Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 29 grudnia 2024 napisz DONOS@

Strajk szkolny w „Plastyku” w Łomży i Gimnazjum w Miastkowie

cz pt, 31 marca 2017 14:20

W jedynej w Łomży szkole, której nauczyciele odważyli się na strajk ZNP, uczniowie z graficzką Katarzyną Swoińską idą do galerii, inni mają warsztaty z wykładowcami Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy. Dzień jak co dzień, gdyby nie kartki na drzwiach wejściowych Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka: list prezesa ZNP Sławomira Broniarza z wyjaśnieniami przyczyn, które doprowadziły do dnia strajku pracowników oświaty w całej Polsce, plakat strajkowy oraz krótkie oświadczenie. Strajk to – czytamy w oświadczeniu – „gest solidarności z nauczycielami, którzy mogą stracić pracę na skutek reformy oświaty”. Ponadto w powiecie łomżyńskim strajkują tylko nauczyciele z Gimnazjum w Miastkowie. Ono po reformie oświaty PiS zniknie z mapy edukacji.

Przetarg na salę sportową przy "siódemce" będzie jeszcze raz

cz pt, 31 marca 2017 09:38

Urząd Miejski w Łomży unieważnił przetarg na budową sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Powodem takiej decyzji są... pieniądze. Żadna z sześciu ofert złożonych przez zainteresowanych realizacją zlecenia wykonawców nie mieściła się w puli środków jakie na ten cel chciały przeznaczyć władze miasta. W najbliższych tygodniach ma być ogłoszony nowy przetarg.

Mali recytatorzy

cz pt, 31 marca 2017 09:19

„Rymy wspaniałe, mądre, śmieszne, niebywałe” to konkurs recytatorski dla przedszkolaków. Po raz trzeci zorganizowała go Szkoła Podstawowa nr 4 w Łomży, a tym razem przed publicznością i jury, któremu przewodniczył Witold Długozima, swoimi umiejętnościami popisywało się 21 recytatorów z trzech miejskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych czterech łomżyńskich podstawówek. Były improwizacje, emocje, a nawet łzy. Wygrała Karolina przed Anitą i Olgą.

Strajk ZNP w Łomży tylko symboliczny

cz pt, 31 marca 2017 08:29

- Strajkujemy, bo zależy nam na edukacji i przyszłości naszego zawodu – twierdzi Związek Nauczycielstwa Polskiego, który dziś w polskich szkołach organizuje jednodniowy strajk. W Łomży i okolicy strajk nauczycieli ma wymiar symboliczny. W Liceum Plastycznym prawdopodobnie zastrajkuje 7 albo mniej nauczycieli, a w Gimnazjum w Miastkowie – 16. We wszystkich innych szkołach strajku nie ma.

Kolegium elektorów PWSIiP wybrało nowych prorektorów

cz cz, 30 marca 2017 09:54

Dr Sylwia Chojnowska z instytutu medycznego i dr hab. Krzysztof Prokop, dyrektor instytutu prawa i administracji, będą nowymi prorektorami w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Ich wyboru, na wniosek dr hab. Dariusza Surowika, który ma być nowym rektorem „państwówki” dokonało kolegium elektorów. Chojnowską poparli wszyscy, a Prokopa zdecydowana większość elektorów.

Rekrutacja do podstawówek... nie tylko miejskich

cz śr, 29 marca 2017 18:04

Do piątku rodzice dzieci 7-letnich lub 6-letnich realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne i chcący posłać pociechę od września do klasy pierwszej, mają składać „zgłoszenia” do szkoły, w której obwodzie mieszkają. Jeśli chcą posłać dziecko do innej szkoły publicznej – poza obwodem – od poniedziałku będą mieli dwa tygodnie na złożenie „wniosku”. Zarówno do „zgłoszenia” jak i „wniosku”, niezbędne są oświadczenia, które - jak podkreślają miejscy urzędnicy - „składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań”. Warto zauważyć, że w tym roku na liście miejskich podstawówek prowadzących nabór ponownie pojawia się Szkoła Podstawowa nr 1, a do tego od września w Łomży mają zacząć działać także dwie inne szkoły podstawowe, których organem prowadzącym nie będzie samorząd miasta.

Prawo - 13 kierunek w „państwówce”

cz śr, 29 marca 2017 11:26

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyraziło zgodę na prowadzenie w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży studiów jednolitych magisterskich o profilu praktycznym na kierunku „prawo”. Nowe studia rusza od nowego roku akademickiego i będzie to 13 kierunek, jaki będzie można studiować w łomżyńskiej „państwówce”, i 4 na którym można zrobić magisterkę.

Fizyk jądrowy prof. Wilhelmi ma salę w I LO w Łomży

cz śr, 29 marca 2017 08:35

Wstawał o 5. rano, uwielbiał czytać poezje Mickiewicza, słuchał muzyki klasycznej z Beethovenem na czele, organizował przez 20 lat spotkania fizyków jądrowych z całego świata na Mazurach, był prezesem Polskiego Towarzystwa Fizycznego i współtwórcą Instytutu Badań Jądrowych w Świerku oraz kierownikiem katedry fizyki jądra atomowego Uniwersytetu Warszawskiego. Do tego profesor Zdzisław Wilhelmi (1921 – 2013) urodził się w Łomży i ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Tutaj z żoną Hanną Wilhelmi i córką Dorotą spotkali się uczniowie Profesora, nazywanego ojcem polskiej fizyki jądrowej. Społeczność I LO nadała jego imię sali fizycznej na I piętrze 102-letniego gmachu.

Po 40 latach w Liceum Ogólnokształcącym w Łomży

cz so, 25 marca 2017 11:59

- Spotkajmy się jeszcze raz po 40 latach od złożenia egzaminu dojrzałości, tak wiosennie i radośnie, 26 maja 2017 r. Powspominajmy wspólnie tamten czas, póki jeszcze mamy siłę i ochotę – zachęcają rówieśniczki i rówieśników członkowie Komitetu Organizacyjnego, pragnący zorganizować Zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. - Uczęszczaliśmy do naszego liceum w latach 1973 – 1977 i zdaliśmy maturę 40 lat temu. Po czterech dekadach niewidzenia się w murach Szkoły należałoby się spotkać. Spotkajmy się, czasowi na przekór.

Dr hab. Krystyna Leszczewska: Ja to lubię...

cz pt, 24 marca 2017 11:41

- Jak się lubi, to co się robi, to jest łatwiej – mówi Krystyna Leszczewska, prorektor ds. dydaktyki i spraw studenckich Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie nadało jej stopień doktora habilitowanego. Podstawą była wydana w ubiegłym roku monografia „Przedsiębiorstwa rodzinne. Specyfikacja modeli biznesu”. Uzyskanie jednego z najwyższych w Polsce stopni naukowych - można jeszcze mieć tytuł naukowy profesora zwany „profesurą belwederską”, zajęła łomżyńskiej ekonomistce kilka lat.

Mądrzy, skromni i pogodni laureaci konkursów przedmiotowych

cz pt, 24 marca 2017 08:46

Maja Karwowska ma 4 tytuły laureata wojewódzkich konkursów przedmiotowych: z angielskiego, polskiego, informatyki i przyrody. - Moja pani od przyrody Jolanta Gwizdon powiedziała, że jeśli autor zadania da zamiast aparatów gębowych odnóża kroczne owadów, to będzie złośliwość – mówi Maja, szóstoklasistka Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, której uczennice i uczniowie zdobyli w sumie 9 tytułów, czyli w województwie podlaskim najwięcej, na równi z PSP nr 1 w Białymstoku. - Nasza szkoła jest duża, ale nie ogromna, łączy ludzi. Znamy się z laureatami nie tylko z korytarzy, ale i z przygotowywania akademii czy udziału w konkursach recytatorskich. Świetne towarzystwo.

Oferty na salę „siódemki” droższe

cz cz, 23 marca 2017 15:15

Sześć firm, niemal wyłącznie z Białegostoku, zainteresowanych jest budową sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Wszystkie one chcą podjąć się pracy, ale za większe pieniądze niż planowały wydać władze miasta. Najtańsza z ofert sięga 8 mln zł, czyli jest o blisko 600 tysięcy droższa niż kwota jaką chciało wydać na tę inwestycję.

Zagrali fair play w dwa ognie na pierwszy dzień wiosny

mm wt, 21 marca 2017 16:11

- Mam bardzo dobre wrażenia po tym turnieju, bo wszyscy grali uczciwie i zgodnie z regułami fair play, a sędziowanie było sprawiedliwe – dzieli się wrażeniami Franciszek Żegalski, kapitan drużyny Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, która zwyciężyła w turnieju w dwa ognie, jaki Komenda Miejska Policji w Łomży zorganizowała we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Hali im. Olimpijczyków Polskich. Drugie miejsce zajęła drużyna Gimnazjum w Nowogrodzie, a trzecie – Publicznego Gimnazjum nr 8. Turniej miał być sportową alternatywą Dnia Wagarowicza.

Dwujęzyczna edukacja poprzez zabawę

JJS pt, 17 marca 2017 13:25

Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi Podrywamy do lotu przy Wyższej Szkole Agrobiznesu ogłasza nabór do klas pierwszych na rok szkolny 2017/2018. To jedyna tego typu szkoła w Łomży, w której nauczanie będzie realizowane w dwóch językach: polskim i angielskim, a dzieci będą zdobywać wiedzę przez zabawę, rozmowę i współpracę między sobą oraz z wykwalifikowaną kadrą. Spotkanie rekrutacyjne odbędzie się w poniedziałek 20 marca, a ilość miejsc w dwóch planowanych klasach jest ograniczona do 36 osób.

W „siódemce” i „budowlance” dyrektorzy bez zmian

cz pt, 17 marca 2017 10:13

Tylko po jednej ofercie wpłynęło na miejskie konkursy na stanowiska dyrektorów Szkoły Podstawowej nr 7 i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 oraz trzech samorządowych Burs Szkolnych. Jak informuje Łukasz Czech z ratusza złożyli je obecni dyrektorzy tych placówek.

Uczniowie Mistrza Bojanusa wyróżnieni figurkami w „Wecie”

cz pt, 17 marca 2017 08:25

Anita Kiełczewska wita wprost od wejścia gości promiennym uśmiechem. Trzecioklasistka „Wety” jeszcze nie wie, że kapituła Konkursu Uczniowie Mistrza Bojanusa wybrała ją laureatką za dobroć, jaką dzieli się z ludźmi i zwierzętami, organizując kwesty i zbiórki żywności z Caritas oraz karmy dla psów schroniska Arka. - Pomagam nałogowo koleżankom i kolegom, bo jestem otwarta na ich kłopoty i problemy, które potrafię rozwiązywać bezkonfliktowo – opowiada rozpromieniona przed pierwszą galą „Bojanusów”. - Istnieje taka buddyjska karma, że wszystko, co darowaliśmy komuś, wraca do nas podwójnie. Ja w to wierzę i zgodnie z tą zasadą działam. Jestem formą dobrej duszy...

Językowe potyczki z baśniowym stworem

cz cz, 16 marca 2017 08:26

Gabriela Chojnowska, uczennica klasy III Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży, zwyciężyła w V Miejskim Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2017”. – Mam już kilka nagród, ale taki puchar zdobyłam po raz pierwszy! – mówi Gabriela Chojnowska, Mistrz Ortografii Miasta Łomża. – Dyktando było średnio trudne. Niektóre słówka już znałam, a niektóre nie – wtedy próbowałam sobie wyobrazić inne słowa, które są bliskoznaczne. Najeżone ortograficznymi pułapkami dyktando o bajkowej treści powstało w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a poza 23 uczniami ośmiu szkół podstawowych pisało je – na ochotnika – również troje dorosłych.

Maturzyści do licencjatu, magisterium, doktoratu i rektoratu

mm śr, 15 marca 2017 19:30

- W roku 2000 wszystko było tutaj inne, mieliśmy tylko 3 uczelnie z Łomży: Wyższe Seminarium Duchowne, Wyższą Szkołę Agrobiznesu i Szkołę Jańskiego, a uczestnikami byli jedynie uczniowie naszej szkoły – opowiada Grażyna Chodnicka, dyrektorka III LO w Łomży, gdzie odbywała się 17. Giełda Pomysłów na Życie. Słuchają jej z zaciekawieniem w sali gimnastycznej pełnej ludzi i stoisk 37 uczelni rówieśnicy imprezy: Jakub Chludziński ze Sławca i Szymon Wądołowski z Przytuł, 17-letni uczniowie klasy 1. - Z roku na rok nasza giełda się rozrastała, przybywało uczelni z regionu i z całego kraju oraz wprowadziliśmy wykłady tematyczne z różnych dziedzin wybitnych naukowców.

Dawid Siniło prezentuje owoce morza od kuchni i na talerzu

cz śr, 15 marca 2017 14:55

- Młodzież w Łomży podczas zajęć praktycznych pokazała, że jest zdolna, pilna i zdyscyplinowana – chwali uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Dawid Siniło (lat 31), mistrz i szef kuchni Restauracji Zamku w Tykocinie, który poprowadził warsztaty teoretyczne i praktyczne z przygotowania i przyrządzania pysznych potraw z frutti di mare dla dwóch 12-osobowych grup. - My, mistrzowie i szefowie kuchni renomowanych restauracji, szukamy takich osób, które chcą się nowych rzeczy nauczyć, umieją się skoncentrować na zajęciach i w pracy, nie zadzierają nosa i nie myślą, że wszystko umieją. Bo jeden nie wie, co to czarny makaron, a drugi, co to scampi z głową.

Czas namysłu – wkrótce nabór do klas 1. szkół podstawowych

cz wt, 14 marca 2017 09:37

Za trzy tygodnie, od 3. do 14. kwietnia, rodzice siedmiolatków lub sześciolatków (dla pierwszych to obowiązek, dla drugich prawo) będą składać wnioski o przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej. To ważna decyzja na najbliższe trzy lata, zaś w perspektywie – może i na większy kawałek życia, w którym kształcenie bardzo długo jest głównym zajęciem człowieka. Od 23. do 31 marca rodzice będą składać wnioski o kontynuację edukacji w klasie 1. dzieci, realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie której mieszka. Urząd Miejski ogłosił harmonogram naboru, a na sesji Rady Miasta 22. marca prezydent Mariusz Chrzanowski zaproponuje kryteria w postępowaniu rekrutacyjnym szkół.

« · «« · 50 · 51 · 52 · 53 · 54 · 55 · 56 · 57 · 58 · 59 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę