Polska Młodzież spiewa Polskie Piosenki
Studio Piosenki PopArt po ciepło przyjętym programie z piosenkami The Beatles, tym razem będzie można usłyszeć w polskojęzycznym repertuarze. Troszeczkę z przymrużeniem oka - w końcu 1 kwietnia zobowiązuje sięgnęliśmy po nieco już zapomniane piosenki z okresu, kiedy hasło "Polska młodzież śpiewa polskie piosenki" brzmiało jak najbardziej serio i było heroiczną i patriotyczną odpowiedzią na ekspansję kosmopolitycznego rock'n'roll'a.
Protokół z VII gminnego konkursu „Rozmaitości Wielkanocnych" Zbójna. pn. 20.03.2005r.
Konkurs zorganizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej pod patronatem Wójta Gminy Zbójna. Współorganizatorami są Gimnazjum w Zbójnej, Szkoły Podstawowe z terenu gminy Zbójna, Przedszkole Samorządowe w Zbójnej. Współpracowało z nami Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży.
Łomżyński pojedynek recytatorów
Łucja Grzeszczyk, Piotr Chojnowski i Wojciech Frąckiewicz będą reprezentować Łomżę podczas wojewódzkich eliminacji 50. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Białymstoku. Cała trójka wygrała miejskie eliminacje konkursu. W sumie w dwóch kategoriach przystąpiło do nich 21 młodych recytatorów.
Wielkanocne cudeńka...
Kolorowe, wielkanocne pisanki, króliczki, stroiki i świąteczne pocztówki można było kupić w niedzielę w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża Świętego w Łomży. Po raz kolejny zorganizowano tu kiermasz prac mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Łomży. Całość dochodu uzyskanego ze sprzedaży tych prac zasiliło konto placówki.
Teatr “A” z “Pasją” w Łomży
W sobotę, 19 marca o godz. 16.30 w Katedrze Łomżyńskiej gościć będzie Teatr "A" z Gliwic ze spektaklem "Pasja". Teatr “A” jest jedynym w Polsce zawodowym, autorskim, offowym, muzycznym teatrem religijnym. W swoim dorobku ma 11 autorskich premier. W “Pasji” czerpiąc inspirację z średniowiecznych misteriów wielkopostnych, posługuje się jednocześnie językiem teatru współczesnego - ekspresyjnego, odwołującego się do prawdy emocji i doznań.
Kwalifikacje do Tumultu zakończone
Rekordowo dużo, bo aż szesnaście konkursowych przedstawień zobaczą widzowie odbywającego się w kwietniu w Łomży Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych TUMULT 2005. Wyboru dokonała specjalna Komisja Kwalifikacyjna. Jej członkowie obejrzeli materiały 34 zgłoszonych przedstawień. W Łomży zaprezentują się teatry m.in. z Katowic, Krakowa, Ostrołęki, Poznania, Szczecina i Warszawy.
I Łomżyńskie Targi Twórczości Artystycznej
Twórcy ludowi z różnych dziedzin sztuki wystawiają się dziś w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży na I Łomżyńskich Targach Twórczości Artystycznej. W siedzibie ROKu przy ul. Małachowskiego 4 można zobaczyć, dotknąć oraz kupić dzieła twórców. Targi trwać będą do godz. 17.
KSU w Łomży
Legendarna punkowa kapela z Ustrzyk, w odmłodzonym składzie, przeżywa koncertowy rozkwit. Wreszcie zagra w Łomży !!!
Teatralne zmagania gimnazjalistów
“Bóg się ukrył dlatego, by świat było lepiej widać” w wykonaniu gimnazjalistów z Rutek, “Jedno życie” zaprezentowane przez uczniów gimnazjum nr 3 w Łomży i pantomima na temat nietolerancji w wykonaniu uczniów łomżyńskiego gimnazjum nr 6 – to spektakle nagrodzone przez jury łomżyńskiego finału Festiwalu Małych Form Teatralnych. W poniedziałek w Teatrze Lalki i Aktora odbyły się eliminacje strefowe trzeciej edycji FMFT pt. “Dramat i tragedię pozostaw teatrowi”.
Warszawskie Grand Prix dla teatru z MDK- DŚT
Spektakl "Łysa Śpiewaczka" Teatru Produkcyjnego działającego przy Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży, zdobył Grand Prix V Przeglądu Teatrów Amatorskich "SPOT" w Warszawie. Nagroda jest cenna, gdyż SPOT jest przeglądem ogólnopolskim, a łomżyński zespół był najlepszy spośród 16 teatrów.
Jungowska na Tumulcie
Znana aktorka Edyta Jungowska będzie gwiazdą tegorocznego Tumultu czyli Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych. Po raz trzeci imprezę organizuje Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży. Tak jak w latach poprzednich pod koniec kwietnia do Łomży mają przyjechać najlepsze młodzieżowe teatry amatorskie z całego kraju.
Łomżyńskie artystami stoi
Tak twierdzi dyrekcja Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, która postanowiła zorganizować specjalne „Łomżyńskie Targi Twórczości Artystycznej”. W Targach mogą wziąć udział m.in.: malarze, garncarze, rzeźbiarze, kowale, koronkarki i palmiarki..., czyli wszyscy ci twórcy, którzy chcą zaprezentować swoje prace łomżyńskiej publiczności.
Wytańczyli sukcesy
Para taneczna Michał Smętek i Magdalena Zduńczyk trenująca pod okiem Magdalenę i Jacka Baczewskich w Klubie Tańca Towarzyskiego AKAT w Łomży zajęła I miejsce w tańcach standardowych i I miejsce w tańcach latynoamerykańskich w XII Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego “'O Puchar Burmistrza Czarnej Białostockiej”. Zwycięzcy, którzy do tej pory tańczyli w klasie C, 14-15 latków, wraz z pierwszymi miejscami wytańczyli sobie także wyższą klasę taneczną B.
Romantyczny Koncert Walentynkowy
Taki tytuł nosił czwartkowy koncert Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Z łomżyńskimi muzykami jako solista tym razem wystąpił Andrzej Ładomirski – młody acz utalentowany skrzypek. W programie znalazły się zaś najpiękniejsze romantyczne utwory takich kompozytorów jak Ludwik van Beethoven, Felix Mendelssohn, Bedrzich Smetana czy Henryk Wieniawski.
Mumio – ściągnął tłumy
Kilkaset łomżan w sobotni wieczór oglądało „Lutownicę, ale nie pistoletową tylko taką kolbę.” To tytuł spektaklu który na dużej sali Urzędu Wojewódzkiego pokazał kabaret Mumio. Trójka aktorów z Katowic prezentuje – jak ktoś, kiedyś powiedział - „antykabaret - widowisko, w którym wszystko jest na przekór”
Nagrody Kulki po raz trzeci
Pamięci Jana Kulki – zmarłemu przed kilku laty łomżyńskiemu poecie – dedykowany jest konkurs poezji współczesnej organizowany przez Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży. W sobotnie południe wręczono nagrody jego laureatom. Jury konkursu uznało, że na główną nagrodę zasłużyły prace aż czterech autorów: Katarzy Satko, Piotr Rowicki, Ewa Nowak-Tworko i Lech Lamert. Wszyscy otrzymali nagrody po tysiąc złotych ufundowane przez Zakłady Spożywcze „BONA” w Łomży.
DZIEWICTWO wg Witolda Gombrowicza
Monodram w wykonaniu Aliny Czyżewskiej w reżyserii Przemysława Wiśniewskiego. Alina Czyżewska studiuje w Akademii Teatralnej w Warszawie, gościnnie gra rolę Ofelii w "Hamlecie" (reż. Jacek Głomb, Krzysztof Kopka) w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, związana jest także ze środowiskiem alternatywnym.
Och ten Ochman...
Światowej sławy tenor Wiesław Ochman był gwiazdą ostatniego karnawałowego koncertu Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. „Tobie śpiewam tę pieśń”- taki tytuł nosił ten koncert, a w programie znalazły się słynne arie i duety operowe i operetkowe świata. Z Ochmanem śpiewały Leokadia Duży (sopran) i Renata Dobosz (mezzosopran) solistki Opery Śląskiej.
Sukces kolędników ze Zbójnej
Kolędnicy z zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zbójnej okazali się bezkonkurencyjni podczas rozegranych w niedzielę w Hajnówce XXIII Wojewódzkich Spotkań Zespołów Kolędniczych. Zespoły ze Zbójnej wygrały w kategorii zespołów młodzieżowych i dorosłych. Wcześniej zdobyły laury Powiatowego Przeglądu Teatrów Obrzędych w Łomży i zostały wytypowane przez jury Przeglądu do udziału w konkursie wojewódzkim.
Richelieu w Drozdowie
W salach wystaw czasowych Muzeum Przyrody w Drozdowie otwarto wystawę pt. „Hafty richelieu i tradycja rodzinna”. Ekspozycja składa się ze zbioru haftów sióstr Reginy Pisarskiej i Stefanii Jagodzińskiej oraz prac wykonanych szydełkiem przez ich matkę p. Helenę Zabielską. Tytuł wystawy nawiązuje do rodzaj haftu wywodzącego się z Włoch, który nazwę swa zawdzięcza kardynałowi Richelieu. Otrzymał on podobno specjalne pozwolenie od króla Ludwika XIII na przyozdobienie ubiorów tym haftem.