Mateusz Tyszka z I LO triumfuje w „Gwiezdnym kręgu”
18-letni Mateusz Tyszka, 3-klasista I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, zdobył drugie miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny krąg”. Finał odbywał się w czwartek i piątek w Słupsku, gdzie w gotyckim ratuszu łomżyniakowi gratulował Jan Truszczyński (lat 69), przewodniczący jury główny negocjator rządowy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. - Jestem bardzo dumna z Mateusza, bo w 14. edycji olimpiady pokonał ponad 3 i pół tysiąca uczniów z ponad 180 liceów i techników – cieszyła się z sukcesu wychowanka Katarzyna Lipska, ucząca historii w I LO. - Szczęście Mateuszowi sprzyjało, lecz zaowocowała wiedza, pracowitość i wytrwałość, jak wcześniej przez dwa lata w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
Wizyta świętego Mikołaja Biskupa z Miry w przedszkolu
Ku radości dzieci nadeszły długo wyczekiwane Mikołajki. W Przedszkolu Publicznym nr 2 w Łomży Dzień radosny od samego rana, ponieważ wszystkie przedszkolaki w czerwonych czapkach weszły na dużą salę, gdzie przygrywała świąteczna muzyka. Tam po wesołych pląsach i zabawach wysłuchały legendy o św. Mikołaju Biskupie z Miry, która opowiadała o dzieciństwie i młodości Mikołaja, zanim został biskupem oraz świętym.
Inne lekcje patriotyzmu
Dowiedzieli się o reformie walutowej Władysława Grabskiego, o najsłynniejszych polskich przedsiębiorcach m.in. Hipolicie Cegielskim, kleili modele transatlantyka Batory i odrzutowej Iskry, a także dźwigali sztabę prawdziwego złota i spoglądali na debatujących posłów. Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży realizowała projekt: "My Polacy – niepodlegli, przedsiębiorczy", który został dofinansowany w ramach konkursu grantowego Narodowego Banku Polskiego.
Wystarczy czy zabraknie?
Przyszłoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych nie powinna budzić obaw uczniów, bo placówki przygotowały się na podwójną liczbę kandydatów – podaje Polskie Radio Białystok powołując się na zapewnienia Podlaskiego Kuratora Oświaty. Beata Pietruszka stwierdziła, że „szkoły są przygotowane na przyjęcie dwukrotnie większej liczby uczniów i nie powinno to doprowadzić do zwiększonej zmianowości”. Najwyraźniej kurator wie więcej niż pracownicy Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Łomży, którzy oficjalnie „analizują” najnowsze zmiany w prawie oświatowym. - Po ich rozpatrzeniu podejmowane będą dalsze decyzje i wówczas będziemy mogli odpowiedzieć na pytania dotyczące organizacji kolejnego roku szkolnego w łomżyńskich szkołach średnich – podaje Łukasz Czech.
Dali kasę na pensje w szkołach
- Nie zabraknie środków na wypłaty dla nauczycieli – zapewniała w środę radnych miejskich miejska skarbnik Elżbieta Parzych. Warunkiem było przegłosowanie zaproponowanych przez prezydenta zmian w tegorocznym budżecie Łomży czyli dołożenie do oświaty ponad miliona złotych. - Ja man nadzieję, że wystarczy też na pochodne – mówiła dopytywana skarbnik zaznaczając jednak, że jeśli w którejkolwiek placówce na nie zabraknie, to nic się nie stanie, bo terminy wnoszenia tych opłat są dopiero w styczniu: „więc ja nie widzę problemu” - dodawała.
Z Marianowa na NWR w Poznaniu
To było jedno z najważniejszych wydarzeń rolniczych w tym roku. Organizowaną w Poznaniu Narodową Wystawę Rolniczą, zorganizowaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w weekend odwiedziło prawie 36 tysięcy osób. Prezentowało się ponad 200 wystawców - producenci i przetwórcy rolni, organizacje branżowe, koła gospodyń wiejskich, czy szkoły rolnicze. Swoje stoisko miała także Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie. - Udział w Narodowej Wystawie Rolniczej był dla nas cennym doświadczeniem i ogromnym przeżyciem – mówi Sławomir Łomotowski, dyrektor szkoły.
Apollo w PWSIiP
Apollo trafił do Centrum Symulacji Medycznej Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. To nie najpiękniejszy z bogów greckiej mitologii, ani statek kosmiczny, ale inteligentny fantom, który potrafi symulować choroby i dolegliwości ludzi, a nawet śmierć. Szkoleni na nim będą studenci pielęgniarstwa.
Olimpijczycy wiedzy o HIV/AIDS
Damian Kupidłowski z Łomży zajął drugie miejsce w tegorocznej Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o HIV/AIDS. Jutro przypada 30. rocznica Światowego Dnia Walki z AIDS - dnia stworzonego w celu zwiększenia świadomości na temat HIV i wynikających z niego epidemii AIDS.
Uczniowski „Aktywator” wspiera potrzebujących
Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki od 7 lat, w ramach Tygodnia kultury uczniowskiej, organizuje koncerty charytatywne. Tegoroczny „Aktywator” na Bernatowicza zgromadził uczniów także innych łomżyńskich szkół wykonujących utwory od soulu do rocka. W jego trakcie zbierano pieniądze na dalsze leczenie zmagających się z nowotworami 4-letniej Samiry oraz Anny Bronowicz, dawnej absolwentki szkoły. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo frekwencja naprawdę dopisała – mówi współorganizatorka imprezy Wiktoria Perzanowska. – Nie wiem jeszcze ile udało nam się zebrać, ale sprawdzałam zawartość i puszka jest prawie pełna, tak więc nasz najważniejszy cel został osiągnięty!
Unijna dotacja dla „państwówki”
Dwa i pół miliona złotych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego otrzymała Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Pieniądze są na dofinansowanie zakup wyposażenia do pracowni zawodowych, laboratoriów i warsztatów szkolnych oraz na przebudowę i adaptację pomieszczeń pod tworzone Centrum Symulacji Medycznych.
Nauczyciele z Łomży nie dostaną pensji?
Sytuacja staje się tragiczna. Mimo dołożenia w tym roku do budżetu oświaty około 14 milionów złotych dyrektorom wielu miejskich szkół brakuje środków na realizację wypłat pensji za grudzień. Złożone do Urzędu Miejskiego wnioski o dodatkowe pieniądze opiewają na blisko 3 miliony złotych, ale miejscy urzędnicy uważają, że to wygórowane roszczenia i że wystarczy dołożyć niespełna 1,1 mln zł by „zabezpieczyć wydatki szkół na wynagrodzenia w bieżącym roku”. Prezydent Łomży przesłał do Rady Miejskiej wniosek o setki zmian w budżecie, w tym także wygospodarowanie dodatkowych pieniędzy na nauczycielskie pensje.
Uczniowie „Siódemki” znają znaki drogowe
W ubiegłym roku w Szkole Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży otwarto Miejskie Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i pracownię wychowania komunikacyjnego, a teraz w szkole zorganizowano konkurs plastyczny pod hasłem „Jestem bezpieczny na drodze, znam znaki drogowe”.
Sejmik Samorządów Uczniowskich w SP 1 w Łomży
„Nie ma demokracji bez udziału obywateli. Tam, gdzie obywatele nie interesują się życiem publicznym, demokracja jest bardzo krucha”. Słowami Jana Nowaka Jeziorańskiego rozpoczął się w Szkole Podstawowej Nr 1 w Łomży XII Sejmik Samorządów Uczniowskich. - Praca w Samorządzie Uczniowskim to ważne doświadczenie na polu nauki demokratyzacji, pomysłowości i kształtowania osobowości uczniów – przekazuje Joanna Marek, nauczyciel SP 1 w Łomży podkreślając, że podstawą działania Samorządu Uczniowskiego jest prawo uczniów do aktywności w szkole i w środowisku lokalnym. Prawo to mają wszyscy uczniowie szkoły i wszyscy oni tworzą samorząd.
Warsztaty z Bambino
- Najważniejsze jest to, aby dzieciom podobała się zabawa – mówiła Małgorzata Czuj, autorka podręczników do plastyki i doświadczona nauczycielka techniki i plastyki w szkole podstawowej, która w piątek w Kupiskach poprowadziła przedświąteczne warsztaty dla nauczycieli z przedszkoli i nauczania wczesnoszkolnego. Uczestniczyło w nich około stu nauczycieli z Łomży i okolicy. - Zainteresowanie warsztatami było ogromne. Nie wszystkich chętnych mogliśmy zapisać – mówi Andrzej Frołow ze Szkoły Podstawowej w Kupisach, podkreślając, że bezpłatne warsztaty wpisują się w wymóg samodoskonalenia się nauczycieli, ale są też okazją do spotkania, wymiany doświadczeń i integracji środowiska.
Rady na „lżejszy tornister i zdrowszy kręgosłup”
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, tornister nie może być cięższy niż 15 proc. masy ciała dziecka. To oznacza, że dziecko ważące 40 kg nie powinno dźwigać do szkoły więcej niż 6 kg. Z ostatnich krajowych ważeń uczniowskich tornistrów wyszło, że rekordzista z II klasy podstawówki miał w plecaku aż 11 kg. Sanepid ma na to... rady. Dokładnie 6 rad, które rozplakatowano w łomżyńskich podstawówkach.
Konferencja o sporcie, zdrowiu i edukacji w PWSIiP
– Wymiana doświadczeń, merytoryczna dyskusja oraz prezentacja badań naukowych krajowych oraz zagranicznych ośrodków, które zajmują się problematyką sportu, zdrowia, edukacji dzieci i młodzieży. Interdyscyplinarność, czyli łączenie wychowania fizycznego, fizjoterapii, dietetyki a także pielęgniarstwa – tak ogólnopolską konferencję naukową „Sport, zdrowie, edukacja dzieci i młodzieży” zapowiada dr Tomasz Waldziński, kierownik Zakładu Kultury Fizycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP w Łomży. Zaprasza do „Państwówki” w piątek 23 listopada nauczycieli wychowania fizycznego, trenerów i instruktorów.
Patryk Sekściński i drużyna III LO najlepsi z historii Łomży
Nobliwa aula I LO na pięć kwadransów przemieniła się w przyciemnione tajemniczo studio, jak w teleturniejach telewizyjnych. Wśród licznej publiczności zapanowała atmosfera napięcia i pełnego emocji myślenia - na wyścigi z czterdzieściorgiem uczestników z 8 szkół średnich. Trzeba było się bardzo spieszyć, gdyż w konkursie na temat historii Łomży liczyły się wiedza, koncentracja, zmysł obserwacji, kojarzenie faktów i refleks. Do połowy zdawało się, że triumfować będą gospodarze na zmianę z II LO, lecz pytanie po pytaniu - aż do ostatniego z numerem 21 - przewagę konsekwentnie umacniała piątka z III LO, skąd Patryk Sekściński zdobył 1. miejsce, zaś drugie Cezary Wiśniewski.
Uczniowie z „siódemki” wygrali „Historyczną potyczkę”
Drużyna Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży w składzie: Kalina Białecka, Adrian Maszczyk i Korneliusz Piątek wygrali skierowanego do uczniów kl. IV szkół podstawowych Międzyszkolny Turniej Czytelniczy. Finał turnieju pod hasłem „Historyczna potyczka” w piątek odbył się w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Wcześniej odbyły się eliminacje szkolne, które wyłoniły 3-osobową reprezentację na finał.
„Polska to my” w III LO w Łomży
XII edycja Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej Polska to my, odbyła się w III Liceum Ogólnokształcącym w Łomży. Wzięło w nim udział 120 uczestników z 27 szkół z terenu województwa podlaskiego. - Niezmiennie, od dwunastu lat, celem konkursu jest propagowanie wartości patriotycznych, a także pobudzanie młodych ludzi do twórczych poszukiwań w dziedzinie repertuaru, rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie, rozwijanie zdolności recytatorskich i wokalnych, kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego języka – podkreśla Beata Chojnowska zaznaczając, że jest to szczególnie ważne w roku, w którym świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ciągle muszą czyścić nowe rury w kuchni „Jedynki”
Pobrana tydzień temu do zbadania druga próbka wody z instalacji wodociągowej w nowo otwartej po remoncie kuchni i stołówce Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży ciągle nie nadaje się do użytku w celach spożywczych. - Nie umiem technologicznie powiedzieć, co to za preparaty i metody, lecz właściciel firmy wykonawczej zapewnił mnie, że jego pracownicy dokładają wszelkich starań, aby wyczyścić od środka nowe rury w pionie żywnościowym, więc jesteśmy o jeden krok do przodu – informuje dyrektor SP 1 Krystyna Kamińska. Obiady dla uczniów dalej gotuje Bursa Szkolna nr 1.