Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Pogotowie do protestu

cz wt, 17 marca 2015 17:34

Pracownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży domagają się 400-złotowych podwyżek płac. Kolejnym punktem sporu są propozycje dotyczące zmniejszenia obsady karetek podstawowych z trzech do dwóch osób. W ten sposób dyrekcja pogotowia chce wygospodarować pieniądze na podwyżki, ale organizacje związkowe zrzeszające pielęgniarki i ratowników medycznych nie godzą się na to twierdząc, że to jest niebezpieczne także dla pacjentów. Dwa związki zawodowe z pogotowia formalnie weszły już w spór zbiorowy z pracodawcą i oczekują konkretnych propozycji, grożąc że jeśli nie będzie ich do piątku, rozpocznie się protest pracowników.

Milion złotych starczy szpitalowi w Łomży na rok?!

cz wt, 17 marca 2015 08:24

Samorząd województwa podlaskiego chce przeznaczyć na szpitale ogólne w tym roku w sumie ponad 58,5 mln zł. Z tej kwoty jeden milion złotych ma trafić do Łomży. Zostanie przeznaczony na dokończenie remontu na oddziale nefrologii. - Nie komentuję uchwał Sejmiku. Najpilniejsze potrzeby remontowe szacuję na siedem milionów – mówi dyrektor Krzysztof Bałata, kierujący największą w zachodniej części Podlaskiego placówką, która w 2014 przyjęła na 20 oddziałach 21 tysięcy 644 pacjentów i udzieliła ponad 150 000 porad lekarskich, wykonując multum badań, na przykład, ponad 46 tys. RTG, 16 tys. USG, sześć tysięcy tomografii i ponad 4 i pół tysiąca rezonansu magnetycznego... - Staramy się by zwiększono środki z budżetu województwa i widać że jest ku temu przychylność – dodaje Bałata.

Anoreksja - choroba na całe życie

cz pt, 13 marca 2015 08:04

Jak to możliwe, że w dzisiejszych czasach młodzi ludzi mogą umierać z głodu i to z własnej woli? Większość nie rozumie, czym jest anoreksja, a opisując anorektyczkę, najczęściej użyto by słów „sama skóra i kości”. Jednak to tylko skutki choroby, a anoreksja zaczyna się w głowie – pisze Weronika Zysk, uczennica drugiej klasy I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Opisując historię 16-letniej anorektyczki przestrzega przed chorobą, która może być śmiertelna.

Nowi „starzy” (ko)ordynatorzy i „stare” nowe twarze

cz cz, 12 marca 2015 17:50

Dobiegają końca kolejne konkursy na koordynatorów Szpitala Wojewódzkiego, czyli ordynatorów zatrudnionych na kontraktach, nie na umowę o pracę. Zbliżający się 1. kwietnia nie będzie w tonie primaaprilisowym dla lekarzy, pielęgniarek i personelu przynajmniej dwóch oddziałów. - Cenioną ordynator dr Bożenę Florczyk na oddziale noworodkowym zastąpi nowy koordynator dr Dariusz Ślesicki, który był ordynatorem w szpitalu w Pułtusku, a kilka lat temu pracował u nas – informuje wicedyrektor łomżyńskiego szpitala Hanna Majewska – Dąbrowska. - Po siedmiu latach wraca też do nas dr Marek Załęski, który przejmie stanowisko po zasłużonym twórcy oddziału urologicznego i ordynatorze dr. Telesforze Saracynie. Dwa inne oddziały czekają jeszcze na zakończenie konkursu.

Karuzela z (ko)ordynatorami szpitala w Łomży

cz śr, 18 lutego 2015 18:25

- Mam nadzieję, że oddział chirurgiczny, który wymaga jeszcze dosprzętowienia, będzie znany nie tylko w Łomży, ale okaże się konkurencyjny również dla szpitali w Ostrołęce i w Białymstoku – mówi optymistycznie dr nauk med. Bolesław Astapczyk (lat 55), nowy ordynator chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie trwa seria konkursów na stanowiska kierownicze w 20 oddziałach. Procedury konkursów zakończyły się dotychczas wyborem piątki głównodowodzących oddziałami. Oprócz białostoczanina, który zastąpił na chirurgii dr. Zdzisława Oszczapińskiego, ordynatorów już mają: OIOM – dr Izabela Ziółek, oddział psychiatryczny – dr Irena Dworakowska i zakaźny – dr Paweł Radom. Koordynatorem ortopedii pozostaje dotychczasowy szef dr Krzysztof Gołaszewski.

Wartość choroby

cz cz, 12 lutego 2015 13:10

W Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży chorzy codziennie mogą korzystać z posługi duszpasterskiej. W szpitalnej kaplicy każdego dnia odprawiana jest Msza święta, a chorym którzy nie mogą opuszczać łóżek sakramenty udzielane są na poszczególnych oddziałach. Ta środowa była szczególna. Sprawowana w XXIII Światowym Dniu Chorego miała uroczysty charakter i przebieg, a szpitalną kaplicę wypełniali nie tylko pacjenci, ale też ich rodziny i przedstawiciele służby zdrowia.

Cytologia – badanie, którego nie wolno lekceważyć

cz śr, 11 lutego 2015 08:37

Cytologia jest niezwykle cennym badaniem w profilaktyce i diagnostyce raka szyjki macicy. Pozwala wykryć nie tylko stany zapalne i określić ich przyczynę, ale także uchwycić wczesne zmiany nowotworowe, kiedy nie powodują one żadnych dolegliwości i – co najistotniejsze – kiedy są całkowicie uleczalne. W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży cytologię można wykonać min. w ramach bezpłatnego programu profilaktyki raka szyjki macicy. Program skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ostatnich 3 latach nie wykonywały cytologii.

Światowy Dzień Chorego z cukrem we krwi

cz śr, 11 lutego 2015 08:07

- Czułam się bardzo dobrze, o wszystkim mogłam sobie pomyśleć, tylko nie o cukrzycy – opowiada Halina Sokołowska (lat 67), członkini Stowarzyszenia Diabetyków, która z ok. pięćdziesięciorgiem koleżanek i kolegów spotkała się z okazji 23. Światowego Dnia Chorego w Centrum Rehabilitacji św. Rocha w Łomży. - Przypadkowo odkryłam 10 lat temu, w naszym szpitalu, że mam cukrzycę. Kilka lat wstecz wystąpiły powikłania typu naczyniowego i przechodzę teraz intensywne leczenie farmakologiczne. W Warszawie się leczę. W Łomży nie ma poradni naczyniowej, a diabetologiczna jest tylko w ośrodku SOMed, tam kolejki są na pół roku. Powinna być reaktywowana przy szpitalu.

Metoda Naturhouse

cz pt, 06 lutego 2015 14:36

Zrzucenie zbędnych kilogramów bez efektu jo-jo to znacznie więcej niż zwykła dieta. Odchudzanie jest procesem, który jeśli będzie przeprowadzony pod okiem specjalisty, da skuteczne i długotrwałe rezultaty. Dietetycy Naturhouse na przestrzeni lat dowiedli skuteczności swojej metody. Kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście do każdego Klienta i reedukacja żywieniowa. Spersonalizowana dieta, wzbogacona o odpowiednio dobrane suplementy i przyprawiona szczyptą wytrwałości i motywacji to recepta na oczekiwane efekty. A wszystko pod czujnym okiem dietetyka, który w każdym momencie służy pomocą i wsparciem.

Nowoczesny sprzęt od WOŚP dla noworodków w Łomży

mm so, 10 stycznia 2015 16:39

- Bez nowoczesnego sprzętu od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie wyobrażam sobie tak skutecznej pomocy i bezpiecznej opieki całodobowej nad wcześniakami i noworodkami w Łomży – twierdzi dr Bożena Florczyk, ordynator Oddziału Noworodków i Wcześniaków z Pododdziałem Patologii Noworodka i Intensywnej Opieki w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, który ma 35 łóżek dzieci i co roku dostaje specjalistyczne urządzenia od WOŚP, których wartość przekracza milion złotych i dzięki którym lekarze mogą ratować setkom dzieci zdrowie i życie. - Wykorzystujemy ten sprzęt każdego dnia i wdzięczna jestem Fundacji Jurka Owsiaka i łomżyńskim wolontariuszom, że zbierają pieniądze na szczytny cel – mówi dr Florczyk w rozmowie z Mirosławem R. Derewońko.

Zadbaj o zdrowe stopy jak najwcześniej

cz pt, 09 stycznia 2015 12:36

Pracujesz w pozycji stojącej bądź musisz dużo chodzić? Nosisz w pracy eleganckie, ale niewygodne obuwie? Masz sporo dodatkowych kilogramów, albo wręcz przeciwnie, prowadzisz aktywny tryb życia, ale odniosłeś kontuzję? W żadnej z tych sytuacji nie bagatelizuj bólu pięty niewiadomego pochodzenia, bowiem może to być początek tzw. ostrogi piętowej – choroby dotykającej coraz więcej osób i mogącej prowadzić nawet do trwałego, uniemożliwiającego poruszanie, kalectwa. Najskuteczniejszą metodą jej leczenia jest terapia falą uderzeniową w specjalistycznym gabinecie fizjoterapeutycznym, takim jak OrtoMed w Łomży.

Koniec protestu lekarzy

cz śr, 07 stycznia 2015 07:38

"Odnieśliśmy wspólny sukces, sukces lekarzy i naszych pacjentów. Otwieramy gabinety" - te słowa pojawiły się na facebookowym profilu Porozumienia Zielonogórskiego. W siedzibie ministerstwa zdrowia przed 7:00 rano zakończyły się negocjacje lekarzy z Porozumienia z ministrem Bartoszem Arłukowiczem. Trwały prawie 15 godzin. Od środy rano gabinety lekarskie otworzyli także strajkujący w Łomży lekarze zrzeszeni w PZ. Od 1 stycznia w mieście zamkniętych było 8 przychodni w tym te największe - m.in. „Lekarze Rodzinni 3” przy Reymonta, „Remedium” na Sybiraków, czy Łomżyńskie Centrum Medyczne przy Wyszyńskiego. Teraz już są one otwarte.

Chaos, nerwy, brak lekarzy dla „obcych” chorych

cz pon, 05 stycznia 2015 15:30

34 osoby dorosłe i sześcioro dzieci skorzystało w piątek od godziny 8. do 18. z porady lekarskiej w izbie przyjęć Szpitala Wojewódzkiego w Łomży; ponadto sześć osób zostało także przyjętych przez pielęgniarkę, dokonującą koniecznych, wcześniej zleconych iniekcji. A w poniedziałek, 5. stycznia, w południe około 30 osób wystaje na korytarzu i wysiaduje na ławkach przed poradniami szpitala, dokąd są też kierowani z izby przyjęć. To skutek zamkniętych od Nowego Roku gabinetów lekarzy rodzinnych w Łomży z Porozumienia Zielonogórskiego, które próbuje wynegocjować od pół roku z ministerstwem zdrowia oraz NFZ kontrakty na leczenie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Strajk lekarzy rodzinnych trwa nadal

cz pon, 05 stycznia 2015 08:31

Żaden ze strajkujących gabinetów lekarzy rodzinnych w Łomży w weekend nie podpisał umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. To oznacza, że w dalszym ciągu większość mieszkańców miasta w razie choroby nie może iść po poradę do swojego lekarza. Gabinety są zamknięte od 1 stycznia, bo ministerstwo zdrowia nie osiągnęło porozumienia z reprezentującym lekarzy Porozumieniem Zielonogórskim odnośnie podwyżki opłaty za pacjenta w związku z wejściem w życie od Nowego Roku tzw. „pakietu onkologicznego”.

Gabinety lekarskie zamknięte

cz pt, 02 stycznia 2015 09:24

Osiem przychodni lekarzy rodzinnych z Łomży nie podpisało umowy z NFZ na świadczenie usług podstawowej opieki zdrowotnej na 2015 rok. Lekarze z tych przychodni zapewniali opiekę dla większości mieszkańców miasta. Te wszystkie gabinety dziś są zamknięte. Lekarze „strajkują”, bo reprezentujące ich Porozumienie Zielonogórskie nie doszło do porozumienia z ministerstwem zdrowia odnośnie finansowania cynowych zadań przerzuconych na lekarzy rodzinnych. Dr Waldemar Pędziński, dyrektor Łomżyńskiego Centrum Medycznego i koordynator PZ na Łomżę i powiat łomżyński mówi, że mieszkańcy Łomży, informowani o tej sytuacji od kilku dni, przygotowali się – jeśli to było możliwe - do zamknięcia gabinetów. - Miałem już dziś kilka rozmów telefonicznych z pacjentami i oni rozumieją naszą sytuację – mówi dr Pędziński. - Jeśli sprawa jest pilna to kierujemy pacjentów do szpitalnego SOR, ale jeśli nie to poza bieżącymi konsultacjami telefonicznymi zalecamy poczekanie.

W piątek lekarze rodzinni będą jednak strajkować

cz śr, 31 grudnia 2014 09:42

Lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego nie otworzą gabinetów w piątek 2 stycznia. Taka decyzja zapadła podczas wieczornego spotkania w Białymstoku około 170 świadczeniodawców, czyli lekarzy prowadzących gabinety rodzinne na terenie województwa podlaskiego zrzeszonych w Podlaskim Związku Lekarzy Pracodawców „Porozumienie Zielonogórskie”. To oznacza, że większość mieszkańców Łomży – około 60% - nie będzie mogła po Nowym Roku pójść do swojego lekarza rodzinnego.

Lekarze z PZ jeszcze czekają z decyzją o zamknięciu gabinetów

cz wt, 30 grudnia 2014 15:18

- Na 100 procent nie podpisaliśmy do dzisiaj i nie podpiszemy kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w tej postaci, jaką proponuje ministerstwo zdrowia, ponieważ wybraliśmy do negocjacji przedstawicieli, którzy mają ze sobą ekonomistów i kalkulatory i umieją liczyć – twierdzi doktor Waldemar Pędziński, dyrektor Łomżyńskiego Centrum Medycznego. - Ilość i koszt zadań, jakie minister chce przerzucić na lekarzy rodzinnych, są nieadekwatne do środków finansowych, jakie zamierza na te cele przeznaczyć z budżetu państwa. Dyskusje i negocjacje o kontraktach z NFZ Porozumienie Zielonogórskie toczy już od pół roku. We wtorek wieczorem w Białymstoku spotka się 176 świadczeniodawców z województwa podlaskiego, którzy wspólnie zadecydują, czy otwierać swe gabinety w ponad 350 placówkach po Nowym Roku.

Większość lekarzy rodzinnych bez kontraktów

cz wt, 30 grudnia 2014 09:14

Większość gabinetów lekarzy rodzinnych po nowym roku w Łomży może być zamknięta. Dotychczas umowy z białostockim odziałem Narodowego Funduszu Zdrowia podpisało 40% gabinetów lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z miasta – informuje Adam Dębski rzecznik białostockiego NFZ. W znacznie lepszej sytuacji są mieszkańcy powiatu łomżyńskiego. NFZ już ma umowy na przyszły rok z niemal wszystkimi gabinetami lekarskimi działającymi na terenie podłomżyńskich gmin.

Lekarze rodzinni od stycznia nie otworzą gabinetów?

cz pon, 22 grudnia 2014 11:46

Gabinety lekarzy rodzinnych od nowego roku mogą być zamknięte. Lekarze rodzinni zrzeszeniu w Porozumieniu Zielonogórskim w dalszym ciągu nie osiągnęli porozumienia z Ministerstwem Zdrowia odnośnie warunków świadczenia usług w 2015 roku. Zarząd Federacji chce zawiesić dalsze negocjacje, i przekazuje, że w takim wypadku od stycznia lekarze rodzinni nie otworzą gabinetów. W województwie podlaskim zdecydowana większość poradni rodzinnych należy do tego Porozumienia. Na razie nie wiadomo ile gabinetów z Łomży i regionu podpisało umowy z NFZ-etem na nowy rok. Adam Dębski rzecznik prasowy białostockiego oddziału Funduszu mówi, że „te dane, teraz nie będą ujawniane”.

Mikołaje i Śnieżynki z PWSIiP

cz pon, 15 grudnia 2014 08:51

Mikołaj urodził się pierwszego grudnia, waży niecałe trzy kilogramy i jest wcześniakiem. Mama Mikołajka, Lidia, opowiada, że z porodu wyszli cało cudem – odklejone łożysko, cesarskie cięcie, komplikacje. Nie precyzuje jakiej kategorii był to cud, ponadnaturalny, czy może ludzki, którego dokonali lekarze ze szpitala w Ostrołęce. Jedno jest jednak w jej opowieści pewne, za kilka dni szczęśliwa mama i syn wrócą cali i zdrowi do domu, święta Bożego Narodzenia spędzą z rodziną. Lidia nie kryje wzruszenia, gdy mówi o najmłodszym synku. Słuchają jej studentki fizjoterapii Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Słuchają z zainteresowaniem i przejęciem wielu innych kobiecych opowieści, nie tylko tych o darze rodzicielstwa, ale także takich, w których jest choroba, oczekiwanie, cierpienie, bunt i lęk…

« · «« · 67 · 68 · 69 · 70 · 71 · 72 · 73 · 74 · 75 · 76 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę