Po pierwsze profilaktyka [podcast]
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów dotyczy 18 tysięcy osób rocznie. W ciągu ostatnich dekad ta liczba wzrosła o około 10 tysięcy przypadków. Dla wielu kobiet badania mammograficzne były corocznym, obowiązkowym punkt w kalendarzu. Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele z nich zrezygnowało z systematycznej diagnostyki. – W okresie pandemii mamy spadek jakości usług medycznych, w tym diagnostyki. Ale nie jest tak, że zostaliśmy bez możliwości diagnozowania – podkreśla dr hab. n. med. Małgorzata Knaś, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Jakie podpaski wybrać w przypadku nietrzymania moczu?
Nietrzymanie moczu to wciąż wstydliwy temat. Boryka się z nim wiele pań. Może pojawić się po ciąży, w okresie menopauzy i w wieku senioralnym. Nie oznacza to jednak konieczności wycofania się z życia towarzyskiego. Nieprzyjemnemu zapachowi i innym kłopotliwym kwestiom zapobiec można w prosty sposób, stosując podpaski specjalnie stworzone dla kobiet z problemem nietrzymania moczu. Podpowiadamy, jaki rodzaj podpasek wybrać.
Koronawirus zbiera tragiczne żniwo
Wczoraj 22 i dziś także 22 osoby zmarły na COVID-19 w Podlaskiem. Wojewoda informuje o 722 przypadkach zakażenia SARS-CoV-2. W Polsce zmarło kolejnych 626 chorych. To jeden z najwyższych dziennych przyrostów zgonów na świecie.
Dwa proste triki na kontrolę cukrzycy, które nabierają mocy w pandemii
Jeśli masz stan przedcukrzycowy lub już masz cukrzycę, dwa nawyki pozwolą na zwiększenie komfortu życia i skuteczną walkę z chorobą. Są proste i bez większych problemów można je wprowadzić do rutyny codziennego życia. Co ważne, nabierają mocy w czasie pandemii COVID-19 – choroby, która jest szczególnie niebezpieczna dla osób z niekontrolowaną cukrzycą.
Testy serologiczne, czyli garść informacji o przeciwciałach anty-SARS-CoV-2
W czasach pandemii każda infekcja górnych dróg oddechowych nasuwa pytanie, czy był to COVID-19. Testy serologiczne w takiej sytuacji mogą, choć nie muszą wykazać, czy układ odpornościowy wytworzył przeciwciała anty-SARS-CoV-2, które powstają po kontakcie z tym wirusem. Czasem też obecność przeciwciał świadczyć może o rozwijającej się chorobie.
23 osoby zmarły na COVID-19 w Podlaskiem
O 52 osoby wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w rejonie Łomży. W województwie podlaskim, jak podają służby sanitarne, z powodu COVID-19 zmarły aż 23 osoby. U kolejnych 480 potwierdzono zakażenie. W Polsce zdiagnozowano 19 883 zakażenia SARS-CoV-2, a zmarło aż 603 chorych.
Polscy seniorzy potrzebują kompleksowej opieki – prezentacja wyników projektu PolSenior2
Obecnie seniorzy żyją dłużej, ale zmniejsza się ilość lat przeżytych przez nich w zdrowiu. Ponad połowa starszych Polaków leczy się z powodu trzech lub więcej chorób, głównie układu krążenia, nowotworów, schorzeń metabolicznych i endokrynologicznych. W tej grupie często też występuje depresja i duża urazowość – wynika z badań przeprowadzonych w ramach projektu PolSenior2.
Zmarło kolejne 4 osoby w rejonie Łomży
Kolejne 4 osoby zmarły w wyniku koronawirusa w rejonie Łomży. Natomiast zakażonych zostało 22 mieszkańców. W województwie podlaskim zmarło 6 osób a 512 zostało zakażonych SARS-CoV-2. W kraju spada ilość zakażeń. Dziś potwierdzono 19 152 nowe zakażenia.
W poradniach ponad 87 tysięcy świadczeń medycznych
Od połowy marca do początku czerwca poradnie specjalistyczne nie działały w zwykłym trybie, z racji jednoimienności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, przeznaczonego decyzją wojewody tylko dla pacjentów z Covid-19 i zakażonych koronawirusem. - Świadczone były wyłącznie teleporady - informuje Jolanta Gryc, pełnomocniczka dyrektora. - Poradnie specjalistyczne wznowiły realizację świadczeń medycznych od 1. czerwca 2020 r. Kilka dni później ruszyły poradnie: anestezjologiczna i preluksacyjna. Od 1. czerwca do 16. listopada w poradniach specjalistycznych szpitala w Łomży udzielono łącznie 87 147 świadczeń. Najwięcej było w zakresie rehabilitacji, psychiatrii i ortopedii.
Koronawirus trzyma się w regionie
Kolejne 3 osoby zmarły w rejonie Łomży na koronawirusa. Dziś poinformowano o 73 nowych zakażeniach. W województwie podlaskim przybyło dziś 487 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, i zmarło 5 chorych. W Polsce 20 816 nowych zakażeń i 143 ofiary śmiertelne.
Utrata węchu i smaku w COVID-19. Skąd bierze się ten objaw?
Kawa, która nie ma aromatu? Cytryna, którą można jeść bez skrzywienia ust, bo nie odczuwa się jej kwasoty? Takie objawy mogą świadczyć o COVID-19. Utrata węchu lub smaku zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z charakterystycznych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jest kilka hipotez, które mogą wyjaśniać pojawienie się tego symptomu. Definitywnej odpowiedzi jednak wciąż nie ma. Z pewnością jednak nie jest to efekt pobrania wymazu z nosogardzieli.
Czego ginekolog ci nie powie? [Podcast]
Geny nie są naszym nieuchronnym przeznaczeniem. Sposobem odżywiania i stylem życia, możemy zejść z drogi prowadzącej do chorób, także nowotworowych. Zapraszamy do wysłuchania podcastu z udziałem dra n. med. Tadeusza Oleszczuka, ginekologa, zwolennika medycyny holistycznej, czyli takiej, która poszukuje źródła danej dolegliwości. Być może będzie to pierwszy, mały krok, aby zmienić niezdrowe przyzwyczajenia i uwierzyć, że jelita są naszym drugim mózgiem – dbając o nie, dbamy o siebie.
Dziś znaczny przyrost zakażeń w Łomży
Sanepid łomżyński poinformował o 85 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 5 osobach zmarłych. W województwie podlaskim u 402 osób potwierdzono testami SARS-CoV-2, a 9 pacjentów zmarło. W Polsce Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 051 nowych zakażeniach.
Biegunka: co jeść i pić, by sobie pomóc
Zjedzenie niedogotowanego mięsa, niestarannie umytego jabłka może skończyć się biegunką, wywołaną przez patogeny w skażonej żywności. Biegunka może być też pochodzenia wirusowego. Tego rodzaju choroby to o tyle dobre, choć dolegliwe rozpoznanie, że najczęściej ulegają samowyleczeniu. Konieczna jest jednak odpowiednia dieta, a kluczowe - stałe przyjmowanie płynów. Trzeba też wiedzieć, kiedy zwrócić się po profesjonalną pomoc. Bo biegunka może być groźna.
Przybędzie łóżek w szpitalu dla pacjentów z Covid-19
W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży obecnie łącznie jest 405 łóżek. - 197 łóżek jest przeznaczonych dla pacjentów z zakażeniem lub podejrzeniem zakażenia covid-19 - informuje pełnomocnik dyrektora Jarosława Pokoleńczuka Jolanta Gryc. W związku z decyzją wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, w najbliższych dniach muszą powstać kolejne łóżka dla chorych z covid.
W Łomży koronawirus przybiera powoli
O kolejnych 75 osobach zakażonych koronawirusem poinformowały powiatowe służby sanitarne w Łomży. W województwie podlaskim dziś doszło kolejnych 943 przypadków, a zmarło 12 chorych. W Polsce SARS-CoV-2 wykryto u kolejnych 22 683 osób, a 275 pacjentów zmarło.
Po 50-tce czas dla każdego na specyfiki na kości i stawy?
To MIT! Specjaliści przestrzegają, aby reklamowane specyfiki na stawy i kości stosować po konsultacji z lekarzem. W przeciwnym razie można sobie zaszkodzić.
Koronawirus – raport
Trzy osoby zmarły z powodu koronawirusa w rejonie Łomży, a 15 w województwie podlaskim. W województwie potwierdzono 714 kolejnych zakażeń SARS-CoV-2. W Łomży brak nowych zakażonych, dane są opracowywane. W Polsce przybyło kolejnych potwierdzony 25 484 zakażeń.
Wysoka fala koronawirusa
Już 1533 przypadki z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem w rejonie Łomży. W województwie podlaskim aktywnych zakażonych jest 11 163. Zmarło już 205 osób. W Polsce 21 713, czyli nieznacznie mniej zakażeń.
Osocze dla chorych na COVID-19 - co przyszły dawca musi wiedzieć
Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa apelują do wszystkich osób, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe, do oddawania osocza krwi. Dzięki przeciwciałom, które ono zawiera, udaje się uzyskać lek, który pomaga wielu ciężko chorym na COVID-19. Jeśli przeszedłeś tę chorobę, sprawdź, czy możesz pomóc innym.