Fotograficzny sen Adama Czarniewicza
–Ta wystawa to tak naprawdę podróż do wnętrza samego siebie, ukazana za pomocą surrealnych obrazów fotograficznych, przeniesionych wprost z mojej pamięci – mówi Adam Czarniewicz. – Sen jest w życiu człowieka frapującym i zaskakującym zdarzeniem, każdy go doświadcza, ale nie wszyscy do końca wiedzą na czym on polega. Fotograf z Łomży ukazał to fascynujące zjawisko na ponad 170 zdjęciach, składających się na cykl „Kiedy zamykam oczy…” i tworzących jego pierwszą wystawę indywidualną, prezentowaną w Galerii Pod Arkadami.
Stypendyści marszałka
- Jestem dumny, że twórcy z Ziemi Łomżyńskiej zostali docenieni, czekaliśmy na to długo i dzisiaj mamy powód do wielkiej radości – mówił Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego, który wraz z marszałkiem Arturem Kosickim wręczał ufundowane przez samorząd województwa stypendia ludziom kultury. Otrzymali je m.in. Żaklina Olchowik, Anna Zarzecka oraz Agnieszka Żemek-Pawczyńska i Grzegorz Sekmistrz.
Koniec karnawału w tanecznych klimatach
Olga Bończyk zaśpiewała z orkiestrą Filharmonii Kameralnej na pożegnanie karnawału. Był to pierwszy łomżyński koncert popularnej aktorki i wokalistki, ale drugi solista, wybitny akordeonista i bandoneonista Wiesław Prządka, występował w Łomży już po raz kolejny. – Lubię wracać do Łomży i na każdy koncert przygotowuję trochę nowości, dlatego dzisiaj pojawiły się tematy filmowe Francisa Lai – mówi Wiesław Prządka. – Fajnie też, że udało się zaprosić Olgę, bo współpracujemy już od pewnego czasu, a to wspaniała artystka! Tego samego zdania był też nadkomplet publiczności w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, dlatego owacjom nie było końca.
„Koty” z „Dwójki” na wystawie w Białymstoku
Fotografie uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży kolejny rok z rzędu zostały zauważone przez komisję Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „S.O.S dla bezdomnych kotów!”.13 prac uczniów „Dwójki” można obejrzeć na wystawie w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku.
Tubis Trio w Jazzowym Domu Kultury
Trio pianisty Macieja Tubisa oczarowało publiczność kolejnego koncertu z jazzowego cyklu w MDK-DŚT. Wyśmienici wiruozi zagrali jazz najwyższej próby, prezentując porywające wersje utworów z trzech autorskich płyt, w tym najnowszej „So Us“. Liczna publiczność reagowała żywiołowo, świetnie przyjmując nie tylko popisy lidera, ale też sekcji rytmicznej w składzie Paweł Puszczało/Przemek Pacan, a pierwszy koncert zespołu w Łomży zakończył efektowny bis. – Gramy przede wszystkim po to, żeby samemu mieć z tego radość – mówi Maciej Tubis. – Kiedy mamy zaś tej radości 100 %, to wtedy nie ma już innej opcji, publiczność jest nasza!
Pożegnanie Poety
To będzie skromna uroczystość. W piątek w Drozdowie odbędzie się pochowanie zmarłego w poniedziałek poety, pisarz i dramaturg Henryka Gały. Przeżył prawie 82 lata, a większość w Łomży i pobliskim Drozdowie, gdzie zbudował swój rodzinny dom. Gała był jednym z najbardziej twórczych postaci Ziemi Łomżyńskiej przełomu XX i XXI wieku.
Skansen w Nowogrodzie województwu w 2021 r.?
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie jest oddziałem Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. - W 2019 roku Miasto Łomża oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego wykazały zainteresowane wyodrębnieniem Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie ze struktur Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i przekazanie go Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego w celu utworzenia samodzielnej instytucji kultury, której organizatorem i organem prowadzącym będzie Samorząd Województwa Podlaskiego. Finalizacja rozmów w tej sprawie możliwa jest w 2021 roku – przekazuje Łukasz Czech z ratusza.
Śmierć Nadnarwiańskiego Księcia Kultury
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Henryk Gała, mieszkający w Drozdowie wybitny poeta, pisarz i dramaturg. Wielkopolanin z urodzenia, wrocławianin z wyboru, a od roku 1976 mieszkaniec najpierw Łomży, a później Drozdowa, które stało się jego małą, opiewaną w wielu wierszach, ojczyzną. Wydał blisko 30 książek, ostatnią, „Połowa chwili” wiosną ubiegłego roku. Pisał i publikował, mimo ciężkiej choroby, niemal do końca życia, regularnie zamieszczając w internecie kolejne utwory z cyklu „Wiersz na niedzielę”. To dzięki Jego pracy i staraniom Łomża ma teraz Łomżyńskie Towarzystwo Muzyczne, Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego, Teatr Lalki i Aktora oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”.
Francesco Napoli na Dni Łomży
Zespół Extazy, Top Girls i Francesco Napoli mają wystąpić podczas koncertu z okazji Dni Łomży. Władze miasta zawarły już umowy z menadżerami „gwiazd”. Koncert odbędzie się w sobotę 13 czerwca. W Polsce będzie to długi weekend po Bożym Ciele.
Kameralnie o miłości w Drozdowie
Operetkowe i operowe arie oraz neapolitańskie pieśni, opowiadające o blaskach i cieniach miłości, wypełniły program sobotniego wieczoru w drozdowskim muzeum. – To pierwszy walentynkowy koncert w ramach naszego cyklu! – podkreślał Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor owocnie współpracującej z muzeum w Drozdowie Filharmonii Kameralnej. Śpiewali sopranistka Dorota Laskowiecka-Urban i tenor Tomasz Janczak. Akompaniowała im, a do tego grała też solo, pianistka, zambrowianka Małgorzata Marczyk, zaś publiczność wypełniła nie tylko salon dawnego dworu Lutosławskich, ale zasiadła też w przyległych pomieszczeniach, holu i sali wystawowej.
40 lat Logosu i tytanicznej pracy Witolda Długozimy
Około tysiąca wychowanków, z wybitnym reżyserem i aktorem Piotrem Domalewskim na czele. 35 edycji Łomżyńskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej, 16 konkursu recytatorskiego „Miejsce na wiersz” dla młodzieży z Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy i wiele innych imprez. Setki autorskich scenariuszy i poetyckich spotkań, w tym z Ernestem Bryllem, ks. Janem Twardowskim, Henrykiem Gałą czy Janem Kulką. To tylko niektóre z osiągnięć Witolda Długozimy i Teatrzyku Żywego Słowa Logos, świętującego 40-lecie podczas jubileuszowego spotkania w Klubie Wojskowym. – Tych 40 lat minęło tak szybko! – mówi Witold Długozima. – Nie byłoby tego wszystkiego bez życzliwych ludzi, przyjaciół, sponsorów, wieloletniego wsparcia ze strony Klubu Wojskowego, ale przede wszystkim moich wspaniałych recytatorów!
Walentynkowy koncert Roberta Cichowicza
Robert Cichowicz w przeddzień walentynek przygotował muzyczny prezent dla wszystkich zakochanych. Łomżyński bard zaprezentował wraz z zespołem, w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy, program złożony z lirycznych piosenek o miłości, wybranych z jego obu autorskich płyt, dopełnionych utworami premierowymi. – Tak się zdarzyło, że gramy już trzeci rok z rzędu na walentynkach, albo na Dniu Kobiet, bo zapraszają nas domy kultury – mówi Robert Cichowicz. – Dzieje się tak najpewniej dlatego, bo moje utwory są liryczne, traktują przede wszystkim o miłości.
Portretowe karykatury Tomasza Brańskiego
Bernadeta Krynicka, Jula, Magda Narożna (Piękni i Młodzi), bokser Adam Kownacki czy pochodząca z Bronowa przedwojenna aktorka Tola Mankiewiczówna to tylko niektórzy z bohaterów karykatur Tomasza Brańskiego. Rysownik z Białegostoku specjalizuje się w satyrycznym ukazywaniu znanych osób pochodzących z województwa podlaskiego, a swą najnowszą wystawę zaprezentował w Galerii N Klubu Wojskowego. – Na tej wystawie są nasi dobrzy znajomi – mówi Tomasz Brański. – Znamy ich z mediów, transmisji telewizyjnych, koncertów czy zawodów sportowych, a skoro otwieram wystawę w Łomży, to nie mogło na niej zabraknąć postaci pochodzących stąd!
Złoci tancerze z „B.K.Step”
Łomżyńska grupa B.K.Team pod kierunkiem Marka Kisiela okazała się bezkonkurencyjna w kategorii Street Dance pow. 16 lat zdobywając 1 miejsce podczas Karnawał Dance Fest. Finał 28. edycja imprezy, w której wzięło udział około 700 tancerzy z całego kraju, odbył się w niedzielę w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Słodka wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim
Takiej wystawy w łomżyńskim muzeum jeszcze nie było. Czasowa ekspozycja „Świat toruńskiego piernika” daje zwiedzającym nie tylko możliwość poznania wielowiekowej historii toruńskiego piernikarstwa, ale też własnoręcznego wykonania pierników według dawnych receptur i z wykorzystaniem atrakcyjnych form. Dzieci były zachwycone, rodziców też nie trzeba było długo namawiać do udziału w takich warsztatach. – Wystawa opowiada o historii toruńskiego piernika i jest wyjątkowa, a warsztaty to tylko jedna z jej atrakcji! – mówi Krzysztof Lewandowski z Muzeum Okręgowego w Toruniu, dodając, że Łomża jest już 40 miastem, w którym jest ona prezentowana.
Sensacyjna płyta Filharmonii Kameralnej
Wybitni fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz wydali kolejną płytę z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. „Flute Essentials” zawiera utwory od baroku do współczesności, wszystkie w opracowaniach na dwa flety i orkiestrę smyczkową. Ciekawostką w programie są przebojowe utwory mistrza argentyńskiego tanga Astora Piazzolli, a Koncert na dwa flety wybitnego kompozytora Marcina Błażewicza jest dedykowany solistom. Płyta została zarejestrowana w Łomży, a dzięki wytwórni Dux będzie dostępna na całym świecie.
Karnawał z wirtuozem skrzypiec
Wybitny i bardzo lubiany w Łomży skrzypek Artur Banaszkiewicz był gwiazdą karnawałowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Orkiestrę poprowadził równie utytułowany dyrygent, maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, a zaśpiewała koloraturowym sopranem Marta Matuszewska, utalentowana studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Na program koncertu złożyły się najpiękniejsze arie operetkowe i operowe oraz błyskotliwe kompozycje instrumentalne, a ciekawostką był fakt, że soliści i dyrygent spotkali się w tym składzie po raz pierwszy.
Nagrody prezydenta dla ludzi kultury
Kapela Miód na Serce oraz zespół pracowników Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych otrzymali nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2019. – Cieszę się, że miasto promuje dokonania ludzi kultury, wspiera ich i docenia! – podkreślał Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora, w którym odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Na jej finał kapela Miód na Serce zagrała i zaśpiewała, a laureaci otrzymali nagrody finansowe oraz statuetki, wykonane przez łomżyńską artystkę Ewę Skłodowską.
Łomżyńska Filharmonia Kameralna na Zamku Królewskim w Warszawie
Łomżyńscy filharmonicy pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego oczarowali słuchaczy na Zamku Królewskim w Warszawie. Orkiestra wykonała wyłącznie niełatwy repertuar współczesny, w tym dwa utwory skomponowane specjalnie dla niej. Jednym z nich był Concerto Lendinum, nagrany na płytę nagrodzoną Fryderykiem, zagrany z udziałem wybitnych solistów, skrzypka Jakuba Jakowicza i wiolonczelisty Tomasza Strahla. Koncert w przepięknej Sali Wielkiej, inaugurujący cykl „Nie tylko klasycznie“, zakończyły długie owacje liczącej ponad 300 osób publiczności. – To naprawdę wielka sprawa! – mówi Jan Miłosz Zarzycki, podkreślając, że orkiestra zawdzięcza ten sukces perfekcyjnej współpracy tworzących ją świetnych muzyków-wirtuozów.
MDK-DŚT rozdaje pieniądze na kulturę!
Chcesz zorganizować koncert, wystawę, spotkanie autorskie z ulubionym pisarzem, przegląd filmowy, spektakl czy warsztaty, ale nie masz na to środków i odpowiedniego doświadczenia? Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych wychodzi naprzeciw takim propozycjom, ogłaszając konkurs „Kultura wspólna sprawa” na najciekawsze wydarzenie kulturalne, oddolną inicjatywę mieszkańców Łomży. Do zdobycia jest grant w wysokości do 2000 złotych, a do tego MDK zapewnia wszelką pomoc merytoryczną, techniczną i zaplecze lokalowe. – Liczymy, że ten projekt będzie takim twórczym impulsem i uwolni energię, która drzemie w ludziach! – podkreśla dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zachęcając do udziału w konkursie.