Weta i ASP podniosą kompetencje zawodowe uczniów
Ponad dwa miliony złotych unijnego dofinansowania trafi do dwóch szkół z Łomży na podniesienie kompetencji zawodowych uczniów. Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał dziś dofinansowanie na kilka projektów dotyczących kształcenia zawodowego. W Łomży pieniądze trafią do Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących oraz Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej i łącznie obejmą ponad 230 uczniów.
Otwarte spotkanie z profesorem Markiem Cichockim
- Marek A. Cichocki, filozof, politolog, historyk idei politycznych, doktor habilitowany nauk humanistycznych oraz współtwórca i redaktor rocznika „Teologia Polityczna”, będzie gościem Uniwersytetu Otwartego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży – zapowiada Jolanta Święszkowska. - Jego najnowsza książka „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii” to skondensowana podróż przez różne epoki i prądy intelektualne. Lektura wyswobodzona ze sztywnych, akademickich ram, zanurza czytelnika w wartkich nurtach filozofii polityki, historii oraz literackiej fikcji.
Nauczyciele w Łomży i powiecie chcą strajkować z ZNP
Na 63 placówki oświatowe w Łomży i powiecie łomżyńskim, gdzie działa Związek Nauczycielstwa Polskiego, w dziewięciu na 10 pracownicy chcą ogłoszenia strajku przez ZNP. Związek domaga się od rządu polskiego podwyżki pensji o 1000 zł dla każdego zatrudnionego w oświacie. Pracownicy 8-miu placówek nie zdecydowali o strajku. Referendum całej załogi okazało się nieważne z powodu mniejszej niż 50 procent frekwencji w: „Wecie”, Przedszkolu Publicznym nr 10 i ŁCRE w Łomży oraz w SP Szczepankowo. Głosy rozłożyły się pół na pół w PP nr 5 w Łomży i w SP Pniewo, co nie pozwala ogłosić strajku. Załogi w SP w Kisielnicy i SP Nadbory odrzuciły chęć walki o podwyżkę.
Zamiast wagarów... mistrzostwa CS-GO
Pierwszy dzień wiosny, to tradycyjnie dzień wagarowicza. Od lat nauczyciele ł starają się, aby tego dnia zapewnić uczniom dodatkowe atrakcje, które powstrzymałyby ich przed... wyjściem ze szkoły. W szkole rolniczej w Marianowie przez trzy dnia świętowano Dni Kultury Uczniowskiej, w ramach których odbyły się m.in. konkursy na najlepszego traktorzystę szkoły czy mistrza FIFA 2019 i Counter-Strike.
Dr hab. Marek Rymsza o kodzie logiki polaryzacji
– Etos inteligencki był najmocniejszy w okresie II RP. Dzisiaj poczucie misji inteligencji, czyli ludzi, którzy są w służbie państwa, samorządów, na uczelniach, nie jest już tak powszechne – twierdzi dr hab. Marek Rymsza. W rozmowie z Jolantą Święszkowską opowiada o nowym odkrywaniu myśli Edwarda Abramowskiego, filozofa i społecznika, autora „Zmowy powszechnej przeciw rządowi”.
Uczniowie z Piątnicy nakręcają się na zawód!
Trzy zespoły uczniów z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Piątnicy nakręciły trzy filmy do konkursu „Nakręć się na zawód”. Zadaniem było stworzenie filmu przedstawiającego wykonywanie wybranego zawodu i związanego z nim stanowiska lub innych elementów promujących zawód w branży rolno-spożywczej lub budowlanej. O tym, który film zgłoszony do konkursu jest najlepszy zdecydować mają polubienia na fanpage’u projektu.
Co zagraża maturzystom i specjalistom w XXI wieku
Każdy po swojemu postrzega „Zagrożenia XXI wieku”, o których rozprawiano w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży podczas Dnia Otwartego. Setki maturzystów z Łomży autami i autokarami przyjechało w słoneczny przeddzień Wiosny do WSA, aby odwiedzać stoiska tematyczne, słuchać pogadanek, oglądać pokazy sportowe i sprawnościowe, badać ciśnienie i poziom cukru, a na koniec posilić się i grochówką, i kiełbaskami z grilla. Rozstawione przed biurowcem WSA na „Bawełnie” duże kotły i ruszty przyciągały zapachami, traktory i maszyny imponowały rozmiarami, natomiast spotkania z naukowcami i specjalistami z różnych dziedzin nieraz dały maturzystom do myślenia...
Innowacyjne przedszkole w Łomży??? Teraz już TAK !!!
Od dłuższego czasu docierają do nas informacje i ciekawostki o nowo powstałym przedszkolu w Łomży. Co jest przyczyną owego zamieszania?! Postanowiliśmy sprawdzić to osobiście. Odwiedziliśmy dzisiaj „Dwujęzyczne Bajkowe Przedszkole” w Łomży przy ulicy Pana Tadeusza 17. Mieliśmy przyjemność porozmawiać z dziećmi, rodzicami jak również z kadrą przedszkola.
Giełda uczelni w III LO pomaga w wyborze studiów
- „Giełda pomysłów na życie” to bardzo dobra inicjatywa, bo można tutaj, na miejscu poznać ludzi z różnych uczelni w Polsce. Można po twarzach i w rozmowie przekonać się, czy są zadowoleni ze swojego wyboru – chwali organizatorów 19. edycji spotkania uczniów łomżyńskich szkół w III LO w Łomży maturzysta „Trzeciego” Szymon Łoziński, wahając się między prawem UwB lub PWSiIP. Za 19. razem dookoła ścian w sali gimnastycznej i pracowniach na piętrach rozlokowało się około 30 uniwersytetów, politechnik, akademii, szkół zawodowych i policealnych. Było w czym wybrać.
Napoleon Bonaparte walczy o koncert Majki Jeżowskiej dla ZSS w Łomży
- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Łomży oraz wszystkich przyjaciół i sympatyków Zespołu Szkół Specjalnych do udziału w głosowaniu na najbardziej oryginalną laleczkę projektu UNICEF WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA – apeluje Danuta Wierzbowska z ZSS w Łomży. Konkurs, w którym udział bierze 266 laleczek z całej Polski, trwa tylko do piątku do godz. 11.00, a nagrodą główna jest koncert Majki Jeżowskiej dla zwycięskiej szkoły.
Bezpieczni w szkole, w domu, na podwórku
- Bezpieczeństwo, ważny temat, biorąc pod uwagę najmłodszych uczniów naszej społeczności szkolnej - mówi Arkadiusz Twardowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczepankowie. Szkoła uczestnicząc w akcji Polskiego Czerwonego Krzyża „Bezpieczny Patrol” zorganizowała zajęcia instruktażowe z zakresu pierwszej pomocy. - Jeśli dzieci od małego uczymy konieczności pomocy drugiej osobie w sytuacji zagrożenia, takiej pomocy udzielą w przyszłości koledze, czy koleżance – podkreśla dyrektor .
Mediacje bez skutku - będzie referendum przed strajkiem
- Dziękuję dyrektorom, ponieważ wszyscy odpowiedzieli na nasze zaproszenie do mediacji w sprawie podwyżki pensji nauczycielom i pracownikom oświaty – mówi Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. Mediacje z dyrektorami 64 placówek oświatowych miasta i powiatu łomżyńskiego odbyły się w poniedziałek i wtorek sprawnie i w pokojowej atmosferze pod przewodnictwem byłego starosty i wójta Krzysztofa Kozickiego. ZNP podtrzymał żądanie podwyżki o 1000 zł, ale dyrektorzy nie mogą jej zrealizować.
Znamy szczegóły pogrzebu śp. dr Aliny Szepelskiej
W poniedziałek informowaliśmy o przedwczesnej śmierci – w wieku 45 lat - dr Aliny Szepelskiej, nauczyciela akademickiego PWSIiP i kilku łomżyńskich szkół średnich. Dziś wieczorem odbędzie się wystawie ciała zmarłej, a jutro po południu uroczystości pogrzebowe.
Głusi, ciemnoskórzy i geje w małym mieście Łomża
Mają po 18 lat, głowy pełne pomysłów, a serca pełne współczucia dla ludzi, jak my, lecz pod jakimś względem odmiennych. Pięcioro maturzystów klasy społeczno-ekonomicznej I LO w Łomży, której wychowawczynią jest anglistka Krystyna Mrozicka, zrealizowało 3 filmiki i tworzy czwarty. Filmy miały być proste, ascetyczne, oparte na formule: pytanie – odpowiedź. Miały pokazać uniwersalizm kondycji ludzkiej: ludzie są w istocie tacy sami, mimo różnic koloru skóry, języka, religii, orientacji seksualnej czy ograniczonej zdolności posłużenia się zmysłami. Co stworzyli, udostępnili w Sieci...
„Multimedialne” maluchy z Siódemki
- Wszystkim nam przyszło żyć w dziwnych, czy może raczej dziwacznych czasach, w których rzeczywistość mierzona jest przekątną ekranu, rozdzielczością, pikselami i wielkością pamięci RAM – pisze Kamil Konopka, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, dodając, że skoro świat wymaga od nas nowych umiejętności, rozsądnie by było, gdybyśmy wyposażyli w nie najmłodszych. Przekonuje, że w „Siódemce” najmłodsi uczniowie nie tylko mają kontakt z nowoczesną technologią informacyjno - komunikacyjną, ale wręcz traktują ją tak, jak ich rodzice w przeszłości traktowali kredę i gąbkę.
Przedwczesna śmierć nauczycielki
Nie żyje dr Alina Szepelska nauczyciel akademicki PWSIiP oraz przedmiotów ekonomicznych w I Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Ekonomicznych oraz Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży. Przeżyła 45 lat. Zmarła po nagłej i ciężkiej chorobie.
MEN ma plan awaryjny na wypadek strajku nauczycieli podczas egzaminów
W związku z planowanym strajkiem nauczycieli MEN chce zmienić zasady powoływania zespołów egzaminacyjnych w szkołach. Nowe przepisy miałyby obowiązywać już na tegorocznych kwietniowych egzaminach.
Turbolandeskunde dla „Katolika”
Drużyna z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Łomży zwyciężyła w rejonowych kwalifikacjach ogólnopolskiego konkursu Turbolandeskunde „Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”. W rywalizacji wzięli udział uczniowie z kilkunastu szkół średnich, odpowiadali w formule quizu na pytania dotyczące Austrii. Najlepsza drużyna z „Katolika”: Weronika Chojnowska, Paulina Taraszkowska, Karolina Prończuk, powalczy w czerwcu o najwyższe laury w Goethe Institut w Krakowie.
Kopciuszek na balu w Szkole Podstawowej w Kupiskach
- Takie spotkania po lekcjach ze społecznością lokalną są dla nas bardzo ważne i twórcze, ponieważ nasza szkoła pełni tutaj rolę małego centrum kultury, kulturotwórczą i integracyjną – mówi dyrektor Karol Łebkowski w Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II w Nowych Kupiskach koło Łomży. W cenionej placówce oświatowej, kształcącej dzieci jeszcze przed 1905 rokiem, odbywał się dzień otwarty. W piątek wczesnym wieczorem ok. 100 osób odwiedziło piętrowy gmach, żeby rozmawiać z nauczycielami, zobaczyć wyposażenie sal lekcyjnych i pracowni oraz przenieść się do baśniowej krainy w przedstawieniu „Kopciuszek” z dobrą uczennicą Katarzyną Openchowską w roli głównej.
Przetarg na budowę sali gimnastycznej przy SP 2
Ratusz ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawców budowy Sali Gimnastycznej oraz boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży. Nowa sala ma mieć ponad 1,5 tys. m2 powierzchni użytkowej i powinna zostać zbudowana przed listopadem 2020 roku. Na jej budowę miasto ma otrzymać niespełna 2,5 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki.