Dobrze przygotowani wybierają Zachód
Rektorzy łomżyńskich uczelni wyższych, dyrektorzy szkół, pedagodzy i urzędnicy oświatowi, m.in., z Łomży, Suwałk i Białegostoku uczestniczyli w konferencja na temat kształcenia zawodowego wobec wymogów pracodawców. Do Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących zaprosili ich organizatorzy: Urząd Miejski i Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego.
Łomżyńscy gimnazjaliści powyżej średniej... ale
Nieco lepsze wyniki niż w kraju i w województwie podlaskim otrzymali uczniowie ostatnich klas łomżyńskich gimnazjów. W kwietniu ponad tysiąc gimnazjalistów w Łomży przystąpiło do składającego się z dwóch części egzaminu gimnazjalisty. Od wyników tego egzaminu w dużej części zależy w której szkole uczeń będzie mógł kontynuować naukę. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, która egzamin przeprowadzała, podała wyniki.
Nasze łomżyńskie orły nauki
Po raz pierwszy w historii Dni Olimpijczyka dzisiaj w auli I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży spotkali się uczniowie, którzy w tym roku szkolnym zwyciężali w konkursach przedmiotowych (gimnazjaliści, zawody wojewódzkie) i w olimpiadach przedmiotowych (licealiści, ogólnopolskie). Wśród dziesiątków laureatów i finalistów znaleźli się uczniowie I LO i Publicznego Gimnazjum nr 6 oraz Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży, Miejskiego Gimnazjum z Zambrowa, gimnazjów z Wąsosza, Stawisk i Bogut, których uczniowie są laureatami Ligi Naukowej Stowarzyszenia Omnibus. Było uroczyście, jak przystało na galę, podczas której nagrody wręczał i gratulował sukcesów naszym naukowym orłom prezydent Łomży Jerzy Brzeziński.
Rekrutacja wydłużona
Podlaskie kuratorium oświaty wydłużyło o tydzień rekrutację do szkół średnich. Pierwotny termin, do kiedy gimnazjaliści musieli złożyć dokumenty, minął wczoraj.
Większe miasto, lepszy szóstoklasista
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży opublikowała wyniki tegorocznego sprawdzianu szóstoklasisty. Po raz kolejny potwierdziło się spostrzeżenie, że wynik zależy do wielkości miasta w którym znajduje się podstawówka. W podlaskim najlepszy wynik osiągnęli szóstoklasiści z Białegostoku, których średni wynik był o 0,4% wyższy niż w Łomży.
We wtorek strajkują nauczyciele
Ponad 260 nauczycieli z Łomży i powiatu łomżyńskiego jutro rano będzie strajkowało. Dwugodzinny strajk ostrzegawczy pracowników oświaty organizuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. W Łomży przystąpi do niego 13 placówek, a na terenie powiatu 6 kolejnych.
Jesteśmy Waszymi uczniami!
- Razem z Wami stawiałam pierwsze kroki w naszym liceum - mówiła w auli najstarszej szkoły w Łomży prof. Bożena Babiel (fizyczka) podczas zjazdu koleżeńskiego absolwentek i absolwentów rocznik 1982 (wówczas jedynego) Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. - Jesteście mi bliscy duchowo i cieszę się, że się Wam wiedzie. Msza św. w tzw. Małym Kościółku przy pl. Jana Pawła II (wówczas Henryka Sienkiewicza), spotkania wspominkowe w auli i pracowniach oraz zabawa do białego rana w Hotelu Polonez. Były wspomnienia, zdjęcia i pozdrowienia od nauczycieli i wychowanków dla "guru duchowego" ks. Stanisława Wysockiego, który stworzył Kościół Młodych, a teraz pełni posługę duszpasterską w Augustowie. Był śmiech radości i łzy wzruszenia.
WSA zerka w kierunku Białorusi
Ośmiu rektorów białoruskich szkół wyższych gości w Łomży. Wszyscy przyjechali na zaproszenie prof. dr hab. Romana Englera rektora Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, który chce nawiązać, a w niektórych przypadkach zacieśnić, współpracę z białoruskimi uczelniami. W jej ramach już od października w łomżyńskiej WSA mogłoby rozpocząć uzupełniające studia magisterskie 50 białoruskich inżynierów.
Najpopularniejsze jest „drugie”
Już tylko kilka dni pozostało uczniom ostatnich klas gimnazjów na wybór szkoły w której dalej chcą sie uczyć. Do końca maja szkoły ponadgimnazjalne w Łomży przyjmują podania o absolwentów gimnazjów z miasta i regionu. Tak jak w latach poprzednich nabór prowadzony jest przez internet... Na stronie internetowej widać też jakim zainteresowaniem cieszą się poszczególne szkoły. Póki co najpopularniejsze jest II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej
Prezydent Kaczorowski w „piątce”
„Ojczyzna drogie dzieci to nasz dom. Dbajcie o niego, szanujcie, czyńcie tylko dobro…” - mówił uczniom SP nr 5 w Łomży prezydent Ryszard Kaczorowski. Ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie w minionym tygodniu odwiedził Łomżę.
„Alfredy” dla najlepszych
W nietypowy sposób społeczność Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży świętowała pierwszą rocznicę nadania szkole imienia Noblistów Polskich. Kilkunastu uczniów otrzymało po „Alfredzie”. To statuetka upamiętniająca założyciela Fundacji Nobla – Alfreda Bernharda Nobla, która od teraz będzie nagrodą dla najlepszych w „Jedynce”.
Jubileusz „siódemki”
Odsłonięciem pamiątkowej tablicy w holu szkoły łomżyńska „siódemka” rozpoczęła świętowanie jubileuszu 50-lecia. Na tablicy umieszczono maksymę Adama Mickiewicza - patrona szkoły - „Ojczyzna, Nauka, Cnota”, które jak podkreśla Halina Szeligowska dyrektor szkoły kierują pracą jej nauczycieli. Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza rozpoczęła działalność 1 września 1957 roku. Na uroczystości jubileuszowe „siódemki” licznie przybyli związani z nią - na przestrzeni dziesięcioleci – nauczyciele, pracownicy, uczniowie i przyjaciele...
Pół wieku „siódemki”
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży obchodzi w tym roku 50. urodziny. Choć budynek szkoły, który „siódemka” zajmuje już od 49 lat, poddaje się upływowi czasu „starzejąca się” podstawówka wciąż jest rześka, młoda i zdolna... Dziś – biorąc za podstawę wyniki egzaminów szóstoklasisty – jest najlepszą podstawówką w mieście.
Będą wyższe dodatki dla wychowawców
Nauczyciele z Łomży dostaną wyższe dodatki. Uchwałę o wzroście m.in. dodatków za wychowawstwo radni miasta przegłosowali przed miesiącem, ale wówczas prezydent Jerzy Brzeziński głośno zastanawiał się czy uchwała nie zostanie uchylona, bo on i skarbnik miasta nie wyrażali zgody na podniesienie tych dodatków. Teraz wiadomo, że uchwała i wyższe - 50 zł dodatki za wychowawstwo - będą jednak obowiązywały.
Daniel indeks ma w kieszeni
Zanim maturalne emocje rozkwitną z kasztanowcami, uczeń czwartej klasy Technikum Ekonomicznego ZSEiO w Łomży Daniel Bałazy zdobywa indeks Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. O indeks najbardziej - i to od dziesięcioleci - renomowanej uczelni ekonomicznej w Polsce ubiegało sie ponad stu finalistów Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Daniel jako jedyny z województwa podlaskiego zdobył ósme miejsce, po czym "na pociechę" czwarte w Olimpiadzie Przedsiębiorczości. Jest jednym z pięciu w kraju, którzy mogą pochwalić się podobnym wyczynem. Brawo!
„Mała matura”
Ponad tysiąc gimnazjalistów z Łomży we wtorek o 9.00 rozpocznie pisanie egzaminu gimnazjalnego. Najpierw uczniowie napiszą test z wiedzy humanistycznej, a w środę część matematyczno-przyrodniczą. Od tego, jak zaliczą egzamin, zależeć będzie do którego liceum będą przyjęci. Egzamin jest obowiązkowy. Jeżeli jakiś uczeń nie przystąpi dodo niego w danym roku, musi powtórzyć ostatnią klasę gimnazjum i przystąpić do egzaminu w roku następnym.
Kossaczęta i Słoneczka mają już tytuł plastyka
- Życzę Wam, aby kształtowana przez cztery lata wrażliwość na piękno i współpraca z nauczycielem-Mistrzem nie została zmarnowana - mówiła Lidia Radziwanowicz, dyrektor Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży, do absolwentów, którzy dzisiaj w południe uroczyście uzyskali tytuł plastyka w dziedzinie technik graficznych. - Dyplomy i czekająca Was matura dają przepustkę do dalszej nauki, a szczególnie prawo ubiegania się o wstęp na wyższe uczelnie. Życzę trafnych wyborów w dorosłym życiu, aby dawało satysfakcję, radość i spełnienie marzeń.
Dzień Otwartych Drzwi w III LO
Prezentacje profilów klas i zasad rekrutacji do szkoły przygotowuje III Liceum Ogólnokształcące w Łomży im. Żołnieży Obwodu Łomżynskiego Armii Krajowej. Szkoła organizuje w sobotę dzień otwarty dla gimnazjalistów i ich rodziców. Spotkanie rozpocznie się o 10-tej w szkolnej hali sportowej. Po krótkiej części artystycznej przygotowanej przez uczniów liceum, na gimnazjalistów i ich rodziców czekać będa uczniowie i nauczyciele łomżyńskiego ogólniaka. Będzie można zwiedzić szkołę a w klasach porozmawiać z uczniami i nauczycielami prowadzącymi zajęcia o różnych profilach nauczania. W liceum jest ich sporo. Młodzież uczy się w klasach z rozszerzeniem biologii i chemii, matematyki i informatyki, humanistycznych: języka polskiego, historii i wiedzy o kulturze a także klasie językowej.
Łomżyńskie uczelnie na tle kraju
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży zajęła 29 miejsce wśród niepublicznych uczelni magisterskich w rankingu Rzeczpospolitej i tygodnika Perspektywy. 40 miejsce wśród uczelni licencjackich zajęła Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego w Łomży.
Szkołę czas wybrać
Która szkoła w mieście jest najlepsza, do której posłać dziecko – to dylemat, który w kwietniu staje przed tysiącami rodziców. Teoretycznie w przypadku podstawówek i gimnazjów problem nie powinien istnieć, bo obowiązuje rejonizacja, ale który z rodziców nie zrobiłby czegoś aby jego pociecha chodziła do najlepszej szkoły w mieści. Teraz rodzice przedszkolaków i absolwentów szkół podstawowych mają szansę sprawdzić jak uczą w danej szkole.