Noworoczny koncert młodych muzyków w Hali Kultury
Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym powitali nowy rok specjalnym koncertem. Był to ich pierwszy występ po dwuletniej, pandemicznej przerwie, tak więc radość młodych wykonawców, pedagogów i ich rodziców była tym większa. Młodzi muzycy, z najliczniej reprezentowanymi skrzypkami, pianistami i gitarzystami, wykonali nie tylko kolędy i piosenki bożonarodzeniowe, ale też repertuar rozrywkowy i klasyczny. – Nie graliśmy dwa lata! – podkreśla pedagog Jan Zugaj. – Nie mogli się tego doczekać wszyscy, łącznie z rodzicami, którzy bardzo kibicują swym pociechom. Miejsce mamy świetne, pracują tu bardzo sympatyczni ludzie – liczę na to, że nasze kolejne koncerty również odbędą się w Hali Kultury.
Podwójna sylwestrowa gala z filharmonikami
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pożegnała rok 2021 aż dwoma koncertami sylwestrowymi. Coś takiego w historii orkiestry wydarzyło się pierwszy raz, z racji pandemii i dużego zainteresowania słuchaczy. Łącznie w obu koncertach uczestniczyło blisko 500 osób, oklaskujących nie tylko wyśmienitych śpiewaków, Martę Mazanek-Matuszewską i Krzysztofa Zimnego oraz samą orkiestrę pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego, ale też artystę-wirtuoza, który pojawił się na scenie jako niespodzianka. Nic więc dziwnego, że każdy koncert wieńczyły aż trzy bisy.
Łomżyńska kultura A.D. 2021
Pandemiczne zawirowania mijającego roku nie miały wielkiego wpływu na jakość i ilość wydarzeń kulturalnych w Łomży i w jej okolicach. Regularnie odbywały się liczne koncerty, projekcje filmowe, spotkania autorskie oraz spektakle, a galerie i muzea prezentowały kolejne wystawy. Nie brakowało też interesujących wydarzeń cyklicznych i festiwali w międzynarodowej obsadzie; poprawiła się również infrastruktura kulturalna miasta, dzięki oddaniu do użytku sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego oraz Hali Kultury na Starym Rynku.
Zespół bluesowy z Łomży z innymi pobił rekord w Białymstoku
W stolicy województwa odbył się III Podlaski Maraton Bluesowy. Około 20 zespołów grało przez ponad 30 godzin w Sześcian Pubie przy Warszawskiej. - Pobiliśmy rekord Polski w nieprzerwanej grze na żywo - informuje szczęśliwy Mariusz Brzostowski, geodeta, poeta, kompozytor, wokalista i gitarzysta kwintetu The BL Blues Band. - Trzeci Maraton zaczął się w poniedziałek o godzinie 18.
10 lat z łomżyńskimi kolędami na Święta A.D. 2021
- Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w błyskawicznym stworzeniu łomżyńskiej kolędy na święta Bożego Narodzenia 2021 - mówi Eryk Mroczko, 23-latek z Łomży, zdolny gitarzysta, absolwent I LO i student Politechniki Warszawskiej. - Melodia i konwencja muzyczna kompozytora Mariusza Brzostowskiego spodobała mi się tak bardzo, że rozwinąłem aranżację utworu o nowe instrumenty. To pierwsza z 11 kolęd, która na razie ma wersję instrumentalną, zatem Czytelnicy mogą do tekstu spróbować dośpiewać melodię, wspominając 10 minionych lat, które pokazujemy tu na nagraniach.
Witaj, Boża Dziecino!
W grudniową, świętą noc, gwiazdkami niebo świeci. W blasku tych gwiazd, przychodzi na świat Boże Dziecię... - Błogosławieństwa Bożego - życzy Czytelnikom 4lomza.pl na całym świecie Autorka wiersza pod choinkę na Boże Narodzenie 2021. 91-letnia Halina Gerwat to nauczycielka z Łomży, która swoim dobrym słowem wierszowanym pragnie podzielić się z Czytelnikami jak śnieżnobiałym opłatkiem.
„Łomżyńskie kolędowanie” eMDeKu
Studio Wokalne eMDeK pod kierunkiem Magdy Sinoff wydało kolejną świąteczną płytę. Na program „Łomżyńskiego kolędowania” składają się trzy utwory tradycyjne i trzy kolędy łomżyńskie, wykonane przez solistów, w tym występujących gościnnie Julię Kuzykę i Łukasza Bojaczuka, studio eMDeK i wielopokoleniowy chór, liczący ponad 40 osób. – Mieliśmy mało czasu na przygotowanie i nagranie tej płyty, ale sprostaliśmy wyzwaniu i ukazała się jeszcze przed świętami! – mówi Magda Sinoff, zapowiadając styczniowe koncerty Studia Wokalnego eMDeK.
Pięknieje Dwór Lutosławskich z Muzeum Przyrody
Ponad 12 i pół tysiąca gości odwiedziło Muzeum Przyrody w Drozdowie w 2019 r. Stan pandemii w 2020 r. spowodował blisko 3-krotny spadek liczby do 4 693 widzów, ale w 2021 zacna placówka pokonała kryzys frekwencji, zaś liczba gości wzrosła do około 7 000. Na przekór Covidowi, żwawo biegną prace remontowe: w części willowej zabytkowego dworu wymieniono dach na miedziany, wyremontowano elewację wschodnią i zachodnią, zaczęto montaż windy. Dyrektor Ewa Sznejder potwierdza, że Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego poszerzy ofertę placówki.
Łomżyńskie kolędowanie dla Filipka
Trzypokoleniowy chór i Studio Wokalne eMDeK pod kierunkiem Magdy Sinoff wykonały z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Kameralnej specjalny program kolędowy. Była to nie tylko promocja płyty „Łomżyńskie kolędowanie” eMDeKu, ale koncert miał też wymiar charytatywny – zyski ze sprzedaży CD i z kiermaszu ozdób świątecznych przeznaczono na leczenie 16-miesięcznego Filipka Nowackiego, chorującego na rdzeniowy zanik mięśni. – Nie mogło nas w czymś takim zabraknąć! – podkreśla Magda Sinoff. Ogłoszono też wyniki konkursu Urzędu Miejskiego na najpiękniejszą bombkę dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.
Kolędy bez napinki w MDK-DŚT
Oryginalny koncert kolędowy zorganizował Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych. Podkarpackie Czachur Trio jest bowiem bodaj jedynym zespołem w kraju, proponującym publiczności nie tylko wspólne śpiewanie kolęd, ale również muzykowanie. Niestety w Łomży nie było zainteresowanych czymś takim; nieliczna publiczność miała za to czego posłuchać, bowiem w składzie zespołu był nie tylko jazzowy saksofonista Piotr Gunia, ale też grający gościnnie gitarzysta Paweł Szuszkiewicz, znany z białostockich zespołów bluesowych Blue Water czy Bracia i Siostry.
Siedmiu autorów nagrodzono w konkursie „Załomżenie 2021”
Zakończyła się ósma edycja konkursu fotograficznego „Załomżenie”. Tym razem jury postanowiło nie przyznawać głównej nagrody, a pulę nagród podzielono na siedmiu autorów.
Dyrygent Tadeusz Chachaj nie żyje
W wieku 92 lat zmarł dyrygent, kompozytor i aranżer Tadeusz Chachaj. Przez 11 lat był dyrektorem Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Pod jego batutą orkiestra koncertowała nie tylko w Łomży, ale również w całym kraju i poza jego granicami, na przykład w Niemczech. Dzięki niemu ŁOK wydała też swoje dwie pierwsze płyty, w tym z przebojami światowymi i filmowymi. Był Honorowym Obywatelem Łomży i I Honorowym Dyrygentem Orkiestry, również w Łomży świętował przed 20 laty podczas uroczystego koncertu 45-lecie pracy artystycznej.
Ministerstwo doposażyło ROK
- Chcemy stwarzać komfortowe warunki pracy naszym instruktorom i gościom – mówił Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury, który podsumował ostatnie doposażenia instytucji.
„Ceramika bez granic” nie tylko na święta
Wyjątkową wystawę zbiorową można oglądać do 15 stycznia przyszłego roku w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. To efekt pracy małopolskiego Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”, połączenie dwóch projektów „Bukiet na zawsze” i „Dookoła stołu”. Blisko 40. artystów, z doskonale znaną w Łomży Maritą Benke-Gajdą na czele, prezentuje na niej nie tylko efektowną ceramikę dekoracyjno-użytkową, ale również inspirowane naturą malarstwo, rysunek, fotografię i tkaniny farbowane tradycyjną japońską techniką Shibori.
„Skąd Mikołaj wie?” zadebiutuje w telewizji!
Rozpoczął się okres świąteczny, a wraz z nim na scenę wkroczył spektakl autorstwa Liliany Bardijewskiej pt. "Skąd Mikołaj wie?" w reżyserii Rafał Swaczyna. W tym roku razem z TVP3 przygotowaliśmy dla Was specjalną niespodziankę. Nasz świąteczny spektakl tym razem pojawi się również na żywo w telewizji w ramach projektu iTeatr! Transmisja spektaklu odbędzie się na żywo - 16 grudnia 2021, godz. 11:00.
Zmarł Kazimierz Krupiński
Po ciężkiej chorobie we wtorek 14 grudnia w wieku 63 lat zmarł rzeźbiarz Kazimierz Krupiński. Był jednym z najwybitniejszych twórców ludowych regionu łomżyńskiego. Pierwsze nagrody zdobywał już w szkole podstawowej, a przez blisko 50 lat pracy twórczej wykonał wiele tysięcy oryginalnych rzeźb, zdobiących kolekcje muzealne, świątynie, galerie i zbiory kolekcjonerów w kraju i poza jego granicami. – To wielka strata – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – Współpracowaliśmy od lat, często nas odwiedzał, ostatnio w listopadzie, kiedy robił dokumentację swoich prac i nic nie wskazywało na to, że będzie to nasze ostatnie spotkanie – będzie nam Go brakowało...
Piotr Domalewski w klubie Mirage
Piotr Domalewski był gościem kolejnego spotkania w ramach Klubu Filmowego Mirage. Pochodzący z Łomży reżyser i scenarzysta miał w Hali Kultury przegląd swych wszystkich, często nagradzanych, filmów krótkometrażowych i było to pierwsze tego typu wydarzenie w jego karierze.
Tancerz wizjoner Kazio Pawczyński (1938 - 2021)
- Ja realizowałam ich pomysły, ponieważ wierzyłam, że mnie nie zawiodą, i starałam się o fundusze na stroje ludowe, wyjazdy na obozy kondycyjne i koncerty w Polsce i za granicą: Czechy, Niemcy, Litwa, Węgry, Bułgaria i Tatarstan w Rosji - opowiada o choreografie Kazimierzu Pawczyńskim (+ 83), Zmarłym współtwórcy Zespołu Pieśni i Tańca Łomża, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Maria Pierożyńska. - Kazio całe piękne życie poświęcił rodzinie i ukochanemu Zespołowi Łomża... W kościele Krzyża Św. w niedzielę o godz. 13. 30 msza święta i pochowanie na nowym cmentarzu.
Bajkowy wieczór w Filharmonii
Najpopularniejsze piosenki z bajek Walta Disneya zabrzmiały podczas mikołajkowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Zaśpiewali je, zdobywający coraz większą popularność, młodzi wokaliści Małgorzata Chruściel, Sylwia Przetak i Jarek Oberbek. – Urzekające są te melodie, co jedna to wspaniała, a do tego zdobywają Oscary! – podkreślał dyrygent Tadeusz Wicherek, pomysłodawca programu „Wieczór z bajki”. Nie mogło też zabraknąć wyczekiwanego przez dzieci Mikołaja, który co prawda nie śpiewał, ale za to swe marzenie o występie na prawdziwej scenie i z mikrofonem spełniła jedna z najmłodszych słuchaczek.
„Kultura w zasięgu ręki”
- Celem była integracja i zaangażowanie społeczności lokalnej w działalność kulturalną i artystyczną – wyjaśnia Justyna Wawrzyniak. W projekcie realizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucji Powiatu Łomżyńskiego wzięło udział około 100 osób z różnych pokoleń, w tym osoby niepełnosprawne.