Notebook dla nauczyciela
- to nazwa programu, który ma umożliwić łatwiejszy zakup komputerów przenośnych przez nauczycieli. Warunkiem udziału w programie jest ukończenie kursu komputerowego oraz opracowanie programu lekcji z wykorzystaniem komputera.
Najwyższa Szkoła Agrobiznesu
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży zajęła 3 miejsce w ogólnopolskim rankingu niepaństwowych uczelni zawodowych. To już kolejny rok, kiedy szkoła otrzymuje to prestiżowe wyróżnienie. Jest to doskonały przykład na to, że w mniejszych miejscowościach również może powstać dobra uczelnia – mówi Roman Engler, rektor “Agrobiznesu”.
Agrobiznes na czele...
Największe i najstarsze, czyli Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, zwyciężyły w rankingu “Rzeczpospolitej” i miesięcznika “Perspektywy”. Wśród 70 najlepszych niepaństwowych uczelni zawodowych na trzecim miejscu uplasowała się Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży.
Pierwsze Liceum Ogólnokształcące
10 olimpiad ogólnopolskich, 18 uczestników, 13 finalistów i 3. laureatów wystarczyło aby I LO im. T. Kościuszki w Łomży zostało w rankingu “Perspektyw” i “Rzeczpospolitej” najlepszą szkołą średnią w województwie podlaskim! W skali kraju łomżyńskie pierwsze liceum zajęło 18. pozycję – dwa miejsca niżej jest warszawski Batory.
Nie taki diabeł straszny...
Próbna matura w łomżyńskich szkołach wypadła lepiej niż można było się spodziewać – chórem mówią dyrektorzy miejskich szkół. Choć jeszcze nie ma kompletów wyników już wiadomo, że maturę zdali niemal wszyscy. Zdali... tyle tylko, że zdecydowana większość uczniów zdobyła w granicach 30-40% procent punktów, a więc w przeliczeniu na oceny byłyby to dopuszczające i tróje...
Rozkład jazdy nowej matury
Znany jest już szczegółowy harmonogram egzaminów podczas nowej matury, którą wiosną będą zdawać absolwenci liceów. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła, że rok szkolny maturzyści skończą 15 kwietnia. Między 18 a 29 kwietnia szkoły będą przeprowadzać (według terminarzy ustalonych w każdej z nich) egzaminy ustne z polskiego i języków obcych.
Ślady PRL Konkurs dla licealistów
Adresatem tego dwuetapowego konkursu są licealiści. W pierwszym etapie należy przedstawić oryginalną pracę pisemną (reportaż historyczny, esej, opracowanie, itp.) lub stworzoną przez siebie stronę internetową, przedstawiającą historię wybranego śladu PRL – przedmiotu powstałego w Polsce komunistycznej, nadal obecnego w naszym życiu. W drugim etapie autorzy najlepszych prac bronią swoich tez przed Komisją Konkursową złożoną z wybitnych ekspertów. Organizatorem konkursu jest Collegium Civitas – uczelnia specjalizująca się w naukach społecznych (www.civitas.pl). Patronami konkursu są: Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, Magazyn Historyczny „Mówią Wieki” i Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Likwidacja przez włączenie
Zastępca prezydenta Krzysztof Choiński chce zamknąć Publiczne Gimnazjum nr 4 im. Królowej Jadwigi. O swoich zamiarach Krzysztof Choiński na początku grudnia poinformował najpierw nauczycieli, a kilka dni później także i rodziców uczniów. Co prawda pogłoski o zamiarach związanych z likwidacją tej szkoły pojawiały się od kilku miesięcy, ale do tej pory były traktowane jako plotki, którym nie warto wierzyć... teraz potwierdziło się stare porzekadło, że w każdej plotce jest ziarno prawdy.
Maturzyści dojrzewają wcześniej
Prawie 10 tys. uczniów ostatnich klas, szkół gimnazjalnych, z całego województwa podlaskiego, mogło wziąć udział w egzaminie sprawdzającym stan ich wiedzy. Próbna Matura 2004 trwa, udział w niej jest dobrowolny tak więc dopiero po zakończeniu będzie można mówić o frekwencji. Akcja sprawdza też możliwości organizacyjne dyrektorów placówek, którzy egzamin muszą przygotować logistycznie, oraz Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, które odpowiadają za merytoryczne przygotowanie egzaminu. Matura 2005 już za pół roku – nowa!
Nowi: rektor i dziekan w "Jańskim"
W związku z rezygnacją dr Waldemara F. Pędzińskiego z funkcji rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży Pełnomocnik Założyciela O. Marian Piwko CR powołał 14.09 br. na tę funkcję dr Witolda Misiudę–Rewera (doktorat z prawa uzyskał na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL). Stypendysta NATO (1991) i papieża Jana Pawła II w Uniwersytecie w Pavii (1992) oraz rządu włoskiego i hiszpańskiego. Autor książek oraz artykułów naukowych dotyczących regionalizmu i dobra wspólnego (specjalista w dziedzinie prawa regionalnego).
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie utworzenia PWSIiP w Łomży
Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych tworzy się z dniem 1 lipca 2004 r. wyższą szkołę zawodową pod nazwą „Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży”. Ogólnym kierunkiem działalności uczelni jest prowadzenie kształcenia w zakresie nauk ekonomicznych i technicznych. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2004 r.
Królowa w Łomży!
Socjologię, zwaną potocznie królową nauk społecznych, otworzyła jako drugi kierunek studiów - obok zarządzania i marketingu - Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży. Uczelnia, zwana popularnie "Jańskim", po trzech latach przygotowań uzystała 15.06.2004 decyzję Ministra Edukacji Narodowej i Sportu Mirosława Sawickiego o nadaniu uprawnień do prowadzenia wyższych studiów zawodowych na kierunku socjologia.
Zaoczne studia inżynierskie w Łomży
Politechnika Białostocka ogłasza nabór na studia inżynierskie zaoczne na kierunek mechanika i budowa maszyn, które będą odbywały się w Łomży w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Politechniki przy ul. Przykoszarowej 22 (budynek ZSMiO). Studia trwają siedem semestrów, zajęcia odbywają się zgodnie z planem studiów i programami ramowymi z poszczególnych przedmiotów, według planu zjazdów w piątki, soboty i niedziele (9 zjazdów w semestrze). Studia kończą się wykonaniem pracy dyplomowej inżynierskiej oraz egzaminem dyplomowym.
Rekrutacja 2004
Zarzadzenie Nr 8/04 Podlaskiego Kuratora Oświaty z dnia 18 lutego 2004 r. w sprawie ustalenia terminów i zasad rekrutacji do gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół srednich na podbudowie programowej szkoły zasadniczej oraz szkół policealnych
SZTAFETA SZKÓŁ – DNI OTWARTE W III LO
30 – 31 marca 2004 r. w III Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Senatorskiej 13 w Łomży odbyło się niecodzienne spotkanie przedstawicieli uczniów klas III gimnazjów z Łomży i okolicy w ramach Dni Otwartych Szkoły. Organizatorem spotkania była dyrekcja i nauczyciele III LO, a jego celem poznanie szkoły przez gimnazjalistów, wykazanie się umiejętnościami manualnymi, intelektualnymi i dobra zabawa.