Nowi dyrektorzy w podstawówkach
Jolanta Kowalewska, dotychczasowa dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży, według nieoficjalnych informacji miał wygrać konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży. W przypadku konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 komisja jako zwyciężczynię miała wskazać Krystynę Kamińską, nauczycielkę z PG nr 1, które jest przekształcane w SP nr 1.
PWSIiP awansuje w rankingu „Perspektyw”
Miesięcznik „Perspektywy” zaktualizował opublikowany w ubiegłym tygodniu ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży awansowała na trzecie miejsce zestawienia. - Takie było moje marzenie, zakończyć kadencję rektorską, gdy nasza uczelnia znajdzie się na podium najbardziej opiniotwórczego rankingu szkół wyższych w naszym kraju – komentuje rektor PWSIiP, dr hab. Robert Charmas. - We wrześniu przekażę pałeczkę mojemu następcy i czuję olbrzymią zawodową satysfakcję, bo PWSIiP jest obecnie bezdyskusyjnie w gronie najlepszych.
Gimnazjaliści najchętniej wybierają II LO i „Mechaniak”
Do szkół ponadgimnazjalnych w Łomży chcą uczęszczać absolwenci gimnazjów nie tylko z grodu nad Narwią czy województwa podlaskiego: chętni są z Mazowieckiego i Warmińsko-Mazurskiego. Oto wniosek z zakończonego naboru drogą elektroniczną, który ponadto pokazuje, że najchętniej wybieraną szkołą średnią w mieście jest nieodmiennie II Liceum Ogólnokształcące imienia Marii Konopnickiej: do każdej z pięciu 27-osobowych klas chce się dostać o wiele więcej kandydatów; do klasy humanistycznej nawet 59. Tylko w klasie holistycznej chętnych jest ledwie 14. - może byłoby więcej, gdyby nazwać ją jeszcze bardziej ogólnie. Do 26. czerwca godzina 15. kandydaci mają czas na złożenie w szkole 1. wyboru świadectwa gimnazjalnego i zaświadczenia o wynikach egzaminu.
Gimnazjaliści lepsi z polskiego niż z matematyki
Gimnazjaliści poznali dziś wyniki sprawdzianu kwietniowego. Na swojej stronie internetowej opublikowała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży. Do egzaminu gimnazjalnego w województwie podlaskim w tym roku przystąpiło 10 671 uczniów. Najlepsze wyniki są z języka polskiego, a najsłabsze z matematyki.
Dziekani wybrani w PWSIiP
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zmienia strukturę wewnętrzną. Od września na uczelni mają zacząć funkcjonować trzy wydziały. W środę kolegium elektrów wybrało ich dziekanów.
Ranking uczelni z Łomżą
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży utrzymała zdobyte w ubiegłym roku wysokie 5. miejsce także w najnowszym rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych miesięcznika Perspektywy. Łomżyńska „państwówka” najwięcej punktów zyskała w najważniejszej z podkategorii „siła naukowa”, a najsłabiej została oceniona za „innowacyjność” i „prestiż”. W sumie zdobyła 83.3 pkt, o 0,4 pkt mniej niż dwie uczelnie, które zajęły ex aequo trzecie miejsce.
Koleżeński zjazd na 60-lecie matury
Maturzyści Technikum Rachunkowości Ministerstwa Oświaty w Łomży rocznika 1957 spotkali się po latach. Wielu z nich nie widziało się od czasów matury. Wspominali z rozrzewnieniem zmarłych kolegów i profesorów, w których intencji mszę świętą odprawił ich szkolny kolega, kapucyn o. Jan Bońkowski oraz niełatwe czasy komunistycznej indoktrynacji lat 1953-57. – 60 lat to piękna rocznica! – mówi inicjator zjazdu Henryk Łepkowski. – Te lata, kiedy chodziliśmy do szkoły, były latami i trudnymi, i ciekawymi. Rozpoczynaliśmy szkołę w 1953 roku, zaraz po śmierci Stalina, ale okres stalinizmu wtedy się w Polsce nie zakończył...
135 ludzi biegało w Lasku Jednaczewskim na 25-lecie III LO
- W piękny, piątkowy dzień miało miejsce niezwykłe dla naszej społeczności wydarzenie: bieg długodystansowy na trasie 3 150 metrów, zorganizowany w ramach obchodów 25-lecia III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży – cieszy się polonistka Lidia Choińska. - To już kolejna inicjatywa uświetniająca nasz jubileusz. Wcześniej odbyły się wydarzenia z zakresu edukacji, kultury i sportu. W Biegu 25-lecia III LO w Łomży wzięło udział 135 osób: zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.
Kursy zawodowe i angielski dla Polaków, Litwinów i Łotyszy
- Zajęcia w szkole i w domu, na lekcjach i po lekcjach, pokazały nam, że komunikowanie się, etyka biznesu czy nowoczesne technologie informacyjne to nie musi być nudna teoria, że nauka może być ciekawa i wciągająca – wylicza Piotr Góralczyk, trzecioklasista z klasy logistycznej Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży, uczestniczący od początku w realizacji projektu unijnego Erasmus+ „International Partnership for Improving the Quality of Teaching in Vocational Schools”. - Uczyć skutecznie i ciekawie – streścił ideę podnoszenia jakości nauczania w szkołach zawodowych dyrektor ZSEiO Paweł Drożyner, otwierając konferencję podsumowującą trzyletnią współpracę z trzema partnerami: z Daugavpils na Łotwie, Biała Waka koło Wilna i z Białegostoku.
Uczeń „czwórki” laureatem ogólnopolskiego konkursu historycznego!
Maciej Mieczkowski uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży zdobył tytuł laureata etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą”. W konkursie wzięło udział kilkanaście tysięcy uczniów z całej Polski, a do etapu centralnego zakwalifikowano 124 najlepszych uczestników.
Warsztaty na Bałtyku
Grupa młodzieży ze szkoły na Zielonej popłynęła promem Stena Spirit do Szwecji. Nie była to zwykła wycieczka, lecz przede wszystkim warsztaty zapoznające ich z ofertą hotelową, kulinarną i SPA w transporcie morskim na przykładzie tej jednej z największych jednostek pływających po Bałtyku.
Gimnazjaliści zbierają nagrody w „Plastyku” w Łomży
„I tylko półszept wiatru przywołuje na łąkach beztroski czas i widok dzieci tamtych lat wśród przydługich traw...” - opowiada swoim wierszem Natalia Sokołowska z Gimnazjum w Wysokiem Mazowieckiem, która wygrała wojewódzki konkurs literacko-plastyczny Liceum Plastycznego w Łomży dla upamiętnienia prof. Simony Kossak (1943 - 2007), obrończyni nieskazitelnej przyrody Puszczy Białowieskiej. - Temat konkursu „Wśród łąk...” skojarzył mi się z czasami beztroskiego biegania wśród kwiatów i drzew. Gdzie się podziały dzieci z naszych czasów, czemu nie ma ich na łąkach i w lesie...? Gimnazjaliści kolorową różnorodność łąk kwietnych i świata owadów w naturze ukazują niezwykle pomysłowo i malowniczo, co widać na zdjęciach z wystawy pokonkursowej.
20 nauczycieli z Łomży dostało wypowiedzenia umowy o pracę
Wypowiedzenia otrzymali nauczyciele z trzech szkół w mieście: z likwidowanego Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 oraz Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży. - Nasi nauczyciele odbierali dokumenty z obawami o swoją przyszłość zawodową, ale i z nadziejami, że wiceprezydent Agnieszka Muzyk dotrzyma danego słowa i pomoże im znaleźć pracę w innych szkołach – mówi Irena Zwornicka, dyrektor „Drzewnej”.
Spokojne sprawdzanie matury 2017 przez egzaminatorów OKE
Nad arkuszami egzaminacyjnym maturzystów - ponad 1 500 w Łomży i prawie 12 i pół tysiąca w Podlaskiem – pochylało się około 600 egzaminatorów (ok. 30 zespołów po mniej więcej 20 osób), a w tym tygodniu ich praca dobiegnie końca. - W tym roku było wyjątkowo spokojnie, ponieważ nikt z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego nie zgłosił żadnych zastrzeżeń do przebiegu matury – cieszy się Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Pod jej troskliwą i baczną pieczą odbywa się sprawne działanie złożonej machiny egzaminacyjnej.
Informatycy, mechatronicy i mechanicy z praktyką we Włoszech
- U nas w Polsce, od Warszawy do Łomży, teren jest płaski, nizinny, tylko pola i czasem lasy, a we Włoszech po raz pierwszy w życiu góry zobaczyłem – uśmiecha się do wspomnień 20-letni Marcin Karwowski, absolwent Technikum Informatycznego w ZSMiO w Łomży, który uczestniczył przez miesiąc w praktykach zawodowych za granicą. Wzięło w nich udział 40 techników informatyki, mechatroniki i pojazdów samochodowych. - Miałem tam o tyle dobrze, że zajmowałem się tym, co mnie naprawdę interesuje: przygotowałem pięć projektów stron dla serwisu informacyjnego. Inni moi koledzy nagrywali i montowali spoty reklamowe lub pracowali w warsztatach przy maszynach.
Rozkwitają bzy w młodych duszach na wspomnienie Matury
- Lata lecą niesamowicie, ale zapewniam, że każdy następny rok jest coraz krótszy, życie nam coraz szybciej ucieka, trzeba z tego sobie zdawać sprawę – powiedział we wzruszającej mowie Zygmunt Zdanowicz, dzisiaj 80-letni dyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki, podczas spotkania w auli 403-letniej Szkoły, gdzie przyszli wspominać młode lata z wychowawcami, nauczycielami i rodzicami maturzyści z roku 1982. Pojawiło się około 70 osób, w tym ponad 50 maturzystów. - Jesteśmy o 10 lat starsi i bogatsi o 10 lat doświadczeń – cieszył się z wychowanków dyrektor. - Człowiek czasem idzie równą drogą, raz pod górę, a raz z górki. Ale zawsze trzeba iść w dobrze wybranym kierunku.
Tarcze na ramieniu i dąb Absolwent
- Jestem taka szczęśliwa, że na nasze spotkanie przyjechało 67 osób – uśmiecha się organizatorka zjazdu maturzystów I LO w Łomży po 40 latach Jolanta Przybyłowska do koleżanek i kolegów w auli, gdzie spotkali się z wychowawczyniami: polonistką Danutą Zawadzką i Maria Tyszką. Obie dostały wielkie kosze słodyczy – jako że cztery dekady temu dzisiejsi 60-latkowie byli słodziakami – a jeszcze większy przyjął dyrektor I LO Jerzy Łuba, który swoim pysznym skarbem podzielił się z uczniami z samorządu. - Bardzo serdecznie witam Państwa w Państwa szkole – zagaił radośnie dyrektor 403-letniej Szkoły, jednej z najstarszych i najlepszych w I RP, II RP i III Rzeczpospolitej.
Sokołowski wicemistrzem świata w programowaniu zespołowym
- Bardzo się cieszę, słysząc o międzynarodowym sukcesie naszego Marka Sokołowskiego, znalazł się w doborowym gronie, bo Uniwersytet Warszawski liczy się w świecie na tego typu zawodach – komentuje matematyk I LO w Łomży Piotr Łowicki, którego wychowanek Marek Sokołowski z dwoma kolegami z UW uzyskał złoty medal Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC). Finały 41. edycji mistrzostw odbyły się w Rapid City (Dakota, USA) z udziałem 133 drużyn. W Stanach Zjednoczonych rywalizowały reprezentacje uczelni z 44 krajów.
Z niemieckiej rodziny wybitny Polak z Błonia i Monte Cassino
- Zaskoczyło mnie, że taki wielki patriota i wybitny Polak początkowo służył w armii rosyjskiej, w III Pułku Dragonów Moskiewskich Jej Carskiej Mości Carycy Katarzyny – przedstawia odkrycie w trakcie przygotowań Maksymilian Kucharski, 6-klasista SP nr 7 w Łomży, który zwyciężył jednym punktem w VII Międzyszkolnym Konkursie Historycznym „Generał Władysław Anders – wielki Polak XX wieku”, zorganizowanym przez Jadwigę Tomaszewską, nauczycielkę historii w SP nr 4, która ma za patrona bohatera od obozów zesłańców na Syberii po chwalebne maki Monte Cassino we Włoszech. - Przeciwny ideologii bratania się z Rosją był marszałek Józef Piłsudski, upatrujący szans na odzyskanie niepodległości Polski po stronie pruskiego, praktycznie: niemieckiego zaborcy.
Najlepsi matematycy z... Białegostoku
- Matematycy są wybitni gdy są młodzi – mówił prof. Romuald Kotowski, dyrektor Instytutu Informatyki i Automatyki PWSIiP do uczestników finału VII Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego. Wzięło w nim udział około dwustu uczniów przede wszystkim szkół ponadgimnazjalnych z północno-wschodniej Polski, a byli także m.in. z województw łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Najlepszy młodym matematykiem – tak jak i przed rokiem - okazał się Damian Werpachowski z II LO im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku. Także dwie kolejne nagrody otrzymali uczniowie ze stolicy województwa.