Budżet Łomży przyjęty
Radni Łomży podczas wczorajszej sesji przegłosowali plan przychodów i wydatków miasta na 2005 rok. Ostatecznie po dochodów zapisano kwotę ponad 147 milionów złotych, a wydatki a wydatki są o ponad 20 milionów wyższe. To przede wszystkim za sprawą dużych inwestycji, które mają być realizowane przy wsparciu funduszami z Unii Europejskiej, a na ich zrealizowanie Łomża ma zaciągnąć ponad 25 milionów złotych kredytów. W stosunku do pierwotnego projektu budżetu przedstawionego radnym w listopadzie Prezydent Jerzy Brzeziński zgłosił autopoprawkę przychylając się częściowo do wniosków zgłaszanych przez komisje Rady.
Grajewo kupiło pierwsze maszyny do rosyjskiej fabryki
Niemal 25 milionów euro zapłaci zakład Pfleiderer Grajewo za nowe maszyny do nowobudowanej fabryki płyt wiórowych w miejscowości Podberesje rejon Novgorod w Rosji. Dostawcą urządzeń wyposażenia fabryki jest Pfleiderer Holzwerkstoffe GmbH Co. KG z siedzibą w Neumarkt, która tak jak i zakład w Grajewie wchodzi w skład grupy Pfleiderer AG.
Wójt Białobrzeski na czele Rady Zatrudnienia
Starosta Łomżyński Wojciech Kubrak powołał nową Powiatową Radę Zatrudnienia. Głównym zadaniem Rady jest inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego i racjonalnego zatrudnienia na terenie powiatu, i ocena racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy. Na czele 15. osobowego ciała stanął Zenon Białobrzeski - Wójt Gminy Zbójna, a jego zastępca został Mieczysław Gierłowski - przedstawiciel Cechu Rzemiosł Różnych w Łomży.
Komunikat MF w sprawie kas rejestrujących
W dniu 23 grudnia 2004r. Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących określające m.in. zakres zwolnień od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tych urządzeń na rok 2005. Rozporządzenie to wchodzi w życie 1 stycznia 2005r. i zastąpi rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002r. W nowym rozporządzeniu utrzymane zostały dotychczasowe kryteria wielkości obrotów, które wyznaczają możliwość korzystania ze zwolnienia od tej formy ewidencjonowania.
Ruszył ZPORR dla mikroprzedsiębiorców
Do 50 000 euro dofinansowania na inwestycje związane m.in.: z utworzeniem, rozbudową lub nabyciem przedsiębiorstwa, rozszerzeniem zakresu jego działalności gospodarczej i modernizacją środków produkcji mogą uzyskać tzw. mikroprzedsiębiorcy. Zarząd województwa podlaskiego ogłosił konkurs na wnioski w ramach działania 3.4 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Na dofinansowanie mogą mieć nadzieję te firmy, które rozpoczęły działalność gospodarczą nie wcześniej niż trzy lata temu, zatrudniały średniorocznie mniej niż 10 pracowników, a ich roczny obrót netto nie przekroczył 2 milionów euro.
Meble IKEA z grajewskiej płyty
Pfleiderer Grajewo podpisał umowę na dostawę płyt wiórowej z firmą Swedwood Polska. Firma ta jest częścią międzynarodowego koncernu IKEA. Kontrakt zawarty na okres od 1.01.2005 do 31.08.2009 i przewiduje dostawy płyty wiórowej surowej na poziomie pomiędzy 30 a 80 tys. m3 rocznie. Szacunkowa wartość umowy wynosi 170 mln pln.
Euro dotacje
Niemal 110 tys euro wsparcia pozyskali łomżyńscy przedsiębiorcy w ramach Regionalnego Funduszu Dotacji Inwestycyjnych Phare 2002. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, pełniąca rolę Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF) rozpatrzyła wnioski złożone podczas pierwszego terminu który upłynął 30 sieprnia 2004r. W skali województwa dotacje przyznano ponad 40 przedsiębiorstwom, z których pięć działa w Łomży i regionie.
Jak rozliczyć się z fiskusem nie idąc do urzędu?
Każdy podatnik, który cały 2004 rok przepracował u jednego pracodawcy i nie miał żadnych innych dochodów oraz nie zamierza korzystać z jakichkolwiek odliczeń może sobie ułatwić życie i zlecić rozliczenie się z fiskusem, swojemu pracodawcy. Wystarczy, że jak najszybciej złożył u pracodawcy PIT-12, czyli oświadczenie o chęci rozliczenia przez pracodawcę.
Zielona Łomża Export
W grudniu oferta Browaru Łomża została poszerzona o nowy produkt - piwo Łomża Export w zielonej butelce bezzwrotnej 0,5L. Jego wprowadzenie to znaczący krok w rozwoju marki Łomża, który ma poszerzyć grono jej odbiorców na rynku krajowym o nowe grupy konsumentów. Dzięki Exportowi w większym niż dotąd stopniu Łomża ma trafiać do osób o wyższym statusie społecznym i materialnym, szczególnie ceniących prestiż, a przy wyborze piwa zwracających uwagę na markę i atrakcyjne opakowanie.
Dwa zakładu MLKEPOLU na liście do wznowienia eksportu
Zakłady mleczarskie z Kolna i Mrągowa, należące do SM MLEKPOL z Grajewa, znalazły się na liście 10 polskich zakładów mleczarskich ubiegających się o tymczasowe wznowienie eksportu do Rosji. Lista 10 zakładów mleczarskich powstała w oparciu o wyniki eksportowe w okresie od stycznia do sierpnia br. Stworzona została przez głównego lekarza weterynarii oraz przedstawicieli Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich i Związku Prywatnych Przetwórców Mleka. Teraz listę zakładów zatwierdzić muszą władze rosyjskie. Po wydaniu pozytywnej opinii – zakłady te będą mogły prowadzić eksport do Rosji do czasu ogłoszenia oficjalnych wyników kontroli prowadzonych przez rosyjskie służby weterynaryjne w polskich mleczarniach.
Zamiast Szeptela będzie MNI
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne Szeptel S.A. przyjęło uchwałę dotycząca zmiany nazwy spółki z PT Szeptel na MNI S.A. Jak podano w oficjalnym komunikacie nazwę zmieniono, bo dotychczasowa kojarzyła się ze "starym", tradycyjnym biznesem telekomunikacyjnym, który po ostatnich zmianach w spółce przestaje być głównym źródłem przychodów" Jednocześnie NWZA odwołała dwóch członków Rady Nadzorczej w tym byłego szefa UOP-u Gromosława Czempińskiego.
Mlekpol jeszcze większy
Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL z Grajewa powiększyła się o kolejny zakład produkcyjny. Walne Zgromadzenie Delegatów Spółdzielni przegłosowało dziś uchwałę o włączenie w struktury MLEKPOLU spółdzielni OSOWA z Bydgoszczy. To siódmy zakład, który wejdzie w skład grajewskiej spółdzielni. Dziś tworzą ją zakłady: w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie i Augustowie.
Jedna wielka rzeka mleka
“Pracujemy nad tym, żeby na Podlasiu powstała jedna spółdzielnia mleczarska. Weszłyby do niej wszystkie pracujące w regionie mleczarnie. Mogłaby ona skutecznie konkurować z mlecznymi holdingami z zachodniej Europy.” - tak na łamach Rzeczpospolitej pomysł na połączenie działających w regionie mleczarni argumentuje prezes Spółdzielni Obrotu Towarowego Kazimierz Jankowski. SOT Białystok zajmuje się dystrybucja w całym kraju produktów kilku dziś konkurencyjnych mleczarni m.in. Mlekovity z Wysokiego Mazowieckiego, Mlekpolu z Grajewa, a także SM Piątnica.
Złoty Kur ze złotym medalem
Produkowane przez Browar Łomża piwo Złoty Kur otrzymało na początku grudnia złoty medal w konkursie "World Beer Championships" zorganizowanym w Chicago przez Beverage Testing Institute. Celem założonego w 1981 r. instytutu jest przygotowywanie rzetelnych rekomendacji konsumenckich dotyczących piwa oraz innych napojów alkoholowych. Eksportowany do USA od maja br. Złoty Kur uzyskał w jego ocenie aż 90 na 100 możliwych do zdobycia punktów.
Weź paragon - nowa akcja fiskusa
Paragon z kasy fiskalnej ważny jest przede wszystkim dla klienta bo: ułatwia mu dochodzenie praw w przypadku, kiedy zakupiony towar lub usługa nie odpowiada jakości deklarowanej przez producenta; umożliwia kontrolę poprawności rozliczenia transakcji i pomaga w prowadzeniu porównań cenowych w sieciach handlowych przekonuje w swej najnowszej akcji Izba Skarbowa.
ZPORRo pieniędzy
Ponad 23 i pół miliona złotych ma trafić do Łomży i na teren Powiatu Łomżyńskiego w ramach dotacji ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Lwia część tych funduszy – ponad 18 mln złotych dotyczy samej Łomży. Urząd Marszałkowski w Białymstoku opublikował listę projektów wybranych do realizacji w ramach trzech z czterech Priorytetów ZPORRu. Nas dotyczą dwa priorytety I i III.
Bezrobocie znów w górę
O 102 osoby zwiększyła się liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży. W końcu listopada 2004 roku bez pracy było dokładnie 7.869 osób, w tym w mieście Łomża 4.781 osób i w Powiecie Łomżyńskim 3.088 osób. W ciągu całego miesiąca do urzędu zgłosiło się 641 bezrobotnych, w tym 460 nie posiadało prawa do zasiłku. W tym samym czasie wpłynęło tu tylko 127 ofert pracy.
Niemal 300 wniosków po dotacje europejskie na wzrost konkurencyjności
298 wniosków w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw złożyli przedsiębiorcy z województwa podlaskiego. 2 grudnia minął pierwszy termin składania wniosków w ramach działania 2.3. Przedsiębiorcy mogą w tym działaniu otrzymać zwrot do 50% kosztów poniesionych na realizację nowych inwestycji w firmach. Dotacja na każdy z wniosków może wynieść nawet 1 mln. 250 tys. zł
Skup ziemniaków zakończony
Łomżyński PEPEES zakończył tegoroczną kampanię ziemniaczaną. Przez trzy miesiące zakład skupił ponad 155 i pół tysiąca ton surowca. To o około 4,5 tys. więcej niż planowano. O kilka procent zakład przekroczył także limit skrobiowy. Bezpośrednio do Łomży dostarczyło go w tym roku około 3,5 tys. plantatorów.
Państwowe w większości na plusie
Większość działających w województwie podlaskim przedsiębiorstw państwowych po 10 miesiącach 2004 roku notuje zyski – poinformował wojewoda podlaski. Z 24 takich firm, zysk netto wypracowało aż 18, a stratę 6. W państwowe zarobiły w tym roku na czysto 5,5 mln. zł, a ich przychody wyniosły 192,5 mln zł.