Glogerowskie nagrody dla naukowców i ludzi kultury
Siedem nagród i wyróżnień przyznała kapituła XXXI Konkursu im. Zygmunta Glogera, organizowanego przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze Stopka w Łomży. Doceniono muzealników, naukowców, wydawców, organizatorów życia kulturalnego, ale też policjanta-naukowca, dzięki któremu odzyskano wiele zaginionych zabytków. – W tym roku nagrody otrzymali ludzie bardzo zasłużeni dla nauki i kultury na terenie całego kraju, często pracujący samotnie, gdzieś w terenie, ogromni pasjonaci, właśnie tacy jak Zygmunt Gloger – mówi prof. Ludwik Malinowski, prezes Stopki, podkreślając, że łomżyńskie stowarzyszenie działa aktywnie na terenie całej Polski oraz na arenie międzynarodowej. Były też odznaczenia, wręczane między innymi przez wiceminister kultury Magdalenę Gawin oraz sesja naukowa „Oblicza solidarności”.
Nowy start Holy Water
Zespół Holy Water rozpoczął nowy etap działalności po odejściu wokalistki Jolanty Baranowskiej. – Jola śpiewała z nami 10 lat – mówi lider grupy Bernard Krasuski. – Wszyscy się do tego przyzwyczaili, my również, sporo też razem osiągnęliśmy. Czasem są jednak takie sytuacje, że nic się nie da zrobić, życie jest ważniejsze – przecież wcześniej odszedł Sławek, który grał z nami od początku, a zespół przetrwał, więc teraz też nie odpuścimy! Potwierdził to czwartkowy koncert grupy w Warce, pierwszy w nowym składzie, bo z wokalistą Marcinem Pawelczykiem. Już z nim grupa zapowiada kolejne występy oraz nagranie trzeciego albumu.
Nowy sezon Teatru Lalki i Aktora
Już w najbliższą sobotę Teatr Lalki i Aktora, premierą spektaklu „Mała Syrenka”, rozpoczyna sezon artystyczny 2020/2021. Z racji pandemii będzie to sezon nieprzewidywalny, bowiem sytuacja może zmienić się w każdej chwili, tak jak marcu tego roku. – Plany mamy dość bogate, ale nie wiemy jak się to wszystko potoczy – mówi dyrektor Jarosław Antoniuk, zapowiadając jednak aż trzy premiery. Najnowsza to adaptacja słynnej baśni Hansa Christiana Andersena autorstwa Piotra Pluty i Anny Wolszczak, która jest też reżyserką spektaklu. Główną rolę gra, debiutująca w łomżyńskim teatrze, Julia Sacharczuk.
Wiedza o folklorze w filmowym wydaniu
Bogactwo i różnorodność tradycyjnych strojów ludowych z regionu kurpiowskiego oraz krakowskiego przybliżają filmy zrealizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury. Powstały w ramach internetowego programu „Kultura w sieci”, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury i mają zainteresować odbiorców szeroko pojętą tradycją i rodzimym folklorem. – Od razu miałyśmy pomysł na te filmy, bo mamy bogatą kostiumerię, a nasza instruktorka Agnieszka Brzóska-Wieczorek posiada ogromną wiedzę! – mówi Justyna Wawrzyniak, zapowiadając dwa kolejne odcinki cyklu „Wiedza o folklorze” i nie wykluczając powstania następnych.
Polski Dzień Bluesa ponownie w Łomży
– W okolicach urodzin B.B. Kinga zawsze gramy, świętując Polski Dzień Bluesa! – podkreśla Jan „Yaniu” Górski, dodając, że skoro rok temu nie załamały ich kaprysy aury, to pandemia też nie da łomżyńskim bluesmanom rady. Tym razem do organizującego od początku łomżyńską edycję imprezy zespołu The BL Blues Band dołączyły białostockie formacje Gęsia Skórka Blues Band i 48 Godzin, grając w MDK-DŚT bardzo zróżnicowaną, bluesową i blues rockową, muzykę. Co ciekawe zespoły z Białegostoku pracują właśnie nad nowymi płytami, a drugi album The BL Blues Band „Na co dzień” ukaże się lada dzień.
Kolejny projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży rozpoczyna realizację projektu „Łomżyński Bastion 1920”. Dofinansowany z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”, jest skierowany do uczniów w wieku 11-13 lat. – Naszym głównym celem jest upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach 1920 roku na terenie Ziemi Łomżyńskiej, dotyczącej głównie bohaterskiej obrony Łomży przed przełomową dla losów Polski Bitwą Warszawską – podkreśla Teresa Fromelc-Pawelczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. – Zakładamy też, że dzięki tej inicjatywie nastąpi, również wśród uczestników projektu, wzrost zainteresowania lokalną historią oraz czytelnictwa i proponowanymi przez nas innymi formami zajęć bibliotecznych.
Podwójny debiut na koncercie Filharmonii
Orkiestra Filharmonii Kameralnej rozpoczęła nowy sezon artystyczny 2020/2021. Programem złożonym z młodzieńczych kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta dyrygował Cezary Gójski, koncertmistrz orkiestry, dla którego był to koncert dyplomowy, a w roli solistki wystąpiła japońska skrzypaczka Mao Konishi. – Cieszę się, że mogłam tu zagrać! – mówi Mao Konishi, dla której łomżyński występ był pierwszym koncertem w Polsce i nagrodą specjalną, przyznaną jej przez Filharmonię Kameralną podczas V Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego w Toruniu.
Internetowy festiwal piosenki Regionalnego Ośrodka Kultury
Kacper Żmuda ze Studia Wokalnego ROK zajął II miejsce w II Letnim Festiwalu Piosenki Pozytywnej online. 16-letni podopieczny Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej wykonał piosenkę „Luźno” Baranovskiego, przekonując do siebie wszystkich jurorów. – Kacper zaprezentował się naprawdę bardzo dobrze i robi szybkie postępy, co bardzo nas cieszy! – mówi Jarosław Cholewicki – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. To właśnie ta instytucja realizuje wieloetapowy, internetowy projekt „Okno na kulturę”, w ramach którego odbył się festiwal.
Szczygieł w drozdowskim kościele
Porywający koncert wyśmienitej flecistki Hanny Turonek i kwartetu smyczkowego Filharmonii Kameralnej w drozdowskim kościele zakończył trzeci weekend koncertów w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Liczna publiczność szczególnie gorąco przyjęła wirtuozowskie wykonanie słynnego Koncertu fletowego „Il gardellino” op. 10 nr 3 RV 428 Antonio Vivaldiego, podczas którego solistka z niezrównanym mistrzostwem naśladowała trele tytułowego szczygła.
Dwa pozytywy na płycie i na koncercie
Piątek i sobota były niezwykle pracowitymi dniami dla łomżyńskich filharmoników. Nie dość, że w błyskawicznym tempie zarejestrowali, z wybitnymi solistami Hanną Dys i Romanem Peruckim, Concerto Festivo na dwa pozytywy Dariusza Przybylskiego z myślą o kolejnej płycie Filharmonii Kameralnej, to wieczorem porywająco wykonali ten utwór na żywo w kościele Krzyża Świętego. Koncert odbył się w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica, a oboje soliści zagrali też sami, oczarowując słuchaczy klasycznymi i nieznanymi utworami. – To już kolejna płyta tej znakomitej orkiestry kameralnej – mówi Roman Perucki. – Wcześniej były już nagrody, co oznacza, że orkiestra jest przygotowana do tego typu realizacji. Granie na pozytywach jest niezwykle trudne, bowiem jesteśmy przyzwyczajeni do grania na dużych instrumentach, gdzie trzeba użyć trochę siły, a tutaj granie jest inne, trochę klawesynowe.
Katarzyna Bonda w Łomży
Jej fani czekali na to od lat – popularna pisarka Katarzyna Bonda przyjechała do Łomży na spotkanie autorskie. Wydarzenie odbyło się na dziedzińcu Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie autorka bestsellerowych powieści kryminalnych opowiadała o swojej twórczości i odpowiadała na pytania czytelników. – Kiedy wymyśliłam historię, którą dowodzi profiler, wszyscy się ze mnie naśmiewali, bo było przyjęte, że detektyw musi mieć porąbane życie, być alkoholikiem, generalnie snuć się po mieście, rozmawiać z ludźmi i oczywiście analizować twarde dane – mówiła Katarzyna Bonda. – W związku z tym, kiedy napisałam powieść, bohaterem której jest profiler i działa zupełnie inaczej, na początku był rodzaj pewnego sceptycyzmu ze strony czytelników i wydawców, ale po latach okazało się, że na tym polega cały sukces moich książek, że on jest właśnie taki inny.
Powrót płytowej giełdy
Po kilku miesiącach pandemicznej przerwy w Galerii Veneda znowu zorganizowano giełdę płytową. Przez dwa dni kolekcjonerzy płyt winylowych i CD mieli do dyspozycji kilkanaście tysięcy albumów, od popularnych wydawnictw na każdą kieszeń do unikatów kosztujących kilkaset czy kilka tysięcy złotych. Nabywców w różnym wieku nie brakowało – mało kto opuszczał stoiska wystawców z Katowic, Krakowa, Warszawy bez płytowych łupów. – Był to pierwszy możliwy termin, który po rozluźnieniu rygorów pandemii mogliśmy wykorzystać – mówi organizator wydarzenia Paweł Adamski, zapowiadając kolejne, cykliczne giełdy płytowe w Łomży.
„HistoGranie” Miejskiej Biblioteki Publicznej
Poznanie zabytków i nieznanych faktów z wielowiekowej historii Łomży. Zwiedzanie piątnickich fortów, klasycznego przykładu fortyfikacji obronnych z XIX wieku. Terenowa gra „Łomżyńskie wędrówki” z quizami i nagrodami – to tylko niektóre atrakcje projektu „HistoGranie”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Jego celem jest poszerzenie wiedzy uczestników na temat bardzo ciekawej historii Łomży i jej okolic.
„Rajza” Eryka Mroczko wzbudza podziw muzyków
21-letni absolwent I LO w Łomży napisał teksty i skomponował 11 utworów na płytę pt. „Rajza”. Opowiada o podróży przez życie i i wyprawie na nieznane drogi, aż do zagubienia się w Kosmosie. Dla Eryka Mroczko inspiracją było to, co działo się i dzieje wokoło: dorastanie, miłość, przyjaciele, upływ czasu, istnienie Boga czy ważne decyzje - to tylko niektóre z myśli, kłębiących się w głowie i dyskusjach, jakie toczył z pomagającymi: Mikołajem Rajkowskim i Julią Stanisławską. Co mówią o debiutanckiej płycie łomżyniaka muzycy, m.in., z zespołów: The BL Blues Band i Holy Water?
Finał Walizki z Teatrem Akt
Plenerowe przedstawienie „Ja gore” warszawskiego Teatru Akt zakończyło „33 Spotkania Teatralne Walizka – Moje Miasto”. Łączący pantomimę, taniec, różnorodną muzykę, pokazy szczudlarzy, ogniowe i ekwilibrystyczne spektakl zachwycił liczną publiczność, a widzowie w różnym wieku podkreślali, że nie wyobrażają sobie Łomży bez „Walizki”. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku nasz festiwal znowu będzie wydarzeniem międzynarodowym, że ta pandemiczna bańka wreszcie pęknie i wrócimy do dawnej formuły! – podkreśla Jarosław Antoniuk, dyrektor festiwalu i Teatru Lalki i Aktora.
Walizka pełna deszczu
Trzeci dzień „33 Spotkań Teatralnych Walizka – Moje Miasto” upłynął pod znakiem zmiennej pogody. Spektakle grane w południe na ulicy Długiej i w porcie Łomża odbyły się bez przeszkód. „Klapsy” Teatru Pijana Sypialnia na muszli musiały zostać przerwane kilka minut przed końcem z powodu nawałnicy, bo zadaszenie sceny nie chroniło artystów, szczególnie dyrygenta i muzyków, przed zacinającym deszczem. „Jaś i Małgosia” Teatru Falkshow odbył się już zgodnie z planem, ale tylko dlatego, że został przeniesiony z Długiej na scenę Teatru Lalki i Aktora.
Komunikat - Walizka - Moje Miasto
Ze względu na możliwe opady deszczu spektakl z godz. 20.00 - JAŚ I MAŁGOSIA - Teatru FALKOSHOW odbędzie się w Teatrze Lalki i Aktora przy Pl. Niepodległości, a nie jak wcześniej planowano na ul. Długiej.
Łomżyńskie Narodowe Czytanie
Łomża znalazła się wśród blisko trzech tysięcy miejscowości z kraju i ze świata, w których w pierwszą sobotę września odbyło się „Narodowe Czytanie“. Bierze udział w tej akcji od samego początku, a przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej fragmenty „Balladyny“ Juliusza Słowackiego czytali przedstawiciele władz z prezydentem miasta Mariuszem Chrzanowskim na czele, samorządowcy, nauczyciele oraz dzieci i młodzież. – Poprosiłam też o współpracę dyrektora Jarosława Antoniuka, ponieważ Teatr Lalki i Aktora wystawiał „Balladynę“ – dlatego gościmy dziś aktorów, mamy również fragmenty teatralnej scenografii i muzykę ze spektaklu – mówi dyrektorka Teresa Fromelc-Pawelczyk, zapowiadając już kolejne wydarzenia w bibliotece.
Teatr ognia w pochmurny wieczór
Spektakl „Relikwiarz” Teatru Ognia i Papieru zakończył drugi dzień „33 Spotkań Teatralnych Walizka – Moje Miasto”. Grzegorz Kwieciński, doskonale znany już łomżyńskiej publiczności, zaprezentował na dziedzińcu przed kościołem kapucynów bardzo osobisty spektakl, mogący być również swoistą metaforą ludzkiego życia. Ku radości artysty i widzów nie padało, chociaż Grzegorz Kwieciński podkreśla, że wielokrotnie grał duże spektakle lub kameralne przy niesprzyjającej pogodzie, nawet podczas tak zwanej powodzi stulecia w roku 1997. – Deszcz był wtedy potworny, ale graliśmy, więc w porównaniu z tym co było wtedy dziś warunki były znakomite – mówi reżyser, aktor i scenograf, współpracujący z łomżyńskim teatrem już od 26 lat.
Upamiętnienie Jerzego Swoińskiego
Retrospektywną wystawę Jerzego Swoińskiego otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Przygotowana dzięki współpracy z rodziną, przyjaciółmi, kolekcjonerami i różnymi instytucjami ekspozycja pokazuje wszechstronność artystycznego dorobku twórcy, który z równą swobodą malował pejzaże, rysował karykatury czy projektował plakaty. Jest też autorem logo portalu 4lomza.pl. - To wystawa szczególna, upamiętniająca wyjątkowego człowieka i otwarta w 15 rocznicę jego śmierci – podkreśla kierownik galerii Karolina Skłodowska.