Konkurs na kuratora oświaty (ustawiony?)
„Konkursy były tylko jedną wielką fikcją”, „z reguły to jest tak, że wiemy kto ten konkurs wygra” - mówiła kilka dni temu poseł Bernadeta Krynicka z PiS zachwalając dokonaną przez PiS zmianę ustawy o służbie cywilnej i likwidację wymogu przeprowadzania konkursów na ważne stanowiska w państwie. W tym samym czasie, gdy poseł głosiła te prawdy, wojewoda podlaski z PiS ogłosił konkurs na stanowisko Podlaskiego Kuratora Oświaty. Teoretycznie zgłosić się może każdy kto jest nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym mającym wykształcenie wyższe magisterskie oraz co najmniej 7-letni staż pracy w charakterze nauczyciela. Formalnie konkurs przeprowadzi specjalna komisja powołana przez wojewodę.
Ministerstwo Edukacji Narodowej o zerówkach dla 6-latków... w Łomży
Rodzice sześciolatków stoją przed wyborem, czy zadeklarować uczęszczanie swego dziecka nadal do przedszkola, gdzie będzie miało obowiązkowe wychowanie przygotowawcze przed podjęciem nauki w szkole podstawowej za rok, czy zapisać dziecko od razu do klasy pierwszej w podstawówce. W Łomży prezydent mówił, że zamierza tworzyć zerówki tylko w podstawówkach, co nie idzie w parze z oczekiwaniem i prawem rodziców do wyboru miejsca kształcenia dziecka. Poprosiliśmy Ministerstwo Edukacji Narodowej o odpowiedzi na serię pytań dotyczących 6-latków także w Łomży.
Krynicka głosowała za tym, aby 6-latek...
„Rząd PiS nic innego nie robi, tylko realizuje program wyborczy” - mówi poseł Bernadeta Krynicka apelując z Łomży do opozycji, by dała mu „spokojnie pracować”. Jej zdaniem, wszystkie działania, które PiS podejmuje, „to jest myśl o Polsce i Polakach”, a ataki są po to, aby zakłócić pracę. Poseł Krynicka z PiS odnosiła to również do ataków na władze Łomży - także z PiS, które chcą, aby wszystkie dzieci 6-letnie zamiast do przedszkoli posłać do szkoły albo do szkolnej zerówki. - Głosowałam za tym, żeby to rodzic miał wybór, czy jego dziecko (6-letnie - dop. red.) pójdzie do szkoły czy do zerówki – mówiła poseł Krynicka. Tymczasem według Ministerstwa Edukacji Narodowej, nowe prawo, za którym głosowała także poseł Krynicka, możliwość wyboru miejsca realizacji wychowania przedszkolnego dla dziecka 6-letniego - w przedszkolu czy szkolnej zerówce - daje rodzicom, a nie prezydentowi miasta.
Ferie w teatrze pełne atrakcji
W Teatrze Lalki i Aktora od soboty trwają „Ferie z teatrem”. Do 6 lutego codziennie można oglądać różne spektakle, słuchać fragmentów baśni i bajek czytanych przez aktorów oraz zwiedzać teatr. – „Ferie z teatrem” to bardzo urozmaicony wachlarz spektakli i propozycji teatralnych dla osób w każdym wieku – mówi aktor Tomasz Bogdan Rynkowski. – Na naszych przedstawieniach mogą bawić się i wzruszać i dorośli, i ci najmniejsi! – Pierwszy raz byłem z córeczką na feriach w teatrze – dodaje Roman Sienicki. – Było bardzo profesjonalnie i miło przede wszystkim. Polecam innym rodzicom, bo my na pewno będziemy zaglądać tutaj częściej!
Krzyże dla naukowców z PWSIiP
Przyznane przez Prezydenta Polski srebrne i brązowe krzyże zasługi otrzymało pięciu naukowców z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W czwartek wręczył je wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który gratując odznaczonym wrażał radość, że kadra PWSIiP została dostrzeżona. - To jeszcze młoda szkoła, która prężnie się rozwija – mówił Paszkowski. - Szkoła jest państwowa i powinna cieszyć się szczególnym poparciem władz rządowych – dodawał deklarując chęć niesienia pomoc władzom uczeni.
„Samorząd Łomży nie liczy się ze zdaniem rodziców”
- W przedszkolu dzieci są bardziej zaopiekowane, mają wesołe dzieciństwo bez szkolnego dzwonka i rygorów siedzenia w ławce – twierdzi Alicja Jakacka, mama 5-letniego chłopca z Niepublicznego Przedszkola Mały Artysta w Łomży, która planuje swoją pociechę jako 6-latka posłać do zerówki w przedszkolu. Tymczasem władze Łomży organizują zerówki na nowy rok szkolny tylko w szkołach podstawowych. - Byłem w szkole w zerówce, było drętwo, źle się czułem, za nic nie oddam swego 6-latka do podstawówki – zarzeka się ubierający po południu synka Tomasz Ejsmund. Ale wśród rodziców z tego samego przedszkola są także gorący zwolennicy dziecka w zerówce podstawówki. O refleksję na temat zmian w naborze do szkół poprosiliśmy prezes „Edukatora” Barbarę Kuczałek. - Cała idea Państwa Elbanowskich, żeby dać rodzicom prawo wyboru czasu i miejsca rozpoczęcia edukacji przez dziecko, gdzie się podziała...? - pyta retorycznie Barbara Kuczałek, od 17 lat prezes Stowarzyszenia „Edukator”, prowadzącego niepubliczne przedszkola: „Mały Artysta” i „Wesołe Słoneczko”. - Oni walczyli o takie prawo rodzicielskie i to prawo zostało ograniczone zupełnie. W centrali rządowej w Warszawie wszystko się zgadza, lecz samorządy podejmują decyzje na swoim gruncie i w świetle prawa nie liczą się ani ze zdaniem rodziców, ani nie chodzi im o dobro dziecka.
Elegancja i fantazja na studniówkach w I LO oraz II LO w Łomży
- Moja babcia ostrzegała mnie dość poważnie, że przed studniówką nie idzie się do fryzjera, bo fakt obcięcia włosów może równać się faktowi oblania matury – mówi radośnie Mateusz Blacha, który z koleżankami i kolegami z klasy III E w I LO im. Tadeusza Kościuszki w niebanalny wieczór ruszył do poloneza na studniówce 102 dni przed maturą. - Trudno, złamałem przesąd przedmaturalny, aby elegancko wyglądać w towarzystwie mojej partnerki, i koleżanki od 12 lat, Oli Chendoszko z III C. Studniówkę powinno przeżywać się raz w życiu, i to swoją, w szkole, bo dodaje to wyjątkowości przeżycia dorosłego balu, który zostanie na zawsze wśród niezapomnianych wspomnień młodości.
6-latek w Łomży idzie do szkoły - władza zdecydowała
Wszystkie dzieci 6-letnie z Łomży 1 września pójdą do szkoły – to już pewne. Dr Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży ds. edukacji, mówiła podczas konferencji prasowej, że w związku ze zmianami w prawie i umożliwieniem rodzicom decydowania o tym czy ich dzieci zaczną naukę w klasie 1 szkoły podstawowej jako 6-cio, czy 7-letnie, od 1 września we wszystkich podstawówkach w mieście zostaną utworzone klasy „zerowe” do których trafi reszta 6-latków. - Widzimy zadanie do wykonania. Zadanie zostanie wykonane – mówiła Muzyk dodając, że "to zmiana absolutnie słuszna bo rodzic musi mieć prawo decydowania kiedy dziecko rozpoczyna naukę w szkole".
S[omething] Q[uite] L[ogical]
Marzysz o pracy przy programowaniu hurtowni danych? Masz ambicje być najlepszym w tym co robisz? Już dziś zacznij uczyć się jak wykorzystać język SQL! Capital Service S.A. zaprasza na bezpłatne warsztaty programowania.
Kosztowne rachunki sprzed lat
CNiB Żak, SWEiRP, ZDZ – to niektóre firmy i organizacje, które zajmują się edukacją w Łomży i którym miasto w ostatnich pięciu latach musiało wypłacać – na podstawie wyroków sądów, pozasądowych ugód czy porozumień – ponad 3 miliony złotych z racji wcześniej źle skalkulowanych dotacji. Kolejny milion na rzecz SSP Stopka mamy spłacić w ratach rozpisanych do 2019 roku. Okazuje się, że to jeszcze nie wszystkie edukacyjne zaszłości do rozliczenia. Tuż przed końcem 2015 roku „ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty” do ratusza wysłał „Edukator”. Stowarzyszenie, które prowadzi dwa przedszkola w mieście, żąda ponad 780 tys. zł plus odsetki za zaniżenie dotacji edukacyjnej w latach 2009-2012.
Do szkoły trzeba dojrzeć
Od września obowiązek nauki w szkole ponownie będzie dotyczył dzieci 7-letnich. Prawo nauki dla 6-letnich w klasie 1. szkoły podstawowej też zostało zachowane, jeśli dziecko miało wychowanie przedszkolne, a jeśli nie – to z opinią z poradni psychologiczno-pedagogicznej o dojrzałości szkolnej. Decyzja o tym, czy można dziecko wcześniej posłać do szkoły, należy do rodziców. Psycholog Anna Sobocińska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Łomży radzi, aby ta decyzja wiązała się z dojrzałością emocjonalną dziecka.
Powitanie roku przez młodych muzyków
Kolędami i piosenkami bożonarodzeniowymi powitali rok 2016 uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego w Łomży. Młodzi muzycy zagrali też popularne przeboje, jazzowe standardy i utwory klasyczne, prezentując się zarówno w występach solowych, jak i większych składach, z finałowym popisem 9 skrzypaczek w amerykańskiej kolędzie z XIX wieku. – Koncert noworoczny to już nasza tradycja – mówi Artur Głębocki, prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Muzycznego. – Dzieci przygotowują się u nas do dwóch głównych koncertów: noworocznego i kończącego rok szkolny, ale jest to tylko dopełnienie naszej codziennej pracy i możliwość pokazania postępów naszych podopiecznych!
Ceniony matematyk Czesław Łada (+ 74) – nie żyje...
Długoletni nauczyciel matematyki i wicedyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży zmarł w piątek, 15. stycznia w Warszawie. - Wspaniały wychowawca i bardzo dobry kolega, troszczył się zarówno o autorytet szkoły, jak i dobro każdego ucznia – wspomina Czesława Ładę (1941 – 2016) Zygmunt Zdanowicz, dyrektor „Pierwszego” w latach 1978 – 2004. W niedzielę wystawienie ciała, w poniedziałek pogrzeb Wychowawcy.
Dylematy rodziców 6- i 7-latków
Rodzice sześciolatków do końca marca mają prawo wybrać, czy ich dzieci zostaną w przedszkolu – jeśli będzie taka możliwość, czy pójdą do szkolnej zerówki - jeśli zerówki będą w szkołach, czy od razu do klasy pierwszej. Rodzice siedmiolatka zastanawiają się, czy ich pociecha ma powtarzać klasę pierwszą, czy normalnie zdać do klasy drugiej, bo w tym roku szkolnym obowiązkową naukę w szkole zaczynały 6-latki. Powrót do obowiązku szkolnego siedmiolatków od roku szkolnego 2016 / 2017 rodzi pytania, na które dziś odpowiedzi nie zna chyba nikt w mieście. Ratusz o sytuacji na tym polu zamierza informować pod koniec stycznia.
Pierwsze w mieście, czwarte w województwie
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży pozostaje najlepszym ogólniakiem w mieście. W najnowszym rankingu liceów wydawnictwa Perspektywy zajęło 79. miejsce w kraju. To awans w stosunku do ubiegłego roku o 11 pozycji. Drugie z Łomży jest II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, które w tym roku zastało sklasyfikowane na 223. miejscu wobec 371 przed rokiem. Wśród łomżyńskich techników tym razem najlepiej wypadł „ekonomik” - 126. pozycja, a „mechaniak” spadł na 147 miejsce.
Do szkoły później
Prezydent Andrzej Duda podpisał uchwalone przez parlament pod koniec 2015 roku ustawy znoszące obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni po publikacji, ale będą skutkowały od września. Zmiany dotyczą także dzieci, które już poszły do szkoły. Te urodzone w 2009 r., które rozpoczęły naukę jako 6-latki w roku szkolnym 2015/2016 będą mogły, na wniosek rodziców złożony do 31 marca 2016 r., kontynuować naukę w pierwszej klasie w kolejnym roku. Analogiczne uprawnienie otrzymali rodzice dzieci urodzonych w pierwszej połowie 2008 r., które w tym roku szkolnym poszły do drugiej klasy - na wniosek rodziców będą mogły kontynuować naukę w tej samej klasie w kolejnym roku.
Likwidacja gimnazjów? Co o tym sądzą ich dyrektorzy z Łomży
Trzeba poczekać na konkretniejsze sygnały ze strony władz rządowych, bo na razie brakuje faktów do dyskusji – to pierwszy wniosek z wypowiedzi, jakich udzielili nam dyrektorzy: Teresa Kurpiewska z PG nr 1, Jolanta Kowalewska z PG nr 2, Irena Zwornicka z PG nr 3 i Marek Ciecierski z PG nr 6 w Łomży. Niektórzy obawiają się, że w wyniku zmian wielu nauczycieli może stracić pracę. Inni mają nadzieję, że jeśli przywróci się ośmioklasowe podstawówki, zapobiegnie się problemom jakie rodzą się wśród gimnazjalistów.
Świąteczna zbiórka żywności w Wecie
Niemal 380 kg żywności zebrali uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży w ramach świątecznej akcji Szkolnego Koła Caritas. W ten sposób przygotowano paczki dla 35 najbardziej potrzebujących rodzin - uczniów szkoły.
Marta Ramotowska z Łomży w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej
Marta Ramotowska maturzystka Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży jako jedyna reprezentantka województwa podlaskiego zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego turnieju wiedzy logistycznej. O miejsce w nim starało się niemal 7500 młodych logistyków. Sztuka ta udała się jedynie 59 osobom.
„Jestem, więc zmieniam”
Pod koniec listopada otrzymali nagrodę w konkursie EDUinspiracje, organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, a już prowadzą kolejny projekt tym razem dotyczący rozwoju politycznego i budowania demokracji przez młodzież. Mowa o Stowarzyszeniu Youth Human Impact z Łomży, które przy wsparciu środkami z programu Erasmus + prowadzi projekt „Jestem, więc zmieniam”.