Pupile Wety jedzą marchewki i piją miodek
Andrzej Pawłowski z Ostrowi Mazowieckiej kocha córkę tak bardzo, że przyjechał na festyn Pupile Wety do Łomży z zagrodą królików nowozelandzkich. Zuzanna Pawłowska, 2-klasistka Technikum Weterynaryjnego, trzyma na smyczach 2 ulubione pieski i z uśmiechem opowiada, jaki ciekawy był 1. rok nauki w „Wecie”. Na scenie śpiewają wokalistki. Przy stoiskach z kiełbasami i ciastami krąży kolorowy tłumek uczennic i uczniów. Michał Olszewski pilnuje mrówek w probówkach, zatkanych watą. Zuzanna Popławska obwija boa cesarskiego wokół szyi jak naszyjnik. Będzie Magda Narożna.
Nowa inicjatywa na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży
Stowarzyszenie Sapere Aude realizuje kolejny projekt, skierowany do młodych obywateli. „Inicjatywa uchwałodawcza na rzecz programu wsparcia dzieci i młodzieży w mieście Łomża!” jest bezpośrednią reakcją na pogłębiające się, szczególnie po okresie pandemicznym, problemy psychiczne dzieci i młodzieży. – Poprzez realizację tego projektu chcemy zwrócić uwagę władz, instytucji oraz lokalnej społeczności na ten narastający problem i zapobiegać jego negatywnym skutkom – podkreśla Tomasz Wróblewski, prezes stowarzyszenia, Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej i pomysłodawca projektu, dodając, że w Łomży wciąż obowiązuje „Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Miasta Łomży na lata 2011-2015”, który nie był aktualizowany od 8 lat.
Spory o telefon komórkowy w szkole podstawowej
Kiedy 31 lat temu zaczęła działać telefonia komórkowa w Polsce, duże i ciężkie jak cegły telefony stanowiły oznakę zamożności. Nieliczni właściciele czasami ostentacyjnie nosili je na wierzchu, bo nie mieli gdzie schować. Po 3 dekadach sprawa wygląda odwrotnie: popularne w milionach domów i dostępne komórki przykleiły się do rąk dzieciom, toteż zasadne jest pytanie, czy przykleiły się do mózgów rodzicom...? Zdarza się, że dorośli nalegają na obecność urządzeń z ekranem w szkołach. Jak ekspansja wszędobylskich komórek funkcjonuje w praktyce w 7 łomżyńskich podstawówkach?
Kiedy czwartoklasiści z Łomży dostaną laptopy
Łomżyńscy czwartoklasiści w ramach bezpłatnych laptopów otrzymają Lenovo V15 G3 IAP CTO. Tak wynika z informacji opublikowanej przez ministerstwo cyfryzacji, choć do pełni szczęścia, czyli odbioru, musza się jeszcze uzbroić w cierpliwość.
Piknik z Czyściochami 2023 w Przedszkolu Niepublicznym Motylek w Łomży
Łomżyńskie Niepubliczne Przedszkole „Motylek” oraz znana i ceniona w naszym mieście sieć drogerii „Rossmann” mają zaszczyt zaprosić wszystkie dzieci i ich najbliższych na piknik edukacyjny „Czyścioch”.
Nowa dyrektor Liceum Mistrzostwa Sportowego
Po 10 latach dyrektor Iwona Puciłowska ma następczynię w Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży. Nową dyrektor LMS została Magdalena Trojanowska, ucząca języka angielskiego od chwili powstania placówki, która podlega Akademii Łomżyńskiej. Podczas inauguracji roku szkolnego JM Rektor Dariusz Surowik powitał 1-klasistów, 4-klasistom życzył zdania matury i przedstawił nową dyrektor Magdalenę Trojanowską, którą ma teraz więcej pracy i nauki, bo nadal uczy angielskiego.
Prolog roku szkolnego pod obłokami na błękitnym niebie
Jak rok temu na początku września, dziedziniec I LO w Łomży zapełnił się o godzinie 9. grupami dziewcząt w białych bluzkach i chłopców w białych koszulach. Inaugurację roku szkolnego w 409-letniej, najstarszej Szkole w mieście organizowano dla 740-osobowej społeczności z 26 klas, w tym 212 uczennic i uczniów z 7-u klas pierwszych. W całej Łomży i powiecie łomżyńskim pogoda była ładna. Słońce łagodnie świeciło zza pierzastych obłoków dla ponad 10 tysięcy dzieci i nastolatków, z których 4 991 to uczniowie szkół podstawowych, natomiast 5 030 ma uczęszczać do łomżyńskich szkół średnich, w tym do 6 liceów – 2 283 osoby, do techników – 2 512 i szkół branżowych – 235.
Pierwsze w tym roku umowy Programu Maluch +
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał pierwsze umów z beneficjentami Programu Maluch+ w województwie. Wśród nich znalazły się projekty Łomży i Piątnicy.
Koduj z Gigantami - BEZPŁATNE warsztaty programowania dla młodych z Łomży i okolic
67% Polaków obawia się AI. Świadomość treści stworzonych przez narzędzia oparte o sztuczną inteligencję maleje z wiekiem. Czy słusznie i co to ma wspólnego z warsztatami programistycznymi dla dzieci i młodzieży? Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja bezpłatnych warsztatów Koduj z Gigantami, które już po raz 13 wprowadzą dzieci i młodzież w świat programowania. Akcję wspierają liczni patroni honorowi, w tym MEiN, GovTech Polska czy NASK. Z dumą informujemy, że wsparcie dla inicjatywy wyraził również Prezydent Miasta Łomża, Mariusz Chrzanowski, a także włodarze miast z całej Polski, w których odbywać się będą zajęcia stacjonarne. Czy młodzi adepci sztuki programowania odnajdą się w świecie AI?
Początek roku bez laptopów
Nowy rok szkolny już tuż tuż, a zapowiadanych dla czwartoklasistów laptopów nie ma. Ostatnie zapowiedzi ministerstwa mówią, że wszystkie przetargi mają zostać rozstrzygnięte do połowy września b.r.
Bezpłatne zajęcia terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych
Integracja sensoryczna, rehabilitacja, muzykoterapia i trening umiejętności społecznych – to tylko wybrane przykłady „Zajęć terapeutycznych z Nutką” przeznaczonych dla dzieci niepełnosprawnych, na jakie zaprasza Fundacja DR OTIS. Cykl zajęć skierowany jest przede wszystkim do dzieci posiadających niepełnosprawność w stopniu głębokim, a ich zakres można dostosowywać do indywidualnych potrzeb uczestników.
Rozwijaj swoje dziecko w obszarze nowych technologii i IT z GoITeens Polska: jakie umiejętności mu to da?
Jednym z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się obszarów edukacyjnych jest kierunek związany z IT i nowymi technologiami. Wpływa na wszystkie dziedziny życia. Eksperci radzą, że warto rozpoczynać naukę technologii w dzieciństwie, , ponieważ dzieci łatwiej przyswajają nowe informacje. Naukę programowania dziecka można porównać do nauki języków obcych, których w dzieciństwie uczy się z większą łatwością i szybciej.
Otrzymali 793 świadectwa dojrzałości po maturze
- 123-oje maturzystek i maturzystów i 123 egzaminy maturalne zdane, tak jak rok temu i dwa lata temu – cieszy się z sukcesu uczennic i uczniów Konrad Haponik, wicedyrektor II LO imienia Marii Konopnickiej w Łomży. W auli Hani Bielickiej wychowawcy klas maturalnych rozdali świadectwa dojrzałości z OKE, podobnie jak w sali numer 1 wychowawcy wręczali świadectwa absolwentom III LO. - Jestem Piotrek Piechowski: bardzo zadowolony z wyników matury, bo z matematyki mam 30 procent punktów, na progu zdawalności – uśmiecha się kontaktywny Piotrek, menedżer i kelner.
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2023 bez łomżyńskiej uczelni
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i – ex aequo - Uniwersytet Warszawski to najlepsze polskie uczelnie w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023. Politechnika Warszawska zajmuje 3. miejsce, a miejsce 4. ex aequo zajmują Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza. Jak w tym zestawieniu wypadły łomżyńskie szkoły wyższe?
Gustowna Sala Muzealna II LO w Łomży
Amelia Ferenc z II LO zdała z powodzeniem do 3. klasy i ocenia miniony rok szkolny jako „dobry, spokojny, o wiele łatwiejszy niż w 1. klasie”. Sympatycznej dziewczynie trochę żal, że po ponad 30 latach w „Drugim” odchodzi do „Plastyka” fajny polonista Mirosław Reszewicz, więc ciekawe, kto z jej klasą będzie omawiać literaturę do matury...? Ale to również rok znamienny w historii Szkoły, bo w podziemiu, pamiętającym okres zaboru carskiego, otwarto Salę Muzealną pamiątek sprzed lat.
„Spokojnego, pełnego słońca, przyjaciół i wypoczynku lata”
Dookoła asfaltowego placu za budynkiem I LO w Łomży stanęła młodzież z klas 1., 2. i 3. Miniony rok szkolny zakończyło 545 osób. Za stołem prezydialnym w pełnym słońcu przez godzinę siedzieli w garniturach goście oficjalni: matematyk Zygmunt Zdanowicz, dyrektor I LO od 1978 do 2005 r., i historyk z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Czesław Dobroński. Społeczność I LO imienia Tadeusza Kościuszki uhonorowała naukowca za współpracę medalem „Dzielnych tworzą dzielni”.
Turniej piłki siatkowej i integracja w Ekonomiku
Ogromnym zainteresowaniem uczniów i kibiców cieszył się turniej piłki siatkowej o puchar Ekonomika. Trwał cały dzień, a dziewięć drużyn rozegrało w jego trakcie aż 18 spotkań. Impreza odbyła się w ramach projektu „Młody – Aktywny – Obywatel: Inicjatywa szkolna!”, realizowanego przez Stowarzyszenie Sapere Aude dzięki wsparciu finansowemu Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Nie jest to w żadnym razie koniec tej wartościowej inicjatywy, ponieważ zaplanowano jeszcze wykłady na temat emocji i komunikacji prowadzone przez psychologa oraz lekcje dotyczące podstawowych narzędzi obywatelskich.
Planetobus w Łomży
Mobilne planetarium Kopernika dziś i jutro w łomżyńskiej Strefie SOWA. Organizatorzy zachęcają do obserwacji nieba i podążania szlakiem gwiazd i galaktyk.B
Rodzina Lutosławskich patronem Szkoły w Drozdowie
- Imię Rodziny Lutosławskich zobowiązuje, żeby obecni członkowie Rodziny uczestniczyli w życiu Szkoły – zadeklarował profesor Krzysztof Meissner, fizyk Uniwersytetu Warszawskiego i prawnuk filozofa Wincentego Lutosławskiego (1863-1954) na uroczystości przekazania sztandaru i nadania imienia Szkole Podstawowej w Drozdowie. 8-klasista Dawid Baranowski przyjął sztandar z herbem Lutosławskich Jelita (półkozic i 3 włócznie jak gwiazda) od dyrektora Dariusza Kossakowskiego w 150. rocznicę założenia Szkoły przez Franciszka Lutosławskiego (1830-1891), ojca Wincentego.
Bezpłatne zajęcia terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych
Integracja sensoryczna, rehabilitacja, muzykoterapia i trening umiejętności społecznych – to tylko wybrane przykłady „Zajęć terapeutycznych z Nutką” przeznaczonych dla dzieci niepełnosprawnych, na jakie zaprasza Fundacja DR OTIS. Cykl zajęć skierowany jest przede wszystkim do dzieci posiadających niepełnosprawność w stopniu głębokim, a ich zakres można dostosowywać do indywidualnych potrzeb uczestników.