Nagrodzone przez NBP lekcje o pieniądzach w Piątnicy
Po co są pieniądze i jaka jest ich wartość? Skąd rodzice biorą pieniądze i jak się one tam znalazły? Na co wydać, a może samemu zrobić? Między innymi takimi łamigłówkami zajmowały się dzieci podczas lekcji nagrodzonych w konkursie Narodowego Banku Polskiego.
Dzieci z Ukrainy chodzą do szkół w Łomży
- Liczba dzieci uchodźców z Ukrainy, uczęszczająca do łomżyńskich szkół, wynosi w poniedziałek 46-oro – informuje Łukasz Czech z Ratusza, przytaczając najnowsze dane Wydziału Edukacji UM na dzień 14. marca 2022. Ukrainki i Ukraińcy są w różnym wieku w klasach od zerówki do 8. szkół podstawowych oraz w klasie I szkół średnich: I LO i ZSTiO nr 4. Co nowego dla nich ma Łomża?
Opowiadali podlaskie
Zakończyła się III edycja Wojewódzkiego Konkursu Fotograficzno-Recytatorskiego „Podlaskie w moim sercu”, który zorganizował Internat ZSCKR w Marianowie. Nadesłano 76 prac fotograficznych z całego województwa, a w części recytatorskiej wystartowało 28 uczestników.
Zmarł instruktor ślusarstwa w ZSZ Antoni Włodkowski (+ 78)
- Kolega Antoni Włodkowski był instruktorem Zasadniczej Szkoły Zawodowej na obróbce ręcznej, gdzie uczył podstawowych czynności ślusarskich, piłowania pilnikiem czy cięcia piłką do metalu - wspomina Zmarłego 5. marca wieloletniego Nauczyciela, Instruktora ZSZ, Zbigniew Mieczkowski, dawny kierownik warsztatów przy Krzywym Kole. - Był sumienny i nauczał pokolenia młodzieży.
„Akademia brzmi dumnie”
- Jako Akademia Nauk Stosowanych mamy szerszą ofertę kierunków studiów, które możemy oferować, a bycie absolwentem Akademii to jest dość duży prestiż – mówi prof. Dariusz Surowik, rektor ANS w Łomży.
Nabór do przedszkoli integracyjno-terapeutycznych
Fundacja DR OTIS prowadzi nabór do placówek przedszkolnych fundacji oraz działających pod patronatem fundacji. Przedszkole Niepubliczne „Nutka” w Łomży, Przedszkole Niepubliczne „Motylek” w Łomży, a także Niepubliczne Przedszkole „Kredka” w Kolnie otwierają drzwi i zapraszają do wspólnej przygody.
Zmarł Przyjazny Dyrektor Leon Radziszewski (+ 88)
- Świętej Pamięci Pana Dyrektora Leona Radziszewskiego poznałem osobiście w 1992 roku, gdy rozpoczynałem pracę w Zespole Szkół Ekonomicznych - wspomina Zmarłego Dyrektora "Ekonomika" i Rusycystę w latach 1975 - 1989 Paweł Drożyner, polonista i obecny dyrektor ZSEiO nr 6 w Łomży. - Pamiętam uważne spojrzenie, mocny uścisk ręki, życzliwy uśmiech. Jego celne uwagi i spostrzeżenia dotyczyły życia i Szkoły, którą odwiedzał też na emeryturze.
Jednym ciepło, drugim zimno
- Od 4 dni wszyscy uczniowie klas czwartych ZSWiO nr 7 uczęszczają na lekcje w kurtkach - pisze Nadawca maila do 4lomza.pl. - W połowie sal utrzymuje się temperatura 14 stopni. Nadal są w nich prowadzone lekcje, pomimo tego, że w drugim skrzydle szkoły są puste, ogrzewane sale. - To nieprawda, ten ktoś nie lubi "Wety" i wypisuje niestworzone historie - replikuje Bogumiła Olbryś, dyrektor "Wety", zapraszając nas do zweryfikowania sytuacji na miejscu.
Diagnoza Autyzmu Fundacji DR OTIS
W styczniu tego roku FUNDACJA DR OTIS rozpoczęła działania w zakresie terapii i rehabilitacji dla dzieci pod nazwą „ZAGADKA” Terapie i Rehabilitacje FUNDACJI DR OTIS. Okazuje się, że zapotrzebowanie jest dosyć duże. Rodzice dzieci chętnie zapisują swoje pociechy na zajęcia i są bardzo zadowoleni z atmosfery podczas zajęć, ale przede wszystkim z profesjonalnego podejścia terapeutów. „ZAGADKA” oferuje terapie takie jak Integracja Sensoryczna, Trening Umiejętności Społecznych, Terapia Ręki, Muzykoterapia, Artterapia, Terapia Logopedyczna, Rewalidacja dla dzieci z autyzmem, a także porady Dietetyka czy Fizjoterapię.
Konkurs na postacie i legendy w escape-room
Polskie Towarzystwo Informatyczne zaprasza do konkursu „Geniallne miejsca” uczniów klas 1-8 szkół podstawowych i szkół średnich. - Uczestnicy w grupach 2 - 5-osobowych mają opracować grę albo escape-room, czyli pokój zagadek, w aplikacji Genially na temat miejscowości bądź okolicy, gdzie znajduje się placówka zgłaszająca uczniów - zachęca regionalny koordynator Ewa Gutowska.
Jak zdobyć granty dla szkoły?
System edukacji w Polsce od lat zmaga się z problemami na wielu płaszczyznach, jak między innymi brak kadry pedagogicznej, niewystarczające zasoby finansowe czy przepełnione klasy. Wprowadzane reformy szkolnictwa często, zamiast pomagać, dostarczają jeszcze większych problemów organizacyjnych. Choć wszyscy powinni mieć zagwarantowany równy dostęp do zdobywania wykształcenia, nadal można dostrzec dysproporcje pomiędzy jakością edukacji w dużych miastach i małych przygranicznych wsiach.
Po feriach uczniowie wrócą do nauki zdalnej
Do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą mieli zajęcia w formie zdalnej – ogłosił Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.
Uczniowie I LO w Łomży otrzymali stypendia marszałka
Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał 150 dzieciom stypendia po 250 zł miesięcznie na rok 2022 za twórczość artystyczną, upowszechnianie kultury i opiekę nad zabytkami. - Na stypendium marszałka pracuje się po dwa, trzy lata, tu nie wystarczy mieć tylko kilka dyplomów - mówi Dorota Przestrzelska, nauczyciel bibliotekarz w I LO w Łomży, gdzie prowadzi Koło Miłośników Książki.
Studniówka 2022 w "Wecie" i "Katoliku" w Łomży
- Jesteśmy szczęśliwi, że mamy studniówkę, bo naszym koleżankom w tamtym roku się nie udało - uśmiecha się maturzysta Krzysztof Krajewski, dziękując Pani dyrektor "Wety" Bogumile Olbryś za to, że miała odwagę podjąć decyzję o organizacji zabawy na przysłowiowe 100 dni przed maturą. To ona w pierwszej parze prowadziła poloneza w udekorowanej na salę balową sali gimnastycznej i za nią szło około 120 maturzystów. W "Katoliku" na studniówce bawiło się około 60 maturzystów.
Atrakcyjne oferty studiów II stopnia na PWSIiP
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży prowadzi rekrutację na studia II stopnia na kierunkach: Informatyka oraz Technologia żywności i żywienie człowieka, realizowanych na Wydziale Informatyki i Nauk o Żywności. Oferta kierowana jest do osób, które ukończyły już I stopień studiów, uzyskując tym samym tytuł inżyniera lub licencjata. Co dokładnie należy zrobić, aby zostać studentem PWSIiP w Łomży na wymienionych kierunkach? Zapraszamy do zapoznania się z informacjami przedstawionymi poniżej.
Przedszkole Publiczne nr 10 zawiesza zajęcia
Przedszkole Publiczne nr 10, w związku z sytuacją epidemiczną, w okresie od 21 do 28 stycznia 2022 r. zawiesza zajęcia. Jest problem z obsadą kadrową.
V falę widać w łomżyńskiej edukacji?
Coraz głośniej mówi się o V fali pandemii. W danych udostępnianych przez łomżyński Ratusz widać wyraźny przyrost izolacji, co oznacza zakażenie. Niestety wiąże się to z przejściem ogromnej ilości klas i uczniów na nauczanie zdalne.
Po tygodniu nauki ponad 5 razy więcej łomżyńskich uczniów na kwarantannie
O 245 uczniów więcej na kwarantannie i kolejnych 8 klas na nauczaniu zdalnym. Tak kończy się pierwszy tydzień nauki stacjonarnej łomżyńskich szkół po świątecznej przerwie.
Nagrodzeni w II edycji Konkursu „Solidarność – droga do wolności”
Uczennica 1LO Urszula Filipkowska wygrała II Konkurs „Solidarność – droga do wolności”. Konkurs ma na celu motywowanie młodych ludzi do poznawania najnowszej historii Polski, przypominanie o roli „Solidarności” w procesie budowania wolnej Ojczyzny, a także kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży – czytamy w komunikacie Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Łomży, organizatora konkursu.
I LO w Łomży - trzecie w rankingu liceów w Podlaskiem
Wydawnictwo "Perspektywy" ogłosiło wyniki rankingu liceów i techników w Polsce. I LO imienia Tadeusza Kościuszki zajęło 3. miejsce w województwie podlaskim, utrzymując miejsce na podium z 2021 r. Niestety, w klasyfikacji ogólnopolskiej "Pierwsze" przesunęło się na 163. miejsce, ze 140. rok temu. II LO imienia Marii Konopnickiej jest 14. w regionie, zaś 379. w Polsce (383. w 2021 r.).