Listopadowa nostalgia Holy Water
Grupa Holy Water zagrała bardzo nietypowy koncert. Muzycy zatytułowali go „Listopadowa nostalgia, czyli koncert przy świecach”, wybierając balladowe i melancholijne utwory z własnego repertuaru. Dopełnili je zaskakującymi coverami oraz nowymi wersjami tych, które grają już od lat. Po raz pierwszy w historii zespołu sięgnęli po kontrabas, do tego po wielu latach przerwy znowu zagrali na dwie gitary. Liczna publiczność była zachwycona, a do tego koncert miał też wymiar charytatywny – cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie.
Gigant jazzu zagrał z łomżyńskimi filharmonikami
Dobiegał końca ostatni utwór koncertu. Wybitny pianista Adam Makowicz i wspaniale dotrzymujący mu kroku kontrabasista Bogdan Szczepański tak zapamiętali się w improwizacjach, że doszło do czegoś nieoczekiwanego. Pierwsza opuściła estradę skrzypaczka Izabela Bławat-Leofreddi, zdegustowana tym, że orkiestra najwyraźniej nie jest już obu muzykom potrzebna, a w jej ślady rychło poszła też reszta składu Filharmonii Kameralnej, łącznie z Janem Miłoszem Zarzyckim, który w końcu nie miał już kim dyrygować.
Kolejny koncertowy weekend
Uwielbiany przez młodszych i starszych słuchaczy zespół Raz, Dwa, Trzy już w sobotę zagra w Łomży koncert z okazji 30-lecia. Równie wyjątkowy będzie piątkowy, akustyczny koncert „Listopadowa nostalgia” łomżyńskiej grupy Holy Water, która przygotowała z tej okazji wiele niespodzianek, począwszy od repertuaru, skończywszy na nietypowym instrumentarium. W ten weekend zagra też w Łomży Mark Mantra, wielka nadzieja polskiego indie/electro rocka.
Marcin Kydryński wygrał z Robertem Lewandowskim
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie autorskie Marcina Kydryńskiego. Mimo obaw organizatorów i samego autora ponad sto osób wolało posłuchać jego opowieści o muzyce i podróżach, niż kibicować piłkarskiej reprezentacji Polski na mistrzostwach świata. Nasza drużyna tylko zremisowała bezbramkowo z Meksykiem i właściwie nie zagroziła bramce rywali, nie wykorzystując nawet rzutu karnego. Półtorej godziny z popularnym podróżnikiem, pisarzem i dziennikarzem radiowym okazało się znacznie ciekawsze, tym bardziej, że gość Miejskiej Biblioteki Publicznej również okazał się światowej klasy mistrzem.
Rodzinna wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej
Na 77 urodziny Stanisław Kędzielawski przygotował kolejną wystawę. Artysta znany z jedynych w swoim rodzaju, wielkoformatowych rysunków, przygotował tym razem bardziej kameralne formy, wykonane ołówkiem i długopisem. Druga część ekspozycji w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego to prace jego syna Macieja Kędzielawskiego, w tym cykl „Rodzina”, na który składają się fotografie rodziców. – Maciek zawsze ma tutaj wspólną wystawę, albo z Grażyną, albo ze mną – mówi Stanisław Kędzielawski. – Początkowo miała to być moja wystawa na 77-lecie, ale uznaliśmy, że skoro ostatnio była wystawa żony z Maćkiem, to teraz też zrobimy wspólną.
Turniej tańca o Grand Prix Polski i puchary w Piątnicy
Pięknie tańcząca młodzież (od 16 do 18 lat) i dorośli rywalizowali o Grand Prix Polski Extraklasa Federacji Tańca Sportowego w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Gremium sędziów z sędzią głównym Łukaszem Grzęskim z Torunia wyłoniło podczas niedzielnego turnieju w Piątnicy najlepsze pary. Dwudniowa impreza, zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucję Kultury Powiatu Łomżyńskiego oraz Klub Tańca Towarzyskiego Akat, zgromadziła w Hali Sportowej około 700 uczestników, tańczących na parkiecie po mistrzowsku, z pasją i radością.
Basistka i wokalistka nowymi nadziejami polskiego jazzu
Katarzyna Schmidt-Przeździecka i Irena Zapolska zajęły ex aequo I miejsce podczas konkursu Nowa Nadzieja Jazzu w ramach jubileuszowego XV Novum Jazz Festival. W przypadku drugiego miejsca jury również doceniło dwóch młodych muzyków, pianistę Filipa Chojnackiego i kontrabasistę Michała Rutkowskiego. Trzeciej nagrody nie przyznano, wyróżniono wokalistkę Aleksandrę Annę Przewoźniak i pianistę Szymona Mikołaja Wojnarowicza. – Nieprawdopodobna indywidualność! – mówi o 21-letniej Katarzynie Schmidt-Przeździeckiej juror Jerzy Stelmaszczuk, zaś kolejny, duński saksofonista Thomas Agergaard, podkreślał, że poziom konkursu był tak wysoki, że każdy z 13. uczestników zasługiwał na nagrodę.
Muzyczne emocje na Novum Jazz Festival
Porywający koncert kwintetu Dawida Tokłowicza zakończył drugi dzień jubileuszowego XV Novum Jazz Festival. – Łomża jest wspaniałym miastem, otwartym na ludzi, otwartym na muzykę! – podkreślał lider grupy, znakomity saksofonista. Wcześniej iście wirtuozowski popis dało trio Confusion Project. W piątek również odbyły się dwa koncerty. JP Collective gitarzysty Jakuba Paulskiego zaprezentował bardziej techniczne podejście do jazzu, zaś Alan Wykpisz Project wyśmienitego basisty zagrał tak, że zachwycona publiczność zgotowała mu owację na stojąco.
Nowa wystawa Macieja Kiełczewskiego
Indywidualną wystawę „Matryca Ciało” Macieja Kiełczewskiego otwarto w Galerii Pod Arkadami. To już druga ekspozycja tego bardzo utalentowanego młodego artysty w rodzinnym mieście w minionych dwóch miesiącach. Tym razem prezentuje bardzo nieoczywiste spojrzenie na rysunek, malarstwo i grafikę, łącząc te nader odmienne techniki w spójną, bardzo efektowną całość. Można ją oglądać do 10 grudnia w ramach przygotowanego przez MDK-DŚT cyklu „Debiuty”.
Big Bit przebojów i młodych wokalistów
Zofia Bańkowska, Maja Krzyna i Aleksander Szymański oraz Julia Rydelek to zwycięzcy tegorocznego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Big Bit. 14 edycja imprezy Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych miała wymiar regionalny i uczestniczyło w niej 35 podmiotów wykonawczych, w tym dwa zespoły. Poziom konkursu był tak wysoki, że jury, pod przewodnictwem znanego wokalisty Zbigniewa Bieniaka, przyznało aż 25 nagród i wyróżnień, a w najstarszej kategorii wiekowej uczniów szkół średnich doceniono wszystkich 10. uczestników.
Koncerty gwiazd, taniec i wiele innych wydarzeń nie tylko w weekend
W najbliższych dniach Łomżę odwiedzi wielu artystów i twórców najwyższego formatu. Międzynarodową obsadę ma jubileuszowy, XV Novum Jazz Festival, podczas którego przez trzy dni wystąpią utytułowani muzycy z różnych części świata. Do tego w sobotę zaśpiewa, uwielbiana przez kilka pokoleń słuchaczy, Stanisława Celińska, a na imprezie tanecznej ROK Łomża w niedzielę pojawi się wielu znakomitych tancerzy i Iwona Pavlović. W nadchodzącym tygodniu we wtorek spotkanie z Marcinem Kydryńskim, a w czwartek wirtuoz fortepianu, legendarny Adam Makowicz zagra z orkiestrą Filharmonii Kameralnej.
Antywojenny spektakl młodych aktorów
Dźwięk alarmowej syreny, wybuchy, panika i próba poszukiwania schronienia. Od takiej przejmującej sceny, ilustrującej „Alarm” Antoniego Słonimskiego, rozpoczął się spektakl „Bagnet na broń!”. Przygotowała go młodzieżowa grupa teatralna Per Pan, pracująca w MDK-DŚT pod kierunkiem Rafała Swaczyny. Przedstawienie oparte na klasycznych wierszach wybitnych polskich poetów i wspomnieniach babci reżysera z okresu II wojny światowej okazało się obecnie, szczególnie po wydarzeniach w Przewodowie, jeszcze bardziej aktualne.
Poselska interwencja dla wzbogacenia muzealnych zbiorów
Poseł Lech Antoni Kołakowski napisał do wiceprezesa Rady Ministrów ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego o dodatkowe środki finansowe dla Muzeum Północno-Mazowieckiego, aby zakupić unikalne maszyny, wyprodukowane przed II wojną światową w Fabryce Maszyn Rolniczych Mendla Orłowskiego. – Maszyny stanowią cenne materialne świadectwo przedwojennej Łomży i w znaczący sposób powiększą kolekcję zbiorów muzealnych, dotyczących historii miasta – podkreślał Lech Antoni Kołakowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jubileuszowy Novum Jazz Festival startuje w piątek
JP Collective gitarzysty Jakuba Paulskiego rozpocznie w piątek 15 edycję Novum Jazz Festival. Wystąpi jeszcze pięć kolejnych zespołów złożonych z wyśmienitych muzyków, w tym na finał kubańsko-polsko-węgierski Joaquin Sosa Quintet. Mocnym punktem programu będzie też konkurs mający wyłonić Nową Nadzieję Jazzu, a jubileuszowy festiwal potrwa trzy dni. – W kraju od razu spotkałem się z bardzo pozytywnymi reakcjami i tak jest do dnia dzisiejszego, o czym świadczy choćby patronat „Jazz Forum” – mówi Mirosław Dziewa, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. – Ale w naszym środowisku niektórzy powątpiewali, nawet zanim odbył się pierwszy festiwal miałem jakieś dziwne telefony, że kto tam będzie grał, księża?! Ale po pierwszym już to ucichło i działamy bez przerw – nawet pechowy, pandemiczny 13 festiwal odbył się, chociaż tylko online i ograniczony do konkursu, ale utrzymaliśmy ciągłość.
Legendarny Anthimos Apostolis w Łomży
Mając zaledwie 18 lat grał z już Czesławem Niemenem. Prawdziwą sławę zdobył jednak jako gitarzysta SBB, świętującego w ubiegłym roku 50-lecie. Współpracował też z czołówką polskich i zagranicznych muzyków, a do tego z powodzeniem prowadzi działalność solową. Przez te wszystkie lata omijał jednak Łomżę – aż do poniedziałkowego wieczoru, kiedy na zaproszenie MDK-DŚT zagrał w Hali Kultury ze swoim kwartetem w ramach cyklu „Jazzowy Dom Kultury“. – Akurat tak się złożyło, że nigdy tutaj nie byłem – mówi Anthimos Apostolis. – Dziś grało nam się jednak bardzo fajnie, dziękujemy za zaproszenie, bo było super!
Bolesne „Żarty” w piosence Marcina Wincenciaka
Ta historia na zielonej łące w środku słonecznego lata zapowiada się źle. Krajobraz niby sielski, ale na tle strzępiastych linii gęstwiny drzew, które nerwowo muska wiatr, stoi samotny stół. Podmuchy drgają na białym obrusie do ziemi i kołyszą łagodnie trawy w rytm pulsującej melodii, która wpada w ucho, jakby to był walczyk na weselu z orkiestrą. Ale przy stole nie ma krzeseł ani biesiadników.
Wyjątkowy album drozdowskich muzealników
Marcin Rydzewski i Tomasz Szymański stworzyli wspólnie wyjątkową książkę. „Dmowski i Lutosławscy“ to pierwsza łączna biografia Romana Dmowskiego i rodu Lutosławskich, ukazująca ich wieloletnią życiową więź oraz wspólne działania społeczne i niepodległościowe. Zawierająca wiele unikalnych materiałów książka została wydana nakładem Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie i tam też odbyła się jej promocja.
„Na wojskową nutę” w Hali Kultury
Spektakl słowo-muzyczny „Na wojskową nutę” zakończył tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łomży. 104 rocznicę odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach zaborów w ciekawy sposób uczcili żołnierze i cywilni pracownicy 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego oraz ich śpiewający przyjaciele, Julita Kaczyńska oraz Chór Kameralny Amici. Najbardziej wzruszający moment imprezy nastąpił kiedy Danuta Waśko zagrała na akordeonie, podarowanym 33. Pułkowi Piechoty przez Józefa Piłsudskiego, a który jej ojciec Henryk Wicik/Witkowski uratował w 1939 roku. Teraz to najcenniejszy obiekt w pułkowej sali tradycji.
Nagrody i stypendia Starosty łomżyńskiego
- Świętowanie to także nagradzanie osób, które współcześnie wnoszą dla tej naszej Niepodległej karierę – mówił Starosta łomżyński Lech Szabłowski podczas wręczenia nagród i stypendiów osobom, które swoim działaniem promują powiat. - To jest patriotyzm – podkreślał.
Koncert muzyki polskiej i sensacyjne prawykonanie
Światowe prawykonanie Venedian Concerto na klarnet i orkiestrę smyczkową Sławomira Czarneckiego było głównym punktem programu porywającego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego podczas miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. – Moje koncerty opisują poszczególne części naszego kraju albo fragmenty jego historii, tak więc Venedian Concerto pasuje do tego święta idealnie, ponieważ Wenedzi żyli na tych terenach tysiące lat temu, byli to proto Słowianie, a więc nasi przodkowie – podkreśla Sławomir Czarnecki. Jako solista przed liczną publicznością zaprezentował się wybitny klarnecista Artur Pachlewski, a orkiestrę poprowadził włoski dyrygent Roberto Gianola.