Inauguracja jubileuszowego festiwalu Sacrum et Musica
Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego zainaugurowała jubileuszowy, XX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Solistami owacyjnie przyjętego przez publiczność koncertu byli sopranistka Małgorzata Trojanowska, skrzypaczka Izabela Bławat-Leofreddi i ukraiński tenor Nazar Tatsyshyn. Festiwal potrwa aż do połowy października, obejmując jeszcze 16 koncertów na terenie trzech województw.
Od płytowej giełdy do plenerowego kina
Przedostatni weekend wakacji obfituje w rozliczne wydarzenia. Są wśród nich i takie kilkudniowe, jak giełda płytowa w Galerii Veneda i „Weekend z Teatrem” Teatru Lalki i Aktora, ale też jednorazowe, jak jarmark „Zasmakuj w Łomży” oraz przejazdy po Łomży zabytkowym autobusem. W kilku miejscowościach odbędą się dożynki i inne imprezy, a w Drozdowie warsztaty i koncert flamenco. Muzycznym wydarzeniem weekendu będzie uroczysta inauguracja jubileuszowego, XX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica Filharmonii Kameralnej, a jego finałem seans kina plenerowego na Starym Rynku.
Niedziela na świętego Rocha w Nowogrodzie koło Łomży
Msza święta o godzinie 10. rozpoczyna festyn „Niedziela świętego Rocha” w Muzeum - Skansenie Kurpiowskim imienia Adama Chętnika (1885 Nowogród – 1967 Warszawa) w Nowogrodzie. Gwiazda wieczoru to folkowa Kapela ze Wsi Warszawa.
Wydarzenia długiego weekendu
Trwają łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego, zwieńczone jutro familijnym piknikiem militarnym „Wojsko na swojsko”. Dzisiaj rozpoczyna się, i potrwa aż do niedzieli, The X Festival 2024 Fort II w Piątnicy. Wiele imprez odbędzie się w niedzielę, w tym seans kina plenerowego, kolejna edycja rozgrywek o Puchar Miejskiej Ligi Piłki Nożnej MOSiR Łomża oraz festyn „Niedziela świętego Rocha” w nowogrodzkim skansenie. W kolejnych dniach Hala Kultury zaprasza zaś na codzienne, bajkowe poranki dla dzieci.
Jazzowy finał Café Kultura 2024
Koncert Martyny Sabak zakończył tegoroczną odsłonę Café Kultura. Wokalistka zaprezentowała autorski materiał z debiutanckiego albumu „Byłam jestem będę” i nieźle rozruszała zmarzniętą publiczność. W sobotę ta sama sztuka udała się Justynie Bacz, śpiewającej francuskie przeboje. Nie jest to w żadnym razie koniec muzycznych atrakcji na Starym Rynku, bowiem MDK-DŚT rusza z kolejnym koncertowym cyklem, zatytułowanym „Scena młodych”.
Łomżyńscy artyści podążają śladami kamienia
Wydarzeniem inauguracji i drugiego weekendu tegorocznej odsłony Café Kultura było otwarcie w Galerii Pod Arkadami poplenerowej wystawy fotograficznej „Śladami kamienia”. Jerzy Chaberek, Adam Czarniewicz, Kaja Kozon i Ewa Skłodowska zaprezentowali nieoczywiste i bardzo różnorodne efekty swej pracy w rozmaitych miejscach, między innymi w Łomży, Nowogrodzie, Jedwabnem, Radziłowie i Drozdowie. Finałem był koncert „The Greatest Jazz Legends” tria Imienowski Jazz Set, wykonującego jazzowe standardy w instrumentalnych wersjach.
Festyn kultury średniowiecznej, Café Kultura i mecz ŁKS-u wydarzeniami weekendu
Niedzielny „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”. Trzydniowa odsłona Café Kultura z wystawą łomżyńskich fotografów i koncertami: dwoma jazzowymi i piosenki francuskiej. Mecz Łomżyńskiego Klubu Sportowego, który podejmie na swym stadionie MKS Świt Nowy Dwór Mazowiecki. To tylko niektóre wydarzenia nadchodzącego weekendu, a w kolejnym tygodniu też nie zabraknie atrakcji. Choćby imprez w ramach cyklu „Scena młodych” oraz łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego, zorganizowanych w 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej podczas wojny 1920 roku i kluczowej dla niej, wcześniejszej obrony Łomży.
Drugi tydzień Café Kultura przed nami
Nie umilkły jeszcze echa świetnego koncertu Michaela Lonstara, który zachwycił nie tylko zwolenników country, a MDK-DŚT ma już w zanadrzu kolejne niespodzianki. W piątek w ramach cyklu Café Kultura jazzowe standardy zagra instrumentalnie Imienowski Jazz Set. Następnego dnia francuskie przeboje zaśpiewa Justyna Bacz. W niedzielę trio Martyny Sabak zaprezentuje program „Jazz w piosence”. Dodatkową atrakcją piątkowego wieczoru będzie otwarcie poplenerowej wystawy fotograficznej „Śladami kamienia” Jerzego Chaberka, Adama Czarniewicza, Kai Kozon i Ewy Skłodowskiej. Równie ciekawie zapowiada się w plenerowym ogródku Galerii Pod Arkadami następny tydzień, dzięki wydarzeniom w ramach „Sceny młodych”.
Café Kultura w rytmach country
Koncert Michaela Lonstara zakończył pierwszy weekend tegorocznej odsłony Café Kultura. Legenda rodzimego country, artysta obecny na scenie od połowy lat 70., wykonał swe największe przeboje, z „Radio” na czele, ale też najnowsze utwory z albumu „Digital Cowboy”. Koncert trwał ponad półtorej godziny i został świetnie przyjęty przez liczną, kilkupokoleniową publiczność.
Café Kultura na literacko i na jazzowo
Dwa koncerty tegorocznej odsłony Café Kultura za nami. W piątek bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się koncert „O, Kalino!”, podczas którego przeboje z repertuaru Kaliny Jędrusik zaśpiewa Karolina Arczewska, a artystkę i Kabaret Starszych Panów wspominali Monika i Grzegorz Wasowscy, czyli syn kompozytora Jerzego Wasowskiego. W sobotę przed plenerową sceną na Starym Rynku pojawili się fani jazzu, którym Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet zafundował wyprawę do czasów świetności cygańskiego swingu.
Koncertowy weekend z sobotnią kulminacją
Najbliższe trzy dni zapowiadają się w Łomży koncertowo. Bardzo ciekawą propozycję przygotował Miejski Dom Kultury w ramach cyklu Café Kultura. Jeszcze dziś na Starym Rynku przeboje z repertuaru Kaliny Jędrusik zaśpiewa Karolina Arczewska, a koncert poprowadzą Monika i Grzegorz Wasowscy, czyli syn słynnego kompozytora Jerzego. W sobotę cygański jazz przed Galerią Pod Arkadami zagra Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet wirtuoza skrzypiec, a następnego dnia wystąpi legenda country Michael „Lonstar” Łuszczyński.
Café Kultura wraca na Stary Rynek
Dwa pierwsze weekendy sierpnia upłyną w Łomży przy dźwiękach dobrej i różnorodnej muzyki. Organizujący cykl plenerowych koncertów Café Kultura Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych zadbał o to, by zaprosić młodych, ale zdobywających już jednak coraz większą popularność, wykonawców oraz wielkie gwiazdy rodzimej sceny. W piątek na plenerowej scenie przed Galerią Pod Arkadami zabrzmią przeboje z repertuaru Kaliny Jędrusik, a koncert poprowadzą Monika i Grzegorz Wasowscy. W sobotę porwie publiczność do tańca Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet wirtuoza skrzypiec, a w niedzielę wystąpi sam Michał „Lonstar” Łuszczyński, legenda polskiego country. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.
Dni ziół narwiańskich w Drozdowie
Zmienna pogoda utrudniała, ale nie uniemożliwiła odbycie się dorocznych „Dni ziół narwiańskich” w drozdowskim muzeum. Na niedzielną imprezę, promującą zdrowy styl życia i szersze wykorzystywanie produktów ziołowych w lecznictwie i nie tylko, złożyły się część wykładowa, różnorodne warsztaty i działania poradniczo-edukacyjne. Finałem był koncert muzyki hiszpańskiej „Muzyczna fiesta – od Andaluzji po Drozdowo!” w wykonaniu Stachura Mirecki Trio.
Przyrodniczy wieczór w Hali Kultury
Wystawa fotografii przyrodniczej członków Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody została otwarta w Hali Kultury. Była to tylko jedna z atrakcji dla miłośników przyrody i fotografii, ponieważ towarzyszyło jej spotkanie z ornitologiem Adamem Zbyrytem, pracownikiem Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Odbyła się też prezentacja prac nowych członków ZPFP OP, w tym łomżyńskiego fotografika Mariusza Markowskiego oraz ogłoszono wyniki konkursu na Fotografa Roku 2024 Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Weekend wystaw, koncertów i warsztatów
Trzy najbliższe dni dają spore możliwości zwolennikom aktywnego spędzania wolnego czasu. W Hali Kultury zostanie otwarta wystawa fotografii przyrodniczej i odbędzie się spotkanie z ornitologiem Adamem Zbyrytem. W Miastkowie zaplanowano koncert Anny Brody w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur. Nowogrodzki skansen zaprasza na ogólnopolski konkurs kulinarny „Bitwa regionów”, a drozdowskie muzeum na familijne i zakończone koncertem „Dni ziół narwiańskich”.
Dwa dni z tangiem w Hali Kultury
Koncert „Tango i cztery pory roku… w Buenos Aires” Andrysek Tango Quintette zakończył cykl wydarzeń festiwalu Podlasie Slow Fest by Łomża w Hali Kultury. Pod hasłem „Tango Days” odbyła się tam projekcja filmu „Ostatnie tango”, warsztaty taneczne dla początkujących i wspomniany koncert. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem - wszystkie bezpłatne wejściówki rozeszły się błyskawicznie.
Łomżyński weekend z tangiem
Miłośnicy tanga mają w ten weekend powody do radości. Dzięki łomżyńskiej odsłonie Podlasie Slow Fest w Hali Kultury będą mogli nie tylko obejrzeć film „Ostatnie tango”, ale też uczestniczyć w warsztatach tanecznych i w koncercie „Tango i cztery pory roku… w Buenos Aires” wybitnego akordeonisty Marka Andryska i jego Tango Quintette. Nie zabraknie też innych wydarzeń, w tym sportowych. Do tego ciągle można oglądać różne wystawy czasowe w łomżyńskich muzeach oraz placówkach i instytucjach kultury.
Festiwalowe sukcesy łomżyńskiego zespołu
Grupa Bond została doceniona podczas dwóch konkursowych przeglądów. Założony przez muzyków znanych z The BL Blues Band i Holy Water zespół najpierw zajął trzecie miejsce w III Przeglądzie Muzyki Szanty w Kamiance. W miniony weekend powtórzył ten sukces w znacznie silniejszej stawce, podczas II Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SzantygRaj ’24 w Rajgrodzie. - Sami jesteśmy zaskoczeni tym sukcesem, bo to większy festiwal, wyższe nagrody i nie sądziliśmy, że coś zdobędziemy! – mówi Paweł Czerwonko, zapowiadając prace nad poszerzeniem repertuaru i kolejne koncerty Bonda, również w Łomży.
Muzyczne, taneczne i muzealne atrakcje na weekend
Dwudniowy festiwal szantowy w Rajgrodzie z udziałem łomżyńskiego zespołu Bond. Przejażdżki po Łomży zabytkowym autobusem, wydarzenie towarzyszące wystawie „Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży” w muzeum. Występ koreańskich tancerzy w filharmonii. Zajazd wysokomazowiecki w Ciechanowcu, upamiętniający 760 rocznicę bitwy z Jaćwingami i obejmujący szereg atrakcji. To najważniejsze wydarzenia nadchodzącego weekendu, ale nie jedyne.
Książka o Księdzu Wysockim, świadku Obławy Augustowskiej
- Każde zdanie w tej książce jest dla mnie ważne, bo przypomina mi fragment mojego życia - mówi cicho 86-letni ksiądz Stanisław Wysocki, charyzmatyczny duszpasterz Kościoła Młodych w Łomży, kapelan łomżyńskiej „Solidarności”, AK-owców i Sybiraków, o którym właśnie ukazała się książka dr Teresy Kaczorowskiej. Zapytaliśmy Księdza, czy może przybyć na spotkania z Czytelnikami: w środę do Muzeum Okręgowego w Suwałkach i w czwartek do Muzeum Kresów Rzeczypospolitej w Sejnach, a w piątek na uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej na Wzgórzu Krzyży w Gibach niedaleko Sejn. - Duchowo będę - zapewnia świadek, któremu zabrali ojca i dwie siostry.