Dyrektor Chachaj odchodzi.
Prezydent Łomży ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Oznacza to, że po jedenastu latach kierowania z Orkiestrą pożegna się jej dotychczasowy dyrektor i dyrygent Tadeusz Chachaj. Przyczyną zmiany na stanowisku dyrektorskim jest wiek. Tadeusz Chachaj w marcu świętował 75 urodziny.
Otwarty konkurs fotograficzny "pozytywna energia".
Konkurs jest organizowany w ramach 2 Festiwalu Filmów Optymistycznych HAPPY END Wrocław 2oo4.
VIII Ogólnopolski Plener Malarski Biebrza 2004
Już po raz ósmy Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży razem z Klubem Garnizonowym w Łomży organizuje w dniach 1-12 lipca 2004 r. VIII Ogólnopolski Plener Malarski Biebrza 2004 w Osowcu Twierdzy, w którego w ramach w dniu 9 lipca br. o godz. 10.00 odbędzie się happening ekologiczny pt. “Ochrońmy dla przyszłości”.
Galeria plenerowa
Na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie działa „Galeria Plenerowa”. To dość nietypowa galeria. Czynna jest tylko w niedzielę i święta, a to co jeszcze bardziej wyróżnia ją od pozostałych łomżyńskich galerii, to fakt, że wszystkie prezentowane tam prace można kupić.
Protokół z obrad jury konkursu plastycznego „DAWNO, DAWNO TEMU W ŁOMŻY”
Na konkurs wpłynęło 203 prace. Jury w składzie: Przemysław Karwowski, Anna Zuzga, Roman Borawski, w wyborze prac kierowało się zgodnością tematyczną z hasłem konkursu przyznając nagrody i wyróżnienia za pomysłowość w ilustrowaniu legend o Łomży i przedstawieniu wizerunku swojego miasta sprzed lat.
PROROCKOWANIE Siódma edycja Non Stop Rock Festiwal
18 czerwca 2004, godz. 19.00 Klub PopArt, MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3
Klub Młodego Literata
Klub Młodego Literata działa w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych już od paru miesięcy. Zajęcia pod kierunkiem Barbary Chojnowskiej odbywają się raz w tygodniu i uczestniczy w nich 7 dziewcząt z różnych łomżyńskich szkół średnich. Większość z nich po raz pierwszy „odważyła się” pokazać komuś teksty, ujawnić własne, czasami bardzo osobiste przemyślenia na temat własnego życia, postrzegania świata i innych ludzi.
Sukcesy taneczne KTT “AKAT”
W sobotę 5 czerwca 2004 r w Suwałkach odbył się Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego “ Nad Czarną Hańczą “. W turnieju brały udział pary z Klubu Tańca Towarzyskiego “AKAT “ działającego przy ROK w Łomży , trenowane przez Magdalenę i Jacka Baczewskich
Z POSIEDZENIA JURY XVII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRALNEGO „WALIZKA”
PROTOKÓŁ JURY w składzie: Wiesław Hejno – przewodniczący jury Adam Kilian Grzegorz Kwieciński Henryk Rogacki Dariusz Szada-Borzyszkowski
Walizkowy drugi dzień
PŁATEK ŚNIEGU I SIEDEM GNOMÓW" "MACIEK - ROBACZEK" "EMIGRANCI" RECITAL WIKTORA SZAŁKIEWICZA
Walizkowy pierwszy dzień
Wystąpiły teatry: "KRYSAŁOW" - Brzeski Teatr Lalek (Białoruś) WALNY TEATR, WIRY K/POZNANIA Grodzieński Teatr Lalek (Białoruś) (Stary Rynek) Teatr Akt z Warszawy
Wytańczyli I miejsce
Para Paweł Łebkowski i Sylwia Jasionowska z kluby tańca Towarzyskiego „Akat” w Łomży zajęła I miejsce w tańcach standardowych i III miejsce w tańcach latynoamerykańskich na odbywającym się w niedzielę 30 maja 2004 r Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego “O Puchar Burmistrza Bielska Podlaskiego”. Para ta startowała w kategorii 14-15-nastolatków klasy C.
Skansenowskie spotkania
Kurpiowska muzyka, śpiew i taniec, a także pokazy wytwórczości ludowej w tym kowalstwa, wycinankarstwa, bursztyniarstwa, garncarstwa i hafciarstwa to główne atrakcje zaplanowanych na niedzielę Skansenowskich Spotkań. Imprezę folklorystyczna od lat w malowniczo położonym nad Narwią Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnicka w Nowogrodzie organizuje Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka wystartował
Otwarciem walizki – symbolu odbywającego się w Łomży Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka zainaugurowano już XVII edycję teatralnej rywalizacji. Przed południem w siedzibie Teatru Lalki i Aktora w Łomży Walizkę wspólnie otworzyli dyrektor łomżyńskiego Teatru Jarosław Antoniuk, Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński, Wojewoda Podlaski Marek Strzaliński i przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego z Białegostoku.
XI Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej - Nowogród 2004
Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej to jedna z największych i najciekawszych dorocznych imprez prezentujących kulturę i folklor Kurpi. Przez dwa dni w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie można zobaczyć jak dawniej na Kurpiach lepiono garnki, kuto podkowy, tkano na krosnach, pieczono chleb czy wycinano ozdoby z papieru. Na scenie obok Skansenu wystepują zespołu i śpiewacy kurpiowscy. Można posłuchać gwary ludowej, zobaczyć tradycyjne kurpiowskie tańce. Organizatorem imprezy jest Regionalny Ośrodek Kultury.
Kolejne sukcesy grupy "eMDeK"
Żeński zaspół wokalny"eMDeK" prowadzony przez Magdę Synow zdobył I miejsce w XII Wojewódzkich Prezentacjach Młodzieży Szkół Gimnazjalnych, które odbyły się 22 maja br w gminnym Ośrodku Kultury w Narewce.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Sposób na życie"
Na konkurs plastyczny „SPOSÓB NA ŻYCIE” wpłynęło 164. Jury w składzie: Przemysław Karwowski (artysta plastyk – przewodniczący), Jan Kuśmirek (policjant), Anna Bureś (instruktor plastyki) w wyborze prac kierowało się zgodnością tematyczną z hasłem konkursu przyznając nagrody i wyróżnienia za pomysłowość w przedstawieniu problemu.
Sukcesy Voci Unite na prestiżowym turnieju chórów "Legnica Cantat 35"
W dniach 20-23 maja 2004 odbył się w Legnicy juz trzydziesty piąty turniej chórów "Legnica Cantat". Zespół muzyki dawnej Voci Unite działajacy przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży pojechał tam na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Ominęła zespół droga eliminacji poprzez przesłuchanie nagrań. Międzynarodowe Jury przesłuchało i oceniło 13 chórów. Zarówno oni jak i publiczność zaskoczeni byli naturalnym, mocnym brzmieniem zespołu z Łomży. Dziewczęta wzbudziły wiele kontrowersji i sprowokowały do licznych dyskusji. Pozostawiły po sobie trwały ślad przeżyć, a ich młody, dobry i życzliwy nastrój udzielał się nie tylko uczstnikom, ale i organizatorom.