Łomżyńska premiera „Wiatru wolności”
Premiera najnowszego spektaklu „Wiatr wolności” tarnowskiego Teatru Nie Teraz odbyła się w Hali Kultury. Odwołujące się do wydarzeń z roku 1914 przedstawienie ma uniwersalną wymowę, ukazując patriotyzm w jego czystej, radosnej formie, również dzięki włączeniu do spektaklu widzów. – Chcieliśmy udowodnić, że można o Polsce, o wierze, o miłości ojczyzny opowiadać w sposób atrakcyjny – podkreśla autor scenariusza i reżyser Tomasz Antoni Żak, wybitny twórca z kręgu teatru niezależnego, poeta, publicysta i założyciel istniejącego od 42 lat Teatru Nie Teraz.
Ciekawe zajęcia dla każdego w MDK-DŚT
Zajęcia plastyczne, teatralne i wokalne. Zajęcia baletowe oraz gimnastyka artystyczna. Grafika, projektowanie graficzne, a do tego nowości: sketchnoting, mój blog, graffiti i taniec folkowy – Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych przygotował na nowy rok szkolny liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży, nie zapominając przy tym o dorosłych. – Mamy aż cztery nowe pozycje! – mówi Krzysztof Zemło, dyrektor MDK-DŚT, dodając, że prowadzona przez niego placówka cały czas stara się wzbogacać ofertę zajęć artystycznych dla różnych grup wiekowych.
Jaś i Małgosia czasów apokalipsy
Jubileusz 35-lecia Teatru Lalki i Aktora uświetniła premiera spektaklu „Jaś i Małgosia 2.0”. To nowa wersja słynnej baśni braci Grimm. Reżyserka i autorka adaptacji oraz animacji Agnieszka Błaszczak przeniosła jednak jej akcję do roku 2070, gdzie w postapokaliptycznej rzeczywistości tytułowi bohaterowie muszą stawić czoła zupełnie innym wyzwaniom. Główne role grają Michał Kucharski i Julia Sacharczuk, robiącą wrażenie scenografię stworzyła Katarzyna Leks, zaś zróżnicowaną muzykę skomponował Paweł Rychter.
Nagrody prezydenta za dokonania w dziedzinie kultury
Jubileusz 35-lecia Teatru Lalki i Aktora znalazł również odbicie w tegorocznych nagrodach prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2021. Mariusz Chrzanowski docenił nagrodą zbiorową cały zespół aktorski Teatru Lalki i Aktora, a specjalną za całokształt dokonań jego dyrektora Jarosława Antoniuka. Nagrodę specjalną prezydenta Łomży za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej otrzymała hafciarka siostra Teresa Irena Grabowska. Nagrody zostały wręczone podczas jubileuszowej gali w Teatrze Lalki i Aktora.
Teatralny jubileusz podsumowań, nagród i odznaczeń
Teatr Lalki i Aktora świętował 35-lecie. Jubileuszową galę w siedzibie teatru uświetnił nie tylko najnowszy spektakl „Jaś i Małgosia 2.0”, ale też udział wielu zacnych gości. Podkreślali oni ogromną rolę TLIA w promowaniu Łomży w kraju i za granicą oraz jego artystyczne znaczenie i ciągły rozwój. – Myślę, że wszystko, co najlepsze, jeszcze przed nami – parafrazował Hemingwaya dyrektor Jarosław Antoniuk, odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uhonorowano również innych zasłużonych pracowników teatru, a jego cały zespół otrzymał od ministra kultury z okazji 35-lecia zbiorową nagrodę okolicznościową.
Bahneva, Cicha, Matusiak i Sychowicz z Glogerami
Bułgarka z Sofii mówiła po polsku, a profesor z Łomży recytował strofy o zachodzie słońca „Pana Tadeusza”. Pieśniarka ze Stelmachowa koło Jeżewa wspominała smak jabłek glogerówek, a zespół z Warszawy śpiewał, tańczył i grał polkę sztajera, oj, diridi, radi. Było wzniośle, mądrze i wesoło w Hali Kultury, gdzie wręczono naukowcom i twórcom Nagrody i Medale imienia Zygmunta Glogera.
15-lecie Łomżyńskiej Orkiestry Dętej
Łomżyńska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Waldemara Borusiewicza koncertowo obchodziła swoje 15-lecie. Młodzi muzycy, wsparci pięcioma starszymi kolegami, porywająco wykonali same wielkie przeboje, począwszy od filmowych tematów, poprzez południowoamerykańskie szlagiery aż do zaskakujących nowości. – Uważam 15-lecie za zamknięte, rozpoczynamy nowy etap! – podsumował ten niezwykle udany, dwugodzinny koncert w sali Filharmonii Kameralnej Waldemar Borusiewicz, już zapowiadający kolejne występy swych utalentowanych podopiecznych.
30-lecie łomżyńskiego „Plastyka”
Nagle zapadła ciemność. Nie była to jednak awaria, lecz początek artystycznego happeningu-spektaklu, przygotowanego przez uczniów na uroczystości 30-lecia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im.Wojciecha Kossaka w Łomży. – Już wtedy, 30 lat temu, liceum plastyczne było miejscem dającym ogromne możliwości rozwoju młodym adeptom sztuk pięknych, miejscem zrozumienia i tolerancji – mówiła dyrektor Małgorzata Wagner, z powodzeniem kontynuująca dzieło zapoczątkowane przez założyciela szkoły i jej pierwszego dyrektora Janusza Czarnego oraz jego następczynię Lidię Radziwanowicz i wieloletniego wicedyrektora Antoniego Mieczkowskiego. Najbardziej zasłużeni pracownicy liceum otrzymali nagrody, otwarto szkolny „Zakątek Kossaków”, a finałem jubileuszu było otwarcie wystawy w Muzeum Północno-Mazowieckim.
Jubileuszowy i imprezowy weekend
Podczas tego weekendu w Łomży nie zabraknie jubileuszowych wydarzeń artystyczno-kulturalnych. Teatr Lalki i Aktora świętuje 35-lecie, przygotowując z tej okazji premierowy spektakl „Jaś i Małgosia 2.0”. Jubileusz 30-lecia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im.Wojciecha Kossaka zwieńczy wystawa prac uczniów w Muzeum Północno-Mazowieckim, zaś Łomżyńska Orkiestra Dęta 15 lat istnienia podsumuje okolicznościowym koncertem w sali Filharmonii Kameralnej. Nie zabraknie też innych koncertów i wydarzeń, w tym również o wymowie proekologicznej.
Jubileuszowy i naznaczony niepewnością sezon łomżyńskiego teatru
Teatr Lalki i Aktora zaczyna 35 sezon artystyczny. Uroczystości jubileuszowe odbędą się w najbliższą sobotę. Uświetni je premiera spektaklu „Jaś i Małgosia 2.0”, nowa wersja klasycznej baśni braci Grimm, rozgrywająca się w roku 2070, w postkapitalistycznej rzeczywistości. Kolejną premierą będzie adaptacja „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek, zaplanowano również wznowienia kilku niegranych od lat spektakli, jak „Królik Edward” czy „Szczęśliwy Książę”. W teatralnym zespole pojawią się nowe twarze, a sezon tradycyjnie zakończy festiwal Walizka, chociaż dyrektor Jarosław Antoniuk ma obawy, czy wystarczy środków na ten cel.
Powrót Jazzowego Domu Kultury
Polsko-austriacki duet gitarowy Piotr Domagała/Martin Wesely rozpoczął nowy sezon jazzowych koncertów w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Dwaj wirtuozi zagrali z jednym wyjątkiem autorskie kompozycje, błyskotliwie łącząc jazz, flamenco i muzykę świata. Kolejne jazzowe koncerty w MDK będą odbywać się regularnie raz w miesiącu aż do wakacji. Wiadomo już, że gwiazdą listopadowego będzie jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów, legenda muzyki improwizowanej i progresywnej.
Polsko-słowacki dzień bluesa w Hali Kultury
Trzy zespoły zagrały podczas tegorocznej łomżyńskiej odsłony Polskiego Dnia Bluesa. Słowacki wirtuoz René Lacko zachwycił publiczność świetnymi wykonaniami ponadczasowych klasyków Jimiego Hendrixa i całym arsenałem gitarowych popisów najwyższej próby. Fenomenalny koncert, oparty na najnowszym materiale, zagrała łomżyńska Polityka. Na ich tle rozczarował cover band Breakout Night – nie tylko dlatego, że wokaliście już podczas czwartego utworu pękła struna.
Pejzaż nieoczywisty Macieja Kiełczewskiego
Indywidualną wystawę malarstwa „Pejzaż?” Macieja Kiełczewskiego otwarto w Galerii Bonar MDK-DŚT. Ten bardzo utalentowany młody artysta to wychowanek Anny Bureś i absolwent łomżyńskiego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka, obecnie student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. – Maciej czaruje kolorem, plamą, linią, formą, fakturą i techniką, zabiera nas w podróż, ponieważ te prace powstawały podczas jego wypraw na Mazury czy w góry – zauważa Anna Bureś, zachęcając do oglądania, czynnej do 16 października, efektownej wystawy.
Nowe ścieżki Anny Bureś i jej następczyni Agnieszki Chojnowskiej
Po 31 latach w Pracowni Plastycznej MDK-DŚT doszło do epokowej zmiany. Anna Bureś odchodzi na emeryturę, chociaż nie rozstaje się z MDK do końca. – Obserwowałam przez lata, jak te dzieci się rozwijają – mówi Anna Bureś. – Później obserwowałam jak idą w świat, podążają swoją drogą, stając się artystami lub aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego i artystycznego. Dlatego rozpiera mnie duma, że ten kawał mojego życia nie poszedł na marne, ale teraz jest czas, żebym zrobiła coś dla siebie, czas pomyśleć o sobie. Jej następczynią została Agnieszka Chojnowska, młoda artystka i pedagog z odpowiednim doświadczeniem i przede wszystkim predyspozycjami, by zastąpić kogoś tak charyzmatycznego, twórczego i uwielbianego przez dzieci jak Anna Bureś.
Jeden koncert i dwie inauguracje Filharmonii Kameralnej
Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego wspaniałym koncertem rozpoczęła nowy sezon artystyczny. Była to również inauguracja II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego, dlatego w programie nie zabrakło dzieł tego kompozytora. Dopełniły je kompozycje Mozarta, Beethovena i Haydna, a w roli solistów zabłyśli skrzypek Mateusz Kasprzak-Łabudziński i altowiolista Adrian Stanciu. Publiczność nagrodziła artystów długotrwałą owacją; zachwytu nie kryli również portugalski dyrygent Filipe Cunha oraz inicjator festiwalu, znany opozycjonista, wydawca i miłośnik muzyki klasycznej Piotr Jegliński.
Koncertowo-sportowy weekend
Trzy najbliższe dni w Łomży i w jej okolicach upłyną pod znakiem licznych imprez sportowych i kulturalnych. ŁKS 1926 Łomża będzie bronić pozycji lidera podlaskiej grupy IV ligi, rywalizując z zajmującym piąte miejsce LKS Promień Mońki. Miłośnicy bluesa i rocka nie mogą przegapić sobotniego koncertu w Hali Kultury, między innymi z udziałem gitarowego wirtuoza ze Słowacji Rene Lacko. Na terenie miasta zaplanowano również seanse w ramach „Jesiennego kina samochodowego” oraz dwie imprezy familijne, odbywające się w parkach w sobotę i w niedzielę.
Moneta ze Stuttgartu i obwieszczenie ze Lwowa w Muzeum Fort
Moneta 20 fenigów z 1918 roku, wybita w Stuttgarcie, oraz obwieszczenie powołania we Lwowie z 1916 roku - to dwa nowe eksponaty, o jakie wzbogaciła się kolekcja Muzeum Fort w Piątnicy, które stworzył w schronie pogotowia bojowego przy forcie III ppłk. Ludwik Zalewski w połowie lat 90.
Kameralnie poprzez wieki
Aleksandra Kuls i Marcin Koziak zachwycili publiczność XVIII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Na owacyjnie przyjęty przez słuchaczy program złożyły się prawdziwe perełki muzyki ostatnich czterech stuleci, od baroku do czasów współczesnych. Część wykonanych przez dwoje wirtuozów kompozycji miała w Łomży swą koncertową premierę; był to również pierwszy festiwalowy koncert w oddanej do użytku w roku ubiegłym sali Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
Rzeźbiarskie przeznaczenie Jacka Zacharzewskiego
Niezwykle oryginalną wystawę „- ∞ Tak miało być ∞ +” otwarto w Galerii Pod Arkadami. Artysta z Drozdowa Jacek Zacharzewski zaprezentował w jej kameralnej przestrzeni rzeźbę artystyczną i użytkową z czarnego dębu; materiału niezwykle trudnego w obróbce, ale zarazem pięknego i dającego ogromne możliwości artystyczne. – To prace unikalne, których nie da się powtórzyć, nawet biorąc pod uwagę maszyny numeryczne czy nowe technologie – podkreśla Jacek Zacharzewski, dodając, że chciał za wszelką cenę ocalić ten cudowny materiał od zapomnienia i ma nadzieję, że mu się to udało.
Imprezy na weekend naznaczone historią i muzyką
Mimo, że przed nami pochmurny i deszczowy weekend, to organizatorzy przygotowali kilka wydarzeń, w tym plenerowych. Znaczna ich część będzie dotyczyła kolejnej rocznicy walk pod Wizną.