Odra na Suwalszczyźnie
W Polsce do 14 marca 2019 roku zgłoszono już 664 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na odrę. W województwie podlaskim w tym roku na odrę zachorowało 18 osób, w tym 16 w powiecie suwalskim i 2 w powiecie augustowskim. - Były to zarówno osoby szczepione oraz nieszczepione – podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku apelując do rodziców dzieci, które nie przechodziły szczepienia, aby jak najszybciej dopełnić tego obowiązku. - Szczepienie ochronne jest jedyną skuteczną metodą profilaktyki zachorowania na odrę i nie może być zastąpione innymi środkami ochrony – podkreśla WSSE.
Konkurs na dyrektora szpitala bez rozstrzygnięcia
Nie udało się rozstrzygnąć konkursu na stanowisko dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Do rywalizacji przystąpiło dwóch kandydatów - mieszkańców Łomży, ale po przesłuchaniu przez komisję konkursową żaden z nich nie zyskał wymaganego poparcia większości członków komisji.
Pielęgniarki i położne w szpitalu mają przewodniczącą
- Członkostwo w naszej organizacji związkowej nie jest obowiązkowe, tylko dobrowolne, a zarząd w całości pracuje społecznie: działamy bezpłatnie i nie pobieramy żadnych świadczeń finansowych za naszą działalność – mówi Katarzyna Jarocka (lat 52), która została wybrana na przewodniczącą zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Szpitala Wojewódzkiego imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Organizacja OZZ PiP liczy 320 osób z ok. 450 zatrudnionych w szpitalu pielęgniarek i położnych. Jak wszyscy, związkowcy czekają na dyrektora.
Dwóch chętnych na fotel dyrektora szpitala
Tylko dwóch kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Jak wynika z naszych informacji obaj są mieszkańcami Łomży i żaden z nich nie jest lekarzem.
Hospicjum w Łomży dostało 1 milion 300 tys. zł z RPO
- Jeszcze nie wiem, naprawdę?! To potwierdzona informacja...?! A do nas nie przyszła wiadomość – zadawała dziś pytania uradowana Teresa Steckiewicz (lat 81), współzałożycielka i nieprzerwanie od ponad 26 lat prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” pw. Św. Ducha, które prowadzi działalność w ciasnym budynku przy ul. Rybaki w Łomży. Łomżyńskie Hospicjum dostało 1 milion 300 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na rozbudowę siedziby. Decyzja podjęta w dobrym momencie, gdyż budowlańcy zaczynają kłaść dach.
Na operację zaćmy jeszcze poczekamy
Na operację zaćmy w łomżyńskim szpitalu trzeba czekać ponad cztery lata. Najbliższy wolny termin zabiegu wskazywany przez elektroniczny system kolejkowy Narodowego Fundusz Zdrowia to 24 kwietnia 2023 roku. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 1 kwietnia m.in. operacje usunięcia zaćmy mają być finansowane bezlimitowo, co ma przyczynić się do skrócenia kolejek. - Oprócz pieniędzy jest jeszcze potrzebna możliwość realizacji – komentuje Hanna Majewska – Dąbrowska, z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Łomży.
Poseł nie będzie dyrektorem...
- Nie ma takiej sytuacji, to zmyślone sytuacje – mówi poseł Bernadeta Krynicka (PiS) pytana o to czy wystartuje w konkursie na stanowisko dyrektora szpitala w Łomży. - Nie mam zamiaru ewakuować się z tego miejsca – podkreśla poseł dodając: „nie oceniam siebie, żebym mogła być dobrym dyrektorem szpitala”. Jej zdaniem nowym dyrektorem szpitala powinien zostać ekonomista z dużym doświadczeniem, taki ktoś jak... poprzedni dyrektor szpitala.
Nowy dyrektor szpitala poszukiwany
Zarząd województwa podlaskiego ogłosił konkurs na stanowisko Dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Potencjalni kandydaci mają 10 dni na złożenie dokumentów i pisemnej koncepcji pracy na stanowisku dyrektora na najbliższe 6 lat. Aby być dyrektorem szpitala w Łomży wystarczy mieć wykształcenie wyższe i pięcio- lub trzyletni, jeśli ma się podyplomówkę z zarządzania - staż pracy na stanowisku kierowniczym, oraz „wiedzę i doświadczenie”.
W szpitalu w Łomży zlikwidowano co szóste łóżko pacjenta
- Niestety, musieliśmy wyrejestrować u wojewody podlaskiego więcej niż jedno łóżko – informuje ze smutkiem dr Hanna Majewska – Dąbrowska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - Wyrejestrowanie aż 112 łóżek z oddziałów szpitalnych jest związane z niemożnością wypełnienia rozporządzenia ministra zdrowia o nowych wskaźnikach zatrudnienia pielęgniarek od początku tego roku. Przyznaję, to redukcja dość rygorystyczna, ale łomżyńskiego szpitala nie stać na zatrudnienie 90 pielęgniarek. Większość szpitali w Polsce te działania podejmuje, żeby być w zgodzie z prawem.
Pacjenci surowiej oceniają szpital
Oceny pacjentów o służbie zdrowia są subiektywne, ale gdy takich osobistych ocen jest więcej i można porównać je z ocenami z lat ubiegłych, to można już wyciągać ogólne wnioski. Z wyników ankiet przeprowadzonych wśród pacjentów szpitala w Łomży w latach 2014, 2016 i 2018 wynika, że oceny są coraz niższe. Okazuje się w przypadku łomżyńskiego szpitala zaobserwowano najniższych wśród szpitali wojewódzkich wskaźnik skłonności do rekomendacji go znajomy. Szpitala nie poleci ponad 10% pacjentów.
Wszawica ciągle żywa
- Problem wszawicy, powraca do placówek oświatowych jak bumerang – alarmuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemilogiczna w Białymstoku. - Choć poziom higieny się poprawia, liczba osób dotkniętych wszawicą rośnie. Najczęściej dotyczy ona dzieci między 3. a 12. rokiem życia ze względu na bliski kontakt fizyczny w przedszkolu i szkole.
Sympatia i szacunek dla Izby Pielęgniarek i Położnych
- Przez lata mówiło się o złej sytuacji pielęgniarek i położnych w naszym kraju: że za niskie zarobki i w związku z tym mały prestiż zawodu, że za dużo obowiązków i za mało młodych kandydatek, by w szpitalach, przychodniach i domach zaopiekować się pacjentami, ale od czterech lat coś wreszcie drgnęło, do czego przyczyniły się nasze ostre protesty i wytrwałość w negocjacjach ludzi z naszego środowiska z ministrami zdrowia: Zembalą, Radziwiłłem i teraz Szumowskim – docenia zmiany dr Beata Kowalewska z UM w Białymstoku i PWSIiP, która dostała 2 odznaki honorowe: od ministra i od marszałka podlaskiego za zasługi dla ochrony zdrowia w Podlaskiem na sprawozdawczym XXX Okręgowym Zjeździe Pielęgniarek i Położnych, w środę w sali Starostwa Powiatowego w Łomży.
Komisja wybierze dyrektora
Sejmik województwa podlaskiego podczas poniedziałkowego posiedzenia wybrał komisję która ma przeprowadzić konkurs na dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Dotychczasowy dyrektor Roman Nojszewski został odwołany nagle pod koniec stycznia.
Czym są probiotyki i czemu warto je stosować?
Probiotyki, to inaczej szczepy zdrowych bakterii, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Są one obecne w ludzkim przewodzie pokarmowym, u kobiet znajdują się one również w pochwie. Ich obecność jest konieczna, ponieważ ich zadaniem jest regulowanie pracy przewodu pokarmowego. U kobiet zadaniem probiotyków, jest zmniejszanie ryzyko rozwoju wielu infekcji intymnych.
Rada Społeczna szpitala pyta o procedury odwołania dyrektora Nojszewskiego
Członkowie Rady Społecznej szpitala w Łomży wskazują, że do odwołania dyrektora Romana Nojszewskiego doszło z naruszeniem procedur. Chcą wyjaśnień od zarządu województwa dlaczego dyrektora odwołano bez zasięgnięcia opinii Rady Społecznej, choć jest ona wymagana prawem. Wczoraj Rada miała wskazać swojego przedstawiciela do komisji konkursowej, która miałaby powołać nowego dyrektora szpitala, ale punkt ten z obrad zdjęto.
„Szpital Przyjazny” Nojszewskiego
- Przez ponad 1,5 roku szpital był zarządzany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i nie miał miejsca „chaos zarządczy” - pisze Roman Nojszewski odwołany we wtorek dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. W przekazanym nam stanowisku odnosi się do podawanych przez zarząd województwa powodów odwołania. Podkresla, że pod jego rządami „szpital funkcjonował sprawnie świadcząc usługi medyczne dla społeczności lokalnej, czego m.in. wyrazem było uzyskanie tytułu „Szpitala Przyjaznego””. Podaje także, że w ostatnich miesiącach szpital był kontrowany przez NIK i IAS i kontrole te wypadły pomyślnie. Oto list jaki otrzymaliśmy od Romana Nojszewskiego.
Przewodnicząca Metelska rezygnuje
- Zrezygnowałam wczoraj z funkcji przewodniczącej związku pielęgniarek i położnych, ze względu na rozbieżne stanowiska i inną wizję prowadzenia oraz rozwoju szpitalnej organizacji związkowej – informuje Izabela Metelska (lat 47), która od 2015 roku była przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. - Moja rezygnacja nie ma nic wspólnego z odwołaniem przez Urząd Marszałkowski dyrektora szpitala Romana Nojszewskiego, o czym dowiedziałam się wczoraj godzinę później po swojej decyzji.
Nojszewski odwołany
Zarząd Województwa Podlaskiego odwołał dziś dyrektora łomżyńskiego szpitala Romana Nojszewskiego. Według informacji przekazywanych przez Urząd Marszałkowski powodami były: „chaos zarządczy, podwyżki bez pokrycia, zły wynik finansowy placówki”. Roman Nojszewski dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży był od lipca 2017 r. Odwołany dyrektor nie chciał komentować sprawy. Na początku marca ma być ogłoszony konkurs na nowego szefa szpitala, a do czasu powołania zastępuje go dotychczasowy zastępca ds. medycznych.
Grypopochodne infekcje wirusowe atakują
- Przyjmujemy bardzo dużo zgłoszeń obolałych i cierpiących pacjentów, ponieważ jest bardzo dużo infekcji wirusowych, a poradnie pękają w szwach – mówi dr Krystyna Kamińska – Nizik, pediatra i specjalista Przychodni Medycyny Rodzinnej NZOZ Lekarze Rodzinni 3 w Łomży. - Pacjenci mają w kolejkach typowe przy grypopodobnych infekcjach wirusowych dolegliwości: wysoką gorączkę, nawracający katar, uporczywy kaszel. U części dołączają się do tego bóle brzucha i wymioty. Bywa, że w jednym domu chorują aż trzy pokolenia: dzieci, rodzice i dziadkowie. Jedni zarażają drugich...
Pieniądze na modernizację budynku starego szpitala zakaźnego
- To jest szansa na rozwój – mówi Renata Szymańska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. Na początku ubiegłego roku Ośrodek otrzymał od władz samorządowych województwa podlaskiego budynek dawnego szpitala zakaźnego i pieniądze na przygotowanie dokumentacji jego remontu. Wczoraj w budżecie województwa na 2019 rok, na wniosek zarządu, radni zapisali na jego remont 5,6 mln zł licząc, że drugie tyle uda się pozyskać z środków budżetu państwa.