„Skąd Mikołaj wie?” zadebiutuje w telewizji!
Rozpoczął się okres świąteczny, a wraz z nim na scenę wkroczył spektakl autorstwa Liliany Bardijewskiej pt. "Skąd Mikołaj wie?" w reżyserii Rafał Swaczyna. W tym roku razem z TVP3 przygotowaliśmy dla Was specjalną niespodziankę. Nasz świąteczny spektakl tym razem pojawi się również na żywo w telewizji w ramach projektu iTeatr! Transmisja spektaklu odbędzie się na żywo - 16 grudnia 2021, godz. 11:00.
Zmarł Kazimierz Krupiński
Po ciężkiej chorobie we wtorek 14 grudnia w wieku 63 lat zmarł rzeźbiarz Kazimierz Krupiński. Był jednym z najwybitniejszych twórców ludowych regionu łomżyńskiego. Pierwsze nagrody zdobywał już w szkole podstawowej, a przez blisko 50 lat pracy twórczej wykonał wiele tysięcy oryginalnych rzeźb, zdobiących kolekcje muzealne, świątynie, galerie i zbiory kolekcjonerów w kraju i poza jego granicami. – To wielka strata – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – Współpracowaliśmy od lat, często nas odwiedzał, ostatnio w listopadzie, kiedy robił dokumentację swoich prac i nic nie wskazywało na to, że będzie to nasze ostatnie spotkanie – będzie nam Go brakowało...
Piotr Domalewski w klubie Mirage
Piotr Domalewski był gościem kolejnego spotkania w ramach Klubu Filmowego Mirage. Pochodzący z Łomży reżyser i scenarzysta miał w Hali Kultury przegląd swych wszystkich, często nagradzanych, filmów krótkometrażowych i było to pierwsze tego typu wydarzenie w jego karierze.
Tancerz wizjoner Kazio Pawczyński (1938 - 2021)
- Ja realizowałam ich pomysły, ponieważ wierzyłam, że mnie nie zawiodą, i starałam się o fundusze na stroje ludowe, wyjazdy na obozy kondycyjne i koncerty w Polsce i za granicą: Czechy, Niemcy, Litwa, Węgry, Bułgaria i Tatarstan w Rosji - opowiada o choreografie Kazimierzu Pawczyńskim (+ 83), Zmarłym współtwórcy Zespołu Pieśni i Tańca Łomża, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Maria Pierożyńska. - Kazio całe piękne życie poświęcił rodzinie i ukochanemu Zespołowi Łomża... W kościele Krzyża Św. w niedzielę o godz. 13. 30 msza święta i pochowanie na nowym cmentarzu.
Bajkowy wieczór w Filharmonii
Najpopularniejsze piosenki z bajek Walta Disneya zabrzmiały podczas mikołajkowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Zaśpiewali je, zdobywający coraz większą popularność, młodzi wokaliści Małgorzata Chruściel, Sylwia Przetak i Jarek Oberbek. – Urzekające są te melodie, co jedna to wspaniała, a do tego zdobywają Oscary! – podkreślał dyrygent Tadeusz Wicherek, pomysłodawca programu „Wieczór z bajki”. Nie mogło też zabraknąć wyczekiwanego przez dzieci Mikołaja, który co prawda nie śpiewał, ale za to swe marzenie o występie na prawdziwej scenie i z mikrofonem spełniła jedna z najmłodszych słuchaczek.
„Kultura w zasięgu ręki”
- Celem była integracja i zaangażowanie społeczności lokalnej w działalność kulturalną i artystyczną – wyjaśnia Justyna Wawrzyniak. W projekcie realizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucji Powiatu Łomżyńskiego wzięło udział około 100 osób z różnych pokoleń, w tym osoby niepełnosprawne.
Tkanie relacji i pandemiczna bliskość
Wystawę realizacji multimedialnych Pauliny Gołoś otwarto w Galerii Pod Arkadami. „Prosimy zachować potrzebną bliskość” podejmuje temat bliskości, jeszcze bardziej aktualny w pandemicznej rzeczywistości. – Wszędzie bombardowały nas hasła „Prosimy zachować bezpieczną odległość”, ciągle mówiono o dystansie, izolowaniu się i ograniczaniu spotkań – mówiła Paulina Gołoś. – Pomyślałam, że po tym wszystkim czeka nas ogromna praca w ramach przywracania tej bliskości i spojrzałam na nią wielowymiarowo.
Miłoszowska sesja w jubileuszowym roku
Sesja literacka, poświęcona 40 rocznicy pobytu Czesława Miłosza w Łomży, odbyła się w MDK-DŚT dzięki współpracy trzech miejskich instytucji kultury. Prelegenci, w tym Barbara Kulka, żona organizującego łomżyńską wizytę laureata literackiej Nagrody Nobla, poety Jana Kulki oraz Renata Gorczyńska, asystentka Miłosza na przełomie lat 70. i 80., przybliżyli kulisy tego przełomowego dla Łomży wydarzenia, bowiem poeta odwiedził wtedy jeszcze tylko Warszawę, Kraków, Lublin i Gdańsk. Spotkanie odbyło się na żywo z udziałem młodzieży, było też transmitowane w sieci na profilu jego głównego organizatora, Muzeum Północno-Mazowieckiego.
Dyrektor Waszelewska już zarządza łomżyńskim muzeum
Paulina Waszelewska została powołana przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego. Będzie sprawować tę funkcję co najmniej przez najbliższe trzy lata. W pierwszym dniu pracy na nowym stanowisku dyrektor Waszelewska przybliża nam swoje plany i zamierzenia dotyczące muzeum, w tym związane z pozyskiwaniem dodatkowych środków, poszerzeniem oferty edukacyjno-wystawienniczej oraz organizacją plenerowego festiwalu bursztynu.
Powstaje płyta „Opus dedicatum II” łomżyńskiej orkiestry
Rozpoczęła się rejestracja kolejnej płyty Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Sesja nagraniowa w sali koncertowej orkiestry potrwa trzy dni. Na album o roboczym tytule „Opus dedicatum II” trafią kompozycje dedykowane orkiestrze oraz pracującym z nią wybitnym solistom: Tomaszowi Strahlowi, Karolowi Radziwonowiczowi i Pawłowi Gusnarowi. Nagrania odbywają się pod kierunkiem dyrektora Jana Miłosza Zarzyckiego, a za ich realizację odpowiada ceniony reżyser dźwięku i producent Andrzej Brzoska.
Rozśpiewana giełda młodych wokalistów
Kacper Żmuda, Filip Piotrowski, Dominika Pogroszewska i Magdalena Głębocka to zwycięzcy tegorocznej XXIX Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej – Sceny Młodych Wokalistów im. Marka Żemka. W organizującym przegląd Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży zaśpiewało lącznie 36. młodych wokalistów podzielonych na pięć kategorii, a finałem imprezy był recital przewodniczącego jury Łukasza Jemioły.
Yaga Kowalik zaśpiewała w Łomży
Najpiękniejsze piosenki z repertuaru francuskich gwiazd Édith Piaf, Juliette Gréco i Charlesa Aznavoura zabrzmiały w MDK-DŚT. Wykonała je Yaga Kowalik, artystka od lat promująca w Polsce artystyczną muzykę znad Sekwany. – Dla mnie zawsze było to ważne – podkreśla Yaga Kowalik. – Dlatego nigdy nie sięgałam po łatwy repertuar, to byłoby sprzeczne ze mną; zawsze ważny był dla mnie tekst, to o czym śpiewam, świetna muzyka i jakość tego, tym bardziej, że jestem muzykiem z wykształcenia i po prostu nie lubię rzeczy banalnych.
Folkowe Andrzejki z kapelą Miód Na Serce
Potańcówka z kapelą Miód Na Serce zakończyła Folkowe Andrzejki w Miejskim Domu Kultury- Domu Środowisk Twórczych Poprowadził ją instruktor tańca tradycyjnego Dariusz Kryszpiniuk, a kurpiowskie melodie i tańce porwały do zabawy nawet najbardziej opornych. Wcześniej odbyły się warsztaty kulinarne oraz sztuki ludowej, podczas których największym powodzeniem cieszyło się lepienie i degustowanie kurpiowskich pierogów z twarogiem i wykonywanie papierowych ozdób świątecznych. MDK-DŚT planuje już kolejne wydarzenia tego typu.
„Król i Błazen” w MDK-DŚT
Wybitny twórca teatru autorskiego i niezależnego Adam Walny zaprezentowował w Łomży swój najnowszy spektakl. „Król i Błazen” został zainspirowany dramatem „Escurial” Michela de Ghelderodego i fragmentami „Króla Leara” Williama Szekspira, dramaturga obecnego w twórczości Walnego-Teatru od lat. Był to dopiero trzeci pokaz tego przedstawienia, łączącego plan lalkowy w nietypowm wydaniu z żywym. Sceniczną akcję dopełniał i niejako komentował partiami skrzypiec autor muzyki Witek Broda, artysta znany przede wszystkim z projektów folkowych.
Bajkowe opowieści i prawykonanie w Filharmonii
Ogromną atrakcję dla miłośników muzyki przygotowała Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Głównym punktem czwartkowego koncertu było polskie prawykonanie przez orkiestrę pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego ubiegłorocznej kompozycji Pawła Łukaszewskiego „Claromontana”. Jako kolejne zabrzmiały „Bajkowe opowieści” innego giganta kompozycji Krzysztofa Herdzina, w wersji na orkiestrę i saksofon wirtuoza tego instrumentu Pawła Gusnara. W przyszłym tygodniu łomżyńscy filharmonicy zarejestrują tę kompozycję z myślą o płycie „Opus Dedicatum II” i będzie to jej fonograficzna premiera.
Koncert na rzecz Domku Malowanego Sercem
Łomżyńska Fundacja DR Otis zaczęła zbiórkę środków na budowę Domku Malowanego Sercem. – To było moje marzenie z dawien dawna, wynikające z troski o dzieci z głębokimi zaburzeniami, ugruntowane prośbami ze strony ich rodziców – mówi Dorota Zwierzyńska, prezes Fundacji DR Otis. Ma to być jedyna w regionie całodobowa placówka opiekuńczo/rehabilitacyjna dla dzieci z niepełnosprawnościami i zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W czwartek 25 listopada w Piwiarni Warka odbędzie się charytatywny koncert na rzecz tej inicjatywy; można ją też wesprzeć na portalu zrzutka pl. oraz na stronie DR Otis.
Tancerze z B.K. Step na podium w Ostrowi Mazowieckiej i Warszawie
Katarzyna Boguska (The Sharp One Crew) zajęła pierwsze miejsce w kategorii Hip Hop 12-15 lat w sobotnim turnieju „Ostrowski Styl” w Ostrowi Mazowieckiej. Następnego dnia w warszawskim turnieju „Youngbloods Arena vol. 2 – Kids Breaking Battle” Szymon Dmoch zwyciężył w kategorii do lat 15, okazując się najlepszym b-boy'em. Nie były to jedyne sukcesy łomżyńskich solistów oraz formacji w tych ogólnopolskich turniejach tańca street dance i breaking.
Łomżyńska premiera z Joanną Brodzik w klubie Mirage
Popularna aktorka Joanna Brodzik była gościem klubu filmowego Mirage. W Hali Kultury uczestniczyła w pokazie trzech filmów, również biorącej udział w spotkaniu, reżyserki i scenarzystki Anny Kasińskiej, z czego w dwóch zagrała i są to jedyne produkcje krótkometrażowe z jej udziałem. Najnowsza z nich to „Fatamorgana” i jej robocza wersja miała w Łomży swą premierę, co było możliwe z racji rodzinnych związków Anny Kasińskiej z grodem nad Narwią.
Podsumowanie projektu „LibrAfrica w Łomży”
Uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 Maja Jarzyło zwyciężyła w konkursie na najciekawszą książeczkę, wykonaną w ramach projektu „LibrAfrica w Łomży”. W jego ramach dzieci ze szkół z Łomży i Konarzyc wykonały edukacyjne książeczki, które trafiły do ich równieśników w Afryce. Inicjatywa Fundacji Międzynarodowy Instytut Rozwoju Dzieci, realizowana we współpracy z partnerem projektu, Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży, ma też wymiar charytatywny: zebranie środków na budowę biblioteki w Magazno w Tanzanii. Podsumowanie projektu oraz wręczenie nagród i certyfikatów uczestnikom oraz ich opiekunom odbyło się w Hali Kultury.
Kalinovski debiutuje solowym albumem
Adam Kalinowski wydał solowy album „Być może ostatnia płyta”. Firmowaną pseudonimem Kalinovski płytę zapowiadały udane single „Solo Act” i „Dzień w dzień”. – Muzycznie jest to mieszanka gatunków rock, alternatywa i pop – mówi Adam Kalinowski. – Chciałem w ten sposób nawiązać do swoich rockowych korzeni, ale jednocześnie pokazać, że polski rock może być świeży, intrygujący, a nawet przebojowy. Potwierdza to dziewięć pozostałych kompozycji z podstawowej wersji albumu; dopracowanych aranżacyjnie, zróżnicowanych stylistycznie, zarówno mocniejszych, jak też bardziej chwytliwych, mogących być kolejnymi singlami.