Będzie nowy konkurs na dyrektora szpitala w Łomży
Nie ma nowego dyrektora szpitala w Łomży. Posiedzenie komisji konkursowej, która miała wybrać kandydata na dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży zakończyło się bez rozstrzygnięcia. Informacje te potwierdza Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzecznik prasowy marszałka województwa.
Nowy dyrektor szpitala na Walentynki?
W najbliższy czwartek w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbędzie się posiedzenie komisji konkursowej, która ma wybrać nowego dyrektora szpitala w Łomży. Są tylko dwie kandydatury, a jedną z nich jest była poseł Bernadeta Krynicka (PiS).
P.o. dyrektora szpitala: „Mam ograniczone możliwości”
- Nie traktuję powierzenia mi przez marszałka podlaskiego funkcji „pełniącej obowiązki dyrektora” jako awansu zawodowego – mówi dr Joanna Chilińska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, która od 1. lutego została mianowana na stanowisko p.o. dyrektora największego zakładu pracy w Łomżyńskiem, zatrudniającego około 1300 pracowników. - Pełnię obowiązki dyrektora po raz trzeci, kiedy odeszli dyrektorzy: Krzysztof Bałata, Roman Nojszewski, a teraz Mariusz Obrycki. W poniedziałek nie było do mojego gabinetu kolejek z kwiatami ani gratulacjami, tylko kolejki jak w każdy powszedni dzień, bo normalnie pracujemy. Ludzie stali w kolejkach, aby załatwiać sprawy.
Doktor Chilińska pełni obowiązki dyrektora szpitala
- Konkursu na dyrektora nie wygrałam, natomiast od 1. lutego 2020 r. pełnię obowiązki dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży – mówi portalowi 4lomza.pl dr Joanna Chilińska, wicedyrektor łomżyńskiego szpitala, którego dyrektor Mariusz Obrycki (od lutego – były) w grudniu ubiegłego roku złożył rezygnację. Urząd Marszałkowski w Białymstoku ogłosił konkurs na nowego dyrektora największej placówki w Łomżyńskiem, zatrudniającej około 1300 pracowników i mającej dziesiątki tysięcy pacjentów rocznie na oddziałach i w poradniach. Do konkursu startowały tylko dwie osoby.
Fizjoterapeuci grożą powrotem do protestów
Ogólnopolski Związek Pracowników Fizjoterapii także, przy Szpitalu Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży zapowiada powrót do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. Powodem – tak jak przed rokiem – jest walka „o godne zarobki”. Związkowcy podkreślają, że po wzroście płacy minimalnej do 2600 zł doszło „do absurdu w wieku szpitalach, gdyż wynagrodzenie zasadnicze pracownika podstawowego i pracownika z wyższym wykształceniem jest praktycznie takie samo.”
Problem z dyrektorem
Opóźnia się wybór nowego dyrektora szpitala wojewódzkiego w Łomży. Ogłoszony w grudniu konkurs miał rozstrzygnąć się w styczniu, aby nowy dyrektor władzę w szpitalu przejął płynnie po Mariuszu Obryckim, który krótkie urzędowanie kończy wraz z upływem tego miesiąca. Dziś mija termin dwóch tygodni, w ciągu których miały być indywidualne rozmowy z kandydatami. Niestety dotychczas nawet nie wyznaczono daty posiedzenia komisji konkursowej, która miałaby wybrać lepszą z dwójki chętnych na dyrektorski stołek.
Czy doktor Chilińska stanęła do konkursu z Krynicką...?
- Każdy ma prawo zgłaszać się na to stanowisko, jeśli ma wykształcenie, doświadczenie i spełnia warunki konkursowe – odpowiada doktor nauk o zdrowiu Joanna Chilińska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży i prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP w Łomży, gdy pytamy, czy jest kandydatem w konkursie na nowego dyrektora szpitala, tj. następcę Mariusza Obryckiego. - Nie jestem zobowiązana informować o swoich planach zawodowych. Są to moje kwestie osobiste.
Krynicka i ktoś jeszcze
Dwie oferty wpłynęły do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku na konkurs na nowego dyrektora szpitala wojewódzkiego w Łomży. Wśród chętnych jest była poseł Bernadeta Krynicka, która w grudniu wróciła do pracy w szpitalu i została kierownikiem Działu Kontraktowania i Nadzoru Świadczeń Medycznych łomżyńskiego szpitala. - Tak – potwierdziła nam Bernadeta Krynicka.
E-recepta w Podlaskiem zaczęła się w Łomży
Obecnie e-recepty wystawia około 2 200 podlaskich lekarzy z 440 placówek medycznych w 41 miejscowościach województwa. - Liczby te każdego dnia rosną, ponieważ do systemu e-zdrowie (P1) dołączają kolejne podmioty – informuje Rafał Tomaszczuk, rzecznik oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku. Najstarszy podlaski pacjent, który otrzymał e-receptę miał 109 lat, zaś najmłodszy – 4 dni. Pierwsza podlaska e-recepta została wystawiona 23. listopada 2018 r. w Łomżyńskim Centrum Medycznym, które ponad 20 lat temu założył doktor Waldemar Pędziński.
Komputerowa e-recepta sprawdziła się w praktyce
Wdrożenie nowych rozwiązań nie utrudni pacjentom dostępu do leków, zaś przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią po 8. stycznia 2020 roku receptę w postaci papierowej – zapewnił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński pod koniec roku 2019 w piśmie o obowiązku wystawiania e-recepty, czyli recepty elektronicznej. - System e-recepty działa super, bardzo usprawnił nam pracę – chwali nowe rozwiązanie Magdalena Sornat, kierownik znanej od dziesiątków lat Apteki Cefarmu Na Giełczyńskiej w Łomży. Sprawdził się po rocznej „próbie”.
Nowy Rok 2020 z pijanymi i bez poparzonych
Szczęśliwie zakończył się rok 2019 z perspektywy SOR: w sylwestrowy wtorek i noworoczną środę Szpitalny Oddział Ratunkowy w Łomży nie został oblężony przez poranione albo poparzone ofiary zabawy fajerwerkami. - Ku mojemu wielkiemu zadowoleniu, w tym roku nie przyjęliśmy ani jednej osoby z powodu zdarzeń po petardach – podsumowuje dyżur dr Anita Świętochowska, koordynator SOR-u Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - Jedynie po północy w Sylwestra policjanci przywozili więcej mężczyzn zatrzymanych, upojonych alkoholowo, awanturujących się w rodzinie. Gdyby nie to, można by przełom roku 2019 i 2020 porównać ze standardowym dyżurem w zwykłe weekendy.
Dyrektor szpitala znowu poszukiwany
Zarząd Województwa Podlaskiego ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Chętni mogą się zgłaszać do 14 stycznia. Wymagania nie są wygórowane: wykształcenie wyższe, co najmniej 5-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym, albo ukończone studia podyplomowe na kierunki zarządzanie i co najmniej 3-letni staż pracy.
Mleczko pszczele - jakie ma właściwości?
O niezwykłych właściwościach miodu wiedziała już sama Kleopatra. A czy ty jesteś świadomy, ile dobroci kryje w sobie natura? Mleczko pszczele posiada najwięcej wartości odżywczych ze wszystkich produktów pszczelich.
Chętnych na wicedyrektora nie było
Nikt nie zgłosił się na ogłoszony po raz drugi konkurs na stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Lecznictwa Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Stanowisko to jest wolne od trzech miesięcy, gdy na emeryturę przeszła dr. Hanna Majewska – Dąbrowska, pełniąca tę funkcję przy kilku dyrektorach szpitala.
Była posłem została kierownikiem w szpitalu
Była poseł PiS Bernadeta Krynicka została kierownikiem Działu Kontraktowania i Nadzoru Świadczeń Medycznych łomżyńskiego szpitala. Pod koniec listopada dyrektor Mariusz Obrycki ogłosił konkurs na to stanowisko. Była poseł do konkursu nie przystąpiła. - Pani Bernadeta Krynicka jest pracownikiem szpitala została oddelegowana na to stanowisko – tłumaczy dyrektor Obrycki.
Nowoczesny tomograf będzie w Kolnie
Kolneński szpital będzie miał tomograf komputerowy. Pieniądze na kupienie i zainstalowanie tomografu to przede wszystkim dotacja z budżetu państwa. Umowę ze starostą kolneńskim Tadeuszem Klamą podpisał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Powiat, jako zarządca szpitala, otrzyma 1,6 miliona złotych i do zakupu dołoży 400 tysięcy własnych środków.
Dyrektor odchodzi
Potwierdza się nasza wczorajsza informacja o rezygnacji dyrektora szpitala Mariusza Obryckiego. Jutro ma odbyć się posiedzenie Rady Społecznej na której ma być opiniowany wniosek o odwołanie Obryckiego w związku z rezygnacją. Dotychczasowy dyrektor szpitalem miałby kierować do końca stycznia 2020 r.
Dyrektor szpitala poddał się...
Mariusz Obrycki dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży złożył rezygnację z funkcji – wynika z naszych nieoficjalnych informacji. Sam dyrektor nie chce do tego się odnosić. - Pozostawiam to bez komentarza – powtarza dopytywany.
Dyrektor Obrycki: „Nie straszę zwolnieniami w szpitalu”
- Rozumiem obawy związkowców, próbujących postulatami płacowymi wyprzedzić przyszłość, ale my w dyrekcji również nie wiemy, co przyniesie czas po pierwszym kwartale 2020 roku – wyjaśnia swoje stanowisko Mariusz Obrycki, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, z którym w sporze zbiorowym od 7 listopada jest, m.in., Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, do którego należy około 330 spośród ok. 450 pań w czepkach. - Łomżyński szpital zatrudnia ponad 1200 osób, borykając się z problemami finansowymi i mając wysoką stratę finansową w 2019 roku. Szpitala nie stać na podwyżki płacowe w takiej wysokości, jakiej zażądały w październiku związki.
Pielęgniarki i położne grożą sądem i strajkiem
- Przez 45 minut napotykałyśmy na totalny mur: dyrektor w ogóle nie orientował się w złożonej mu wcześniej przez nas propozycji i powtarzał w kółko, że szpital jest zadłużony i nie ma pieniędzy na podwyżki – relacjonuje Katarzyna Jarocka, przewodnicząca organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, gdzie pracuje ok. 450 pielęgniarek i położnych, w tym ok. 330 należących do związku. - Zaproponowałam, że skoro od 7. listopada jesteśmy z dyrekcją w sporze zbiorowym, to podpiszemy protokół rozbieżności, i dopiero wtedy dyrektor Mariusz Obrycki raczył nas wysłuchać. Zależy nam na uporządkowaniu siatki płac.