Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

„Panie Lutosławskie” Tomasza Szymańskiego

mm pon, 05 lipca 2021 12:18

– Chciałem opowiedzieć historię rodu Lutosławskich z punktu widzenia kobiet i pokazać, że ich rola była niezwykle istotna, bo nie brakowało wśród nich postaci europejskiego formatu – mówi Tomasz Szymański, kustosz w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Stąd pomysł, wydanej przez drozdowskie muzeum, książki „Panie Lutosławskie. Losy niezwykłych kobiet na tle historii dwóch stuleci”, przybliżającej dzieje choćby wybitnej poetki Sofii Casanovy Lutosławskiej, lekarki Marii Lutosławskiej, matki kompozytora Witolda czy Marii z Lutosławskich Niklewiczowej, dzięki której dwór Lutosławskich przetrwał, by w roku 1984 stać się siedzibą muzeum.

Śpiewająca rodzina w kościele Krzyża Świętego

mm pon, 05 lipca 2021 08:46

Rodzinny kwartet Kaczmarków zachwycił publiczność podczas niedzielnego koncertu w kościele Krzyża Świętego, odbywającego się w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Śpiewacy wykonali program „Melodie świata“, złożony z operetkowych, musicalowych, neapolitańskich i rozrywkowych przebojów. Do udziału w ostatnim bisie zaprosili Jacka Szymańskiego, dzięki czemu aria „Usta milczą, dusza śpiewa“ z operetki Franza Lehára „Wesoła wdówka“ zabrzmiała na pięć głosów. – Zupełnie tego nie ustalaliśmy, ale dyrektor festiwalu musi być przygotowany na wszystko! – mówi Jacek Szymański. – Przyjechałem tu ze Stawisk, prosto z koncertu, nastawiając się na to, że będę tylko konferansjerem, ale kiedy trzeba było, zaśpiewałem!

Barokowe arie i wirtuoz organów na inaugurację festiwalu

mm nie, 04 lipca 2021 11:23

Koncert „Oblicza miłości” oficjalnie rozpoczął XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Na tarasie drozdowskiego muzeum twórca i dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Szymański oraz Dariusz Wójcik wykonali bardzo znane arie, ale też mniej popularne, autorstwa włoskich kompozytorów okresu baroku. Wieczorem w łomżyńskiej katedrze program „Od Bacha do współczesności“ zaprezentował organista Paweł Seligman, który szczególnie zachwycił słuchaczy improwizacją, wywiedzioną z klasycznych pieśni i arii Stanisława Moniuszki.

Artysta ostrzega: przez te oczy zielone można oszaleć

mm pt, 02 lipca 2021 15:33

Jacek Szymański to ambitny łomżyniak z fantazją i talentem śpiewaka i organizatora koncertów. Po ponad roku od ogłoszenia w Polsce pandemii opisał doświadczenia, jakie przeżyli miłośnicy sztuki i artyści. Przemyślenia solisty chóru katedralnego i absolwenta I LO w Łomży publikujemy, żeby dać Czytelnikom możliwość porównania z ich refleksjami. - Obserwowaliśmy, ale i uczestniczyliśmy w koncertach internetowych, podczas których artyści występowali bez udziału publiczności - napisał w rozważaniach Jacek Szymański. - Kłaniali się do kamery, sami sobie bili brawo lub brawa biło im kilka osób z obsługi technicznej. Słychać było te smutne, pojedyncze "klap-klap". Brakowało żywej publiczności, wzajemnej interakcji z widownią, pozytywnej afirmacji, co uskrzydla każdego artystę.

Zakończenie sezonu Filharmonii i początek festiwalu Drozdowo-Łomża

mm pt, 02 lipca 2021 09:51

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zakończyła trudny, ale bardzo udany artystycznie sezon 2020/21. Koncert z udziałem Anny Kingi Osior, Jacka Szymańskiego i Dariusza Wójcika był jednocześnie preludium XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2021. Festiwal potrwa do 11 lipca, obejmując jeszcze 13 koncertów w sześciu miejscowościach. – Cieszę się bardzo, że udało nam się wrócić do większej ilości koncertów oraz z tej współpracy z profesorem Zarzyckim i Filharmonią Kameralną w jej nowej, pięknej sali o świetnej akustyce! – podkreśla Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu, zapraszając do udziału w kolejnych koncertach.

Marta Perkowska laureatką w Białymstoku i jedzie dalej

mm nie, 27 czerwca 2021 20:43

Marta Perkowska laureatką wojewódzkich eliminacji 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Jako jedyna reprezentowała Łomżę w Białymstoku, a teraz będzie reprezentować Łomżę i podlaskie we Włocławku.

Życie napędzane pasją

mm so, 26 czerwca 2021 13:10

Fotografik Robert Bałdyga spotkał się z czytelnikami i miłośnikami przyrody w Hali Kultury. Promował wydaną w ubiegłym roku książkę „Ptaki doliny Biebrzy i Narwi”, którą stworzył z autorem tekstów Markiem Pióro. Opowieści z ptasiej krainy zilustrował zdjęciami, w tym ptaków coraz rzadziej występujących na terenie całego kraju i zagrożonych wyginięciem, jak kraska. Nie zabrakło też historii spotkania z wilkiem czy wspomnień związanych z Wiktorem Wołkowem.

„Powrót do korzeni” Mikołaja Kaliny

mm so, 26 czerwca 2021 11:56

Mikołaj Kalina zaprezentował w Galerii Pod Arkadami fotografie i obiekty fotograficzne. Składają się one na dwa cykle, „Samotność” i „Camp Collection”, ukazujące problem samotności we współczesnym świecie oraz brak odwagi w poszukiwaniu własnej tożsamości, co skutkuje bezmyślnym naśladowaniem różnych wzorców. – Tytuł wystawy „Powrót do korzeni” nawiązuje i do mojego powrotu do Łomży po 14 latach, kiedy miałem tu pierwszą wystawę indywidualną razem z tatą, i do tematów prac – mówi Mikołaj Kalina. – Oba te tematy sprawiają, żebyśmy pomyśleli o sobie i wrócili do korzeni, które nas ukształtowały i wciąż sprawiają nam wiele radości.

Wakacyjne zajęcia w MDK-DŚT

JJS pt, 25 czerwca 2021 11:08

Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych przygotował na wakacje liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży, nie zapominając przy tym o dorosłych. – Planujemy zajęcia wakacyjne w trzech blokach – zapowiada Krzysztof Zemło, dyrektor MDK-DŚT. – Pierwsze będą odbywać się w naszej siedzibie na początku i pod koniec wakacji. Kolejne „Lato z kulturką“, prawie dwutygodniowe, ale bez weekendów, będą towarzyszyć Café Kultura na Starym Mieście. Kolejne to warsztaty w Parku Jana Pawła II–Papieża Pielgrzyma w sierpniu, a udział w tych wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

Łomżynianka wygrała 15 tysięcy złotych

mm wt, 22 czerwca 2021 15:59

Dorota Sokołowska zawsze powtarza, że "Łomża jest moim pierwszym miejscem na ziemi", bo w mieście nad Narwią ukończyła "Siódemkę" i I LO. Z tym miejscem wiążą się bliscy ludzie, którzy ją kochali: rodzice, bracia, wujowie, przyjaciółki. Ceniona reporterka Radia Białystok zwyciężyła w konkursie na reportaż Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Towarzystwa Dziennikarskiego i Fundacji Collegium Civitas pod hasłem „Kultura w pandemii – pandemia w kulturze”. Łomżynianka dostała I nagrodę 15 000 zł za "Odę do schodów". Oda do młodości, do radości, owszem, ale do schodów?!

Konkurs „Łomża – moje miasto” rozstrzygnięty

mm wt, 22 czerwca 2021 15:46

Maja Kazimierczuk i Adrianna Żelazna oraz Dominika Zuzga i Kacper Jeżewski to zwycięzcy konkursu plastycznego „Łomża - moje miasto”. Ogłoszony podczas kwietniowych Dni Literatury Dziecięcej konkurs był skierowany do uczniów łomżyńskich szkół podstawowych. Miał kształtować wśród nich emocjonalny stosunek do rodzinnego miasta oraz zainteresować jego przeszłością i teraźniejszością. – Widać, że młodym mieszkańcom Łomży podoba się ich miasto, dostrzegają jego urok i chcą by było ono piękne, kolorowe i pełne zieleni! – mówi Elżbieta Piasecka-Chamryk, kierownik Filii nr 6 MBP. Pokonkursową wystawę można już oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Finał 28 Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej 2021

mm pon, 21 czerwca 2021 13:27

Impreza folklorystyczna o bogatym programie podsumowała 28 Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. – Ze względu na sytuację epidemiczną, kwalifikacje i sama ocena uczestników konkursu odbywała się w formie online – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – Podczas wczorajszego dnia na scenie zaprezentowali swoje umiejętności jedynie laureaci pierwszych nagród i inni uczestnicy, wytypowani przez jury do udziału we wspomnianym koncercie. Był też spektakl „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” Teatru Lalki i Aktora, a na finał zaśpiewała Hanka Wójciak.

Filharmonia Kameralna zagrała w nowej sali

mm pon, 21 czerwca 2021 09:24

Sala koncertowa Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego została oficjalnie oddana do użytku. Kilkugodzinny blok różnych występów zwieńczył koncert łomżyńskich filharmoników pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego, z udziałem skrzypaczki Kamili Wąsik-Janiak oraz pianisty Pawła Kowalskiego. – Łomża jest chyba ostatnim miastem filharmonicznym, które ma nowy obiekt – mówi Paweł Kowalski. – Jestem bardzo dumny z tego, że po mojej poprzedniej wizycie w Łomży w roku 2015 mogę być dzisiaj częścią tej inauguracji. Następnego dnia grałem koncert w Filharmonii w Gorzowie Wielkopolskim z ultranowoczesną salą. Przepaść między tymi obiektami była wtedy ogromna, teraz jej nie ma – Łomża ma w tej chwili salę na poziomie XXI wieku.

Dar dla Galerii Sztuki Współczesnej

mm nie, 20 czerwca 2021 11:04

Kilkanaście cennych obrazów wzbogaciło zbiory Galerii Sztuki Współczesnej. To dar od Ireny Józefowicz-Gały i Aleksandry Gały-Pourer, głównie prace lokalnych malarzy, przez lata zdobiące dom Gałów w Drozdowie. – Są to obrazy miejscowych artystów, dawane Henrykowi z serca, przy różnych okazjach, więc wydaje mi się, że nie powinny opuścić miejsca gdzie powstały; on pewnie też z chęcią poparłby ten pomysł – mówi Irena Józefowicz-Gała.

Taneczny spektakl BK Step

mm so, 19 czerwca 2021 14:01

Tancerki ze Studia Tańca BK Step Marka Kisiela zachwyciły widzów podczas spektaklu „SELF ID”. Uniwersalne w wymowie, łączące taniec i teatr przedstawienie przygotowała choreograf i reżyser ruchu Anna Sawicka-Hodun z Movement Direction, a jego premiera odbyła się w Hali Kultury. – Dawno marzyłem o czymś takim, żeby stworzyć z naszymi dziewczynami taki spektakl – mówi Marek Kisiel. – Jak jeszcze było CT Group, to uczestniczyliśmy w kilku takich projektach, występowaliśmy na przykład na Hip Hop Groove Festival, ale to były show typu 10-15 minut. Tutaj mamy znacznie większą formę, prawdziwy spektakl!

Dwa spojrzenia Kędzielawskich na akwarelę i fotografię

mm so, 19 czerwca 2021 12:43

Grażyna i Maciej Kędzielawscy ponownie zaprezentowali swoje najnowsze prace w Galerii Sztuki Współczesnej. Wykładowczyni łódzkiej „Filmówki” tradycyjnie zaprezentowała akwarele, ale w zaskakującej, świadczącej o ciągłych poszukiwaniach, odsłonie. – Jeżeli jestem w stanie oddać przez portret, nie dosłownie podobieństwo, ale to, co jest w człowieku, to jestem szczęśliwa! – mówi Grażyna Kędzielawska, dodając, że Stanisław Kędzielawski określa to w ten sposób, że maluje sercem, a nie rozumem. Ich syn, również związany z PWSFTviT, skupił się na fotografii, przedstawiając dwa cykle „Resztki” i „Struktury”.

Spotkanie z Marcinem Gryglikiem

mm pt, 18 czerwca 2021 09:26

Jego pełnoprawnym debiutem książkowym była powieść grozy „Chwile ostateczne”. W ubiegłym roku wydał kolejną, kryminał retro „Irma”, którego akcja osadzona jest w Warszawie lat 60. Opowiedział o nich czytelnikom ze swej rodzinnej Łomży podczas spotkania autorskiego, pierwszego indywidualnego w karierze, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hali Kultury. – Pisanie towarzyszyło mi przez całe moje życie – mówił Marcin Gryglik. – Nawet jak uważałem, że nie zostanę pisarzem, to zawsze jakieś historie wymyślałem, zawsze próbowałem przelać je na papier i w końcu wyszło tak, że postanowiłem związać z tym swoją przyszłość.

Barwny świat ziół z plastycznego konkursu

mm pt, 18 czerwca 2021 08:17

19 nagród i wyróżnień zdobyli uczniowie z Łomży w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Makulatura to nie śmieć – zioła”. Na organizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych konkurs wpłynęło 220 prac z całego kraju. Podsumowała go pokonkursowa wystawa w Galerii Bonar MDK-DŚT. – To już jedenasty konkurs i jestem bardzo zadowolona, ponieważ mamy piękną wystawę, która pachnie latem, ziołami i łąką – podkreśla inicjatorka konkursu Anna Bureś, dodając, że to wystawa działająca na zmysły i warto ją zobaczyć.

Wesoła pszczoła w wierszu i w rysunku

mm cz, 17 czerwca 2021 17:06

Ponad 130. dzieci ze szkół podstawowych Łomży i powiatu łomżyńskiego wzięło udział w konkursie poetycko-plastycznym „Wesoła pszczoła-malowane wiersze”. Poziom prac był tak wysoki, że wszystkie zostały zaprezentowane na pokonkursowej wystawie w Hali Kultury. Jury przyznało sześć nagród i 18 wyróżnień. Zwyciężył 10-letni Andrzej Stefanyk, uczeń Szkoły Podstawowej nr 9 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I w Łomży. – Na początku myślałem, że nic mi się nie uda, ale chciałem to zrobić, zresztą mama mi trochę pomagała i siostra! – mówi Andrzej Stefanyk, dodając, że to jego pierwszy taki sukces, bo dotąd jeszcze nigdy nie zdobył nagrody w żadnym konkursie.

Teatr zasila region kulturą

mm cz, 17 czerwca 2021 16:56

Już w najbliższą niedzielę w ramach projektu Podlaskie Zasilane Kulturą Teatr Lalki i Aktora w Łomży wystawi w Nowogrodzie spektakl pt. „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”. Od kilku już lat teatr wystawia spektakle w różnych miejscach, wpisując się w życie kulturalne regionu północno-wschodniego.

« · «« · 46 · 47 · 48 · 49 · 50 · 51 · 52 · 53 · 54 · 55 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę