Pandemiczna Giełda ROK-u
9-letnia Aniela Narolewska, o trzy lata starsza Aleksandra Sokołowska i licealistka Izabela Modzelewska oraz Kacper Żmuda w kategorii anglojęzycznej to zwycięzcy XXVIII Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Organizowana przez Regionalny Ośrodek Kultury impreza odbyła się w tym szczególnym roku na żywo, ale z zachowaniem wszelkich rygorów i bez udziału publiczności. Jury pod przewodnictwem Pauliny Grochowskiej-Stekli, aktorki teatrów „Syrena” i „Rampa”, przyznało aż 18 nagród i wyróżnień.
Festiwalowy sukces Marcina Wincenciaka
Marcin Wincenciak zajął II miejsce ex aequo w kategorii wokalista (I nie przyznano) prestiżowego konkursu Blue Note Poznań Competition. Pochodzący z Łomży artysta, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, jest dopiero drugim w historii imprezy wokalistą-mężczyzną, który trafił do jej ścisłego finału, co podkreślają też sami organizatorzy. – To moje największe, bo najbardziej świadome osiągnięcie – mówi Marcin Wincenciak. – Ukończyłem studia, mam pełną kontrolę nad tym co robię i jestem bardzo zadowolony z tego występu. Młody wokalista zapowiada kontynuowanie przygody z jazzem oraz płyty swego alternatywnego, autorskiego projektu Vincent: napierw EP-kę, a na przyszły rok debiutancki album.
13. festiwal „Big Bit” w sieci
Wciąż można nadsyłać zgłoszenia-nagrania wideo na XIII Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit” Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. – W tym roku bohaterką naszego festiwalu jest legendarna Kora – Olga Jackowska – mówi jego inicjator i organizator Bernard Karwowski. – Można nagrywać piosenki Maanamu, jej solowe utwory czy kompozycje przez nią wykonywane – wybór jest ogromny, dlatego liczymy, że jury pod przewodnictwem wokalisty Oddziału Zamkniętego Krzysztofa Jaryczewskiego będzie miało komu przyznawać nagrody!
Novum Jazz Festival w wydaniu online
Mimo pandemii 13. edycja łomżyńskiego Novum Jazz Festival odbyła się. – Od początku istnienia festiwalu było tak, że jego najważniejszą częścią jest konkurs dla młodych muzyków „Nowa Nadzieja Jazzu” i właśnie w czasach pandemii dołożyliśmy wszelkich starań, żeby ta najważniejsza część festiwalu pozostała – mówi Mirosław Dziewa, pomysłodawca i dyrektor artystyczny imprezy. W przeprowadzonym online konkursie rywalizowało aż 17. młodych wykonawców. Zwyciężyli ex aequo saksofonista Przemysław Chmiel i kontrabasista Nikodem Krzysztof Kluczyński, jury przyznało jeszcze siedem kolejnych nagród i wyróżnień.
Łomżyńscy poeci o pandemii
COVID-19 dotyka wszystkich i ma wpływ na każdy aspekt naszego życia. Dostrzegają to również twórcy i artyści: w Finlandii wystawiono pandemiczną wersję opery Mozarta „Covid fan tutte”, na całym świecie powstają też piosenki i utwory literackie o obecnej sytuacji. Dostrzegają ją również łomżyńscy poeci. Władysława Ślesicka w najnowszym tomiku „Z wiatrem lub pod wiatr” zamieściła trzy wiersze o tym „Trudnym czasie”. Romuald Sinoff stworzył przejmujący „Apel o opamiętanie” i pracuje nad kolejnymi utworami, które złożą się na jego kolejny, „covidowy” tomik.
Adam Kalinowski w finale „The Voice of Poland”
Adam Kalinowski zakwalifikował się do finału 11. edycji programu „The Voice of Poland”. Koleżankę z drużyny Natalię Szczypułę pokonał dzięki świetnemu wykonaniu evergreenu Michaela Jacksona „Dirty Diana” oraz dodaniu szczypty rocka do popowej piosenki „Kamienice”. W finale będzie rywalizować z Anną Gąsienicą-Byrcyn, wnukiem słynnego śpiewaka operowego Krystianem Ochmanem i Jędrzejem Skibą. Stawką jest kontrakt płytowy i 50 tysięcy złotych, a o zwycięstwie kogoś z tej czwórki zadecydują SMS-y telewidzów – już można głosować na Adama.
Urodziny geniusza w Łomży
250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena Filharmonia Kameralna uczciła wyjątkowym koncertem. Orkiestra pod batutą hiszpańskiego dyrygenta Juana José Navarro wykonała Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 oraz Koncert fortepianowy nr 5 Es-dur op. 73. Solistami byli skrzypaczka Karolina Nowotczyńska oraz znany już łomżyńskim melomanom włoski pianista Antonio di Cristofano. Obie kompozycje zabrzmiały w opracowaniach na orkiestrę smyczkową, a soliści i łomżyńscy filharmonicy zaprezentowali się w nich z jak najlepszej strony, co można było oglądać dzięki internetowej transmisji.
Nagrodzeni za patriotyczne śpiewanie
Soliści Studia Wokalnego eMDeK z Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży zdobyli wyróżnienia w VII edycji Wojewódzkiego Przeglądu Pieśni Patriotycznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej który zorganizował Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku.
Nagroda marszałka dla dyrektor Archackiej
Anna Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie, otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2019/2020. W myśl podjętej w tej sprawie uchwały zarządu województwa została doceniona za: „rozwój i prestiż zarządzanej instytucji, która jest ważnym ośrodkiem edukacji przyrodniczej, historycznej i muzycznej w regionie.
Półfinał Adama Kalinowskiego
Adam Kalinowski zakwalifikował się do półfinału programu „The Voice of Poland”. W odcinku ćwierćfinałowym śpiewał jako ostatni, a jego wykonanie wielkiego przeboju „Nothing Compares 2 U”, utworu Prince'a rozsławionego przez Sinéad O'Connor, zachwyciło wszystkich. Tomson i Baron bez wahania zakwalifikowali go do dalszego udziału, pozostali trenerzy przyznawali zaś maksymalne noty. – Adaś jest rewelacyjny! – podkreślała Urszula Dudziak, znana na całym świecie, wybitna wokalistka jazzowa.
"Język lata jak łopata" i oplata szyję jak lina
- Granice wolności pod rządami PiS? Uf, jestem trochę apolityczna, więc nie chcę się wypowiadać o tym - uśmiecha się Wiktoria Pasztaleniec, którą zapraszamy do rozmowy, gdy zdobyła 3. nagrodę w ogólnopolskim konkursie graficznym "Granice wolności". - W pracy konkursowej można ujrzeć człowieka, który dusi się własnym językiem. Chciałam ukazać granicę wolności słowa. Łatwo jest powiedzieć, że granica wolności jednej osoby kończy się tam, gdzie zaczyna wolność drugiej, ale schody zaczynają się tam, gdzie pojawia się chęć zobrazowania tego, aby ta granica była widzialna.
XXVIII Giełda Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej – bez udziału publiczności z retransmisją on line.
XXVIII Giełda Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej – Scena Młodych Wokalistów w tym roku odbędzie się bez udziału publiczności.
Jubileusz nestora polskiej muzyki w Łomży
90-lecie urodzin wybitnego kompozytora Romualda Twardowskiego Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego uczciła wyjątkowym koncertem. Na jego program złożyły się wyłącznie kompozycje wybrane z bogatego dorobku jubilata, w tym najnowsza Smuga cienia, dedykowana łomżyńskiej orkiestrze i wykonana po raz pierwszy. Dyrygował Tomasz Bugaj, przed laty student Romualda Twardowskiego, a solistką była jego współpracowniczka, skrzypaczka Elżbieta Sandel.
Adam Kalinowski w ćwierćfinale „The Voice”
Adam Kalinowski bez problemu przeszedł do kolejnego etapu programu „The Voice of Poland”. – Śpiewałem już rockowe klasyki, była ballada, więc trochę porapuję – zapowiadał przed występem pochodzący z Łomży wokalista i ponownie zaskoczył, porywająco wykonując wielki przebój Linkin Park „In The End”. Zadanie miał utrudnione, bowiem w wersji oryginalnej śpiewało dwóch bardzo odmiennych wokalistów, Chester Bennington i raper Mike Shinoda, poradził sobie jednak wyśmienicie. – Adaś, jesteś wielki, scena jest twoja! – podkreślał Baron. – To nie jest tylko wydarcie, to nie jest tylko wygar – ty masz jakość światową wokalu! – puentował Tomson.
Drugi album The BL Blues Band
Dyskografia łomżyńskiego zespołu The BL Blues Band powiększyła się o drugą płytę. Album „Na co dzień” potwierdza, że Mariusz Brzostowski, Jan „Yaniu” Górski, Paweł Podeszwik, Bartek Leszczyński i Marcin Bienias czują się coraz pewniej w bluesowej stylistyce, nie unikając przy tym wycieczek w mniej oczywiste regiony: od country do rocka. Rozmawiamy z liderami grupy o nowej płycie i o kolejnej, na którą utwory są już gotowe i zaskoczą fanów jeszcze bardziej.
Adam Kalinowski znokautował rywali
Adam Kalinowski znalazł się wśród 16. najlepszych uczestników tegorocznej edycji programu „The Voice of Poland”. Pochodzący z Łomży wokalista zaśpiewał w Nokaucie balladę „Someone You Loved” Lewisa Capaldiego, zachwycając wszystkich trenerów i pozbawiając konkurentów jakichkolwiek złudzeń. – Adam znokautował wszystkich! – podkreślał Michał Szpak. – On zostaje na 100 %! – wtórowała Urszula Dudziak, a Edyta Górniak oceniła występ jednoznacznym: oh my God! Tym samym Adam Kalinowski zakwalifikował się do odcinków programu odbywających się na żywo, w których o dalszym udziale finalistów będą też decydować SMS-y widzów.
Muzeum Dmowskiego w Drozdowie?
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklaruje współpracę w zakresie przekształcenia Dworu Lutosławskich w Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich w Drozdowie – mówi starosta łomżyński Lech Szabłowski po wizycie w Warszawie.
„Wodospady” Adama Kalinowskiego i Black Jeans
Zespół Black Jeans spełnił marzenie fanki i zagrał koncert... w jej salonie. To był pierwszy z domowych występów grupy Adama Kalinowskiego, a sceny zarejestrowane w ich trakcie znalazły się w jej najnowszym teledysku, ilustrującym rockową balladę „Wodospady”. – Jest to szczególny klip, ponieważ pokazaliśmy w nim między innymi, jak spełniliśmy marzenie naszej 10-letniej fanki Zosi, a także inne ważne chwile z naszego życia, w których udział wzięli nasi bliscy, fani oraz przyjaciele – mówi Adam Kalinowski. – Chcieliśmy przez to pokazać, że najważniejsze w tym trudnym czasie to być razem i doceniać to, co jest w życiu najważniejsze. Teraz przed frontmanem grupy kolejne wyzwanie: sobotni występ w Nokautach „The Voice of Poland”.
Film Marka Lechowicza na festiwalu w Nowej Zelandii
Dokumentalny film „Wygrać z przeznaczeniem” Marka Lechowicza został zaprezentowany podczas Christchurch Heritage Festival 2020 w Nowej Zelandii. Opowieść o losach 733 polskich dzieci, również z Łomży i Starych Kupisk, które przeżyły piekło zsyłki na Syberię i znalazły nowy dom w Nowej Zelandii, została bardzo ciepło przyjęta przez widzów. – Oglądałam ten film z ciekawością – mówi Inka Krupa. –Tragiczna historia o wygnaniu z kraju i końcu dzieciństwa. Połączenie dokumentu z kinem poetyckim i dramatem rodzinnym. Głęboka emocjonalna i patriotyczna więź z Polską, którą mają w sercach sieroty, napawa dumą i optymizmem. To ważny film, który trzeba zobaczyć, choćby dla uzupełnienia braków wiedzy historycznej.
„Karawaka” – projekt malarski
Karawaki, kapliczki, boże męki, krzyże przydrożne – charakterystyczne determinanty polskiego krajobrazu kulturowego. Było ich mnóstwo, przed domostwami i w oddaleniu od siedzib ludzkich, w rozwidleniu dróg, nad brodami strug i rzek, „gdzie diabły kręcą piaskiem”, a w ludzkim losie odbija się wielka historia świata i mała historia nieznanych osad i rodzin. Wiara w ich moc chronienia od Złego była wyznacznikiem splątanej, sensualnej wiejskiej religijności.