Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

„Łomżyńskie Drogi do Niepodległej” w Hali Kultury

JJS wt, 09 listopada 2021 14:53

Łomżyńskie obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończy w czwartkowy wieczór impreza „Łomżyńskie Drogi do Niepodległej”. W Hali Kultury zostanie otwarta wystawa „Ślady dawnych lat”, efekt warsztatów plastycznych dla uczniów łomżyńskich szkół, po czym prof. Krzysztof Sychowicz wygłosi wykład „Działalność Romana Dmowskiego dla Niepodległości”. Akcentem finałowym będzie koncert patriotyczny Łomżyńskiej Orkiestry Dętej pod batutą Waldemara Borusiewicza z udziałem sopranistki Edyty Piaseckiej oraz tenora Sławomira Naborczyka.

Piosenki z klasą dla Pani Hanki

mm wt, 09 listopada 2021 10:23

Olga Bończyk była gwiazdą dorocznego koncertu „Urodziny Pani Hani”, poświęconego pamięci Hanki Bielickiej. – Dla nas wszystkich Hanka Bielicka jest tą jedną, niepowtarzalną, absolutnie niezwykle utalentowaną artystką, której chyba dzisiaj bardzo brak, bo świat poszedł nam w trochę taką dziwaczną stronę – mówiła Olga Bończyk. Popularna akorka i wokalistka zaśpiewała wielkie polskie przeboje, dopełniając je piosenkami z własnych płyt. Zaskoczyła też publiczność duetem w utworze „Lubię wracać tam gdzie byłem”, a jej cały recital trwał blisko dwie godziny.

Inauguracja Sceny Muzyki Polskiej w Łomży

mm pt, 05 listopada 2021 10:14

Pianista Adam Kośmieja rozpoczął cykl koncertów Scena Muzyki Polskiej w Filharmonii Kameralnej. Łomżyńska instytucja uczestniczy w nim razem z Filharmonią Narodową oraz Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Dzięki temu w Łomży do końca sezonu zaplanowano jeszcze dziewięć koncertów z udziałem wybitnych solistów i kameralnych składów. Niektóre, jak ten 10 listopada z udziałem słynnego Atom String Quartet, odbędą się tylko w Łomży.

Bajkał w obiektywie Piotra Malczewskiego

mm cz, 04 listopada 2021 08:58

„Fotograficzne wędrówki” zawędrowały nad mistyczny Bajkał. W Galerii Pod Arkadami fotograf i podróżnik Piotr Malczewski zaprezentował pokaz zdjęć „Bajkał. Carstwo lodu”, ukazujący jedno z największych jezior świata w zimowej odsłonie. Promował też swą najnowszą książkę „Bajkał. Opowieści o Świętym Morzu”, pokazującą nie tylko cudowny świat bajkalskiej przyrody, ale też rolę Polaków w jego odkryciu i popularyzacji.

Kolejny rozdział muzealnej historii

mm śr, 03 listopada 2021 10:59

Dr Jerzy Jastrzębski z dniem 28 października przestał być dyrektorem Muzeum Północno-Mazowieckiego. Pełnił tę funkcję od września 1988 roku, przeprowadzając łomżyńskie muzeum przez rafy i mielizny licznych przeobrażeń oraz zmian, by finalnie przenieść je do obecnej siedziby przy ulicy Dwornej. Za jego kadencji w muzeum otwarto aż 668 wystaw czasowych, zbiory placówki wzbogaciły się o ponad 24 tysiące eksponatów, a łącznie z Galerią Sztuki Współczesnej odwiedziło je ponad 1,4 miliona zwiedzających. Przejście na emeryturę nie oznacza jednak końca muzealnej przygody Jerzego Jastrzębskiego, który teraz poświęci się swej największej pasji, pracy w dziale bursztynu.

Sobotni „Poranek z Kulturą” w MDK-DŚT

JJS wt, 02 listopada 2021 08:09

Spektakl „Trzy świnki” na podstawie baśni braci Grimm Teatru Nemno oraz warsztaty plastyczne „Ciężka praca popłaca” z Anną Bureś zainaugurują nowy cykl wydarzeń „Poranek z Kulturą” w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Takie familijne spotkania, obejmujące przedstawienia, koncerty i powiązane z nimi tematycznie warsztaty, rozwijające u najmłodszych uczestników różne umiejętności, będą odbywać się w MDK cyklicznie, raz w miesiącu, zawsze w sobotnie poranki. Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują telefoniczne zapisy.

„Od szanty do Okudżawy” w Hali Kultury

mm nie, 31 października 2021 10:55

Koncert żeglarskich ballad i rosyjskich pieśni w wykonaniu Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej zakończył tegoroczny sezon wodniacki w Łomży. – Tam, gdzie istnieje środowisko żeglarskie zaczynamy od szanty, ale coraz częściej z przyjemnością stwierdzamy, że ludzie bardzo chętnie śpiewają z nami ballady Okudżawy, łączymy więc te dwa światy – mówi Andrzej Korycki. Świetnie przyjęty przez słuchaczy koncert zorganizowały zarządy Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska oraz Stowarzyszenia Wodniaków Śródlądowych PORT.

Zaduszki po polsku pod Arkadami

mm nie, 31 października 2021 08:08

Wystawę malarstwa Justyny Mańkowskiej otwarto w Galerii Pod Arkadami. „Próba generalna - czyli zaduszki po polsku” to cykl obrazów nawiązujących do staropolskiej tradycji portretów trumiennych. Artystka poświęciła go założycielom Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, której jest absolwentką, szukając jednak nowych rozwiązań, eksperymentując i dotykając w niespotykany wcześniej sposób „problemu śmierci jako przemiany”.

Ewa Sznejder jest dyrektorem Muzeum - Dworu w Drozdowie

mm so, 30 października 2021 09:44

5-osobowy Zarząd Powiatu Łomżyńskiego, ze starostą Lechem Markiem Szabłowskim na czele, postanowił w piątek jednogłośnie, że Ewa Sznejder będzie nowym dyrektorem Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie. W ten sposób Zarząd i Starostwo Łomżyńskie potwierdziły jednomyślny werdykt komisji konkursu, w którym wystartowała kulturoznawczyni i dziennikarka.

Tomasz Bogdan Rynkowski doceniony po raz kolejny

mm pt, 29 października 2021 09:11

Tomasz Bogdan Rynkowski otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską podczas XXVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu. Jury, profesjonalne, w składzie: Anita Nowak, Tomasz Mościcki i Zbigniew Krzywański doceniło jego kreację jako Judasza w spektaklu „Pasja” Teatru Lalki i Aktora w Łomży. To kolejna z wielu krajowych i międzynarodowych nagród w dorobku tego cenionego i bardzo uniwersalnego aktora, absolwenta Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, pracującego w Łomży już od blisko 20 lat.

Światowe prawykonanie łomżyńskich filharmoników

mm pt, 29 października 2021 08:32

Reminiscencje polskie Mikołaja Hertla zakończyły czwartkowy koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Było to światowe prawykonanie tej kompozycji, dedykowanej przez autora łomżyńskiej orkiestrze i soliście, wybitnemu pianiście Karolowi Radziwonowiczowi. – Uważam, że było to bardzo ciekawe, barwne i wrażliwe wykonanie, ze zmianami kolorów dźwiękowych – ocenia Mikołaj Hertel. – Jest to dla mnie ogromne zaskoczenie, ponieważ w momencie, kiedy pisze się utwór nigdy nie wiadomo, jak on zabrzmi – tu zabrzmiał wspaniale!

Karolina Skłodowska tymczasowo Dyrektorem Muzeum Północno-Mazowieckiego

mm wt, 26 października 2021 10:31

Prezydent Mariusz Chrzanowski powierzył Karolinie Skłodowskiej, kierownikowi Galerii Sztuki Współczesnej, pełnienie obowiązków Dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Śladami Stanisława Lema

mm wt, 26 października 2021 08:38

Radca prawny Marcin Olszewski, lekarka Anna Bronowicz i nauczycielka Grażyna Kulesza Szypulska to zwycięzcy konkursu literackiego na opowiadanie science-fiction z elementami historii Łomży. Został on zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach Roku Stanisława Lema i wymogiem regulaminowym było nawiązanie w treści nadesłanych tekstów do jego twórczości. Każdy z nagrodzonych autorów podszedł do tego wyzwania inaczej, czego efektem są bardzo ciekawe opowiadania, zamieszczone na stronie biblioteki.

Tancerze BKStep na Street Noise

mm wt, 26 października 2021 08:28

Tancerze Studia Tańca BKStep triumfowali na zawodach Street Noise w Białymstoku. Nie pierwszy raz wracają z tych zmagań z pucharami.

Wystartowały Tulowskie spotkania

mm pon, 25 października 2021 13:01

Wykład dr Małgorzaty Frąckiewicz rozpoczął kolejny sezon spotkań wszechnicy Tulowskie spotkania. – Inaugurujemy dzisiaj 18 sezon i liczymy, że bez przeszkód będziemy mogli spotykać się przez kolejne dwa lata, doczekamy więc jubileuszu 20-lecia! – mówi Gabriela Olszańska, prezes Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży. Kolejne spotkania o różnorodnej tematyce będą odbywać się raz w miesiącu z udziałem wykładowców uczelni białostockich i warszawskich oraz pracowników lokalnych placówek naukowych i muzealnych.

Tancerze studia Master KIDS w debiucie zdobywają swój pierwszy puchar

mm pon, 25 października 2021 12:32

Grupa „Fun Flow Crew” zdobyła trzecie miejsce w kategorii show case na turnieju Hip Hopu „Street Noise”. To był debiut grypy z nowej Szkoły Tańca „Master KIDS” Krystiana Pielocha.

Biblioteczne spotkanie bez podsumowania projektu

mm so, 23 października 2021 09:52

Pandemia uniemożliwiła przeprowadzenie w zakładanej formie ostatniego z serii spotkań projektu Międzypokoleniowe Mosty Kultury. – Klasa, która miała przyjść na to spotkanie jest od środy na kwarantannie i nie udało nam się w tak krótkim czasie zaprosić kogoś innego – mówi Anna Adamiak, wraz z Mają Śmiechowską inicjatorka spotkań, mających integrować ludzi w różnym wieku na płaszczyźnie kultury. Czwartkowe spotkanie w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się więc tylko z udziałem seniorów, będąc zarazem inauguracją w tej lokalizacji Dyskusyjnego Klubu Książki.

„Odcienie bliskości” w Muzeum Diecezjalnym

mm pt, 22 października 2021 10:57

Retrospektywną wystawę malarstwa Małgorzaty Gorzelewskiej-Namioty otwarto w Muzeum Diecezjalnym. „Odcienie bliskości” to bardzo osobiste i do tego nietypowe pod względem formy spojrzenie artystki na codzienne życie, a centralnym punktem ekspozycji są portrety jej bliskich.

Kolejny singiel Adama Kalinowskiego

mm cz, 21 października 2021 14:17

„Dzień w dzień” to najnowszy singiel-zapowiedź solowego albumu „Być może ostatnia płyta” Adama Kalinowskiego, sygnowanego pseudonimem Kalinovski. – Postanowiłem tą płytą pokazać, że mam coś ważnego do powiedzenia, ważnego dla mnie i dla moich fanów – podkreśla Adam Kalinowski. Przebojowy, utrzymany w stylistyce alternatywnego rocka z elementami popu, utwór porusza coraz bardziej widoczny problem „kryzysu wieku młodego”. Dziś miał premierę ilustrujący go teledysk, zawierający również ujęcia z Łomży.

Michał Olszański w Łomży

mm cz, 21 października 2021 12:04

Michał Olszański, popularny dziennikarz radiowy i telewizyjny, był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej. W czasie spotkania w Hali Kultury przedstawił słuchaczom kulisy swej długiej kariery, w tym przyczyny rozstania z TVP i radiową Trójką, w których przez lata prowadził kultowe programy „Magazyn Ekspresu Reporterów”, „Pytanie na śniadanie” i „Godzinę prawdy”. – Jeżeli coś zbudowane jest z takim trudem, przez znakomitych ludzi, przez ponad 50 lat, to jak można to zniszczyć w ciągu roku? – pytał retorycznie Michał Olszański w kontekście Programu Trzeciego, dodając, że jest to nie tylko działanie przeciwko kulturze, ale też obrzydlistwo, celowe działanie wymierzone w typowo inteligenckie medium, jakim jeszcze do niedawna była Trójka.

« · «« · 41 · 42 · 43 · 44 · 45 · 46 · 47 · 48 · 49 · 50 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę