Adam Kalinowski w ćwierćfinale „The Voice”
Adam Kalinowski bez problemu przeszedł do kolejnego etapu programu „The Voice of Poland”. – Śpiewałem już rockowe klasyki, była ballada, więc trochę porapuję – zapowiadał przed występem pochodzący z Łomży wokalista i ponownie zaskoczył, porywająco wykonując wielki przebój Linkin Park „In The End”. Zadanie miał utrudnione, bowiem w wersji oryginalnej śpiewało dwóch bardzo odmiennych wokalistów, Chester Bennington i raper Mike Shinoda, poradził sobie jednak wyśmienicie. – Adaś, jesteś wielki, scena jest twoja! – podkreślał Baron. – To nie jest tylko wydarcie, to nie jest tylko wygar – ty masz jakość światową wokalu! – puentował Tomson.
Drugi album The BL Blues Band
Dyskografia łomżyńskiego zespołu The BL Blues Band powiększyła się o drugą płytę. Album „Na co dzień” potwierdza, że Mariusz Brzostowski, Jan „Yaniu” Górski, Paweł Podeszwik, Bartek Leszczyński i Marcin Bienias czują się coraz pewniej w bluesowej stylistyce, nie unikając przy tym wycieczek w mniej oczywiste regiony: od country do rocka. Rozmawiamy z liderami grupy o nowej płycie i o kolejnej, na którą utwory są już gotowe i zaskoczą fanów jeszcze bardziej.
Adam Kalinowski znokautował rywali
Adam Kalinowski znalazł się wśród 16. najlepszych uczestników tegorocznej edycji programu „The Voice of Poland”. Pochodzący z Łomży wokalista zaśpiewał w Nokaucie balladę „Someone You Loved” Lewisa Capaldiego, zachwycając wszystkich trenerów i pozbawiając konkurentów jakichkolwiek złudzeń. – Adam znokautował wszystkich! – podkreślał Michał Szpak. – On zostaje na 100 %! – wtórowała Urszula Dudziak, a Edyta Górniak oceniła występ jednoznacznym: oh my God! Tym samym Adam Kalinowski zakwalifikował się do odcinków programu odbywających się na żywo, w których o dalszym udziale finalistów będą też decydować SMS-y widzów.
Muzeum Dmowskiego w Drozdowie?
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklaruje współpracę w zakresie przekształcenia Dworu Lutosławskich w Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich w Drozdowie – mówi starosta łomżyński Lech Szabłowski po wizycie w Warszawie.
„Wodospady” Adama Kalinowskiego i Black Jeans
Zespół Black Jeans spełnił marzenie fanki i zagrał koncert... w jej salonie. To był pierwszy z domowych występów grupy Adama Kalinowskiego, a sceny zarejestrowane w ich trakcie znalazły się w jej najnowszym teledysku, ilustrującym rockową balladę „Wodospady”. – Jest to szczególny klip, ponieważ pokazaliśmy w nim między innymi, jak spełniliśmy marzenie naszej 10-letniej fanki Zosi, a także inne ważne chwile z naszego życia, w których udział wzięli nasi bliscy, fani oraz przyjaciele – mówi Adam Kalinowski. – Chcieliśmy przez to pokazać, że najważniejsze w tym trudnym czasie to być razem i doceniać to, co jest w życiu najważniejsze. Teraz przed frontmanem grupy kolejne wyzwanie: sobotni występ w Nokautach „The Voice of Poland”.
Film Marka Lechowicza na festiwalu w Nowej Zelandii
Dokumentalny film „Wygrać z przeznaczeniem” Marka Lechowicza został zaprezentowany podczas Christchurch Heritage Festival 2020 w Nowej Zelandii. Opowieść o losach 733 polskich dzieci, również z Łomży i Starych Kupisk, które przeżyły piekło zsyłki na Syberię i znalazły nowy dom w Nowej Zelandii, została bardzo ciepło przyjęta przez widzów. – Oglądałam ten film z ciekawością – mówi Inka Krupa. –Tragiczna historia o wygnaniu z kraju i końcu dzieciństwa. Połączenie dokumentu z kinem poetyckim i dramatem rodzinnym. Głęboka emocjonalna i patriotyczna więź z Polską, którą mają w sercach sieroty, napawa dumą i optymizmem. To ważny film, który trzeba zobaczyć, choćby dla uzupełnienia braków wiedzy historycznej.
„Karawaka” – projekt malarski
Karawaki, kapliczki, boże męki, krzyże przydrożne – charakterystyczne determinanty polskiego krajobrazu kulturowego. Było ich mnóstwo, przed domostwami i w oddaleniu od siedzib ludzkich, w rozwidleniu dróg, nad brodami strug i rzek, „gdzie diabły kręcą piaskiem”, a w ludzkim losie odbija się wielka historia świata i mała historia nieznanych osad i rodzin. Wiara w ich moc chronienia od Złego była wyznacznikiem splątanej, sensualnej wiejskiej religijności.
Koncert debiutów i niespodzianek
Najsłynniejsze przeboje filmowe zabrzmiały na kolejnym koncercie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Głównym solistą był wirtuoz klarnetu Roman Widaszek, a towarzyszyła mu jego utalentowana uczennica Agnieszka Natanek, rokująca ogromne nadzieje na przyszłość. Orkiestrę poprowadził włoski dyrygent Stefano Teani, który w ostatniej chwili zastąpił w tej roli swego rodaka Giancarlo de Lorenzo. Dla zaledwie 15-letniej solistki był to pierwszy taki koncert w karierze, dla 26-letniego dyrygenta debiut w Polsce.
Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich w sieci
Wirus SARS-CoV-1 nie uniemożliwił tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich. 27. edycja imprezy odbyła się w ramach Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej 2020, jednak w nieco zmienionej formie i w całości online. Uczestniczyły w niej aż 54 podmioty wykonawcze z województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podlaskiego, łącznie blisko 400 osób. – Poziom konkursu był bardzo wysoki – podkreśla Jarosław Cholewicki, dyrektor organizującego konkurs Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – Szczególnie cieszy nas udział tych najmłodszych uczestników, dzięki którym mają szansę przetrwać dawne tradycje i zwyczaje.
Kolejne nagrody Zdzisława Folgi
Zdzisław Folga otrzymał dwie nagrody podczas 15 Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych i Korporacyjnych Film AT. Film „Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Cztery pory roku” zdobył pierwszą nagrodę ex aequo w kategorii „Natura i dzika przyroda” w konkursie krajowym. Krótsza produkcja jego autorstwa „Odkrywaj Podlaskie” zwyciężyła w kategorii „Film promujący region”. – Jest to sukces i jestem zadowolony – mówi Zdzisław Folga, zapowiadając wysłanie „Czterech pór roku” na kolejne konkursy zagraniczne oraz realizację następnej, dużej produkcji.
Zwycięska bitwa Adama Kalinowskiego
Adam Kalinowski przeszedł do kolejnego etapu 11. edycji programu „The Voice of Poland”. Pokonał w bitwie Przemysława Pajdaka, śpiewając z nim w duecie „Legendary” amerykańskiego zespołu Welshly Arms. – Będzie ogień, będzie heavy metal! – zapowiadał Adam Kalinowski i potwierdziło się to na scenie. Trenerzy komplementowali obu wokalistów za poziom i energię tego rockowego starcia, ale Tomson i Baron bez wahania wybrali pochodzącego z Łomży Adama, który już niebawem zaśpiewa w dalszej części programu, walcząc o wejście do odcinków na żywo.
Adam Kalinowski w bitwach The Voice of Poland
W przesłuchaniach w ciemno Adam Kalinowski zachwycił jurorów nieoczywistym wykonaniem poprockowego przeboju Imagine Dragon. Chciał go mieć w swej drużynie Michał Szpak, ale zdecydował się na rockowy team Tomsona i Barona z Afromental. Teraz Adam Kalinowski, pochodzący z Łomży utalentowalny wokalista, staje przed kolejną szansą: po udziale w „Bitwie na głosy” w drużynie Juli oraz sukcesach w „Idolu”, może zaistnieć w „The Voice of Poland”, gdzie już w najbliższą sobotę zaprezentuje się w bitwie, walcząc o przejście do kolejnego etapu.
Teresy Adamowskiej malarskie refleksje o przemijaniu
– Kiedy kierownik Karolina Skłodowska półtora roku temu zaproponowała mi tę wystawę, której tytuł „Vanitas” i temat miałam już ustalony, nie spodziewałam się, że tak wpisze się ona w ten trudny czas, stanie się tak aktualna! – mówi Teresa Adamowska. Znana łomżyńska malarka, do niedawna nauczycielka uwielbiana przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka, po raz kolejny zaskoczyła miłośników swego talentu. Pokazuje w Galerii Sztuki Współczesnej piękno, nietrwałość i przemijanie współczesnego świata w serii malarskich, niekiedy bardzo osobistych, migawek z Wenecji, ale też i Łomży, a efekt jest jedyny w swoim rodzaju.
Miej swój udział w sztuce teatralnej
Teatr Lalki i Aktora w Łomży poszukuje rekwizytów do planowanej realizacji „Koziołka Matołka” w reżyserii Jarosława Antoniuka.
„Okno na kulturę” z plastyką i gwarą
Dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży z całego kraju cieszyły się konkursy online, zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży w ramach projektu „Okno na kulturę”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury pod hasłem „Kultura w sieci”.
Konkurs papieski rozstrzygnięty
16. października minęła kolejna rocznica wyboru na papieża Karola Wojtyły. Od 15 lat ten dzień obchodzony jest jako Dzień Jana Pawła II.
Piękno człowieka według Ewy Skłodowskiej
– Chciałam skonfrontować się z tym pięknem, które nie jest dekoracją – mówi Ewa Skłodowska. – Nie musimy się upiększać: wystarczy, że zejdzie się trochę głębiej, wyjdziemy poza hierarchizację, ocenianie według jakichś kryteriów i tam zawsze jest coś pięknego! Efekt zainteresowania artystki tym tematem to wystawa „Samorodek” prezentowana w Galerii Pod Arkadami, złożona ze zdjęć pokazujących człowieka takim, jaki jest naprawdę, niezwykle wyraziście eksponujących to, czego często nie dostrzegamy na pierwszy rzut oka – prawdziwe piękno każdego z nas.
MDK-DŚT na Ogólnopolskiej Giełdzie Pomysłów
Wirtualna działalność łomżyńskiego Domu Kultury w okresie kwarantanny została zaprezentowana na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów jako jedna z trzydziestu wybranych z całego kraju dobrych praktyk.
Kolejny sukces Damiana Śliwińskiego
Damian Śliwiński zdobył ,,Brązową Muszelkę”, odpowiednik III miejsca, podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca ,,Muszelki Wigier” 2020 w Suwałkach. Startował w kategorii wiekowej 17-25 lat, rywalizując z 20 starszymi i bardziej doświadczonymi wokalistami, przed jury z Wandą Kwietniewską i Sławomirem Wierzcholskim w składzie. – Jestem zadowolony! – mówi Damian Śliwiński, dodając, że celowo wybrał piosenkę „Lubię wracać tam gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego, ponieważ była trudniejsza i dawała mu większe możliwości.
Prawykonanie z wirtuozem akordeonu
Prawykonanie Koncertu na akordeon i orkiestrę smyczkową wybitnego kompozytora Pawła Łukaszewskiego było głównym punktem programu czwartkowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Solistą był znakomity akordeonista Klaudiusz Baran, a orkiestrę poprowadził dyrygent z Węgier Huba Hollókői, dla którego ten koncert był nagrodą specjalną za zwycięstwo podczas II Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Muzyki Współczesnej Giancarlo Facchinetti w Włoszech. – Koncert w Łomży to moja dodatkowa nagroda za to zwycięstwo i bardzo się z niej cieszę! – mówi Huba Hollókői, dodając, że we wrześniu miał poprowadzić koncert w Rumunii, a w przyszłym tygodniu w Pradze, ale oba zostały odwołane z powodu pandemii.