Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Rower dla Jacka, tablet dla Filipa

cz pt, 25 maja 2018 08:09

- Nauczyciel jest ważny i pomocny na pierwszym etapie, żeby zachęcić do przedmiotu i nauczyć od podstaw liczb, zasad działań i motywacji do pracy – wylicza Jacek Jakimiuk z I LO w Białymstoku, który wygrał konkurs matematyczny PWSIiP w Łomży, pokonując ponad 200 uczestników w całej rywalizacji i ponad 100 w filnale. - Jednak im więcej uczeń wie i umie, tym bardziej musi polegać na sobie. Ja w niektórych zadaniach jestem istotnie lepszy od matematyka Mirosława Pryszczepko, który często lepiej zna teorię, ale ja mam ciekawsze i dziwne, nietypowe pomysły. Nad matematyką lubię głowić się tak bardzo, że poświęcam jej więcej czasu niż judo 3 razy w tygodniu po 2 godziny.

Gimnastyka, bieganie i granie przeciw otyłości i rozlazłości

cz pt, 25 maja 2018 08:07

- Co piąte dziecko w wieku od 6 do 11 lat ma problem wykonania prostych czynności ruchowych, co nazywa się rozwojowym zaburzeniem koordynacji, i jeśli nie zostanie podjęta interwencja przez nauczycieli wychowania fizycznego, będzie to mieć dużo konsekwencji w dalszym życiu nastolatka – mówi profesor Jerzy Sadowski z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz PWSIiP w Łomży, gdzie odbyła się konferencja z udziałem ponad 100 nauczycieli wuefu na temat wyzwań, jakie współczesność stawia im na lekcjach wychowania fizycznego. Czworo naukowców otwierało oczy praktykom na społeczne znaczenie motywacji do ćwiczeń i zachęcało do kreatywności na WF.

Mistrzowie rowerów

cz cz, 24 maja 2018 17:50

Kamil Baranowski ze Szkoły Podstawowej nr 26 w Białymstoku indywidualnie wygrał 41. finał Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju BRD dla szkół podstawowych w Województwie Podlaskim. Drugi był Michał Wiśniewski ze Szkoły Podstawowej w Olszynach w gminie Piątnica, która zwyciężyła drużynowo i pojedzie na finały ogólnopolskie. Turniej po raz pierwszy odbył się w Łomży. Konkurencje praktyczne rozgrywano w miasteczku rowerowym na terenie Skate Parku. Umiejętnościami jazdy na rowerze popisywało się tu 68 uczniów z 17 najlepszych drużyn wybranych w rywalizacjach powiatowych.

„Nauka scala”

cz wt, 22 maja 2018 09:54

Trzy miasta, prawie 600 imprez. W czerwcu także w Łomży odbędzie się XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. W organizację tegorocznej edycji włączyło się 14 szkół wyższych a także instytucje edukacyjne, artystyczne i sportowe oraz samorządy Białegostoku, Łomży i Suwałk.

Dwa roczniki w szkole to nie problem?

cz wt, 22 maja 2018 09:18

Trwa nabór do szkół ponadgimnazjalnych. W Łomży szkoły publiczne oferują w tym roku 1673 miejsca. Najwięcej „Weta” - niemal 400, ponad 300 „Budowlanka” i blisko 300 „Mechaniak”. W ogólniakach miejsc jest mniej – 168 w I LO, 140 w II LO i 160 w III LO. Pierwszy etap naboru potrwa jeszcze miesiąc, ale wielu rodziców już dziś martwi się, co będzie za rok, gdy do klas pierwszych szkół średnich pójdą dwa roczniki. „Zwiększenie liczby klas I nie spowoduje istotnych problemów związanych z zapewnieniem odpowiedniej liczby sal lekcyjnych” - przekonuje minister Anna Zalewska, która skierowała do rodziców specjalny list dotyczący przyszłorocznej rekrutacji.

Poetyckie początki

cz nie, 20 maja 2018 09:17

„Jest taka duża ale też mała. Tak daleko ale jednak blisko to tu taki skarb nie widzisz?” Tak rozpoczyna się wiersz Jakuba Świderskiego, ucznia klasy Vb Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży, który otrzymał nagrodę główną XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „Miasto i region w Unii Europejskiej”. Uczeń Anny Sobieszuk lauru odbierał w piątek, podczas uroczystego podsumowania konkursu w Szkole Podstawowej nr 12 w Białymstoku.

Publiczne Gimnazjum nr 6 zwycięża Quiz Zawodoznawczy

cz nie, 20 maja 2018 07:23

Anna Zabielska, Kacper Łempicki i Wiktoria Sasinowska z PG nr 6 w Łomży triumfowali w finale V Międzyszkolnego Quizu Zawodoznawczego dla Szkół Gimnazjalnych. - Konkurs był skierowany do uczniów klas II gimnazjum i miał na celu rozpowszechnienie tematyki edukacyjno-zawodowej – mówi przewodniczący jury Maciej Listowski, dyrektor Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji. - To ostatni rocznik gimnazjalny, przed którym za rok stanie konieczność wyboru szkoły średniej, więc celowe jest zapoznanie uczniów ze ścieżkami edukacyjnymi i uświadomienie im konieczności zaplanowania własnej przyszłości. Powinni być gotowi na mobilność na współczesnym rynku pracy i wyrabiać w sobie chęć zdobycia nowych umiejętności i potwierdzania kwalifikacji zawodowych.

Mali odkrywcy z „jedynki”

cz pt, 18 maja 2018 08:55

Klub Młodego Odkrywcy to koło naukowe działające w Szkole Podstawowej Nr 1 w Łomży. Uczestnikami zajęć są pierwszoklasiści, którzy w twórczy i kreatywny sposób zgłębiają tajemnice otaczającego ich świata. Zdobywanie wiedzy poprzez wspólne doświadczenia i eksperymenty jest zdecydowanie efektywniejsze, pobudza naturalną ciekawość uczniów i wspiera w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań.

Pielęgniarstwo w „państwówce” z akredytacją KRASzPiP

cz cz, 17 maja 2018 08:52

Pielęgniarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży uzyskało akredytację Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych. Oznacza to spełnienie przez uczelnię wymaganych przez Ministerstwo Zdrowia standardów kształcenia pielęgniarek. - Nasz wydział zapewnia kształcenie na najwyższym poziomie, jesteśmy praktykami i starannie przygotowujemy przyszłe pielęgniarki do zawodu – informuje prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP dr n. o zdr. Joanna Chilińska, która jest także zastępcą dyrektora ds. pielęgniarstwa Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

Czy nauczycielskie podwyżki zagrożą budżetowi miasta?

cz wt, 15 maja 2018 08:50

Od kwietnia nauczyciele w Polsce zarabiają trochę więcej. Podwyżki w zależności od grupy nauczycieli wyniosły od 123 zł do 168 zł miesięcznie. I choć nie są to podwyżki jakich oczekiwali nauczyciele, to w przypadku Łomży oznaczają one wzrost wydatków z budżetu miasta w sumie o blisko 3 miliony złotych. To nieco ponad 3% w stosunku do ubiegłorocznych wydatków na pensje w oświacie, ale póki co w budżecie miasta do ubiegłorocznego poziomu brakuje jeszcze około 6 milionów złotych.

Łomżyński Konwent PWSIiP

cz pon, 14 maja 2018 14:26

Dr hab. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży powołał nowy Konwent uczelni. To organ opiniodawczy i doradczy. Nowy konwent jest o połowę mniej liczny niż poprzedni i ma pełnić funkcję do 2021 roku.

Trudne rozszerzenie z matmy nawet dla maturzystów I LO

cz śr, 09 maja 2018 15:11

Prawie wszyscy z 65 zdających egzamin maturalny na poziomie rozszerzonym z matematyki w I LO w Łomży wykorzystali pełne 180 minut na 15 zadań, ale wychodzili z nowej sali gimnastycznej wycieńczeni ogromnym wysiłkiem intelektualnym. Sztywni, woskowo bladzi i przejęci poziomem trudności. Nawet Weronika Nieciecka, jaśniejąc blaskiem najwyższej średniej ocen 5, 59, nie miała wesołej miny. - Zdanie matury z matematyki rozszerzonej nie jest wcale tak proste, jak się wydaje – ocenia w hallu I LO, szczycącego się olimpijczykami międzynarodowymi, ogólnopolskimi, wysoką pozycją w rankingu „Perspektyw” i zwykle 100-procentową zdawalnością matur. - Ciężko mi było przeprowadzić dowody geometryczne i algebraiczne i obliczenia prawdopodobieństwa. Ale poszło!

Orzeł z Łomży w Senacie

cz śr, 09 maja 2018 15:09

Agnieszka Skrodzka, uczennica klasy IV a Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Orzeł Biały – nasza duma”. Konkurs zorganizowała Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i jest częścią obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

All over the world po trudnej maturze w III LO w Łomży

cz wt, 08 maja 2018 14:15

Nierozłączne jak papużki, śliczne jak modelki z konkursów piękności i śmiałe jak aniołki Charliego czekają na Monikę Śniadowską, która pisze 120 minut maturę z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Wprawdzie trzy 19-latki mają prawo jazdy i auto na parkingu przy Giełczyńskiej, lecz umilają sobie czas oczekiwania w to wtorkowe, słoneczne przedpołudnie pogawędkami przed gmachem III LO przy Senatorskiej w Łomży. Trzy lata są razem w jednej albo sąsiedniej ławce na lekcjach, m.in., u anglistki Anny Klimek. - Dość trudny był ten egzamin, w porównaniu z maturami próbnymi – ocenia Katarzyna Piątkowska, opowiadając z przyjaciółkami: Magdaleną Sendrowską i Anną Samul o perypetiach with English na maturze z Jamesem Bondem i wyjazdach za granicę.

Maturzyści Szkół Katolickich pokonali stres matematyczny

cz pon, 07 maja 2018 15:59

Kwitną biało jarzębiny na Sadowej, słońce rozlewa się gorącym blaskiem po trawnikach i asfalcie, a z zabytkowego gmachu wychodzi dwójka przyjaciół: Ada Modzelewska i Zbigniew Grzeszczuk. Mieli 3 godziny na 34 zadania egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym, ale lecz wystarczyło dwie i pół, aby oddać arkusz egzaminacyjny. - Jestem pozytywnie zaskoczona, bo spodziewałam się, że polecenia będą trochę trudniejsze – ocenia na gorąco Ada, dla której o wiele większym wyzwaniem okazało się pokonanie stresu przedmaturalnego, jeszcze przed wejściem na salę. Uśmiech rozjaśnia sympatyczną twarz, gdy potwierdza się, że mają rozwiązania identyczne.

Przyjemna matura z polskiego w słonecznym II LO w Łomży

mm pt, 04 maja 2018 16:27

Kasztany w rozkwicie, słońce w zenicie, gdy na Anioł Pański w południe potężnie uderzają dzwony Katedry. 19-letni Bartosz Osiecki dyskutuje z kolegami z matfizu przed II LO w Łomży, jak sobie radzili na pisemnej maturze z języka polskiego. - Dzisiaj to nie „moja” matura, ale trzeba zdać, bo polskiego obawiałem się najbardziej - uśmiecha się promiennie Bartek, o którym w rodzinie mówią, że wdał się w pradziadka Janka, tak sympatyczny, towarzyski, elokwentny. - Napisałem o tęsknocie, która bywa w życiu człowieka uczuciem budującym wewnętrznie albo niszczącym. Wybrałem tezę, że tęsknota podtrzymuje ducha, w oparciu o „Mazurka Dąbrowskiego”, „Pana Tadeusza” i „Lalkę”.

Szczęśliwa „siódemka” Łomżyczki

cz cz, 03 maja 2018 10:59

W środę 2 maja na Stadionie PGE Narodowym zakończyły się Mistrzostwa Polski w piłce nożnej młodzieży, czyli XVIII edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W finałowych rozgrywkach wzięły udział dwa zespoły z Łomży – Łomżyczka Łomża (U10 dziewczęta) i AMO Łomża (U10 chłopcy) oraz ze Szkoły Podstawowej w Piątnicy (U12 dziewczęta). Najlepiej z nich zaprezentowały się podopieczne Henryka Pestki z Łomżyczki, które awansowały do elitarnej „ósemki”, czyli ćwierćfinałów mistrzostw.

Patriotyczna siódemka

cz cz, 03 maja 2018 09:59

- Cieszmy się wolnością, radujmy się, śpiewajmy pieśni - zachęcała Iwona Erynk-Cichowicz, dyrektor Szkoły podstawowej nr 7 w Łomży, w której po raz 7 odbył się „Wieczór Patriotyczny”. - To, że bez obaw możemy posługiwać się językiem polskim, który jest jednym z najtrudniejszych na świecie, to też powód do radości – dodawała. Spotkanie pokoleń, wspólne uczenie się historii naszego kraju i przeplecionej w niej 600-letniej historii Łomży, i pieśni patriotyczne, które towarzyszyły naszym rodakom w przełomowych momentach dziejowych. Wieczór zadumy, wzruszenia i radości. Tak wyglądała w tym roku patriotyczna siódemka.

Programista może mieć wiele wcieleń

cz pt, 27 kwietnia 2018 16:51

- To brzmi pięknie - pracować w mniejszym mieście w Polsce, a zarabiać kokosy w dolarach, ale to mit – mówi Maciej Aniserowicz, autor bestselerowej książki „Zawód: Programista”, który spotkał się ze studentami informatyki PWSIiP w Łomży. - Ci ludzie za oceanem nie są głupi. Wiedzą ile się u nas płaci – rozwiewa marzenia o łatwej i dobrze płatnej „zdalnej pracy”.

Pilni, mądrzy i odważni absolwenci I LO w Łomży

cz pt, 27 kwietnia 2018 13:24

Eryk Mroczko siedzi w pierwszym rzędzie w granatowym garniturze i czarnych, wypastowanych butach. Elegancki strój i uroczysta mina 19-latka udanie harmonizują z otoczeniem: jasna aula w I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży, gdzie wokół rozstawiono krzesła dla 177 maturzystek i maturzystów, a wysoko na scenie stoliki, za którymi zasiedli pedagodzy i goście „Pierwszego”. - To ostatnie uroczyste spotkanie w naszym licealnym gronie, na pewno chętnie będę tu wracał... – myśli maturzysta, który odbierze jedną z 7 najbardziej prestiżowych w I LO odznak za pilność. W jednym rzędzie przez środek auli stanie też z Pilnym uśmiechnięta Weronika Nieciecka, podwójna finalistka olimpiady geograficznej i zdobywczyni najwyższej średniej ocen 5, 59 za trzy lata wytrwałej nauki.

« · «« · 40 · 41 · 42 · 43 · 44 · 45 · 46 · 47 · 48 · 49 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę