Maturzyści dopominają się o swoje
Maturzyści po raz pierwszy mogą odwołać się od wyniku matury do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Jak informuje Rzeczpospolita do OKE w Łomży wpłynęło 1 097 wniosków o wgląd, a następnie 236 o weryfikację sumy punktów. Wynik zmieniono w 54 przypadkach. Niezadowoleni z weryfikacji złożyli 31 wniosków do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.
Termomodernizacja z unijnym wsparciem
Szkoła Podstawowa nr 4 w Zambrowie i szkoła podstawowa w podzambrowskiej wsi Poryt - Jabłoń otrzymały ponad milion złotych dofinansowania na termomodernizację. Środki unijne pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
Niebezpieczny nowy model finansowania uczelni
„Zmiany wdrażane w sektorze nauki i szkolnictwa wyższego nie powinny i nie mogą ograniczać możliwości regionalnych uczelni” - zaznacza Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, która przyjęła specjalne stanowisko w sprawie zagrożeń dla rozwoju społeczno - gospodarczego województwa podlaskiego wynikających z aktualnej sytuacji regionalnych uczelni wyższych. - Rada przyjmuje z wielkim niepokojem decyzje uczelni publicznych o bardzo znaczącym ograniczeniu naboru studentów, które wynikają z aktualnie wdrażanego nowego modelu finansowania(...) zaś szczególnie negatywne skutki w opinii członków Rady, będzie miało ograniczenie rekrutacji na jedynej regionalnej akademickiej uczelni technicznej - Politechnice Białostockiej – czytamy w stanowisku podpisanym przez Waldemara Pędzińskiego, przewodniczący WRDS.
Listy w szkołach
Szkoły ponadgimnazjalne w Łomży wywiesiły w czwartek pierwsze listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do klas pierwszy. Teraz ci z pierwszych list mają czas do jutra do godz. 15. na potwierdzenie woli przyjęcia do danej szkoły poprzez złożenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.
„Pierwsze” pierwsze w Łomży i trzecie w województwie
Dyrektor Jerzy Łuba zdał ze 181 uczniami i nauczycielami I LO w Łomży maturę celująco. Tak jak dwa lata temu, na 100 procent. Jego 12. matura w najlepszej szkole w mieście (pod tym względem) oznacza, że w województwie podlaskim łomżyńskie I LO imienia Tadeusza Kościuszki szczyci się na podium 3. miejscem, za białostockimi I LO i II LO. Z matematyki podstawowej i rozszerzonej oraz z biologii rozszerzonej jest to nawet miejsce 2., natomiast z chemii, fizyki i historii maturzyści I LO zdali matury najlepiej w Podlaskiem. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży podała te wyniki oficjalnie, tworząc naturalny klimat do rozmowy ze szczęśliwym dyrektorem Jerzym Łubą.
Uczniowie PG 6 najlepiej zdali egzamin gimnazjalny w Łomży
W dobrych humorach mogą być nauczyciele, rodzice i uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, ponieważ absolwenci klas trzecich ich szkoły przy ul. Bernatowicza osiągnęli najwyższe wyniki w mieście z egzaminu gimnazjalnego. 65 uczniów najwyższą średnią uzyskało z języka angielskiego - 95 procent i języka polskiego – polecenia wykonało poprawnie 90 procent zdających, którzy mieli również najwyższe wyniki w części matematyczno-przyrodniczej. Opublikowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjna w Łomży dane statystyczne pokazują, że z egzaminami w następnej kolejności dobrze poradzili sobie trzecioklasiści: Katolickiego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Publicznego Gimnazjum nr 1 imienia Noblistów Polskich.
Nowe dyrektorki w podstawówkach
Potwierdziły się nasze informacje sprzed tygodnia. Konkursy na stanowiska dyrektorów szkół podstawowych nr 1 i nr 2 w Łomży wygrały odpowiednio Krystyna Kamińska i Jolanta Kowalewska. Zarządzenia powierzające im pełnienie funkcji do 1. września na pięć kolejnych lat prezydent Łomży podpisał w piątek.
Maturzyści poznają wyniki
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży o północy udostępniła specjalny serwis dla maturzystów z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego umożliwiający im dostęp do informacji o uzyskanych wynikach z egzaminu maturalnego. W województwie podlaskim maturę zdało 80% przystępujących do niej, ale blisko 1300 osób ma jeszcze szansę na poprawkę w sierpniu.
Ostatnie chwile...
Wraz z końcem roku szkolnego przestały istnieć ostatnie elementy dawnej sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Jeden z czytelników „czwórki” przypadkiem natrafił jak łyżka koparki niszczyła łącznik pomiędzy budynkiem szkoły, a zrównanej już z ziemią sali sportowej.
Jacht na koniec roku szkolnego i wesołe wakacje
Siedzimy na krzesełkach, w ciszy sali gimnastycznej. Każdy z nas ma doświadczenia, osiągnięcia, plany i marzenia. Wiktoria Śledziewska chce zdać maturę w I LO i dostać się na medycynę. Damian Jakubik pragnie ukończyć Technikum Informatyczne i nadal śpiewać, jak dzisiaj przebój Universe, a Jakub Drozdowski zamierza po II LO w Łomży studiować architekturę. - Żałuję, że te trzy lata tak szybko minęły, ale nad przeszłością się nie rozczulam, ponieważ trzeba iść do przodu, aby zwiedzać życie i poznawać świat – uśmiecha się Damian, kiedy 16-latki odbierają świadectwa z rąk dyrektor Teresy Kurpiewskiej w obecności ośmioro wychowawców w Publicznym Gimnazjum nr 1. Dla Pani Dyrektor to równie szczególna i wzruszająca chwila: po 18 latach prowadzi uroczystość ostatni raz.
Nowi dyrektorzy w podstawówkach
Jolanta Kowalewska, dotychczasowa dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży, według nieoficjalnych informacji miał wygrać konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży. W przypadku konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 komisja jako zwyciężczynię miała wskazać Krystynę Kamińską, nauczycielkę z PG nr 1, które jest przekształcane w SP nr 1.
PWSIiP awansuje w rankingu „Perspektyw”
Miesięcznik „Perspektywy” zaktualizował opublikowany w ubiegłym tygodniu ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży awansowała na trzecie miejsce zestawienia. - Takie było moje marzenie, zakończyć kadencję rektorską, gdy nasza uczelnia znajdzie się na podium najbardziej opiniotwórczego rankingu szkół wyższych w naszym kraju – komentuje rektor PWSIiP, dr hab. Robert Charmas. - We wrześniu przekażę pałeczkę mojemu następcy i czuję olbrzymią zawodową satysfakcję, bo PWSIiP jest obecnie bezdyskusyjnie w gronie najlepszych.
Gimnazjaliści najchętniej wybierają II LO i „Mechaniak”
Do szkół ponadgimnazjalnych w Łomży chcą uczęszczać absolwenci gimnazjów nie tylko z grodu nad Narwią czy województwa podlaskiego: chętni są z Mazowieckiego i Warmińsko-Mazurskiego. Oto wniosek z zakończonego naboru drogą elektroniczną, który ponadto pokazuje, że najchętniej wybieraną szkołą średnią w mieście jest nieodmiennie II Liceum Ogólnokształcące imienia Marii Konopnickiej: do każdej z pięciu 27-osobowych klas chce się dostać o wiele więcej kandydatów; do klasy humanistycznej nawet 59. Tylko w klasie holistycznej chętnych jest ledwie 14. - może byłoby więcej, gdyby nazwać ją jeszcze bardziej ogólnie. Do 26. czerwca godzina 15. kandydaci mają czas na złożenie w szkole 1. wyboru świadectwa gimnazjalnego i zaświadczenia o wynikach egzaminu.
Gimnazjaliści lepsi z polskiego niż z matematyki
Gimnazjaliści poznali dziś wyniki sprawdzianu kwietniowego. Na swojej stronie internetowej opublikowała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży. Do egzaminu gimnazjalnego w województwie podlaskim w tym roku przystąpiło 10 671 uczniów. Najlepsze wyniki są z języka polskiego, a najsłabsze z matematyki.
Dziekani wybrani w PWSIiP
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zmienia strukturę wewnętrzną. Od września na uczelni mają zacząć funkcjonować trzy wydziały. W środę kolegium elektrów wybrało ich dziekanów.
Ranking uczelni z Łomżą
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży utrzymała zdobyte w ubiegłym roku wysokie 5. miejsce także w najnowszym rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych miesięcznika Perspektywy. Łomżyńska „państwówka” najwięcej punktów zyskała w najważniejszej z podkategorii „siła naukowa”, a najsłabiej została oceniona za „innowacyjność” i „prestiż”. W sumie zdobyła 83.3 pkt, o 0,4 pkt mniej niż dwie uczelnie, które zajęły ex aequo trzecie miejsce.
Koleżeński zjazd na 60-lecie matury
Maturzyści Technikum Rachunkowości Ministerstwa Oświaty w Łomży rocznika 1957 spotkali się po latach. Wielu z nich nie widziało się od czasów matury. Wspominali z rozrzewnieniem zmarłych kolegów i profesorów, w których intencji mszę świętą odprawił ich szkolny kolega, kapucyn o. Jan Bońkowski oraz niełatwe czasy komunistycznej indoktrynacji lat 1953-57. – 60 lat to piękna rocznica! – mówi inicjator zjazdu Henryk Łepkowski. – Te lata, kiedy chodziliśmy do szkoły, były latami i trudnymi, i ciekawymi. Rozpoczynaliśmy szkołę w 1953 roku, zaraz po śmierci Stalina, ale okres stalinizmu wtedy się w Polsce nie zakończył...
135 ludzi biegało w Lasku Jednaczewskim na 25-lecie III LO
- W piękny, piątkowy dzień miało miejsce niezwykłe dla naszej społeczności wydarzenie: bieg długodystansowy na trasie 3 150 metrów, zorganizowany w ramach obchodów 25-lecia III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży – cieszy się polonistka Lidia Choińska. - To już kolejna inicjatywa uświetniająca nasz jubileusz. Wcześniej odbyły się wydarzenia z zakresu edukacji, kultury i sportu. W Biegu 25-lecia III LO w Łomży wzięło udział 135 osób: zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.
Kursy zawodowe i angielski dla Polaków, Litwinów i Łotyszy
- Zajęcia w szkole i w domu, na lekcjach i po lekcjach, pokazały nam, że komunikowanie się, etyka biznesu czy nowoczesne technologie informacyjne to nie musi być nudna teoria, że nauka może być ciekawa i wciągająca – wylicza Piotr Góralczyk, trzecioklasista z klasy logistycznej Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży, uczestniczący od początku w realizacji projektu unijnego Erasmus+ „International Partnership for Improving the Quality of Teaching in Vocational Schools”. - Uczyć skutecznie i ciekawie – streścił ideę podnoszenia jakości nauczania w szkołach zawodowych dyrektor ZSEiO Paweł Drożyner, otwierając konferencję podsumowującą trzyletnią współpracę z trzema partnerami: z Daugavpils na Łotwie, Biała Waka koło Wilna i z Białegostoku.
Uczeń „czwórki” laureatem ogólnopolskiego konkursu historycznego!
Maciej Mieczkowski uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży zdobył tytuł laureata etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą”. W konkursie wzięło udział kilkanaście tysięcy uczniów z całej Polski, a do etapu centralnego zakwalifikowano 124 najlepszych uczestników.