Najlepsi w województwie
Czteroosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Łomży wygrała I Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Języku Ojczystym. W konkursie, który odbywał się honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty, wzięło udział siedem kilkuosobowych grup z różnych placówek szkolnictwa specjalnego z całego województwa podlaskiego.
Łomżanin nagrodzony przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
Adam Makowski z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży został laureatem XXI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Łomżanin zdobył Nagrodę Specjalną Prezesa Polskiej Izby Ubezpieczeń za najlepiej napisaną pracę o tematyce ubezpieczeniowej.
Gminy zapłacą za przedszkolaków?
Miasto chce od okolicznych samorządów pieniędzy za przedszkolaki, które uczęszczają do miejskich placówek. Z wyliczeń ratusza wynika, że na koniec 2007 roku do podległych samorządowi miasta przedszkoli uczęszczało 81 dzieci z innych gmin.
Maturzyści wybierają geografię
Tegoroczni maturzyści najchętniej i najczęściej jako dowolny przedmiot maturalny wybrali geografię. Tak wynika z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży która przygotowuje egzamin maturalny. Z 17 tysięcy maturzystów w województwie podlaskim geografię wybrało ponad 6 tysięcy.
Mobilizacja przed startem na studia
Chyba cała przedmaturalna Łomża przemaszerowała wśród 28 stoisk uczelni z całej Polski, jakie rozstawiono w sali gimnastycznej III LO. Po raz ósmy odbyła się tu Giełdy Pomysłów na Życie, podczas której można było zapoznać się z ich ofertą kształcenia uczelni i wymogami, jakie mają wobec swoich przyszłych studentów.
Drzewna zostaje, przynajmniej na razie...
Radni miasta postanowili odesłać ponownie do komisji projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zamianę z wojewodą podlaskim należącej do miasta działki z budynkiem Zespołu Szkół Drzewnych na 30 hektarów ziemi stanowiącej własność Skarbu Państwa. Tym samym radni „odbili piłeczkę” przerzucając odpowiedzialność ponownie na stronę prezydenta. Zdanie miejskiego radcy prawnego już teraz gdyby prezydent chciał mógłby zamienić działki z wojewodą.
Radni nie poparli prezydenta w sprawie Drzewnej
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta nie poparła prezydenckich pomysłów na przenosiny Zespołu Szkół Drzewnych. Najpierw radni jednomyślnie odrzucili przedstawiony jeszcze jesienią ubiegłego roku pomysł „rozczłonkowania” uczniów Drzewnej do trzech różnych szkół w mieście, później, przy pięciu głosach przeciwnych i czterech wstrzymujących, negatywnie zaopiniowali także plan jej przenosin do budynku warsztatów przy ul. Sikorskiego. W środę prezydenckimi pomysłami przeprowadzki tej szkoły ma zająć się Rada Miasta.
Marsz milczenia w obronie szkoły
Kilkaset osób – uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Drzewnych – przed południem przeszło ulicami miasta w marszu milczenia w obronie szkoły. Z budynku szkoły przy Alei Legionów przemaszerowano do Katedry, po drodze przechodząc pod oknami gabinetu prezydenta miasta. Niesiono transparenty, na których było napisane m.in. „domagamy się rozsądnych decyzji”, „sprzeciwiamy się propozycjom rozbioru szkoły”i „żądamy zapewnienia nam warunków godnych człowieka”.
Giełda pomysłów na życie
Już po raz ósmy w III Liceum Ogólnokształcącym w Łomży odbędzie się „Giełda pomysłów na życie”. Jest to spotkanie maturzystów z przedstawicielami wyższych uczelni. W tym roku swój udział w imprezie zapowiedziało aż 30 uczelni z całego kraju.
Czarny protest w „Drzewnej”
Większość uczniów Zespołu Szkół Drzewnych dziś do szkoły przyszła ubrana na czarno. Kilka minut po godzinie 11.00 na budynku szkoły wywieszono wielki transparent z napisem „Akcja protestacyjna w obronie szkoły”. W ten sposób społeczność szkoły sprzeciwia się planom ratusza przeniesienia ich w inne miejsce. Jak twierdza uczniowie szkoły akcję protestacyjną rozpoczęto po „nieudanych próbach pertraktacji z przedstawicielami Urzędu Miasta”.
Drzewna... co dalej?
Ostatnie dni lutego będą kluczowe dla łomżyńskiej „Drzewnej”. Szkoła chlubiąca się 90-letnimi tradycjami stanęła przed groźbą przeniesienia z budynku przy Alei Legionów do... póki co nie bardzo wiadomo gdzie. Dyskusja trwa już kilka miesięcy, ale nie doprowadziła do kompromisu. Tymczasem w środę podczas sesji radni miasta mają wypowiedzieć się czy godzą się na wymianę z wojewodą działki ze szkołą Drzewną, za 30 hektarów ziemi.
Podwyżki w przedszkolach będą niższe
Maksymalnie o 40%, a nie jak pierwotnie planowano nawet o 150% będą mogły wzrosnąć ceny posiłków w łomżyńskich przedszkolach. Będą o ile zgodzą się na to radni miasta. Na poprzedniej sesji prezydent miasta tuż przed głosowaniem wycofał projekt uchwały zakładający wzrost dziennej stawki żywieniowej aż do kwoty 7,89 zł. Teraz ratusz zreflektował się. Nowa propozycja to nie więcej niż 4,50 zł.
Komisja za, ale gdy...
Komisja Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Łomża pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zamiany budynku szkoły Drzewnej na działki o powierzchni około 30 hektarów. Wymiana dokonać miałaby się pomiędzy samorządem Łomży a wojewodą podlaskim. Radni stawiają jednak warunek, że do zamiany może dojść dopiero gdy zostanie wypracowane porozumienie w sprawie przenosin Drzewnej w nowe miejsce. Tego porozumienia póki co nie ma.
Internet dla zaawansowanych ...wiekiem
Blisko co trzeci student z działającego przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży Uniwersytetu Złotego Wieku uczęszcza na zajęcia z informatyki. Poznają tajniki komputerów, uczą się obsługiwać pocztę e-mail, komunikatory czy internetowe konta bankowe... Teraz zaawansowanym wiekiem internautom ma być jeszcze łatwiej poruszać się po sieci. Uczelnia z mysią o nich wydała specjalny skrypt „Informatyka w Złotym Wieku”.
Przedszkolne posiłki w starej cenie - na razie
Nie będzie podwyżek cen posiłków w łomżyńskich przedszkolach – przynajmniej na razie. Radni Łomży na wniosek prezydenta, tuż przed podjęciem dyskusji nad ten temat, zdjęli z porządku obrad odpowiednie punkty. Propozycje podwyżek ponownie mają trafić do odpowiednich komisji by tam jeszcze raz przeprowadzić dyskusje nad nimi.
Szykują się podwyżki w przedszkolach
Niemal 8 złotych – tyle ma wynieść dzienna stawka na zakupy surowców żywnościowych zużytych do przyrządzania posiłków w łomżyńskich przedszkolach. Na najbliższą sesję Rady Miasta prezydent skierował projekt zmiany uchwały, proponując podniesienie dotychczasowej stawki niemal dwuipółkrotnie.
Kurator oświaty wymieniona
Wojewoda Podlaski Maciej Żywno odwołał z pełnionej funkcji Podlaskiego Kuratora Oświaty Jadwigę Mariolę Szczypiń. „Powodem odwołania są wyniki kontroli przeprowadzonej w Kuratorium Oświaty w Białymstoku, zleconej przez poprzedniego wojewody Bohdana Paszowskiego oraz uwagi do poziomu pracy całego kuratorium” – podkreśla Jolanta Gadek rzecznik prasowy wojewody.
„Pierwsze” jest drugie
Katarzyna Gosiewska i Michał Grodzki uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im Tadeusza Kościuszki w Łomży znaleźli się w gronie dziesięciu najlepszych uczniów województwa podlaskiego. Wśród najlepszych nauczycieli województwa znalazła się nauczycielka tej szkoły Jolanta Radgowska. Samo „pierwsze” łomżyńskie liceum w województwie zajęło drugie miejsce.
Najpiękniejsza z Ekonomika
Sześć uczennic Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży rywalizowało o tytuł Miss Ekonomika. Wybory najpiękniejszej dziewczyny w szkole, to już tradycja odbywających się tu Dni Kultury Uczniowskiej. W tym roku tytuł Miss Ekonomika i korona, a także tytuł Miss Foto, przypadły Joannie Kozłowskiej (nr 6) uczennicy klasy III TA.
Skromna reprezentacja łomżyńskich nauczycieli na demonstracji w Warszawie
Około 12 tysięcy nauczycieli demonstruje w Warszawie. W tej grupie jest tylko 10 nauczycieli z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Jak tłumaczy Aleutyna Kołos prezes Zarząd Oddziału ZNP w Łomży nasi nauczyciele licznie nie pojechali demonstrować, bo trochę pechowo dziś u nas jest ostatni dzień nauki przed feriami. Kołos zapewnia jednak, że nauczyciele z Łomży popierają żądania ZNP dotyczące przede wszystkim wzrostu płac.