Czas Jagiellonów na monetach
Unikalne polskie monety z XV-XVI wieku można oglądać w Muzeum Północno-Mazowieckim na wystawie „Czas Jagiellonów” . – Wystawa obejmuje czasy panowania Jagiellonów, od Władysława Jagiełły do Zygmunta Augusta, a przedstawione na niej monety pochodzą z ostatniego wieku średniowiecza i pierwszego wieku Odrodzenia – mówi Mirosław Szczepański, autor koncepcji wystawy. Poza monetami nie brakuje też informacji, opracowanych przez Jolantę Deptułę. Siła nabywcza dawnego pieniądza była nieporównywalna z obecną: królewski obiad w roku 1389 kosztował 153 grosze, gdzie za 50 kur zapłacono raptem jeden grosz.
Miejski Dom Kultury wznawia działalność
Po ponad dwóch miesiącach wymuszonej okolicznościami aktywności wyłącznie w sieci Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych znowu otwiera swe podwoje. Wracają zajęcia wokalne, teatralne i plastyczne, będzie też streching i pilates oraz od 8. czerwca warsztaty kreatywności. – Oczywiście wciąż obowiązuje nas reżim sanitarny, będą to więc głównie zajęcia indywidualne w grupach do 10 osób – mówi Krzysztof Zemło, dyrektor MDK-DŚT. – Stopniowo chcemy wrócić do pełnej aktywności, a na razie sprawdzamy jakie będzie zainteresowanie. Planujemy też koncerty i inne wydarzenia, na przykład dwa weekendy Café Kultura w sierpniu.
Muzyczne podziękowanie dla pracowników służby zdrowia
Młodzi muzycy z Łomży, Ostrowi Mazowieckiej i Piastowa włączyli się do międzynarodowej akcji #musicdoesentstop. W hołdzie dla pracowników służby zdrowia nagrali utwór „Song For Health”. To zespołowa praca 60. instrumentalistów i chórzystów pod kierunkiem dyrygenta i trębacza Dawida Dąbrowskiego, absolwenta łomżyńskiej PSM i studenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, prowadzącego Orkiestrę Młodych MDK w Ostrowi Mazowieckiej. – Dowiedziałem się o tej akcji, rzuciłem w orkiestrze hasło, że może byśmy się przyłączyli i odzew był błyskawiczny – mówi Dawid Dąbrowski. – Pracownicy służby zdrowia zasługują na wsparcie i podziękowania, bo w czasie pandemii pracują bardzo ciężko, poświęcając się dla nas wszystkich.
Jubileusz 45-lecia łomżyńskich Wagów
Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów świętuje 45-lecie. Powstało we wrześniu 1974 roku na fali niebywałego rozkwitu w Łomży różnych towarzystw naukowych, a formalną działalność rozpoczęło 25. maja 1975 roku. – ŁTN mogło powstać dzięki temu, że wcześniej istniały w Łomży regionalne oddziały towarzystw ogólnopolskich, które tworzyła pani Helena Czernek – wspomina prof. dr hab. Henryka Sędziak. – Rok 1975 okazał się przełomowy, bo kiedy pojawił się pomysł stworzenia ŁTN im. Wagów poparły go liczne autorytety naukowe, znani naukowcy, którzy chętnie podpisywali deklaracje współuczestniczenia w jego powstaniu – dodaje Stanisław Grodzki. – Udało się i Towarzystwo bardzo prężnie funkcjonuje do dziś!
Fotograficzny życiorys Henryka Gały
Zmarły 17. lutego Henryk Gała obchodziłby 23. maja 82 urodziny. To było długie i pracowite życie, z którego ponad połowę spędził w Łomży i w Drozdowie, które na początku lat 80. stało się jego małą, opiewaną w wielu wierszach, ojczyzną. Nie tylko tworzył tu poezję, prozę i dramaty, ale też krzewił na Ziemi Łomżyńskiej sztukę i kulturę najwyższych lotów, współuczestnicząc w powstaniu, bądź inicując działalność Łomżyńskiego Towarzystwa Muzycznego, Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej, obecnie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, Teatru Lalki i Aktora oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”.
Pierwsza płyta łomżyńskiego Vincenta
Pochodzący z Łomży wokalista Marcin Wincenciak, nagrywający pod pseudonimem Vincent, przygotowuje na lato debiutancki minialbum z pięcioma utworami. Zapowiadają go sukcesywnie publikowane w sieci single, z których najnowszy to „Mój dom”, zaśpiewany w duecie z Jagodą Kudlińską z folkowego zespołu Lor. 26-letni absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Wokalistyki Jazzowej zapowiada też na wiosnę przyszłego roku pierwszy album. – Mam już w zanadrzu pierwsze utwory, są też zarysy i szkice kolejnych, bo komponuję cały czas – mówi Marcin Wincenciak, zachęcając do głosowania na piosenkę „Mój dom”, jedną z propozycji na listę przebojów Polskiego Radia Białystok.
Nowa wystawa i zapowiedź otwarcia Galerii Pod Arkadami
Po ponad dwóch miesiącach przymusowej przerwy Galeria Pod Arkadami MDK-DŚT ponownie zostanie otwarta dla zwiedzających. W piątek odbył się w niej wernisaż wystawy malarstwa Filipa Popławskiego, młodego artysty od roku mieszkającego w Łomży, prezentującego wybrane obrazy z cykli przedstawiających ludzi, zwierzęta, rośliny oraz katedry. – Otwarcie było online, ale już od wtorku zapraszamy zwiedzających do naszej galerii! – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Cieszę się, że znowu prezentujemy młodą sztukę, w dodatku ciekawego twórcy mieszkającego w Łomży i liczymy, że już niedługo będziemy mogli organizować wernisaże z udziałem publiczności.
Dzień Teatru Publicznego 2020 „on-line”
Nie będzie jak w latach poprzednich „groszowych spektakli” na żywo, ale Teatr Lalki i Aktora w Łomży, tak jak i ponad 100 teatrów z całej Polski, przypomina o Dniu Teatru Publicznego. - Tegoroczna akcja została przeniesiona w całości do internetu – Chcemy, abyście zobaczyli, że jesteśmy, ciągle działamy, ale przede wszystkim, że #CZEKAMY – na Was i na to, że będzie lepiej – zapowiada Łukasz Boratyński z TLiA.
Do muzeum, galerii i skansenu... znowu można wejść
Po bibliotekach do aktywności wracają inne instytucje kultury. Od wtorku 12. maja znowu są czynne Muzeum Północno-Mazowieckie, Galeria Sztuki Współczesnej i Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Będą działać w ograniczonym zakresie, nie będzie wernisaży, zajęć warsztatowych i imprez, ale będzie można zwiedzać je indywidualnie – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i w maseczkach. – Brakowało nam kontaktu z publicznością i cieszymy się bardzo, że nasze instytucje znowu będą otwarte – mówi Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej, zastępująca czasowo dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego. – Liczymy, że to taka pierwsza jaskółka tego, że w końcu wrócimy do pełnej normalności, do prezentowania sztuki i różnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych mieszkańcom miasta i naszego regionu.
Roztrzygnięcie konkursu im. Jana Kulki w sieci
Piotr Piątek z Kołobrzegu zwyciężył w XVIII Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki, powtarzając w ten sposób swój sukces z roku 2015. – Nie spodziewałem się, że uda mi się tu znowu wygrać i jestem bardzo szczęśliwy! – mówi Piotr Piątek. – Ogromnie żałuję, że nie mogłem znowu przyjechać do Łomży, bo atmosfera tego poetyckiego spotkania była wtedy wspaniała i cieszyłem się, że znowu czegoś takiego doświadczę – może uda się za rok albo za kolejne pięć lat, zgodnie z moim nazwiskiem! Dalsze miejsca zajęli: Elżbieta Galoch, Rafał Baron, Marian Lech Bednarek i Katarzyna Caryńska, a autorką najciekawszego zestawu wierszy o tematyce łomżyńskiej okazała się Aleksandra Jokiel. Ogłoszenie wyników odbyło się w sieci, na stronie organizującego konkurs Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych.
Finał poetyckiego konkursu w sieci
Wszystkie imprezy i wydarzenia kulturalne zostały odwołane, ale XVIII Konkurs Poetycki im. Jana Kulki zostanie rozstrzygnięty. – 9. maja o godz. 19:00 zapraszamy na specjalnie przygotowaną relację online z finału naszego konkursu – mówi Krzysztof Zemło, dyrektor Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. – Został on ogłoszony jeszcze przed pandemią, autorzy nadsyłali wiersze – nie mogliśmy ich zawieść! – Jestem wzruszona i szczęśliwa, że konkurs nie został odwołany – dodaje Barbara Kulka. – Jan w żadnym konkursie nie miał tak licznej publiczności jak ta, która będzie w sobotę śledzić ogłoszenie wyników w internecie – cieszę się, że technologia przyszła nam w sukurs, że poezja zawsze przetrwa, jak sytuacja nie byłaby trudna!
Internetowy koncert łomżyńskich filharmoników
Orkiestra Filharmonii Kameralnej zaprezentuje w sobotę swój pierwszy koncert online. Każdy z 16. muzyków nagrywał swoje partie oddzielnie, nie tylko w Łomży. Całość poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, nagrania zmiksował Sławomir Dubowski, a solistą tego niecodziennego koncertu będzie tenor Jacek Szymański. – Cieszę się bardzo, że pierwszy koncert internetowy Filharmonii Kameralnej odbędzie się z moim udziałem – mówi Jacek Szymański. – Kosztowało nas to dużo pracy, bo przy połączeniu online były różnice w tempie i w rytmie, nie korzystaliśmy też z profesjonalnego sprzętu czy mikrofonów. Udało się jednak wszystko zgrać i w sobotę zapraszam wszystkich do słuchania i oglądania, bo w tych trudnych czasach muzyki nie może zabraknąć!
„NA FALI” ma podium!
Zdjęcie Magdaleny Duchnowskiej, uczennicy klasy Va ze Szkoły Podstawowej nr2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży, zatytułowane „NA FALI”, zajęło trzecie miejsce w kategorii „zdjęcie młodego fotografa” do 15 lat, w VIII Konkursie Fotograficznym pn. „Ptaki w polskim krajobrazie jesienno - zimowym” zorganizowanym przez Ostrowskie Stowarzyszenie „LUDZIE Z PASJĄ”.
Filmowe nagrody Doc.Camera rozdane
Łomża ma swój festiwal filmowy – I Młodzieżowy Festiwal Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych Doc.Camera. Może to zdanie jest jeszcze trochę na wyrost, bo trwająca pandemia nie pozwoliła twórcom tego festiwalu w pełni zrealizować projektu z nim związanego – zorganizować gali rozdania nagród festiwalowych i przeprowadzić warsztatów filmowych dla osób uczestniczących w festiwalu, ale filmy przesłane na Doc.Camera zostały właśnie ocenione przez profesjonalne jury i uhonorowane nagrodami.
Studencki KONCERT LIVE prosto z kuchni Funkasanki
Kawkę? Herbatkę? A może koncert? Usiądźcie wygodnie i... spędźcie wtorkowy wieczór przy muzyce na żywo. Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na KONCERT LIVE prosto z kuchni zespołu Funkasanki z Łomży.
30 teatralnych lat Marzanny Gawrych
Zagrała w ponad 50 spektaklach łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora, kreując liczne postaci w spektaklach dla najmłodszych widzów. Grała też z sukcesami w „Balladynie”, „Kartotece”, „Pasji” czy w „Procesie”, ale jej ulubioną rolą jest tytułowa w baśni dla dzieci „Tymoteusz i Psiuńcio” Jana Wilkowskiego. Od lat zaszczepia też teatralną pasję wśród dzieci i młodzieży, prowadząc amatorskie grupy i teatry, uczestnicząc w licznych warsztatach w TLiA czy w szkołach. I mimo wielu osiągnięć czy odznaczeń zapowiada, że to jeszcze nie koniec, bo wciąż jest gotowa na nowe wyzwania. – Te 30 lat minęło jak jeden dzień! – mówi Marzanna Gawrych. – To był czas bardzo ekscytujący i ciekawy, taka wielka, teatralna przygoda, nie tylko wykonywany zawód – cieszę się, że nie tylko dla mnie, ale też dla kilku pokoleń naszych widzów.
Kultura w sieci na czas pandemii
Nie ma koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, spotkań autorskich, zajęć dla młodszych i starszych, nie można wypożyczać książek w bibliotekach. Wszystkie łomżyńskie instytucje i placówki kulturalne są zamknięte z powodu pandemii wirusa COVID-19. Życie kulturalne przeniosło się więc do sieci. Zdalnie można oglądać rejestracje przedstawień Teatru Lalki i Aktora i koncertów orkiestry Filharmonii Kameralnej, wysłuchać bajek z biblioteki, a nawet uczestniczyć w zajęciach z instruktorami MDK-DŚT. To dopiero początek ekspansji łomżyńskiej kultury online. Jan Miłosz Zarzycki zapowiada wyjątkowy, zdalny koncert łomżyńskich filharmoników z Jackiem Szymańskim, a dom kultury ruszył z akcją „MDK-DŚT Pełna Kultura w domu”, w ramach której Magda Sinoff w najbliższą sobotę zaprasza na koncert „Czas nas uczy pogody”.
Festiwal WALIZKA przeniesiony na wrzesień!
- Mamy nadzieję, że dzięki tej decyzji uda nam się zachować zarówno program festiwalu, jak i najwyższy poziom wydarzenia, jakim jest festiwal WALIZKA – mówi Jarosław Antoniuk dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży informując o przeniesieniu 33. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA z czerwca na wrzesień 2020 r. - W tej sytuacji nic innego nie mogłem zrobić – dodaje.
Miasto odwołuje imprezy... na razie do końca maja
- W związku z pandemią koronawirusa i ogłoszonym standem epidemicznym oraz ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, wszystkie planowane do końca maja 2020 r. wydarzenia kulturalno – rozrywkowe, których organizatorem lub współorganizatorem jest Urząd Miejski w Łomży, zostają odwołane – przekazał Łukasz Czech. - Decyzja taka została podjęta, gdyż w tej chwili nie wiadomo, jak długo może potrwać wprowadzony przez rząd zakaz organizowania imprez masowych i zgromadzeń powyżej 50 osób.
Kobiece oblicze jazzu
O.N.E. Quintet oczarował publiczność podczas kolejnego koncertu jazzowego cyklu w MDK-DŚT. Formacja złożona wyłącznie z młodych, bardzo utalentowanych i utytułowanych już instrumentalistek, zagrała program oparty na debiutanckiej płycie „One“. Poza kompozycjami autorskimi pojawiły się też ciekawostki w rodzaju jazzowej wersji ludowego utworu „Drożyna“ czy „Niekochana“ Krzysztofa Komedy, a na bis zabrzmiała premierowa kompozycja, jeszcze bez tytułu. Organizatorzy zapowiadają już kolejne koncerty, zarówno młodych wykonawców, jak też gwiazd polskiego jazzu, ciesząc się, że przyciągają one coraz liczniejszą publiczność.