Maturzyści znają wyniki i odbierają świadectwa dojrzałości
- Żałuję, że dwóch uczniów będzie musiało w sierpniu przystąpić do egzaminu poprawkowego na maturze z matematyki... – mówi Jerzy Łuba, dyrektor I LO w Łomży, szczycącego się zwykle 100-procentową zdawalnością. W I LO im. Tadeusza Kościuszki tegoroczną maturę zdało 176 uczniów, natomiast w województwie podlaskim do matur przystąpiło 8 470 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych: liceów i techników. Ponad 81 procent, czterech na pięciu zdało maturę; ponad 1200 (14 % ) czeka poprawka w sierpniu, a 395 (niecałe 5 %) może zdawać za rok. W Podlaskiem maturzyści dobrze poradzili sobie z polskim – 97 procent sukcesów i angielskim – 96 procent, dużo gorzej wypadła matematyka – aż 16 procent nie zdało na poziomie podstawowym. Od dzisiaj mogą odbierać świadectwa dojrzałości z wynikami maturalnymi w sekretariatach macierzystych szkół. Wyniki matury brane są pod uwagę przy rekrutacji na wyższe uczelnie.
Można występować po 300 zł na wyprawkę szkolną
Od 1 lipca można już ubiegać się o wyprawkę szkolną 300 zł w ramach rządowego programu „Dobry Start”. Na razie jeszcze online, przez stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz bankowość elektroniczną. Od sierpnia rozpocznie się nabór drogą tradycyjną. W Łomży wnioski będą przyjmowane w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia przy ul. Polnej. Aby pieniądze otrzymać wnioski elektronicznie lub papierowo trzeba złożyć przed końcem listopada.
Dzielnych tworzą dzielni i zacni laureaci medalu I LO
- Zawsze kandydatów do medalu mamy kilka razy więcej i zastanawiamy się, kto jest godzien uhonorowania, aby nasze wyróżnienie nie było masowe, aby nie straciło wyjątkowości i rangi – mówi Katarzyna Lipska, nauczycielka historii w I LO w Łomży i przewodnicząca Kapituły Medalu Honorowego „Dzielnych tworzą dzielni i zacni”, którego wręczanie inicjował w 2005 r. odchodząc na emeryturę Zygmunt Zdanowicz (dyrektor I LO w latach 1978 – 2004). W tym roku zaszczytne wyróżnienie otrzymało czworo laureatów Medalu Dzielności: emerytowana nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w I LO Krystyna Chmielewska, absolwentka I LO i dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie Anna Archacka oraz dwaj szefowie Zakładu Usług Informatycznych Novum: prezes Przemysław Balewski i wiceprezes Zbigniew Forenc.
Najlepsi i najsłabsi dostali świadectwa na wakacje
Jasnowłosa Marta Obiedzińska z I LO w Łomży odbiera gratulacje od dyrektora 404-letniej Szkoły Jerzego Łuby w około stuletniej auli przy ulicy Bernatowicza. Ma najwyższą średnią ocen 5, 56 po maturzystce Weronice Niecieckiej 5, 59, jednak to wcale nie martwi drugoklasistki w ostatnim dniu roku szkolnego. Zamierza w wakacje wybrać się nad morze, aby wędrować wieczorami po plażach, i poszuka dorywczej pracy, ażeby zarobić na wakacje. - Jestem z siebie bardzo dumna, że po całym roku pracy zostałam doceniona przez tak wymagających nauczycieli – mówi Marta, która należy do prawie 11 tysięcy uczniów w łomżyńskich szkołach, z którymi pracuje 1269 nauczycieli. Odebrali świadectwa, często z czerwonym paskiem, dali kwiaty i upominki i mają 72 dni wolnego dla siebie.
72 dni wolnego... i znowu do szkoły
Rozpoczynają się długo wyczekiwane wakacje, a ministerstwo edukacji ogłosiło kalendarz roku szkolnego 2018/2019. Póki co są w nim jeszcze luki – np. nie ma terminów egzaminów ósmoklasisty, gimnazjalisty czy matur, ale wiadomo kiedy rok szkolny się skończy i kiedy będą ferie zimowe dla uczniów z regionu.
Wyższa ocena jednego Wydziału
Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży jako jedyny z uczelni otrzymał kategorię naukową „B”. Ponownej parametryzacji łomżyńskiej „państwówki” dokonano po zmianie struktury uczelni i wyodrębnieniu od tego roku akademickiego trzech wydziałów. Dziekan wydziału NSiH, dr hab. Krystyna Leszczewska, prof. PWSIiP, ciesząc się z wysokiej oceny funkcjonowania nowego wydziału podkreśla, że to przekłada się bezpośrednio także na środki jakie przeznaczane są na prowadzone badania naukowe.
Naukowcy z ludzkością na pograniczu jawy i Sieci
- Stanisław Lem swoje science fiction uznałby za staroświecki model myślenia w zderzeniu z naszą rzeczywistością: wszędzie komputery, Internet, biochipy regulujące rytm serca i poziom cukru we krwi. Moi studenci, dzieci i wnuki istnieją bardziej w cyberprzestrzeni niż w realu – mówi socjolog kultury profesor doktor hab. Tadeusz Paleczny (lat 62) z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który z 40 naukowcami gościł w PWSIiP w Łomży na konferencji międzynarodowej o człowieku w rzeczywistości hybrydalnej: realnej i wirtualnej. O tym, że jesteśmy w niezliczonych bazach danych wiadomo nie od dziś, ale naukowcy debatują, jakie będą tego konsekwencje dla ludzi i cywilizacji.
Łomży brakuje pieniędzy na nauczycielskie pensje!
Dwa tygodnie temu Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży, mówił, że w tym roku w budżecie brakuje 15-16 milionów złotych, żeby zaspokoić potrzeby oświaty, a „bezpośrednią przyczyną” jego rezygnacji z pracy miało być „odrzucenie projektów naprawy finansów i organizacji” przez prezydenta miasta. Teraz także prezydent Mariusz Chrzanowski przyznaje, że w budżecie na wypłaty pensji nauczycieli brakuje dziś ponad 10 milionów złotych.
Wychowankowie i nauczyciele szkół w rodzinnej Łomży
Trzy dni razem co trzy lata w rodzinnym mieście, które w dzieciństwie i młodości było im rajem – tak można streścić powody, dla których zjechali z całej Polski do słonecznej i tętniącej imprezami jubileuszu 600-lecia Łomży, gdzie w piątek, sobotę i niedzielę odbył się XVI Zjazd Wychowanków i Nauczycieli Szkół Ziemi Łomżyńskiej. Z zaproszenia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej skorzystało w tym roku około 100 osób, aby zwiedzać Łomżę, spotykać koleżeństwo i wspominać. W auli I LO młodzież 404-letniej Szkoły przygotowała poetycką ucztę, jaka rozmarzyła Seniorów...
Rowery, tablety, aparaty za... ekologię w gminie
Były rowery, tablety, wodoodporne aparaty fotograficzne, zegarki z funkcją GPS i przenośne ładowarki power bank... To nagrody jakie można było zdobyć w ekologicznych konkursach plastyczny i wiedzy, które dla uczniów swoich szkół zorganizowały władze Gminy Łomża.
Współpraca z ważnym Uniwersytetem
– Cieszymy się z nawiązania bliskiej relacji z uczelnią o ponad dwustuletniej tradycji, która znajduje się w pierwszej pięćsetce Listy Szanghajskiej – mówił dr hab. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży po podpisaniu umowy o współpracy z Charkowskim Uniwersytetem Narodowym im. Wasyla Karazina. – Liczę, że za umową pójdą wkrótce konkretne działania. Atutem waszej uczelni jest nowoczesność oraz praktyczny wymiar kształcenia – dodawał prof. Vil Bakirov, rektor Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. W. Karazina.
Śladami Simony Kossak
Aleksandra Jastrzębska z Łomży, Joanna Zakrzewska z Radziłowa i Victoria Grabowska z Ostrołęki to zwyciężczynie III regionalnego konkursu literacko-plastycznego „Na skraju puszczy”. Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka oraz działające przy szkole Stowarzyszenie im. Profesor Simony Kossak organizują go w celu przypomnienia dokonań nie tylko swego patrona, ale też jego wnuczki, zasłużonej dla ochrony przyrody i znanej z szacunku dla natury. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 55 prac plastycznych oraz 17 literackich z 14 szkół podstawowych i gimnazjalnych z województwa podlaskiego oraz mazowieckiego.
Bony na szkolenia – zgłoś się po fundusze na Twój rozwój
Miasto Łomża wraz z Partnerami - powiatami: bielskim, hajnowskim, kolneńskim, łomżyńskim, siemiatyckim, wysokomazowieckim i zambrowskim oraz Naczelną Organizacją Techniczną w Łomży zachęca do wzięcia udziału w Projekcie Zintegrowanym „Kompleksowy system rozwijania kompetencji i umiejętności osób dorosłych zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki 3.2.1/3.2.2 RPO”.
Dzieje i współczesność Łomży na zdjęciach świadomości
- Jestem amatorką, nie liczyłam na sukces, chciałam się sprawdzić – mówi skromnie i z uśmiechem gimnazjalistka Agnieszka Witek z PG nr 6. Zdobyła I nagrodę w konkursie fotograficznym „Łomża i Ziemia Łomżyńska – nasza mała Ojczyzna”. Amatorkę ocenili docenili profesjonaliści: Sławomir Klimczuk i Mirosław Kucisz z Foto Gabs. Spodobała im się niebanalna kompozycja fotografii nocą z perspektywy cyklistki, obserwującej znad kierownicy współczesnego roweru mały kościółek przy ul. Dwornej w Łomży, będący cerkwią prawosławną około 150 lat temu. To jedna z inicjatyw, jakie na 600-lecie praw miejskich Łomży przygotowało Liceum Ogólnokształcące Tadeusza Kościuszki.
Edukator: „argument” wydobyty na użytek gorszącego konfliktu we władzach miejskich
„Przedawnione roszczenie” Miasta w stosunku do Stowarzyszenia można odbierać jedynie jako mało wiarygodny „argument”, wydobyty na użytek gorszącego konfliktu we władzach miejskich – uważają władze Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży. W przesłanym do redakcji tekście odnoszą się wywiadu jakiego udzielił nam Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału edukacji UM Łomża, kilka dni po złożeniu rezygnacji z pracy w ratuszu.
Bunt robotów nam nie zagraża?
– Najtrudniej jest prognozować w nauce. Jeżeli chodzi o sztuczną inteligencję są zagrożenia, niektóre są poważne, ale absolutnie nie zgadzam się jakoby AI zagrażała nam w sposób kojarzący się z filmami science fiction: bunt robotów i inne tego typu historie. Zagrożenia są innej natury, chociażby utrata miejsc pracy, prywatności – mówi znawca tematyki AI profesor Krzysztof Michalik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Tak smakuje życie z Enejem i Owenem na Juwenaliach
- Lekki stres mobilizuje, więc na pewno sobie w Łomży poradzimy – obiecał na kilka minut przed dynamicznym koncertem przebojów jeden z dwóch wokalistów rockfolkowej grupy Enej, gwiazdy Juwenaliów PWSIiP na Muszli. Według szacunków ochrony, po wpół do 9. wieczorem bawiło się około 4 tysięcy młodych, a Mirosław „Mynio” Ortyński z Lwowa z Piotrem „Lolkiem” Sołoduchą nikogo nie zawiedli. „Tak smakuje życie” na początek show zabrzmiało jak tajemnicze, pulsacyjne frazy z głębi amazońskiej dżungli, potęgowane fletnią i odgłosami ukrytych w gęstwinie zwierząt. Ale wzruszenia autentyzmem opowieści o losie wzbudził 26-letni poeta Piotr Włodarski „Owen”. Koncerty ciekawych artystów od reggae przez disco polo i rap grzmiały w Łomży aż po północy.
Kursy Maturalne 2018/2019 z dofinansowaniem 88 proc.
Ruszyła kolejna rekrutacja na Kursy Maturalne, które rozpoczną się już po wakacjach w ramach dofinansowania z Bonu Szkoleniowego.
Pierogi łączą narody i uczniów ze studentami
Studentki Buse i Burcu z Turcji, Neolia z Hiszpanii, Mariateresa, Giada i Adriana z Włoch oraz stypendysta Polsko – Amerykańskiej Komisji Fullbrighta Michael Gilmor z USA gościli w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży w związku z realizacją programów: Erasmus+ oraz English Teaching Assistant. Ponieważ goście nie znali naszego ojczystego języka - jednego z najtrudniejszym języków świata, uczniowie „siódemki” musieli porozumiewać się z nimi w prostszym dialekcie angielskim.
Poszło o pieniądze?
Przez ostatnie trzy lata mówił, że prezydent Mariusz Chrzanowski nie pozwala wypowiadać się naczelnikom w mediach. Wszystkie pytania i odpowiedzi musiały przechodzić przez prezydencki wydział komunikacji medialnej. Teraz twierdzi, że czuje się zwolniony z tego zakazu, po tym jak prezydent zasugerował, że w wydziale są nieprawidłowości, a sprawa jest rozwojowa. - Mam prawo się bronić – mówi Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży, który w ubiegłym tygodniu, po 10 latach pracy, złożył prezydentowi wypowiedzenie.