W poradniach ponad 87 tysięcy świadczeń medycznych
Od połowy marca do początku czerwca poradnie specjalistyczne nie działały w zwykłym trybie, z racji jednoimienności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, przeznaczonego decyzją wojewody tylko dla pacjentów z Covid-19 i zakażonych koronawirusem. - Świadczone były wyłącznie teleporady - informuje Jolanta Gryc, pełnomocniczka dyrektora. - Poradnie specjalistyczne wznowiły realizację świadczeń medycznych od 1. czerwca 2020 r. Kilka dni później ruszyły poradnie: anestezjologiczna i preluksacyjna. Od 1. czerwca do 16. listopada w poradniach specjalistycznych szpitala w Łomży udzielono łącznie 87 147 świadczeń. Najwięcej było w zakresie rehabilitacji, psychiatrii i ortopedii.
Koronawirus trzyma się w regionie
Kolejne 3 osoby zmarły w rejonie Łomży na koronawirusa. Dziś poinformowano o 73 nowych zakażeniach. W województwie podlaskim przybyło dziś 487 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, i zmarło 5 chorych. W Polsce 20 816 nowych zakażeń i 143 ofiary śmiertelne.
Utrata węchu i smaku w COVID-19. Skąd bierze się ten objaw?
Kawa, która nie ma aromatu? Cytryna, którą można jeść bez skrzywienia ust, bo nie odczuwa się jej kwasoty? Takie objawy mogą świadczyć o COVID-19. Utrata węchu lub smaku zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z charakterystycznych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jest kilka hipotez, które mogą wyjaśniać pojawienie się tego symptomu. Definitywnej odpowiedzi jednak wciąż nie ma. Z pewnością jednak nie jest to efekt pobrania wymazu z nosogardzieli.
Czego ginekolog ci nie powie? [Podcast]
Geny nie są naszym nieuchronnym przeznaczeniem. Sposobem odżywiania i stylem życia, możemy zejść z drogi prowadzącej do chorób, także nowotworowych. Zapraszamy do wysłuchania podcastu z udziałem dra n. med. Tadeusza Oleszczuka, ginekologa, zwolennika medycyny holistycznej, czyli takiej, która poszukuje źródła danej dolegliwości. Być może będzie to pierwszy, mały krok, aby zmienić niezdrowe przyzwyczajenia i uwierzyć, że jelita są naszym drugim mózgiem – dbając o nie, dbamy o siebie.
Dziś znaczny przyrost zakażeń w Łomży
Sanepid łomżyński poinformował o 85 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 5 osobach zmarłych. W województwie podlaskim u 402 osób potwierdzono testami SARS-CoV-2, a 9 pacjentów zmarło. W Polsce Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 051 nowych zakażeniach.
Biegunka: co jeść i pić, by sobie pomóc
Zjedzenie niedogotowanego mięsa, niestarannie umytego jabłka może skończyć się biegunką, wywołaną przez patogeny w skażonej żywności. Biegunka może być też pochodzenia wirusowego. Tego rodzaju choroby to o tyle dobre, choć dolegliwe rozpoznanie, że najczęściej ulegają samowyleczeniu. Konieczna jest jednak odpowiednia dieta, a kluczowe - stałe przyjmowanie płynów. Trzeba też wiedzieć, kiedy zwrócić się po profesjonalną pomoc. Bo biegunka może być groźna.
Przybędzie łóżek w szpitalu dla pacjentów z Covid-19
W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży obecnie łącznie jest 405 łóżek. - 197 łóżek jest przeznaczonych dla pacjentów z zakażeniem lub podejrzeniem zakażenia covid-19 - informuje pełnomocnik dyrektora Jarosława Pokoleńczuka Jolanta Gryc. W związku z decyzją wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, w najbliższych dniach muszą powstać kolejne łóżka dla chorych z covid.
W Łomży koronawirus przybiera powoli
O kolejnych 75 osobach zakażonych koronawirusem poinformowały powiatowe służby sanitarne w Łomży. W województwie podlaskim dziś doszło kolejnych 943 przypadków, a zmarło 12 chorych. W Polsce SARS-CoV-2 wykryto u kolejnych 22 683 osób, a 275 pacjentów zmarło.
Po 50-tce czas dla każdego na specyfiki na kości i stawy?
To MIT! Specjaliści przestrzegają, aby reklamowane specyfiki na stawy i kości stosować po konsultacji z lekarzem. W przeciwnym razie można sobie zaszkodzić.
Koronawirus – raport
Trzy osoby zmarły z powodu koronawirusa w rejonie Łomży, a 15 w województwie podlaskim. W województwie potwierdzono 714 kolejnych zakażeń SARS-CoV-2. W Łomży brak nowych zakażonych, dane są opracowywane. W Polsce przybyło kolejnych potwierdzony 25 484 zakażeń.
Wysoka fala koronawirusa
Już 1533 przypadki z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem w rejonie Łomży. W województwie podlaskim aktywnych zakażonych jest 11 163. Zmarło już 205 osób. W Polsce 21 713, czyli nieznacznie mniej zakażeń.
Osocze dla chorych na COVID-19 - co przyszły dawca musi wiedzieć
Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa apelują do wszystkich osób, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe, do oddawania osocza krwi. Dzięki przeciwciałom, które ono zawiera, udaje się uzyskać lek, który pomaga wielu ciężko chorym na COVID-19. Jeśli przeszedłeś tę chorobę, sprawdź, czy możesz pomóc innym.
Szpital bardziej COVIDowy
- Sytuacja jest poważna w kraju i w województwie – mówił do radnych wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podczas sesji nadzwyczajnej sejmiku – wydałem kilka decyzji, aby o 400 powiększyć bazę łóżek w województwie. Łomżyński szpital, zgodnie z decyzją wojewody, ma zwiększyć o 100 ilość łóżek tzw. COVIDowych.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kwarantannie (komunikat)
Kwarantanna to termin, który towarzyszy nam na co dzień od początku epidemii koronawirusa. Żeby rozwiać wątpliwości, zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje na ten temat. Podstawowym celem kwarantanny jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny! To od Twojego postępowania zależy bezpieczeństwo innych osób.
Czy to mała stabilizacja?
W ciągu ostatniej doby w Łomży 4 osoby zmarły, a 44 dowiedziały się, że mają koronawirusa. W województwie podlaskim zmarło w ciągu ostatniej doby 15 osób, a 580 kolejnych zostało zarażonych SARS-CoV-2. W Polsce natomiast potwierdzono 27 086 kolejnych zakażeń, a zmarło aż 445 pacjentów.
Ponad 1000 aktywnych zarażonych w Łomży
O 57 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w rejonie Łomży. W sumie aktywnych jest już 1008 osób. W Podlaskiem przybyło dziś kolejnych 902 nowych przypadków, a zmarło 5 osób. W Polsce 27 143, to najwięcej zakażeń od początku pandemii. Zmarło aż 367 pacjentów.
Jak chronić się przed zakażeniem we wspólnym domu z chorym na COVID-19
Zdecydowana większość pacjentów zakażonych nowym koronawirusem choruje w domu, a to może oznaczać kontakt ze zdrowymi domownikami. Tymczasem najważniejszą zasadą przebywania pod jednym dachem z osobą zakażoną jest jej skuteczne odizolowanie od innych domowników, ale zwykle w polskich realiach nie jest to możliwe. Sprawdź, jakich zasad przestrzegać, gdy chory nie ma osobnego pokoju z łazienką.
131 nowych zakażeń w Łomży
Aż o 131 nowych zakażeniach koronawirusem w ciągu ostatniej doby poinformowała Julia Gulanowska z łomżyńskiego sanepidu. Kolejna osoba zmarła. W województwie podlaskim także wysoko. Służby wojewody informują o 625 potwierdzonych zakażeniach SARS-CoV-2 i aż 16 zmarłych. W Polsce zanotowano 24 692 nowe przypadki i aż 373 zgony związane z COVID-19.
Jak mierzyć dziecku temperaturę?
Mierzenie temperatury to czynność, która wydaje Ci się dziecinnie prosta. Wystarczy włożyć termometr pod pachę, do ucha, odbytu lub przyłożyć do czoła. Jednak w zależności od miejsca pomiaru, wieku dziecka, godziny, o której mierzysz mu temperaturę, a nawet rodzaju termometru, zależy tak naprawdę wynik pomiaru. Nasze matki i babcie korzystały z termometrów rtęciowych, ale dzisiaj dla ułatwienia i skrócenia czasu mierzenia temperatury możesz używać bezdotykowych termometrów.
Nowa definicja COVID-19 (od listopada)
Główny Inspektor Sanitarny od 1 listopada 2020 roku wprowadza nowa definicję przypadku COVID-19. Do stwierdzenia zakażenia wprowadza się także testy antygenowe.