która zgłosiła cykl zdjęć pt. „My z podwórka Dworna 5”. Tę tajemniczą, ozdobną bramę i długi dziedziniec wewnętrzny z basztą klatki schodowej w głębi pozna niejeden łomżyniak, gdyż zwracały uwagę oryginalnym wyglądem przez dziesiątki lat. Pomysłowa Autorka odebrała dyplom z licznym gronem wyróżnionych na spotkaniu świąteczno-noworocznym Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, jakie w sobotę odbyło się w II LO przy pl. Kościuszki.
Noworoczny koncert młodych muzyków
Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym tradycyjnie już powitali nowy rok specjalnym koncertem. Podopieczni Jerzego Wiśniewskiego i Jana Zugaja zaprezentowali swe postępy w nauce od początku tego roku szkolnego, wykonując nie tylko kolędy, ale też repertuar dziecięcy i klasyczny. Choroby uniemożliwiły występ kilku osobom, dlatego w sobotnie przedpołudnie w Hali Kultury zagrało ostatecznie 17. utalentowanych młodych muzyków w wieku 6-15 lat, a w duecie i w trio skrzypcowym sytuację uratował Jan Zugaj.
Weekendowe wydarzenia w Łomży i w Drozdowie
Spektakle teatralne, koncerty i wystawy – nadchodzący weekend daje spory wybór osobom zainteresowanym wydarzeniami kulturalnymi. Teatr Lalki i Aktora zaprasza dzieci na „Czerwonego Kapturka”, a Teatr na Piątnicy proponuje starszym widzom „Dom na granicy” Sławomira Mrożka. Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym przygotowali specjalny koncert noworoczny, a Studio Wokalne eMDeK charytatywny koncert „Gwiazdka z nieba”. Z kolei w drozdowskim muzeum zostanie otwarta wystawa „Zielnik kurpiowski” Agnieszki Zielewicz, połączona z promocją albumu o takim samym tytule oraz warsztatami tradycyjnych pieśni kurpiowskich.
Subtelna erotyka w piosence „Ćmy” Kaji Lenart
„Ćmy lecą w objęcia nocy, a ja w objęcia twoje... Gdy ciemno, najcieplej mi w nich... I skóra dreszczem muśnięta, i księżyc tak czule spogląda, więc noc niech nie kończy się...” - śpiewa sama w mroku pustej przestrzeni Karolina Lenart, 30-letnia wokalistka z Łomży. Nagrywa płytę, głównie z tekstami Mamy, i wydała pierwszą piosenkę „Ćmy”. - Wszystko pod nazwiskiem Lenart, nie pod Leczsami. Singiel zapowiadający płytę 30! to mój prezent dla samej siebie na trzydzieste urodziny.
Chóralne kolędowanie w kościele Krzyża Świętego
Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego uświetnił swym udziałem niedzielną mszę świętą w kościele Krzyża Świętego. Po nabożeństwie artyści w mundurach wykonali program złożony z kolęd i pieśni wojskowych, które śpiewało z nimi kilkaset osób. – Z całego serca w imieniu nas wszystkich dziękuję naszemu wspaniałemu chórowi za wspólną modlitwę, ale także ten przepiękny koncert! – podkreślał biskup Tadeusz Bronakowski. Organizatorzy zapowiadają, że Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, mimo zajętych na cały rok terminów, w najbliższym czasie jeszcze dwukrotnie wystąpi w Łomży.
Rodzinna opowieść amerykańskiej reżyserki i scenarzystki
Anna Johnston z Nowego Jorku wraca do rodzinnych korzeni. Dzieje się tak za sprawą filmu, który przybliża historię jej rodziny, głównie mamy Izabeli Sabiny Lutostańskiej, od blisko 30 lat mieszkającej w Stanach Zjednoczonych. Zdjęcia do krótkometrażowego filmu „Podlasie” są realizowane głównie w Rutkach-Kossakach, rodzinnej miejscowości rodziny Lutostańskich. W filmie bierze udział Tomasz Bogdan Rynkowski z Teatru Lalki i Aktora w Łomży, a asystentką Anny Johnston i osobą odpowiedzialną za produkcję jest łomżynianka Anna Adamiak.
Konkurs wokalny, jakiego w Łomży jeszcze nie było
Wciąż można zgłaszać się do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka. Organizuje go PZLPiT „Mazowsze”, a łomżyńskie przesłuchania odbędą się 28 stycznia w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Swoich sił w konkursie mogą spróbować dzieci, młodzież i dorośli, podzieleni na cztery kategorie. Są trzy etapy, z finałem i koncertem galowym w październiku, a łączna pula nagród wynosi aż 93 tysiące złotych.
Hiszpańska gala sylwestrowa z niespodziankami
Nadkomplet publiczności spędził sylwestrowy wieczór z łomżyńskimi filharmonikami i gośćmi z Hiszpanii. Orkiestrę poprowadził dyrygent Juan José Navarro, a w operowych i operetkowych ariach oraz hiszpańskich pieśniach głosem i sceniczną ekspresją zachwycała sopranistka María Jesús García. Drugim solistą był tenor Iwo Orłowski. Były też niespodzianki, w tym występ z orkiestrą 14-letniej, bardzo utalentowanej wokalistki Mai Krysiak, która zaśpiewała z Filharmonią Kameralną dzięki akcji-licytacji na rzecz leczenia Filipka Nowackiego.
Łomżyńska kultura wróciła do formy po pandemii
Rok 2022 na niwie kultury nie zapisał się jakimiś wyjątkowymi objawieniami, ale przez ostatnie 12 miesięcy w Łomży i w regionie nie brakowało licznych i ciekawych wydarzeń artystycznych. Prym na tym polu wiodła Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego, która dzięki nowej sali koncertowej nie tylko ma gdzie pracować i grać, ale też udostępnia ją innym artystom, dumnym z tego, że mogą występować w takim miejscu. Bogatą ofertę mają również inne miejskie instytucje, z Teatrem Lalki i Aktora, Halą Kultury oraz MDK-DŚT na czele; do tego zawsze też można liczyć na pasjonatów, dzięki którym Łomżę rozsławiają, nie tylko w kraju, choćby Novum Jazz Festival czy festiwal „Szanty nad Narwią”.
Kurpie Zielone Izabeli Cierpikowskiej
Izabela Cierpikowska zilustrowała rok obrzędowy Kurpiów Puszczy Zielonej. Na licznych obrazach i rysunkach pokazała zwyczaje, obyczaje i obrzędy kurpiowskie, codzienną pracę, ale też świętowanie. Projekt „Kurpie Zielone – zilustrowane obrzędy i tradycje” powstał dzięki stypendium marszałka województwa podlaskiego, a tuż przed końcem 2022 roku miał premierę w Galerii N Klubu Wojskowego. Nie jest to jednak regularne wznowienie działalności wystawienniczej w istniejącej od blisko 30 lat i nieczynnej od marca 2020 roku galerii, bo na razie czeka ją remont.
Kolędowanie w katedrze z rodziną Pospieszalskich
Muzyczna rodzina Pospieszalskich sprawiła mieszkańcom Łomży wspaniały prezent. Dwa pokolenia artystów, spełniających się na co dzień w zespołach rockowych, folkowych i jazzowych, przygotowały koncert kolędowy, jakiego tutaj jeszcze nie słyszano. Dawne kolędy i pastorałki zyskały wspaniałą oprawę aranżacyjną, nie zabrakło też autorskiej muzyki braci Pospieszalskich do poezji ks. Jana Twardowskiego. – Dziękujemy, że mogliśmy tutaj zaśpiewać! – mówił Jan Pospieszalski, przypominający, że on i jego liczne rodzeństwo zaczęło muzykować dzięki urodzonej w Łomży, grającej na fortepianie mamie.
Kolejna sensacyjna płyta łomżyńskich filharmoników
Dyskografia Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego powiększyła się o 17 album. „Polish Stories” to współczesne utwory, mające na tej płycie swą fonograficzną premierę, napisane specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry oraz dedykowane jej i wybitnym solistom: Karolowi Radziwonowiczowi, Tomaszowi Strahlowi i Pawłowi Gusnarowi. – Chcieliśmy pokazać dzieła jeszcze nie znane, ale interesujące i warte zaprezentowania, mogące zyskać w przyszłości dużą popularność – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej oraz dyrygent odpowiedzialny za artystyczny kształt „Polish Stories”.
Sylwester bez miejskich fajerwerków
Słynna muzyczna rodzina Pospieszalskich już dzisiaj (środa) wystąpi w Łomży. 14-osobowy zespół wykona w katedrze tradycyjne kolędy i pastorałki w autorskich, bardzo efektownych opracowaniach. Dwa pokolenia muzyków wystąpią pod kierunkiem basisty Jana i saksofonisty Mateusza, a głównym punktem programu będzie autorska „Kolęda płynie z wysokości” z tekstem ks. Jana Twardowskiego. Muzycznych wydarzeń nie zabraknie również w sylwestrowy weekend, ale ze względów oszczędnościowych miasto zrezygnowało z miejskich fajerwerków.
Mistrz Jan Kanty Pawluśkiewicz zagrał w Łomży
Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy – to święta prawda, którą wyśpiewał z pietyzmem Marek Grechuta. Poznałem się z Poetą, autorem piosenki sprzed ponad pół wieku, na początku lat 90. w Teatrze na Woli. Trzeba było 30 lat, bym poznał kompozytora Jana Kantego Pawluśkiewicza, który 12. lutego 2022 r. odwiedził 1. raz w życiu Łomżę. Gość Muzeum Północno-Mazowieckiego był na wernisażu swoich obrazów artżelowych. Ja miałem pewność, że do serc Polaków wszedł nie przez malarstwo, tylko przez muzykę, więc mam obowiązek zainspirować Mistrza do improwizacji.