Nowoczesny jazz dla młodszych i starszych
Porywający koncert Sundial Trio zainaugurował kolejną odsłonę koncertów jazzowych w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Złożony z pianisty, trębacza i perkusisty zespół zabrał słuchaczy w ponad godzinną, muzyczną podróż, w której mainstreamowy jazz płynnie przechodził w zakręcony free, nie brakowało też wirtuozowskich partii solowych. Doceniła je zróżnicowana wiekowo publiczność, bo na sali były cztery pokolenia słuchaczy: od 10-12 letnich dzieci do seniorów po 70. – Jechałem tutaj kompletnie nie wiedząc co się wydarzy, bo był to mój pierwszy koncert w Łomży – mówi trębacz Wojciech Jachna. – Okazało się jednak, że ludzie są zainteresowani muzyką, chcą chodzić na takie koncerty!
Rękodzielnicza pasja mieszkanek Drozdowa
Artystyczne rękodzieło w najróżniejszych odsłonach prezentują na wystawie zbiorowej „Moje rękodzieło, moja pasja…” mieszkanki Drozdowa i Niewodowa. Stefania Święćkowska, Grażyna Pusz, Ewa Bojar, Sylwia Ksepka, Urszula Pawluk i Magda Zakrzewska reprezentują trzy pokolenia, a łączy je nie tylko miejsce zamieszkania, ale też pasja do sztuki, która jest dla nich odskocznią od codzienności. W Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie pokazują reprezentatywny wybór swych efektownych prac, zapowiadając, że jest to co prawda ich pierwsza wspólna wystawa, ale na pewno nie ostatnia.
Popisowy koncert łomżyńskich filharmoników
Orkiestra Filharmonii Kameralnej pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego oczarowała publiczność współczesnym repertuarem i jego wspaniałym wykonaniem. Głównym punktem programu był znany z nagrodzonej Fryderykiem płyty utwór Concerto Lendinum op. 44 Sławomira Czarneckiego z udziałem wybitnych solistów Jakuba Jakowicza i Tomasza Strahla. Zabrzmiały też Melodie kurpiowskie, napisane specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry przez Romualda Twardowskiego, a przejmująca Elegia Mikołaja Góreckiego została zadedykowana zmarłemu 17. stycznia biskupowi Stanisławowi Stefankowi, melomanowi i wielkiemu przyjacielowi łomżyńskiej orkiestry.
Jazzowy Dom Kultury wznawia działalność
Słynne Sundial Trio zagra jako pierwsze w cyklu jazzowych koncertów Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. To ciąg dalszy popularyzacji ambitnej muzyki w Łomży, tym razem realizowanej już wyłącznie przez MDK-DŚT. – Nie było możliwości, żebyśmy nie kontynuowali tej inicjatywy, tym bardziej, że zostaliśmy Jazzowym Domem Kultury, a to do czegoś zobowiązuje – mówi dyrektor Krzysztof Zemło, zapowiadając w MDK cykliczne koncerty jazzowe z udziałem gwiazd oraz najbardziej utalentowanych młodych muzyków.
Klasycznie i rozrywkowo w Drozdowie
Rok 2020 zaczął się w Drozdowie od porywającego koncertu. Trio w składzie: Piotr Sawicki, Filip Szymaniak i Mateusz Bakun zaprezentowało podczas kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” różne oblicza muzyki kameralnej, od klasyki z okresu baroku, poprzez jazz aż do słynnych tang Astora Piazzolli. Większość utworów została przez Sawickiego i Szymaniaka zaaranżowana na nowo, ponieważ skład na dwoje skrzypiec i kontrabas jest bardzo nietypowy, więc takie zestawienie instrumentów spotyka się nieczęsto. Publiczność była zachwycona, zarówno doborem repertuaru, jak i jego wirtuozowskim wykonaniem.
Malarskie wyprawy i refleksje Marka Sobczaka
Obrazy pochodzącego z Suwałk Marka Sobczaka ponownie można oglądać w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku. – Czas leci i nie było mnie tutaj z wystawami 10 lat, a w tym okresie powstały aż trzy nowe cykle – mówi Marek Sobczak, grafik tygodnika „Polityka”, znany też z łamów „Gazety Wyborczej”czy „Wprost”. Artysta zaprezentował wybór prac z trzech cykli: „Egipt”, „P” i najnowszego „PRL Suwałki”, będącego wyrazem jego sprzeciwu przeciwko temu, co dzieje się w jego rodzinnym mieście.
Zrzutka na Meandry
Po sukcesie działań „Folkowej Edukacji” - warsztatów, EtnoLekcji i koncertu, które zgromadziły niesamowitą ilość osób Projekt Artystyczny Meandry planuje powtórzyć zeszłoroczne działania i jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Tancerze chcą zebrać pieniądze, by móc zorganizować warsztaty taneczne, w czasie których powstanie nowa choreografia i muzyka. Ma to być układ taneczny, który będzie związany z regionem Kurpi Białych.
Ferie z Teatrem 2020
Teatr Lalki i Aktora w Łomży zaprasza dzieci i młodzież do uczestnictwa w akcji FERIE Z TEATREM 2020. Młodzi widzowie będą mogli zapoznać się z różnorodnymi formami, konwencjami oraz aranżacjami teatralnymi. - Chcemy przybliżyć uczestnikom teatr poetycki, nowoczesny, ale również zapewnić dobrą zabawę i dostarczyć niezapomnianych wzruszeń – zapowiadają pracownicy Teatru Lalki i Aktora w Łomży.
Jubileuszowa „Gwiazdka z nieba” dla Promyczków
Ponad 1300 złotych zebrano podczas charytatywnego koncertu „Gwiazdka z nieba” w kościele ojców kapucynów. Są one organizowane już od 20 lat przez Studio Wokalne eMDeK i MDK-DŚT na rzecz prowadzonej przez zakonników świetlicy „Promyczki”. – Tych 20 lat minęło błyskawicznie! – mówi Magda Sinoff. – Przez tę scenę przewinęło się mnóstwo nazwisk, znanych artystów, dzieci i młodzieży, ale jedno jest niezmienne – śpiewamy i pomagamy! Tylko w ostatnich pięciu latach zebrano podczas tych koncertów ponad 5000 złotych, co jest dla świetlicy bardzo poważnym zastrzykiem finansowym. – To koncert bardzo ważny, bo uświetnia naszą Łomżę i wspiera najmłodszych! – podkreślała Joanna Kleczyńska, dziękując Magdzie Sinoff, młodym wokalistom i towarzyszącym im muzykom pod kierunkiem Grzegorza Sekmistrza.
Edward Dwurnik: od Nikifora do Pollocka
Obrazy i rysunki Edwarda Dwurnika, jednego z najbardziej znanych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku, można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej. To wystawa przygotowana specjalnie dla łomżyńskiej galerii, dzięki współpracy z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie i z bydgoską Agencją Zegart. Reprezentatywny wybór prac z różnych cykli, w tym najnowszego, obejmującego malarstwo abstrakcyjne, dopełniają dwa starsze obrazy, pochodzące ze zbiorów łomżyńskich instytucji.
Duet Funkasanki z Łomży chce zdobyć „Niebieski mikrofon”
Polskie Radio Białystok prowadzi plebiscyt „Niebieski mikrofon”, którego celem jest docenienie i promowanie regionalnych twórców muzyki rozrywkowej. Spośród 47 zgłoszeń rozgłośnia wybrała 12 wykonawców z województwa podlaskiego, w tym duet Funkasanki Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego. - Jesteśmy jedynym zespołem z łomżyńskimi korzeniami. Każdy głos jest dla nas bardzo cenny! Głosować można do końca stycznia w linku poniżej – proszą Czytelników.
Płaskorzeźby Henryka Rymiszewskiego
– To moja pierwsza wystawa, nikt tych prac wcześniej nie widział – mówi Henryk Rymiszewski. Wieloletni nauczyciel ZSTiO nr 4 zaprezentował w Galerii N Klubu Wojskowego efektowne płaskorzeźby, wykonane za pomocą autorskiej techniki. Pokazał się też jako malarz oraz autor fraszek i limeryków. Nie są jego jedyne artystyczne zainteresowania. – Teraz piszę powieść biblijną „Z domu Matki do domu Ojca”, no i oczywiście cały czas maluję i rzeźbię – mówi Henryk Rymiszewski, dodając, że o kolejnych wystawach co prawda jeszcze nie myśli, ale nie są one wykluczone.
„Radość spod kapelusza” z Panią Hanką
Można już nadsyłać zgłoszenia do 14. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. To jedyny tego typu konkurs w kraju, promujący twórczość poetycką i kabaretową oraz przypominający postać najsłynniejszej łomżynianki, niekwestionowanej mistrzyni polskiej sceny. – Nasz konkurs nie jest jakimś małym konkursikiem bez echa – podkreśla jego inicjator i dyrektor ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego. – Każdego roku w dwóch etapach konkursu, eliminacjach oraz finale, bierze udział około stu osób z całej Polski. Wiele z nich idzie później do Akademii Teatralnej czy na inne uczelnie artystyczne, odnosi wielkie sukcesy, tak jak Jakub Pawlak z Łodzi czy młodzież z naszego miasta – zapraszamy więc do udziału, żeby iść w ich ślady!
Łomżyńscy tancerze Hip Hop docenieni w Białymstoku
Całe podium i jeszcze więcej zdobyli młodzi łomżyńscy tancerze podczas rozgrywanych w białostockim klubie FAMA zawodów 4 Konetk Winter Contest. Łomżanie najwięcej tytułów zgarnęli w kategorii Hip Hop do 14 lat Basic. Wygrała Maja Krzoska, druga była Ola Brulińska, trzecia Kinga Krukowska, czwarta Zuzanna Broniek, a w najlepszej ósemce znalazła się jeszcze Patrycja Krajewska. Wszystkie dziewczyny to reprezentantki Studio Tańca B.K.Step Marka Kisiela.
Kolędowanie z orkiestrą wojskową w kościele Krzyża Świętego
Kilkaset osób śpiewało kolędy z Orkiestrą Koncertową Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w kościele Krzyża Świętego. Najpierw podczas artystycznej oprawy mszy świętej, później podczas koncertu „Pokój światu, ludziom radość”. – Aż serce się raduje, jak oni tak pięknie śpiewają! – mówi o czworgu solistów jedna z uczestniczek koncertu. Artyści w mundurach wykonali nie tylko tradycyjny repertuar kolędowy, ale też dawne kolędy w nowoczesnych, opracowaniach oraz nowsze piosenki świąteczne, które również oczarowały słuchaczy.
Noworoczny koncert młodych muzyków
Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym tradycyjnie powitali nowy rok specjalnym koncertem. Zaprezentowali swe postępy w nauce od początku tego roku szkolnego, wykonując nie tylko kolędy i piosenki bożonarodzeniowe, ale też repertuar rozrywkowy i klasyczny. Najmłodsza wykonawczyni liczyła pięć lat, najstarsza chodzi do liceum, ale gra zaledwie od roku. Wśród wykonawców byli też tacy, którzy uczą się grać zaledwie od dwóch miesięcy, już świetnie sobie radząc. – Bywa, że w czasie ferii czy przerwy świątecznej nasi uczniowie też chcą mieć zajęcia i przychodzić na lekcje! – podkreśla Jan Zugaj. – To jest niespotykane, ale też świadczy o ich podejściu i bardzo się z tego cieszymy.
Magiczny czas rodzinnego kolędowania
Koncert kolędowy w kościele Krzyża Świętego zakończył obchody tegorocznego święta Trzech Króli w Łomży. Zaśpiewały połączone składy scholi dziecięcej Promyk Nadziei oraz Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, były występy solistów, a akompaniował im zespół saksofonowy z PSM, uczniowie prowadzącej koncert Urszuli Gosk. Poza najsłynniejszymi kolędami w nowych, efektownych aranżacjach zabrzmiały też utwory z premierowymi tekstami. Część z nich oraz scenariusz koncertu napisała Bogumiła Wierzchowska-Gosk, wciąż bardzo aktywna mimo ciężkiej choroby. – Pisałam to wzrokiem, za pomocą cyber-oka, specjalnej przystawki do laptopa! – mówi Bogumiła Wierzchowska-Gosk, ciesząc się, że koncert był bardzo udany i było na nim dużo ludzi.
Kolędowy jubileusz eMDeKu
Studio Wokalne eMDeK zainaugurowało jubileuszowy rok 20-lecia koncertem kolędowym z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Młodzi wokaliści wykonali w katedrze najpiękniejsze kolędy, pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe, klasyczne i współczesne.
Sylwester z prawdziwymi gwiazdami i niespodziankami
Skrzypaczka i śpiewaczka Yuliya Lebedenko oczarowała łomżyńską publiczność podczas tegorocznej edycji festiwalu Sacrum et Musica. Dyrektor Jan Miłosz Zarzycki nie wahał się więc ani chwili i zaprosił ją do udziału w koncercie sylwestrowym Filharmonii Kameralnej. Artystka z Białorusi zrobiła w jego trakcie prawdziwą furorę, nie tylko wirtuozowsko grając, ale też śpiewając, solo i w duecie z drugą gwiazdą wieczoru, znakomitym tenorem Rafałem Bartmińskim. Zadebiutowała też jako... kontrabasistka, a w kocim duecie Rossiniego zyskała wsparcie wokalne ze strony Bogny Szczepańskiej, czyli niezrównanego Bogdana Szczepańskiego, który po raz kolejny potwierdził, że w muzycznej materii mało kto może mu dorównać.
Świat 2019 roku w zdjęciach 4lomza.pl
Jakie mijający rok odcisnął ślady w zdjęciach można zobaczyć w corocznym podsumowaniu. Między zabawnymi są i te zmuszające do zastanowienia, może zadumy. Niestety, mała herbata czy kawa może się szybko skończyć, a Państwo zostaniecie z suchym kubkiem w połowie mam nadzieję dobrej zabawy.