Dar dla Galerii Sztuki Współczesnej
Kilkanaście cennych obrazów wzbogaciło zbiory Galerii Sztuki Współczesnej. To dar od Ireny Józefowicz-Gały i Aleksandry Gały-Pourer, głównie prace lokalnych malarzy, przez lata zdobiące dom Gałów w Drozdowie. – Są to obrazy miejscowych artystów, dawane Henrykowi z serca, przy różnych okazjach, więc wydaje mi się, że nie powinny opuścić miejsca gdzie powstały; on pewnie też z chęcią poparłby ten pomysł – mówi Irena Józefowicz-Gała.
Taneczny spektakl BK Step
Tancerki ze Studia Tańca BK Step Marka Kisiela zachwyciły widzów podczas spektaklu „SELF ID”. Uniwersalne w wymowie, łączące taniec i teatr przedstawienie przygotowała choreograf i reżyser ruchu Anna Sawicka-Hodun z Movement Direction, a jego premiera odbyła się w Hali Kultury. – Dawno marzyłem o czymś takim, żeby stworzyć z naszymi dziewczynami taki spektakl – mówi Marek Kisiel. – Jak jeszcze było CT Group, to uczestniczyliśmy w kilku takich projektach, występowaliśmy na przykład na Hip Hop Groove Festival, ale to były show typu 10-15 minut. Tutaj mamy znacznie większą formę, prawdziwy spektakl!
Dwa spojrzenia Kędzielawskich na akwarelę i fotografię
Grażyna i Maciej Kędzielawscy ponownie zaprezentowali swoje najnowsze prace w Galerii Sztuki Współczesnej. Wykładowczyni łódzkiej „Filmówki” tradycyjnie zaprezentowała akwarele, ale w zaskakującej, świadczącej o ciągłych poszukiwaniach, odsłonie. – Jeżeli jestem w stanie oddać przez portret, nie dosłownie podobieństwo, ale to, co jest w człowieku, to jestem szczęśliwa! – mówi Grażyna Kędzielawska, dodając, że Stanisław Kędzielawski określa to w ten sposób, że maluje sercem, a nie rozumem. Ich syn, również związany z PWSFTviT, skupił się na fotografii, przedstawiając dwa cykle „Resztki” i „Struktury”.
Spotkanie z Marcinem Gryglikiem
Jego pełnoprawnym debiutem książkowym była powieść grozy „Chwile ostateczne”. W ubiegłym roku wydał kolejną, kryminał retro „Irma”, którego akcja osadzona jest w Warszawie lat 60. Opowiedział o nich czytelnikom ze swej rodzinnej Łomży podczas spotkania autorskiego, pierwszego indywidualnego w karierze, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hali Kultury. – Pisanie towarzyszyło mi przez całe moje życie – mówił Marcin Gryglik. – Nawet jak uważałem, że nie zostanę pisarzem, to zawsze jakieś historie wymyślałem, zawsze próbowałem przelać je na papier i w końcu wyszło tak, że postanowiłem związać z tym swoją przyszłość.
Barwny świat ziół z plastycznego konkursu
19 nagród i wyróżnień zdobyli uczniowie z Łomży w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Makulatura to nie śmieć – zioła”. Na organizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych konkurs wpłynęło 220 prac z całego kraju. Podsumowała go pokonkursowa wystawa w Galerii Bonar MDK-DŚT. – To już jedenasty konkurs i jestem bardzo zadowolona, ponieważ mamy piękną wystawę, która pachnie latem, ziołami i łąką – podkreśla inicjatorka konkursu Anna Bureś, dodając, że to wystawa działająca na zmysły i warto ją zobaczyć.
Wesoła pszczoła w wierszu i w rysunku
Ponad 130. dzieci ze szkół podstawowych Łomży i powiatu łomżyńskiego wzięło udział w konkursie poetycko-plastycznym „Wesoła pszczoła-malowane wiersze”. Poziom prac był tak wysoki, że wszystkie zostały zaprezentowane na pokonkursowej wystawie w Hali Kultury. Jury przyznało sześć nagród i 18 wyróżnień. Zwyciężył 10-letni Andrzej Stefanyk, uczeń Szkoły Podstawowej nr 9 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I w Łomży. – Na początku myślałem, że nic mi się nie uda, ale chciałem to zrobić, zresztą mama mi trochę pomagała i siostra! – mówi Andrzej Stefanyk, dodając, że to jego pierwszy taki sukces, bo dotąd jeszcze nigdy nie zdobył nagrody w żadnym konkursie.
Teatr zasila region kulturą
Już w najbliższą niedzielę w ramach projektu Podlaskie Zasilane Kulturą Teatr Lalki i Aktora w Łomży wystawi w Nowogrodzie spektakl pt. „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”. Od kilku już lat teatr wystawia spektakle w różnych miejscach, wpisując się w życie kulturalne regionu północno-wschodniego.
Piknik na Dni Łomży
Żywiołowy koncert zespołu Kraków Street Band zakończył rodzinny piknik w Parku Jana Pawła II-Papieża Pielgrzyma. Imprezę zorganizowano w ramach Dni Łomży, w 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich. Trwała ponad sześć godzin i uczestniczyły w niej tysiące osób w różnym wieku. Najmłodszych interesowało najbardziej miasteczko cyrkowe. Starsi chętnie spacerowali i słuchali muzyki, podkreślając, że taka familijna impreza na wolnym powietrzu z ciekawym programem to bardzo dobry pomysł.
Nagrody prezydenta dla twórców i otwarcie Hali Kultury
Ks. Tomasz Grabowski, Joanna Klama, Henryk Pestka i Marcin Winceniak otrzymali nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2020. Nagrodę specjalną otrzymał Piotr Domalewski, wcześniej laureat prezydenckiej nagrody sprzed czterech lat. Gala wręczenia nagród odbyła się podczas uroczystej sesji Rady Miasta w 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich i w oddanej już oficjalnie do użytku Hali Kultury.
Grand Prix Walizki dla Hiszpanii
Grand Prix 34 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka zdobyło przedstawienie „2062” Karli Kracht i Andrésa Beladieza z Hiszpanii. Jury pod przewodnictwem Joanny Gerigk przyznało jeszcze osiem kolejnych nagród, w tym cztery aktorskie, zespołowe i indywidualne. – Cieszę się, że w tak trudnych warunkach ten festiwal oferował tyle znakomitych spektakli – podkreślał dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk, zapowiadając przyszłoroczną edycję Walizki i wyrażając nadzieję, że odbędzie się ona już z pełnym udziałem zagranicznych gości.
Deszczowa podróż Guliwera
Plenerowe widowisko „Kosmiczna podróż Guliwera” Teatru Klinika Lalek zakończyło trzeci dzień 34 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Artyści z Wolimierza zaprezentowali na muszli pełen rozmachu spektakl z ciekawym przesłaniem, którego głównym bohaterem był, robiący ogromne wrażenie, Guliwer. Było ono tak duże, że nawet deszcz przestał padać, dzięki czemu wszystko odbyło się bez większych przeszkód. – Guliwer to zawsze jakieś podróże – mówi Wiktor Krzysztof Wiktorczyk, dyrektor teatru i reżyser przedstawienia. – Od XVIII wieku on różnie podróżuje, różnie jest interpretowany, a tutaj akurat trafił w kosmos.
Opowiedz nam o Starym Rynku
Opowieści i zdjęcia pokazujące Stary Rynek sprzed lat, także kiedy był jeszcze Placem Żeglickiego, zbierają społecznicy ze Stowarzyszenia Kulturalnego Bonar. Zapraszają na warsztaty wspomnieniowe połączone z tworzeniem grafik.
Łomżynianka objawieniem tegorocznej Walizki
Nawet jeśli ktoś nie interesuje się filmem, to w ostatnich latach nie mógł nie dostrzec niebywałego rozkwitu kariery Piotra Domalewskiego, reżysera, scenarzysty i aktora pochodzącego z Łomży. Nie jest to jedyna, tak utalentowana, pociecha cenionych nauczycieli Wiesławy i Krzysztofa Domalewskich, bowiem ich córki również wybrały artystyczną ścieżkę kariery. Anna Domalewska ma już na swym koncie pierwsze sukcesy, włącznie z nagrodą Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA dla najbardziej obiecującego młodego aktora-lalkarza roku. W piątek zagrała główną rolę w konkursowym spektaklu „Planeta Einsteina” kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” podczas 34 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka.
Komunikat Festiwalu WALIZKA
Ze względu na trudne i nieprzewidywalne warunki atmosferyczne, spektakl Teatru na Walizkach pt. „Beczka Śmiechu” zaplanowany na godzinę 17:00 został przeniesiony z ul. Długiej do Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Spektakl odbędzie się w kawiarence teatralnej. Godzina pozostaje bez zmian. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa najmłodszych, jak i tych trochę starszych! Przepraszamy za wszelkie utrudnienia. Bądźcie z nami!
Wyjątkowa atrakcja dla młodszych i starszych w Muzeum Diecezjalnym
Wiele osób wciąż pamięta prezentację w Muzeum Diecezjalnym podczas Nocy Muzeów 2017 miniaturowych pociągów i makiet ze zbiorów ks. Janusza Grygiera. Obecnie miłośnicy modelarstwa kolejowego oraz lokalnej historii mogą obejrzeć w muzeum kolejną, bardzo ciekawą, ekspozycję tego typu. – To realistyczne odtworzenie stacji kolejowej w Śniadowie z odnogą, która prowadzi w kierunku Łomży – mówi ks. dr Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. – Jest to makieta modelarska, będąca własnością prywatną. Ma 13 metrów rozpiętości, funkcjonuje w pełni, pociągi jeżdżą i cieszą oczy nie tylko małych, ale i dużych chłopców!
Einstein i Impresario na Walizce
Drugi dzień 34 odsłony Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka obfitował w ciekawe spektakle. Wydarzeniami były konkursowe przedstawienie „Planeta Einsteina” kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z grającą główną rolę łomżynianką Anną Domalewską oraz wieczorny spektakl plenerowy „Impresario” Teatru Nikoli z Krakowa. – Zawsze śledzę w internecie kolejne spektakle prezentowane przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży, jestem też pod ogromnym wrażeniem tego festiwalu – mówi Mikołaj Wiepriew, spiritus movens Teatru Nikoli. – W innych krajach często spotykaliśmy się z innymi teatrami lalkowymi, które mówiły: państwo z Polski? Oczywiście, znamy wielki festiwal w Łomży, byliśmy tam! – od razu jest takie skojarzenie, że jak Polska, to Łomża i Walizka.
Pierwszy dzień Walizki
Plenerowy spektakl „Fin Amor” poznańskiego Teatru Ewolucji Cienia zakończył pierwszy dzień 34 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Wcześniej w plenerze wystąpił Teatr Nikoli z Krakowa, a cztery teatry zaprezentowały się w konkursie. Dzisiaj będzie jeszcze więcej spektakli, pięć konkursowych oraz dwa plenerowe: Teatru Pantomimy Mimo na ulicy Długiej oraz kolejne przedstawienie Teatru Nikoli, tym razem na placu katedralnym.
Otwarcie Walizki i pierwszy spektakl
Konkursowe przedstawienie „Beton” Miejskiego Teatru Miniatura z Gdańska rozpoczęło 34 edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Na otwarcie festiwalu Teatr Lalki i Aktora w Łomży, tradycyjnie przygotował efektowną, teatralną etiudę, a oficjele i zaproszeni goście zgodnie podkreślali rolę i znaczenie Walizki na teatralnej mapie regionu, kraju i Europy. - Przed nami wielkie święto, wielka uczta – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, zapraszając mieszkańców miasta do udziału w festiwalowych wydarzeniach.
Hybrydowa Walizka czasów pandemii
W czwartek rozpocznie się 34 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. To największa impreza teatralna w północno-wschodniej Polsce, doskonale też znana w środowisku teatrów lalkowych poza granicami kraju. Festiwal potrwa cztery dni, obejmując aż 17 spektakli konkursowych oraz osiem towarzyszących, w większości plenerowych. Teatry krajowe zaprezentują się w konkursie na żywo, a zagraniczne online w Hali Kultury. Główną rolę w „Planecie Einsteina” kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” zagra łomżynianka Anna Domalewska. Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa scenografii Jadwigi Mydlarskiej-Kowal w Galerii Pod Arkadami. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale są limity miejsc podczas spektakli konkursowych.
Łomżyński laureat „(NIE)widzialni za granicą”
Karolina Rogowska z III LO w Łomży, za „oczy porwanej” wygrała miejski etap konkursu plastycznego „(NIE)widzialni za granicą” i będzie reprezentować Łomżę w etapie wojewódzkim w Białymstoku.